Rektor universitetin 1 saylı tələbə yataqxanasında gedən gücləndirmə və bərkidilmə işləri ilə tanış oldu
Son illər ölkə iqtisadiyyatının dinamik yüksəlişi bütün başqa sahələr kimi, təhsilin inkişafı üçün də əlverişli şərait yaratmış, onun yeni mərhələsi başlamışdır. Ölkənin gələcək inkişafını təmin edəcək təhsil insan kapitalının formalaşmasına xidmət edən ən mühüm sahə olmuşdur. Bu gün Azərbaycan elmində və təhsilində ciddi islahatlar həyata keçirilir. Ölkə başçısının təhsilin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğı onu təsdiqləyir ki, bu mühüm amil dövlət siyasətinin ən önəmli prinsipləri sırasına daxil edilmişdir. Bu proses təkcə paytaxt ilə məhdudlaşmır, bölgələri də əhatə edir. Ölkə Prezidentinin sərəncamı və regionların sosial-iqtisadi inkişafı proqramına uyğun olaraq, müasir dünya standartlarının tələblərinə uyğun texnologiya ilə işləyən müəssisələr üçün ixtisaslı kadr ehtiyacını təmin etmək məqsədini hədəf tutan Sumqayıt Dövlət Universiteti öz nailiyyətləri ilə nəinki regionun, həmçinin ölkənin nüfuzlu elm-tədris mərkəzinə çevrilmişdir. Bu ali təhsil müəssisəsi bir çox layihələrə imza ataraq, əlaqələrini yüksək səviyyəyə çatdırmışdır. Sumqayıt Dövlət Universitetinin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi istiqamətində bütün laboratoriya və tədris auditoriyalarında görülən işlər buna bir daha sübutdur. Universitetdə həm tədris, həm elmitədqiqat, həm də idarəçilik sahələrində həyata keçirilən yeniliklər, struktur islahatları əsaslı keyfiyyət dəyişikliyinə zəmin yaratmışdır. Tədrisin keyfiyyəti baxımından, həm də auditoriya və laboratoriyaların müasir standartlara uyğunlaşdırılmısı ilə bağlı müvafiq işlər görülmüş, ali məktəbin bütün tədris binalarında təmir işləri uğurla başa çatdırılmışdır. Universitetimiz dünyanın bir çox nüfuzlu universitetləri ilə ikitərəfli və çoxtərəfli formatda əməkdaşlıq müqavilələri imzalamışdır. Bu gün Sumqayıt Dövlət Universiteti şəhərin sənaye müəssisələri ilə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığı genişləndirir, nəticə etibarilə də təhsil alan tələbələr həmin müəssisələrdə təcrübə keçir, gələcəyin ixtisaslı kadrları kimi formalaşırlar. Ümumiyyətlə, təhsil siyasətimiz təhsilin hər kəs üçün əlçatan olmasına yönəlib. Ancaq təhsilin əlçatan olması yalnız bilik verməklə kifayətlənmir, həmçinin tələbəyə mühit də yaradılmalıdır. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində (SDU) 2020-2021-ci tədris ilində həyata keçiriləcək ən böyük layihələrdən biri universitetin 1 saylı tələbə yataqxanasının əsaslı təmiridir. Universitetin hər iki yataqxanasında 1992-ci ildən etibarən məcburi köçkün ailələri məskunlaşıblar. Qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində dövlətimizin gördüyü işlər çərçivəsində Sumqayıt şəhərində məcburi köçkünlər üçün yeni qəsəbə salındı və universitetin 1 saylı tələbə yataqxanasında məskunlaşmış ailələrin yeni evlərə köçürülməsi təmin edildi.Tam yararsız vəziyyətə düşmüş həmin yataqxana müasir standartlara uyğun layihələndirilib və tələbələrin rahatlığını təmin etmək üçün burada hər cür şəraitin yaradılması planlaşdırılıb. Həmçinin gələcəkdə universitetin 2 saylı tələbə yataqxanasının da təmiri nəzərdə tutulub. Artıq universitetin 1 saylı yataqxanasında təmir işləri davam edir. FHNnin institutları tərəfindən verilmiş layihə əsasında layihə -smeta sənədləri  hazırlanmış, ekspertiza rəyi alınmış, tender keçirilmiş, qalib təşkilat elan edilmiş və təmirə start verilmişdir. İlkin mərhələ olaraq söküntü işləri aparılmış, zirzəmi qurudulmuş, hal-hazırda gücləndirmə və bərkidilmə işləri davam edir. Yataqxanada 100-ə yaxın otaqdan əlavə, kitabxana, camaşırxana, yeməkxana və tələbələrin asudə vaxtının keçirilməsi üçün istirahət guşəsi də nəzərdə tutulub. Yanvarın 28-də universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov, Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov, İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev yataqxanada gedən təmirtikinti işləri ilə yaxından tanış oldular. Rektor bildirdi ki, bizim qarşımızda duran əsas vəzifə yataqxananı əsaslı təmir edərək tələbələrimizin ixtiyarına verməkdir. Bu vaxta qədər tələbələrimizin dərsdən sonrakı asudə vaxtlarını səmərəli təşkil edə bilmirdik. Həmçinin universitetin tələbə yataqxanasının olmaması dünyanın bir sıra qabaqcıl universitetləri ilə bağlanmış müqavilələrimizi bütün bəndlər üzrə həyata keçirməyə mane olur, tələbə mübadiləsi proqramlarını səmərəsiz edirdi. Burada tələbələrin rahatlığı üçün hər cür şərait yaradılacaq, istilik və su sistemləri, eləcə də yanğın təhlükəsizliyi sistemi qurulacaq, yaşayış və məişət otaqları zəruri avadanlıqlarla təchiz olunacaq. Qeyd edək ki, yataqxanada gedən işlərə mütəmadi olaraq İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev nəzarət edir.

Home | News | THE RECTOR GOT ACQUAINTED WITH THE REINFORCEMENT WORKS GOING ON IN THE DORMITORY NO. 1 OF THE UNIVERSITY
THE RECTOR GOT ACQUAINTED WITH THE REINFORCEMENT WORKS GOING ON IN THE DORMITORY NO. 1 OF THE UNIVERSITY
In recent years, the dynamic growth of the country's economy, like all other areas, has created favorable conditions for the development of education, and a new phase has begun. Education, which will ensure the future development of the country, has become the most important area for the formation of human capital. Today, serious reforms are being carried out in science and education in Azerbaijan. The attention and care shown by the President to the development of education confirms that this important factor is included in the list of important principles of state policy. This process is not limited to the capital, but also covers the regions. In accordance with the order of the President and the program of socioeconomic development of the regions, Sumgayit State University has become an influential scientific and educational center not only in the region but also in the country. This higher education institution has signed many projects and raised its relations to a high level. The work done in all laboratories and classrooms to strengthen the material and technical base of Sumgayit State University is another proof of this. Innovations and structural reforms implemented at the University in the fields of teaching, research and management have laid the foundation for fundamental quality changes. Relevant work has been done in terms of the quality of education, as well as the adaptation of classrooms and laboratories to modern standards, repair work has been successfully completed in all educational buildings of the university. Our university has signed cooperation agreements with many prestigious universities around the world in bilateral and multilateral formats. Today, Sumgayit State University is expanding mutually beneficial cooperation with the city's industrial enterprises, as a result of which students undergo internships in these enterprises and are formed as qualified personnel of the future. In general, our education policy is aimed at making education accessible to everyone. However, the availability of education should not only provide knowledge, but also create an environment for students. In this regard, one of the largest projects to be implemented at Sumgayit State University (SSU) in the 2020- 2021 academic year is the overhaul of the university's dormitory No. 1. Both dormitories of the university have been inhabited by IDP families since 1992. As part of the state's efforts to improve the social living conditions of refugees and IDPs, a new settlement for IDPs was built in Sumgayit and the resettlement of families living in the university's dormitory No. 1 was ensured. The dormitory, which has fallen into disrepair, has been designed in accordance with modern standards and it is planned to create all conditions to ensure the comfort of students. The university's dormitory No. 2 is also planned to be renovated in the future. The repair work of the university's dormitory No. 1 is underway. Based on the project submitted by the institutes of the Ministry of Emergency Situations, design estimates were prepared, an expert opinion was obtained, a tender was held, the winning organization was announced and repairs were started. Initially, demolition work was carried out, the basement was dried, and reinforcement works are underway. In addition to about 100 rooms, the dormitory has a library, laundry, dining room and a recreation area for students to spend their free time. On January 28, the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, the Vice-rector for Teaching Organization and Training Technologies, associate professor Natig Talibov, the Vice-rector for Economic Affairs, Naib Hajiyev, got acquainted with the repair and construction work in the dormitory. The rector said that the main task before us is to overhaul the dormitory and give it to our students. Until now, we have not been able to effectively organize the leisure time of our students after school. Also, the lack of a dormitory at the university hindered the implementation of our agreements with a number of leading universities around the world on all items, making student exchange programs ineffective. All conditions will be created here for the comfort of students, heating and water systems, as well as a fire safety system will be installed, living rooms will be equipped with the necessary equipment. It should be noted that the Vice-Rector for Economic Affairs Naib Hajiyev regularly supervises the work in the dormitory.