Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin 100 illik yubileyinə həsr olunan onlayn elmi -praktik konfrans keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 07 Yanvar 2021 16:54
SDU-da Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin 100 illik yubileyinə həsr olunan onlayn elmi -praktik konfrans keçirildi
Yanvarın 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azərbaycanda elmin və təhsilin inkişafında Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin rolu” mövzusunda onlayn elmi-praktik konfrans keçirildi. Konfransda hər iki universitetin rektorları, professor-müəllim heyəti iştirak etdilər. Konfransı giriş sözü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq konfrans iştirakçılarını salamladı, şanlı qələbə münasibətilə onları təbrik etdi. Bildirdi ki, torpaqlarımızın azadlığı uğrunda Vətən müharibəsi xalqımızın qəhrəmanlıq salnaməsinə çevrildi. 44 günlük bu müharibədə Azərbaycan döyüş meydanında düşməni darmadağın etməklə, 30 ilə yaxın davam edən işğala son qoydu. Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident cənab İlham Əliyev 44 günlük tarixi savaş ilə məğlubedilməz Xalq Lideri olduğunu bəşəriyyətə sübut etdi! Rektor ADNSU-nun 100 illik təntənəli yubileyinin keçirilməsi, tanınmış ali təhsil ocağının bir qrup əməkdaşının möhtərəm Prezidentimiz İlham Əliyevin sərəncamları ilə ən yüksək fəxri adlara və dövlət təltiflərinə layiq görülməsi münasibətilə təbrik etdi. Bildirdi ki, bütün bunlar ölkəmizdə elm və təhsilə, ömrünü gənc nəslin tərbiyəsinə, müstəqil Azərbaycanımız üçün mütəxəssislər ordusunun yetişdirilməsinə həsr etmiş insanların əməyinə verilən layiqli münasibətin təzahürüdür. Qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti uzun illər ADNSU-nun filialı kimi fəaliyyət göstərmişdir. Ulu öndər Heydər Əliyevin 13 iyun 2000-ci il tarixli Fərmanı ilə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun bazasında Sumqayıt Dövlət Universiteti yaradıldı. Həmin gündən etibarən Sumqayıtın sosial-mədəni həyatında yeni bir inkişaf mərhələsinin əsası qoyuldu, şəhərdə elm və təhsilin inkişafına yeni təkan verdi. Rektor ADNSU-nun Azərbaycan cəmiyyətindəki əhəmiyyətli rolundan bəhs etdi, Azərbaycan və dünyanın çoxsaylı ölkələri üçün yüksəkixtisaslı mütəxəssislər hazırlayan qocaman ali təhsil müəssisəsi olduğunu qeyd etdi. Respublikada uzun illər iqtisadiyyatın davamlı yüksəlişinə töhfələr vermiş bu elm və təhsil ocağı müstəqil Azərbaycanın neft strategiyasının müvəffəqiyyətlə gerçəkləşdirilməsində mühüm xidmətlər göstərmişdir. Ölkə iqtisadiyyatının müxtəlif sahələrində çalışan, ölkəmizin hərtərəfli inkişafına əhəmiyyətli töhfələr verən, sıralarında görkəmli alimlər və tanınmış dövlət xadimləri olan məzunlarının hər zaman öz peşəkarlıqları ilə seçildiyini bildirdi, hazırda ADNSU-nun yeni keyfiyyət mərhələsində fəaliyyətini uğurla davam etdirdiyini diqqətə çatdırdı. SDU-nun tələbələrinin ADNSU-nun 100 illik yubileyi ilə bağlı hazırladığı musiqi töhfəsi təqdim olundu. ADNSU-nun rektoru professor Mustafa Babanlı, ilk növbədə, müzəffər Ali Baş Komandanımızın rəhbərliyi və qüdrətli Azərbaycan Ordusunun rəşadəti sayəsində Vətən müharibəsində əldə edilən möhtəşəm qələbə münasibətilə tədbir iştirakçılarını təbrik etdi, ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından və qanından keçmiş şəhidlərimizə Allahdan rəhmət, qazilərimizə şəfa dilədi. Vurğuladı ki, universitetin 100 illik yubileyinin belə bir şanlı tarixə təsadüf etməsi sevincimizi birə-beş artırıb. Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ordumuz döyüş meydanında zəfər çalaraq yeni tarix yazdı. Rektor Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 6 fevral 2020-ci il tarixli müvafiq Sərəncamına əsasən ölkədə yüksəkixtisaslı peşəkar kadr potensialının formalaşdırılması sahəsində təqdirəlayiq xidmətlərini nəzərə alaraq, ADNSU-nun 100 illiyinin respublika səviyyəsində qeyd olunmasını nəzərə çatdırdı, yubileyə həsr olunan tədbirin təşkili təşəbbüsünə görə SDU rəhbərliyinə və kollektivinə təşəkkürünü bildirdi. Diqqətə çatdırdı ki, hələ 100 il əvvəl Azərbaycanda belə bir ali təhsil müəssisəsinin yaradılmasını zəruri edən mühüm səbəblərdən biri ölkəmizdə neft sənayesinin olması və onun inkişafından irəli gələn amillər olub. Zaman-zaman bu təhsil ocağı təkcə Azərbaycan üçün deyil, dünyanın onlarla ölkəsi üçün yüksəkixtisaslı mütəxəssis və mühəndis kadrların yetişdirilməsində xüsusi rol oynayıb. Odur ki, ölkəmizdə neft sənayesinin inkişafında, həmçinin geologiya və kimya sahəsində qazanılan uğurlarda Azİİ məzunlarının xüsusi çəkisi var. 1994-cü ildə Ulu öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə “Əsrin müqaviləsi” imzalandıqdan sonra ölkəmizdə neft sənayesinin inkişafı istiqamətində yeni, savadlı mütəxəssislərə olan tələbat da Azİİ məzunları hesabına təmin edildi. Bu gün də universitet bu missiyanın öhdəsindən layiqincə gəlir. Rektor qeyd etdi ki, Prezident cənab İlham Əliyev Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin əməkdaşlarına fəxri adların verilməsi haqqında sərəncam imzaladı. Sərəncamla Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin 100 illiyi münasibətilə universitetin bir qrup əməkdaşına fəxri adlar verilmiş, orden və medallarla təltif edilmişlər. Bu, elm adamlarının əməyinə verilən ali dövlət dəyəridir. Konfransda Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin İnformasiya texnologiyaları və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Səməd Yusifov “İnformasiya texnologiyalarının inkişafında ADNSU-nun müstəsna rolu”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin “Neft kimyası və kimya texnologiyası” kafedrasının müdiri professor, Əməkdar müəllim Əkbər Ağayev “Azərbaycanda elm və təhsilin inkişafında ADNSU-nun rolu” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdilər. Məruzə ətrafında SDU-nun Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı, Əməkdar müəllim Tamella Əhmədova, Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının professoru, Əməkdar müəllim Əli Nağıyev, “Elektrotexnika və energetika” kafedrasının dosenti Şikar Məmmədov, Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov, professor Muxtar Səmədov, dosent Musa Mustafayev çıxış etdilər. Natiqlər ADNSU-nun tarixi nailiyyətlərindən, əmək bazarındakı rolundan danışdılar. Bu ali təhsil ocağında neft-qaz sahəsi ilə yanaşı, müasir sənaye istiqamətləri, həmçinin informasiya texnologiyaları, energetika, neft-mexanika, kimya texnologiyaları üzrə mütəxəssislər hazırlandığını qeyd etdilər. ADNSU-nun texniki profilli təhsil müəssisəsi olaraq elmin inkişafına, iqtisadiyyatımıza verdiyi töhfələrdən və son illər qazandığı uğurlardan danışdılar, universitet haqqında arzu və istəklərini bildirdilər. Konfransın sonunda rektor professor Elxan Hüseynov ADNSU-nun 100 illik yubileyi münasibətilə universitetin kollektivinə təbrik ünvanlayaraq, bu ali təhsil ocağına gələcək fəaliyyətində uğurlar arzuladı. ADNSU-nun rektoru professor Mustafa Babanlı rəhbərlik etdiyi ali təhsil ocağının 100 illik yubileyinin yüksək səviyyədə təşkilinə görə SDU-nun rəhbərliyinə və kollektivinə təşəkkürünü bildirdi.

Главная страница | Новости | В СГУ в онлайн-режиме прошла научно-практическая конференция, посвященная 100-летию Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности
В СГУ в онлайн-режиме прошла научно-практическая конференция, посвященная 100-летию Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности
7 января в Сумгаитском государственном университете прошла научно-практическая онлайн - конференция «Роль Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности в развитии науки и образования в Азербайджане», посвященная 100-летию Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности. В конференции приняли участие ректоры, профессора и преподаватели обоих университетов. Открывая конференцию, ректор Сумгаитского государственного университета проф. Эльхан Гусейнов приветствовал участников конференции и поздравил их со славной победой. Он отметил, что Отечественная война за освобождение наших земель стала героической летописью нашего народа. В этой 44-дневной войне Азербайджан положил конец почти 30-летней оккупации, сокрушив врага на поле боя. 44 днями исторической войны Верховный Главнокомандующий, Президент Ильхам Алиев доказал всему миру, что он является лидером непобедимого народа! Ректор поздравил АГУНП со 100-летним юбилеем и с присвоением приказом Президента Ильхама Алиева высоких почетных званий и государственных наград некоторым сотрудникам этого известного университета. Он отметил, что это проявление высокой оценки труда тех, кто посвятил себя науке и образованию, делу воспитания молодого поколения и подготовки специалистов для нашего независимого Азербайджана. Сумгаитский государственный университет много лет являлся филиалом АГУНП. СГУ был создан на базе Азербайджанского индустриального института Указом общенационального лидера Гейдара Алиева от 13 июня 2000 года. С этого дня в социально-культурной жизни Сумгаита начался новый этап развития, что дало новый толчок развитию науки и образования в городе. Ректор подчеркнул важную роль АГУНП, который готовит высококвалифицированных специалистов для Азербайджана и многих стран мира. Это научное и образовательное учреждение, которое на протяжении многих лет способствовало устойчивому росту экономики страны, внесло неоценимый вклад в дело успешной реализации нефтяной стратегии независимого Азербайджана. Проф. Эльхан Гусейнов отметил, что выпускники этого университета, среди которых много видных ученых и государственных деятелей, трудящиеся в различных отраслях экономики, вносящие значительный вклад в общее развитие нашей страны, всегда отличались своим профессионализмом. АГУНП и сегодня успешно продолжает свою деятельность на качественно новом уровне. Вниманию участников онлайн-конференции было представлено музыкальное поздравление студентов СГУ, подготовленное к 100-летию АГУНП. Ректор АГУНП проф. Мустафа Бабанлы поздравил участников конференции с великой победой в Отечественной войне, которую наша страна одержала благодаря мудрому руководству Верховного Главнокомандующего и сильной Азербайджанской Армии. Он почтил память погибших и пожелал скорейшего выздоровления раненым ветеранам. Он подчеркнул, что то обстоятельство, что 100-летие университета отмечается в столь славный исторический период, многократно увеличивает наши радостные чувства. Ректор напомнил, что Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 6 февраля 2020 года за большие заслуги в формировании высококвалифицированных профессиональных кадров в стране 100-летие АГУНП отмечается на республиканском уровне и поблагодарил руководство и коллектив СГУ за проявленную инициативу в организации юбилейного мероприятия. Он отметил, что одной из важных причин обусловивших необходимость создания такого высшего учебного заведения в Азербайджане 100 лет назад было наличие нефтяной промышленности в нашей стране и факторы, связанные с ее развитием. Со временем это учебное заведение стало играть особую роль в подготовке высококвалифицированных специалистов и инженеров не только для Азербайджана, но и для десятков других стран мира. Таким образом в развитии нефтяной промышленности в нашей стране, а также в достижениях в области геологии и химии есть немалая доля вклада и выпускников АзИИ. После подписания «Контракта века» под руководством великого лидера Гейдара Алиева в 1994 году возникшая потребность в новых образованных специалистах для развития нефтяной отрасли в нашей стране была так же удовлетворена за счет выпускников АзИИ. И сегодня вуз успешно справляется с этой миссией. Он отметил, что Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение о присвоении почетных званий сотрудникам Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности. Согласно распоряжению ряду сотрудников университета были присвоены почетные звания и вручены ордена и медали по случаю 100-летия Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности. На конференции с докладами выступили декан факультета Информационных технологий и управления Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности доц. Самед Юсифов «Исключительная роль АГУНП в развитии информационных технологий», заведующий кафедрой Нефтехимии и химической технологии СГУ, заслуженный преподаватель, проф. Акбар Агаев «Роль АГУНП в развитии науки и образования», декан факультета Физики и электроэнергетики СГУ, заслуженный преподаватель Тамелла Ахмедова, профессор кафедры автоматизации процессов, заслуженный преподаватель Али Нагиев, доцент кафедры Электротехники и энергетики Шикяр Мамедов, проректор по науке и инновациям проф. Рамазан Мамедов, проф. Мухтар Самедов, доц. Муса Мустафаев. Они рассказали о достижениях АГУНП и его роли на рынке труда. Они отметили, что помимо нефтегазового сектора вуз готовит специалистов по современным промышленным отраслям, а также информационным технологиям, энергетике, нефтемеханике, химической технологии. Также они отметили вклад АДНГУ как учебного заведения технического профиля в развитие науки и в экономику страны, о достижениях последних лет и высказали свои пожелания университету. В завершение конференции ректор проф. Эльхан Гусейнов поздравил коллектив вуза со 100-летием АГУНП и пожелал университету успехов в дальнейшей деятельности. Ректор АГУНП проф. Мустафа Бабанлы поблагодарил руководство и коллектив СГУ за организацию юбилейного мероприятия, связанного со 100- летием АГУНП, на высоком уровне.