Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Azərbaycanda ekoloji terror” mövzusunda elmi-praktiki vebinar keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 24 Dekabr 2020 20:04
SDU-da “Azərbaycanda ekoloji terror” mövzusunda elmi-praktiki vebinar keçirildi
Dekabrın 24-də Kimya və biologiya fakültəsinin Ekologiya kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanda ekoloji terror” mövzusunda elmi-praktiki vebinar keçirildi.
Vebinarda AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Elmi işlər üzrə direktor müavini, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin dosenti, a.e.f.d. Qoşqar Məmmədov, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Sumqayıt şəhər 4 saylı Regional Ekologiya və Təbii Sərvətlər idarəsinin aparıcı məsləhətçisi Vüsal İbrahimli, “Sağlam mühit – Sağlam gələcək” QHT-nin icraçı direktoru Vüsal Hətəmov, SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsinin professor-müəllim heyəti, magistrant və tələbələri iştirak etdilər.
Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov çıxış edərək, Azərbaycan xalqını 44 günlük müharibə sonrası qələbə münasibəti ilə təbrik etdi. Bildirdi ki, sentyabrın 27-dən erməni təxribatlarına qarşı Müzəffər Ordumuzun güclü və sürətli əks-hücum əməliyyatı ilə başlayan müqəddəs Vətən savaşımız böyük Qələbə ilə nəticələndi. Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuz xalqımızı əzəli torpaqlarımıza qovuşdurdu. Dosent Mahal Muradov onu da diqqətə çatdırdı ki, Ermənistan təkcə Azərbaycanın torpaqlarını işğal etməmişdi, həm də Azərbaycanın torpaqlarını, mədəni irsini, təbii sərvətlərini dağıdıb, talayıbdır. Ermənistanın Azərbaycana qarşı ekoloji terror siyasəti öz mahiyyəti və reallaşdırılması mexanizmləri baxımından olduqca müxtəlifdir. 1988-ci ildən başlayaraq ermənilər və onlara havadarlıq edən qüvvələr tərəfindən işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonlarda bütün yaşayış məntəqələrinin, şəhər və kəndlərin dağıdılması, dinc əhaliyə divan tutulması, eyni zamanda bitki və heyvanlar aləminin də məhvi ilə müşayiət olunurdu. Ermənistan bütövlükdə Qafqaz regionunda etnik təmizləmə siyasətini yürüdən işğalçı dövlət olmaqla yanaşı, həm də ekoloji terror aktlarının həyata keçirilməsinə xidmət edən bir dövlətdir. İşğal olunmuş ərazilərin təbii sərvətlərinə və ətraf təbii mühitə vurulan ziyan regionda ekoloji tarazlığın pozulmasına səbəb olub. Yüzlərlə yaşayış məntəqəsi ermənilər tərəfindən qarət edilərək dağıdılıb, su, elektrik, qaz və digər kommunikasiya xətləri tamamilə sıradan çıxarılıb, dəmiryol xətləri sökülərək yararsız hala salınıb. Ermənistan–Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində Azərbaycanın ekologiyasına və təbii sərvətlərinə vurulmuş zərərin miqdarı hədsiz dərəcədə böyükdür.
Ekologiya kafedrasının müdiri dosent Rəhilə Əhmədova iştirakçıları möhtəşəm Qələbə münasibəti ilə təbrik etdi. Bildirdi ki, sentyabrın 27-də Ermənistanın hərbi təxribatlarına qarşı əks-hücum əməliyyatı ilə başlayan və noyabrın 10-da düşmənin təslim olması ilə nəticələnən İkinci Qarabağ müharibəsində ölkə Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyev xalqımızın zəfər salnaməsini yazdı. Ölkə Prezidentinin rəhbərliyi altında rəşadətli Azərbaycan Ordusu tərəfindən noyabrın 8-də dahilər ocağı, hər daşı bir tarix olan, Qarabağın tacı Şuşanın işğaldan azad olunması xalqımıza hədsiz qələbə sevinci yaşatdı.
Dövlət başçısı erməni vandallarının torpaqlarımızda törətdikləri vəhşiliklərə, o cümlədən Kəlbəcər və Ağdam rayonlarının boşaldılması zamanı evlərin və digər mülki obyektlərin dağıdılaraq yandırılmasına, törədilən ekoloji fəlakətə görə Ermənistanın beynəlxalq müstəvidə cavab verəcəyi ilə bağlı mühüm mesajlarını vermişdir. Dosent Rəhilə Əhmədova onu da qeyd etdi ki, ekoloji terror əsasən münaqişə dövründə ətraf mühitin qəsdən və ya qanunsuz şəkildə məhv edilməsi, istismarı və ya dəyişdirilməsi kimi xarakterizə olunur. Son 30 ildə Ermənistanın Azərbaycan ərazilərində törətdiyi hərəkətlər ekoloji terrordur. Azərbaycanın rayonlarına qarşı həyata keçirilən bu ekoloji terror həmin ərazilərin işğal edildiyi ilk günlərdən başlayıb. Bu isə Ermənistanın qoşulduğu ekologiya və ətraf mühitlə bağlı beynəlxalq konvensiyaların, o cümlədən “Ətraf mühitin dəyişdirilməsi üsullarının hərbi və ya hər hansı başqa düşmənsayağı istifadəsinin qadağan edilməsi” haqqında BMT konvensiyasının pozulması deməkdir. Ekspertlərin bildirdiklərinə görə, ağ fosfor tipli bombalardan istifadə etməklə törədilən yanğınların söndürülməsi, eləcə də təbii yollarla sönməsi mümkün deyil və belə yanğınlar uzun müddət davam edir. Bu, ekoloji terrordur və beynəlxalq ictimaiyyət buna laqeyd qalmamalıdır. Vebinarın keçirilməsində məqsəd erməni terrorçularının törətdiyi ekoloji cinayətlər, torpaqlarımızın təbii resurslarının vəhşicəsinə istismarı barədə ictimaiyyətin məlumatlandırılması, aktual məsələyə elmi diqqətin cəlb edilməsidir.
Vebinarda Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının professoru Əkbər Ağayev vebinar iştirakçlarını salamladı və II Qarabağ müharibəsində erməni terroçularının Azərbaycan ərzisində apardığı terror hadisələrindən, dünya ölkələri tərəfindən qadağan olunmuiş fosfor bombasından istifadənin faciəli nəticələrindən, Azərbaycanın flora və faunasına təcavüzdən, xüsusilə Qarabağın ətaf rayonlarına su verilməməsi, həmin suların kimyəvi maddələrlə kəskin çirkləndirilməsi kimi çox ciddi tarixi cinayətlərindən danışdı və bu facilələrin aradan qaldırılması haqqında öz dəyərli məsləhətlərini verdi. Daha sonra professor Əkbər Ağayev vebinarın işinə uğurlar dilədi.
Vebinarda Kimya və biologiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Ceyran Hümbətova “Qarabağ əbədi Azərbaycandır!” şeirini səsləndirdi.
Ətraf mühitin mühafizəsi və təbii ehtiyatlardan səmərəli istifadə ixtisası üzrə təhsil alan magistrantlardan Kamal Orucov “Azərbaycan ərazisinə edilən ekoloji terror”, Gülnarə Ələkbərova “Ağ fosfor silahlarının Azərbaycana qarşı istifadə olunması və ekologiyaya ziyanı”, Ləman Nərimanova “Ekoloji gündəm”, Aynurə Fərhadova “Müharibə nəticəsində çaylara vurulan zərər” mövzularında çıxış etdikləri məruzələrdə Müzəffər Azərbaycan Ordusunun işğaldan azad etdiyi Qarabağ ərazisində və cəbhəboyu digər bölgələrdə erməni terrorçularının törətdiyi ekoloji cinayətlər, torpaqlarımızın təbii resurslarının vəhşicəsinə istismarından danışdılar. Azərbaycanın işğaldan azad olunan ərazilərində 500 milyard dollar qiymətli təbii ehtiyatlara, 32 milyard dollar isə ətraf mühitə ziyan vurulduğunu diqqətə çatdırdılar. Bildirdilər ki, 30 illik ekoloji terror Azərbaycanın Sugovuşan kəndinin işğaldan azad olunması ilə sona çatdı. Tərtər çayı bol su ilə axır. Ermənistan həmişə məqsədli şəkildə su axınının qarşısını alırdı. Azərbaycanın Tərtər, Goranboy və Yevlax bölgələrində ekoloji tarazlıq təmin ediləcək. Sugovuşanın 3 oktyabr 2020-ci il tarixində erməni işğalından azad edilməsi regional ekobalansın bərpasına imkan yaradıb.
Vebinar elmi məruzələrin müzakirəsi ilə davam etdi. Müzakirələrdə tələbələrin çoxsaylı sualları cavablandırıldı.

В СГУ прошел научно-практический вебинар на тему «Экологический террор в Азербайджане»
24 декабря в СГУ состоялся научно-практический вебинар на тему «Экологический террор в Азербайджане», организованный кафедрой Экологии факультета Химии и биологии. В вебинаре приняли участие зам. директора по научной работе Института почвоведения и агрохимии НАНА, доцент Азербайджанского университета архитектуры и строительства д.ф.а.н. Гошгар Мамедов, ведущий советник Сумгаитского регионального управления экологии и природных ресурсов №4 Министерства экологии и природных ресурсов Вюсал Ибрагимли, исполнительный директор негосударственной организации «Здоровая окружающая среда - здоровое будущее» Вюсал Хатамов, профессорско-преподавательский состав, магистранты и студенты факультета Химии и биологии СГУ.
Декан факультета химии и биологии доц. Махал Мурадов поздравил азербайджанский народ с победой, которую наша страна одержала в начавшейся 27 сентября 44-дневной войне. Он сказал, что под руководством Президента, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева наша Армия вернула своему народу его исторические земли. Доц. Махал Мурадов также отметил, что Армения не только оккупировала, но и разрушила и разграбила азербайджанские земли, наше культурное наследие и природные ресурсы. Политика экологического террора Армении против Азербайджана очень разнообразна по своему характеру и механизмам реализации. С 1988 года армяне разрушали все населенные пункты, города и села в оккупированном ими Нагорном Карабахе и прилегающих районах, изгоняли мирных жителей, уничтожали флору и фауну. Армения не только государство-агрессор, проводящее политику этнической чистки в Кавказском регионе в целом, но и государство, которое осуществляет акт экологического террора. Ущерб, нанесенный природным ресурсам оккупированных территорий и окружающей среде, стал причиной нарушения экологического равновесия в регионе. Сотни населенных пунктов были разграблены и разрушены армянами, водопровод, электричество, газ и другие линии коммуникаций полностью выведены из строя, железнодорожные пути разобраны и приведены в негодность. В результате армяно-азербайджанского конфликта в Нагорном Карабахе экологии и природным ресурсам Азербайджана нанесен огромный ущерб.
Зав. кафедрой Экологии доц. Рахиля Ахмедова поздравила участников с великой Победой. Она отметила, что Президент, Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев вписал в историю нашего народа великую победу во Второй Карабахской войне, которая началась 27 сентября и завершилась капитуляцией противника 10 ноября. Особым событием для нашего народа, принесшего ему бесконечную радость победы, стало освобождение 8 ноября мужественной азербайджанской армией под руководством Президента страны нашего исторического города Шуша, который является родиной гениальных людей и венцом Карабаха. Глава азербайджанского государства выступил с важным заявлением о том, что Армения ответит перед международным сообществом за экологическую катастрофу и зверства, совершенные армянскими вандалами на наших землях, включая разрушение и сожжение домов и других гражданских объектов во время ухода армян из Кельбеджарского и Агдамского районов. Доц. Рахиля Ахмедова также отметила, что экологический террор в основном характеризуется как преднамеренное или незаконное разрушение, использование или изменение окружающей среды во время конфликта. Действия, совершенные Арменией на территории Азербайджана за последние 30 лет, являются экологическим террором. Этот экологический террор против регионов Азербайджана начался с первых дней оккупации этих территорий. А это является нарушением международных конвенций по экологии и окружающей среде, которые подписала и сама Армения, включая Конвенцию ООН «О запрещении использования военных или любых других враждебных методов изменения окружающей среды». По мнению экспертов, пожары, вызванные бомбами с белым фосфором, невозможно потушить обычными методами и они не угасают естественным путем.Такие пожары продолжаются длительное время. Это экологический террор и международное сообщество не должно молчать по этому поводу. Цель вебинара - информировать общественность об экологических преступлениях, совершенных армянскими террористами, о варварской эксплуатации наших природных ресурсов, привлечь внимание ученых к актуальной проблеме.
Участников вебинара приветствовал профессор кафедры Нефтяной химии и химической инженерии Акбар Агаев. Он рассказал о террористических актах, совершенных армянскими оккупантами на территории Азербайджана во время Второй карабахской войны, трагических последствиях применения запрещенных мировым сообществом фосфорных бомб, об агрессии против флоры и фауны Азербайджана. Так же он рассказал о серьезном историческом преступлении армян, которые преграждая реки, обезвоживают почву расположенных вокруг Карабаха районов и загрязняют воды этих территорий химическими веществами и дал ценные советы по ликвидации последствий этой экологической катастрофы. Затем проф. Акбар Агаев пожелал успехов вебинару.
Далее на вебинаре выступила студентка второго курса факультета химии и биологии Джейран Гумбатова, которая прочитала стихотворение «Карабах - вечный Азербайджан!».
На вебинаре с докладами выступили магистранты, обучающиеся по специальности Охрана окружающей среды и рациональное использование природных ресурсов Камал Оруджев «Экологический террор, совершенный на территории Азербайджана», Гюльнара Алекперова «Применение оружия с белым фосфором против Азербайджана и нанесение ущерба окружающей среде», Ляман Нариманова «Экологическая повестка дня», Айнура Фархадова «Вред нанесенный рекам в результате войны». Они рассказали об экологических преступлениях, совершенных армянскими террористами на территориях Карабаха и других прифронтовых районах, о варварской эксплуатации ими природных ресурсов наших земель. Было отмечено, что на освобожденных территориях Азербайджана ущерб, нанесенный природным ресурсам, составляет 500 миллиардов долларов, а экологический ущерб оценивается в 32 миллиарда долларов. Экологический террор длившийся 30 лет завершился освобождением азербайджанского села Суговушан. Река Тертер теперь полноводна как и прежде. Армения всегда сознательно препятствовала течению воды. Экологический баланс в Тертерском, Геранбойском и Евлахском районах Азербайджана будет восстановлен. Освобождение Суговушан от армянской оккупации 3 октября 2020 года позволило восстановить региональный экологический баланс.
Вебинар продолжился обсуждением докладов. На обсуждении были даны подробные ответы на многочисленные вопросы студентов.