SDU-nun Fizika və elektroenergetika fakültəsinin tələbələri Vətən müharibəsi qazisi ilə onlayn görüşdülər
Dekabrın 14-də Fizika və elektroenergetika fakültəsinin 505-ci qrup tələbələri: Günel Şahhüseynova və Gültac Məmmədovanın təşkilatçılığı ilə Vətən müharibəsi qazisi Fərid Nəsibovla onlayn görüş keçirildi.
Əvvəlcə birinci və İkinci Qarabağ müharibəsində həlak olan şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekan müavini Könül Hacıyeva açaraq, Vətən müharibəsi qazisi Fərid Nəsibovu və qonaqları salamladı, ölkəmizin əldə etdiyi qələbə münasibəti ilə iştirakçıları təbrik etdi. Diqqətə çatdırdı ki, xalqımız bu gün sevincli, şanlı Qələbə gününü qeyd edir. Torpaqlarımızın azadlığı uğrunda başlanan Vətən müharibəsi xalqımızın qəhrəmanlıq salnaməsinə çevrildi. 44 günlük bu müharibədə Azərbaycan döyüş meydanında Ermənistan ordusunu darmadağın etməklə, 30 ilə yaxın davam edən işğala son qoydu. Bu qalibiyyətin fonunda bütün dünya güclü Azərbaycan dövlətini gördü. Azərbaycan üçün bu müharibə, sözün əsl mənasında, Vətən, Qurtuluş Müharibəsi idi. Bu gün Kəlbəcərdə, Laçında, Şuşada – səngərlərdə Qazilərimizin, igidlərimizin sırasında Fizika və elektroenergetika fakültəsinin məzunlarını, yetirmələrimizi görmək, onların səsini, xoş sözünü, qələbə müjdəsini eşitmək insanda bir başqa ovqat yaradır. Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyi, professor-müəllim və tələbə heyəti qəhrəman məzunlarımızla qürur duyur!
Vətən müharibəsi qazisi Fərid Nəsibov görüş iştirakçılarını salamladı və görüşdən məmnunluğunu ifadə etdi. Bildirdi ki, 44 günlük Vətən müharibəsinin ilk günündən Azərbaycan əsgərləri böyük şücaət nümayiş etdirdilər. O, Azərbaycan igidlərinin necə qəhrəmancasına vuruşduğunu və ordumuzun bu şücaətinin heç bir zaman Azərbaycan xalqının xatirəsindən silinməyəcəyini söylədi. Qeyd etdi ki, tarixi vərəqləyəndə şahidi olursan ki, heç bir müharibə qansız, şəhidsiz və itkisiz keçməyib. Bütün dövlətlərin hərb tarixi müharibələr, dağıntılar, insan ölümü, faciələrlə müşayiət olunur. Xüsusilə də, müharibə Vətən uğrunda olanda. Vətən uğrunda canını fəda edib şəhidlik zirvəsinə yüksəlmək, öz adını xalqın tarixi yaddaşına həkk etmək, Vətən, dövlət və xalq qarşısında öz borcunu sonadək ödəmək, qəhrəmanlıq nümunəsi yaratmaq, milyonlarla insanın sevgisini, rəğbətini qazanmaq hər bir insanın arzusu olub və bu, bu gün də belədir. Hər bir Azərbaycan vətəndaşının qəlbində Vətən sevgisi aşıb daşır.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin tələbəsi fakültə üzrə Tələbə Həmkarlar Təşkilatının sədri Məqsəd Möhsumzadə bildirdi ki, 44 günlük Vətən Müharibəsi Müzəffər Ordumuzun qələbəsi ilə başa çatdı. Bu savaşda igid oğullarımız gözünü qırpmadan ölümə meydan oxudu. Şəhidlik zirvəsinə ucalan qəhrəmanlarımız öz canları-qanları ilə şanlı tariximizi yazdılar. Vətən müharibəsi qazisi Fərid Nəsibov kimi qəhraman oğullarımızla görüşmək tələbələr üçün böyük şərəf və örnəkdir. “Biz fəxr etdirik ki, bu tarixi qələbədə təhsil aldığımız Fizika və elektroenergetika fakültəsinin tələbələri və məzunları Şuşada, Laçında, Kəlbəcərdə adlarını tarixə yazdılar.
Görüşün təşkilatçıları Günel Şahhüseynova, Gültac Məmmədova Vətən müharibəsi qazisi Fərid Nəsibovla görüşməkdən qürur hissi keçirdiklərini bildirdilər.
Qeyd etdilər ki, böyük zəfərimizlə bitən 44 günlük Vətən müharibəsi, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, qəhrəman əsgər və zabitlərimizin hesabına reallaşdı. Şəhidlik zirvəsinə ucalan qəhrəmanların keçdikləri şərəfli ömür yolu gələcək nəsillərə örnəkdir.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin tələbəsi Səmra Babayeva Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli ordumuzun 30 ilə yaxındır işğal altında olan torpaqlarımızı azad etməsi münasibətilə iştirakçıları təbrik etdi. Zəfəri Azərbaycan xalqına yaşatdığına görə Azərbaycanın rəşadətli Ordusu və müzəffər Prezidentinə təşəkkür etdi.
Sonda qazi Fərid Nəsibov Azərbaycan Ordusunu qələbəyə çatdıran döyüş təəssüratlarını bölüşdü, xatirələrini danışdı, görüşün təşkilatçılarına və məruzəçilərə öz təşəkkürünü bildirdi.

Home | News | STUDENTS OF THE FACULTY OF PHYSICS AND ELECTROENERGETICS OF SSU MET ONLINE WITH A VETERAN OF THE GREAT PATRIOTIC WAR
Yerləşdirilmə tarixi : 20 December 2020 22:38
STUDENTS OF THE FACULTY OF PHYSICS AND ELECTROENERGETICS OF SSU MET ONLINE WITH A VETERAN OF THE GREAT PATRIOTIC WAR
An online meeting with Farid Nasibov, a veteran of the Great Patriotic War, was organized by the students of group 505 of the Faculty of Physics and Electroenergetics Gunel Shahhuseynova and Gultaj Mammadova on December 14.
First, the memory of our martyrs who died in the First and Second Karabakh Wars was commemorated with a minute of silence.
Opening the event, Deputy Dean of the Faculty of Physics and Electroenergetics Konul Hajiyeva greeted veteran of the Great Patriotic War Farid Nasibov and the guests, and congratulated the participants on the victory of our country. She noted that today our people celebrate the glorious Victory Day.
The Patriotic War, which began for the freedom of our lands, became a heroic chronicle of our people. In this 44-day war, Azerbaijan ended the nearly 30-year occupation by crushing the Armenian army on the battlefield. Against the background of this victory, the whole world saw a strong Azerbaijani state. For Azerbaijan, this war was, in the true sense of the word, the War of Salvation. Today, in Kalbajar, Lachin, Shusha - in the trenches, seeing the graduates and students of the Faculty of Physics and Power Engineering among our veterans and heroes, hearing their voices, kind words and the good news of victory creates another feeling. The leadership of Sumgayit State University, professors and students are proud of our heroic graduates!
Veteran of the Great Patriotic War Farid Nasibov greeted the participants and expressed his satisfaction with the meeting. He said that since the first day of the 44-day Patriotic War, Azerbaijani soldiers have shown great courage.
He said how heroically the Azerbaijani heroes fought and this courage of our army will never be erased from the memory of the Azerbaijani people. He noted that when you turn the pages of history, you see that no war was without blood, martyrs and losses. The military history of all states is accompanied by wars, destructions, deaths and tragedies. Especially when the war is for the Motherland. It was everyone"s dream to sacrifice his life for the motherland, to rise to the peak of martyrdom, to engrave his name in the historical memory of the people, to pay his debt to the motherland, state and people, to create an example of heroism, to win the love and sympathy of millions. Patriotism overflows in the hearts of every Azerbaijani citizen.
Maqsad Mohsumzadeh, a student of the Faculty of Physics and Electroenergetics and chairman of the Student Trade Union of the faculty, said that the 44-day Patriotic War ended with the victory of our victorious Army. In this war, our brave sons challenged death without blinking an eye. Our heroes, who rose to the summit of martyrdom, wrote our glorious history with their lives. It was a great honor and example for us students to meet our heroic sons, such as veteran of the Great Patriotic War Farid Nasibov. We are proud that in this historic victory, students and graduates of the Faculty of Physics and Power Engineering made history in Shusha, Lachin and Kalbajar.
Then the organizers of the meeting - Gunel Shahhuseynova and Gultaj Mammadova said they were proud to meet with the veteran of the Great Patriotic War Farid Nasibov. They noted that the 44-day Patriotic War, which ended in a great victory, took place at the expense of our heroic soldiers and officers, as noted by the Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
The student of the Faculty of Physics and Electroenergetics Samra Babayeva emphasized that the glorious life of the heroes who rose to the peak of martyrdom is an example for future generations. She thanked the brave army of Azerbaijan and the victorious President for bringing the victory to the people of Azerbaijan.
At the end, veteran Farid Nasibov shared his impressions of the battle that led the Azerbaijani army to victory, shared his memories, and thanked the organizers and speakers of the meeting.