Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri “İlin Tələbə Gənclər Təşkilatı sədri” adına layiq görüldü
SDU-nun Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri “İlin Tələbə Gənclər Təşkilatı sədri” adına layiq görüldü
Fevralın 11-də Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının (ATGTİ) ofisində “İlin Tələbə Gənclər Təşkilatı” mükafatının təqdimetmə mərasimi keçirildi. TGT sədrləri fəxri ad və Fəxri Fərmanlarla təltif olundular.
SDU-nun Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Tayfun Hacılı “İlin Tələbə Gənclər Təşkilatı sədri” adına layiq görüldü. İttifaq sədri Pərviz Mirələmli SDU-nun Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Tayfun Hacılıya mükafatı təqdim etdi.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının (ATGTİ) təşkilatçılığı və Azərbaycan Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyi ilə 2 fevral – Azərbaycan Gəncləri Gününə həsr olunan “Dəmir Yumruq, Dəmir Gənclik” adlı onlayn tədbirdə elan edilib. Həmçinin SDU-nun Tələbə Gənclər Təşkilatının 28 gənci Vətən Müharibəsi, Tovuz hadisələri, pandemiyaya qarşı mübarizədə iştirakı və ümumi fəaliyyətləri üzrə ATGTİ tərəfindən mükafatlandırılmışdılar.

CHAIRMAN OF THE SSU STUDENT YOUTH ORGANIZATION AWARDED THE TITLE OF "CHAIRMAN OF THE STUDENT YOUTH ORGANIZATION OF THE YEAR"
The presentation ceremony of the "Student Youth Organization of the Year" award was held on February 11 in the office of the Union of Student Youth Organizations of Azerbaijan (USYOA). TGT chairmen were awarded honorary titles and honorary diplomas.
Chairman of the SSU Student Youth Organization Tayfun Hajili was awarded the title of "Chairman of the Student Youth Organization of the Year". The chairman of the union Parviz Miralamli presented the award to the chairman of the Student Youth Organization of SSU Tayfun Hajili.
It should be noted that it was announced at the online event "Iron Fist, Iron Youth" dedicated to February 2 - Azerbaijan Youth Day, organized by the Union of Student Youth Organizations of Azerbaijan (USYOA) and with the financial support of the Azerbaijan Youth Foundation. Also, 28 students of SSU Student Youth Organization were awarded by USYOA for their participation and general activities in the fight against the Patriotic War, Tovuz events, pandemic.