Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU əməkdaşları British Council-un təşkil etdiyi növbəti vebinarda iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 21 Dekabr 2020 17:26
SDU əməkdaşları British Council-un təşkil etdiyi növbəti vebinarda iştirak etdilər
Dünyanı əhatə edən COVİD-19 pandemiyasının yaratdığı problemlər təhsil sektoruna da təsir etməkdədir. Bununla əlaqədar olaraq, onlayn dərslərin təşkil olunması, yekunda tələbələrin bilik və bacarıqlarının düzgün və adekvat qiymətləndirilməsi daima ümumdünya təhsil sistemində maraq doğuran sahələrdən birinə çevrilib.
Dekabrın 16-da British Councilun təşkilatçılığı ilə “Onlayn qiymətləndirmədə akademik şəffaflıq və dürüstlük – Universitetlər təhlükəsiz və etibarlı qiymətləndirməni necə apara bilər?” mövzusunda keçirilən beynəlxalq vebinar Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyinin də diqqətindən kənarda qalmadı.
Universitetimizi vebinarda Xarici dillər kafedrasından ped.f.d. b.m. İskəndərova Könül, b.m. Məmməd İlhamə, müəllim İbrahimov Rüfət, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasından fil.f.d. b.m. Xəyalə Mürsəliyeva təmsil etdilər.
Vebinara İngiltərə, Uels, Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Rusiya, Ukrayna və s. ölkələrdən iştirakçılar qatılmışdı. Svonsi Universitetinin (Swansea University, İngiltərə) Hüquq təhsili üzrə professoru Maykl Dreyperin və Koventri Universitetinin (Coventry University, İngiltərə) Akademik şəffaflıq üzrə rəhbəri Dr.İren Qlendininq məruzələrlə çıxış etdilər. Onlar slaydlar vasitəsilə onlayn qiymətləndirmədə qarşılaşdıqları problemləri nümayiş etdirərək təhlillər apardılar. Dr. Qlendininqin açıqlamalarında hətta Zaqafqaziya ölkələrinə səyahəti zamanı apardığı müşahidələr də öz əksini tapdı. Onun sözlərinə görə, burada ən böyük problem internet sürəti və dağlıq rayonlarda tələbələrin internet təminatıdır. Lakin məruzəçi son dövrlərdə Azərbaycanda yüksək sürətli optik internet xətlərinin çəkilməsi ilə bu problemlərin həllində respublikamızın regionda lider olduğunu da vurğuladı. Sonda yüksək təcrübəli müəllimlərin köməyi ilə təhsil sisteminin bu tip problemlərinin də uğurla dəf ediləcəyinə tam əminlik bildirildi.

Сотрудники СГУ приняли участие в очередном вебинаре организованном British Council
Проблемы, вызванные глобальной пандемией COVID-19, оказывают влияние и на образование. В связи с этим в мировой системе образования уделяется большое внимание проблемам организации онлайн-занятий и объективной оценки приобретенных учащимися знаний и навыков.
16 декабря представительство British Council в Азербайджане организовало вебинар «Академическая прозрачность и честность при онлайн-оценивании: как университетам проводить безопасное и надежное оценивание?», в котором приняли участие представители Сумгаитского государственного университета.
В вебинаре СГУ представляли ст. преп. кафедры иностранных языков д.ф.п. Кёнуль Искендерова, ст. преп. Ильхама Мамед, Руфат Ибрагимов, ст.преп. кафедры азербайджанского языка и методики его преподавания д.ф.ф. Хаяла Мурсалиева.
В вебинаре участвовали представители Англии, Уэльса, Азербайджана, Турции, Узбекистана, России, Украины и других стран. На вебинаре с докладами выступили профессор права Университета Суонси (Swansea University Великобритания) Майкл Дрейпер и руководитель отдела академической прозрачности Университета Ковентри (Coventry University, Великобритания) д-р Ирен Глендинг. Они проанализировали проблемы, с которыми столкнулись при онлайн-оценивании. В своем выступлении д-р Глендинг рассказала о своих наблюдениях, которые она сделала во время поездки по Кавказу. По ее словам, самая большая проблема здесь - это скорость Интернета и доступ к Интернету студентов из горных районов. Однако, она подчеркнула и то, что проведенные недавно новые линии высокоскоростного оптического Интернета вывела Азербайджан в лидеры в регионе по вопросам решения этих проблем. В конце была выражена уверенность, что с помощью опытных учителей подобные проблемы системы образования будут успешно преодолены.