SDU-nun rektoruna Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin Fəxri professoru diplomu təqdim edildi
Müstəqil Azərbaycan dövlətinin dünya ölkələri arasında nüfuzunun ildən-ilə yüksəlməsində, bütün sahələrdə çiçəklənib qüdrətli və tolerant bir respublika kimi tanınmasında elm və təhsilin böyük rolu vardır. Məhz buna görədir ki, prioritet sahə olan təhsilə dövlət qayğısı daim diqqət mərkəzində olmuşdur.Bu diqqət və qayğının nəticəsidir ki, bu gün SDU-da da inkişaf və fərqlilik göz önündədir. Aparılan yenidənqurma və abadlıq işləri universitetin görkəmini tamamilə dəyişmişdir. İndi Sumqayıt Dövlət Universiteti yalnız elm və təhsil müəssisəsi kimi deyil, həm də şəhərin zəka ocağı və mədəniyyət mərkəzi kimi öz fəaliyyətini bütün sahələrdə davam və inkişaf etdirir.
Əsaslı təmir işləri universitetin bütün tədris binalarında aparılmış, laboratoriyalar, tədris otaqları yeni cihaz və avadanlıqlarla təchiz olunmuşdur. Yaradılan tədris və elmi-tədqiqat laboratoriyaları, aparılan struktur dəyişiklikləri, beynəlxalq əlaqələrin ildən-ilə genişlənməsi və sair bütünlüklə universitetin yeniliklərlə dolu zəngin mənzərəsini əks etdirir.
Heç təsadüfi deyil ki, möhtərəm Prezidentimiz İlham Əliyev Sumqayıt şəhərinin 70 illik yubileyi ilə əlaqədar imzaladığı Sərəncamda “Sumqayıt Dövlət Universiteti artıq respublikamızın nüfuzlu ali təhsil ocaqlarındandır” qeyd etmişdir.
SDU-da təhsilin bütün pillələri, o cümlədən elmlər doktoru proqramı üzrə kadr hazırlığı aparılır. Qeyd etmək yerinə düşər ki, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün 6 ixtisas üzrə təqdim olunan dissertasiyaların müdafiəsini keçirmək üçün 3 Dissertasiya Şurası yaradılmışdır.
Beynəlxalq əlaqələrini ildən-ilə genişləndirən universitet bu gün ölkəmizin dünyaya inteqrasiyasında önəmli bir körpü rolunu oynayaraq, Xəzəryanı Dövlət Universitetləri və Rusiya–Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyalarının üzvü olmuşdur. Universitet Türkiyə, İran, ABŞ, Rusiya, İngiltərə, Almaniya, Avstriya, İsveç, Litva, Macarıstan, İspaniya, Polşa, Ukrayna, İsrail, Tacikistan, Qazaxıstan və s. ölkələrin ali təhsil müəssisələri ilə iki- və çoxtərəfli müqavilələr və beynəlxalq layihələr çərçivəsində əməkdaşlıq həyata keçirir.
SDU-da elmin təhsilə, Avropa dəyərlərinə inteqrasiyası, tədris prosesinin qabaqcıl təcrübədən faydalanmaqla təkmilləşdirilməsi məqsədilə bir sıra uğurlu layihələr həyata keçirilir. Universitet imza atdığı uğurlarla MDB məkanında, Türkiyədə, bir sıra Avropa ölkələrində fəaliyyət göstərən elm-təhsil mərkəzləri tərəfindən də qəbul olunaraq, təkcə maddi-texniki bazası ilə deyil, hazırladığı yüksəkixtisaslı mütəxəssislərlə də şöhrət qazanıb.
Sumqayıt Dövlət Universiteti bir neçə beynəlxalq layihələrdə tərəfdaş qismində işini uğurla davam etdirir. Bu uğurların nəticəsidir ki, 2015-ci ildə SDU ilə UDNTU arasında əməkdaşlıq müqaviləsi bağlanmışdır. Əməkdaşlıq müqaviləsinə uyğun olaraq, SDU-nun professor-müəllimləri, tələbələri dəfələrlə Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetində olmuş, elmi konfranslarda, Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Forumlarında, tələbə forumlarında iştirak etmişlər. Eyni zamanda UDNTU-nun əməkdaşları mütəmadi olaraq SDU-da təşkil olunan elmi konfranslarda iştirak etmiş, elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri qarşılıqlı olaraq hər iki universitetin elmi jurnallarında nəşr olunmuşdur. Sumqayıt Dövlət Universiteti Təhsil Nazirliyinin dəstəyi, Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə 14–21 iyul 2019-cu il tarixlərində “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı Yay məktəbinə yüksək səviyyədə ev sahibliyi etmişdir.
18 dekabr 2020-ci ildə Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti arasında Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının fəaliyyətinin 5 illiyinə həsr olunmuş telekörpü keçirildi. Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin Elmi Şurasının qərarı ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynova “UDNTU-nun Fəxri professor” adı verildiyi elan olundu.
11.02.2021-ci il tarixində isə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynova Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin Fəxri professor diplomu və mantiyası təqdim edildi.
SDU-nun kollektivi adından universitetin rektoru professor Elxan Hüseynovu “UDNTU-nun Fəxri professor” adına layiq görülməsi münasibətilə təbrik edirik!

Главная страница | Новости | Ректору СГУ вручили диплом Почетного профессора Уфимского государственного нефтяного технического университета
Ректору СГУ вручили диплом Почетного профессора Уфимского государственного нефтяного технического университета
Роль науки и образования в повышении престижа независимой Азербайджанской республики среди мировых государств неоспорима. Поэтому названная сфера всегда была в центре внимания руководства республики. Результатом такого внимания и заботы государства об образовании является очевидный прогресс и развитие, которое мы видим сегодня в СГУ. После проведенного ремонта и работ по благоустройству облик вуза полностью изменился. Сегодня Сумгаитский государственный университет это не только научное и образовательное учреждение, но и центр интеллектуальной и культурной жизни города.
Во всех учебных корпусах университета проведен капитальный ремонт, лаборатории и учебные аудитории оснащены новой техникой и оборудованием. Так же в университете были созданы новые учебные и научно-исследовательские лаборатории, проведены структурные изменения. За последние годы значительно расширены международные связи СГУ.
Неслучайно президент Ильхам Алиев в своем распоряжении, подписанном по случаю 70-летия Сумгаита, отметил, что СГУ является «одним из самых престижных вузов страны».
В СГУ ведется подготовка кадров на всех уровнях образования, включая докторантуру. Следует отметить, что решением Президиума Высшей Аттестационной Комиссии при Президенте Азербайджанской Республики в Сумгаитском Государственном Университете для защиты диссертаций на соискание ученой степени доктора философии созданы 3 диссертационных совета по 6 специальностям.
Сумгаитский государственный университет является членом Ассоциации университетов прикаспийских государств и Азербайджано-российской ассоциации высших учебных заведений. Так же университет сотрудничает с высшими учебными заведениями Турции, Ирана, США, России, Англии, Германии, Австрии, Швеции, Литвы, Венгрии, Испании, Польши, Украины, Израиля, Таджикистана, Казахстана и других стран в рамках двусторонних и многосторонних соглашений и международных проектов.
В СГУ реализуется ряд успешных проектов с целью интеграции науки в образование, приобщения к европейским ценностям и усовершенствования учебного процесса с использованием передового опыта. Благодаря своим достижениям университет получил признание научных и образовательных центров, действующих в СНГ, Турции и ряде европейских стран. Он известен не только своей материально-технической базой, но и высококвалифицированными специалистами. Сумгаитский государственный университет успешно продолжает выступать в качестве партнера в нескольких международных проектах. Так в 2015 году было подписано соглашение о сотрудничестве между СДУ и УГНТУ. В соответствии с соглашением о сотрудничестве, профессорско-преподавательский состав и студенты СГУ неоднократно посещали Уфимский государственный нефтяной технический университет, участвовали в научных конференциях, форумах Ассоциации азербайджано-российских университетов, студенческих форумах. В то же время сотрудники УГНТУ регулярно принимают участие в научных конференциях, проводимых в СГУ. Материалы конференций и итоги проводимых исследований публикуются в научных журналах обоих университетов. 14-21 июля 2019 года в Сумгаитском государственном университете прошла организованная Ассоциацией при поддержке Министерства образования Азербайджана Летняя школа «Путешествие в страну огней – Азербайджан».
18 декабря 2020 года между Сумгаитским государственным университетом и Уфимским государственным нефтяным техническим университетом состоялась телеконференция, посвященная 5-летию Ассоциации. На телеконференции было объявлено решение Ученого совета Уфимского государственного нефтяного технического университета о присуждении ректору Сумгаитского государственного университета проф. Эльхану Гусейнову звания почетного профессора УГНТУ.
11.02.2021 года ректору Сумгаитского государственного университета проф. Эльхану Гусейнову были вручены диплом и мантия почетного профессора Уфимского государственного нефтяного технического университета.
От имени коллектива СГУ поздравляем ректора университета проф. Эльхана Гусейнова с присвоением звания Почетного профессора УГНТУ.