Əsas səhifə | Xəbərlər | Fizika və elektroenergetika fakültəsində “Qarabağdan qucaqda gələn körpələr, tank belində qayıtdılar” adlı onlayn formatda tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Fevral 2021 15:20
Fizika və elektroenergetika fakültəsində “Qarabağdan qucaqda gələn körpələr, tank belində qayıtdılar” adlı onlayn formatda tədbir keçirildi
Fevralın 24-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Fizika və elektroenergetika fakültəsində Xocalı soyqırımına həsr olunmuş " Qarabağdan qucaqda gələn körpələr, tank belində qayıtdılar" adlı onlayn formatda tədbir keçirildi.
Tədbir Xocalı qurbanlarının əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlandı və faciəni əks etirən videoçarx nümayiş etdirildi.
Fakültənin dekanı dosent Tamella Əhmədova çıxış edərək qeyd etdi ki, bu il biz Xocalı soyqırımının ildönümünü xüsusi bir tarixi şəraitdə qeyd edirik. Nəhayət, 29 ildən sonra Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şanlı Azərbaycan Ordusu torpaqlarımızı işğaldan azad etdi. Qısa zaman kəsiyində düşmənin darmadağın edilməsi ilə Xocalı qurbanlarının, həmçinin birinci Qarabağ müharibəsində həyatlarını itirən insanların hamısının qisası alınmış oldu. Xocalı soyqırımı insanlıq tarixinə ən dəhşətli hadisələrdən biri kimi daxil olmuşdur. Xocalı soyqırımına siyasi-hüquqi qiymətin verilməsi ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. 1994-cü ildən başlayaraq hər il ölkəmizdə 26 Fevral –“Xocalı Soyqırımı Günü” qeyd olunur və Xocalı qurbanlarının xatirəsi yad olunur. Bu gün Prezident cənab İlham Əliyev Azərbaycan həqiqətlərinin, həmçinin Xocalı soyqırımının dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində də böyük qətiyyət nümayiş etdirir. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə elan edilən “Xocalıya ədalət!” kampaniyasının səmərəsi isə ildən-ilə artır. Xocalı soyqırımı zaman keçdikcə öz həqiqi qiymətini alır. Müxtəlif ölkələr bu faciəni insanlığa qarşı törədilən cinayət aktı kimi qiymətləndirirlər.
Dekan onu da qeyd etdi ki, Azərbaycan xalqı 200 il ərzində erməni millətçi-şovinistlərinin davamlı olaraq etnik təmizləmə, soyqırımı siyasətinə məruz qalmışdır. Azərbaycan xalqı tarixi torpaqlarından qovulmuş, qaçqına, məcburi köçkünə çevrilmiş və bütün bunlar ermənilər tərəfindən kütləvi qırğınlarla müşayiət olunmuşdur. Azərbaycanlıların öz tarixi-etnik torpaqlarından qovulması sovet dövründə də davam etmişdir. 1948–1953-cü illərdə Ermənistandan 150 min azərbaycanlı deportasiya olunmuş Azərbaycanın Kür-Araz düzənliyində yerləşdirilmişdir. 1988-ci ildə isə öz tarixi torpaqlarında yaşayan 250 min azərbaycanlı bu ərazidən qovulmuş, bununla da, Ermənistan monoetnik dövlətə çevrilmişdir. 1988-ci ildən Dağlıq Qarabağ ətrafında başlayan hadisələr erməni idealogiyası "dənizdən-dənizə Ermənistan" adlı sərsəm bir ideyanı reallaşdırmaq cəhdi kəndlərin, şəhərlərin dağılması, on minlərə günahsız insanın ölümü, yüz minlərlə azərbaycanlının öz tarixi torpaqlarından didərgin düşməsi ilə nəticələndi. XX əsrin sonunda baş vermiş bu faciə təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bütün insanlığa, bəşəriyyətə qarşı yönəlmiş ən ağır cinayətlərdən biridir.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin IV kurs tələbəsi Günay Məmmədova “Erməni terrorçularının və Müstəqil Dövlətlər birliyinə məxsus 366-cı motoatıcı alayın hərbiçilərinin iştirakı ilə dinc əhaliyə edilən soyqırımı” mövzusunda çıxış edərək tədbir iştirakçılarına geniş məlumat verdi. Digər natiqlər də çıxış edərək vurğuladılar ki, Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu canı-qanı bahasına Ermənistan ordusunun məğlubedilməzliyi barədə illərdir formalaşdırılmış mifi 44 günə dağıtdı, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olundu. Kəlbəcər, Laçın, Ağdam qan tökülmədən qaytarıldı. Müharibə bitdikdən sonra Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin ilk olaraq qazilərimizlə görüşdü. Bu qələbəni şəhidlərimiz, qazilərimiz, bütünlükdə Azərbaycan Ordusunun əzmi ilə qazandığımızı vurğuladı. Biz tariximizi qanımızla yazan xalq olmuşuq. Artıq qürurla deyə bilərik: “QARABAĞ AZƏRBAYCANDIR! QARABAĞ AZƏRBAYCANINDIR!”

Home | News | THE FACULTY OF PHYSICS AND ELECTROENERGETICS HELD AN EVENT IN THE ONLINE FORMAT "BABIES COMING FROM KARABAKH IN THE ARMS, RETURNED ON TANKS"
Yerləşdirilmə tarixi : 25 February 2021 15:20
THE FACULTY OF PHYSICS AND ELECTROENERGETICS HELD AN EVENT IN THE ONLINE FORMAT "BABIES COMING FROM KARABAKH IN THE ARMS, RETURNED ON TANKS"
On February 24, Sumgayit State University's Student Youth Organization organized an online event at the Faculty of Physics and Electroenergetics dedicated to the Khojaly genocide.
The event began with a minute of silence in memory of the Khojaly victims and a video reflecting the tragedy was shown.
The dean of the faculty, associate professor Tamella Ahmadova, noted that this year we mark the anniversary of the Khojaly genocide in a special historical context. Finally, 29 years later, under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the glorious Azerbaijani Army liberated our lands from occupation. The political and legal assessment of the Khojaly genocide is connected with the name of national leader Heydar Aliyev. Every year since 1994, February 26 - "Khojaly Genocide Day" is marked in our country and the memory of Khojaly victims is commemorated. Today, President Ilham Aliyev demonstrates great determination to convey the realities of Azerbaijan, as well as the Khojaly genocide to the world community. "Justice for Khojaly!" Announced on the initiative of Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva. The effectiveness of the campaign is growing every year. The Khojaly genocide is gaining its true value over time. Various countries consider this tragedy as a crime against humanity.
The dean also noted that the people of Azerbaijan have been subjected to the policy of ethnic cleansing and genocide by Armenian nationalists for 200 years. The people of Azerbaijan were expelled from their historical lands, became refugees and internally displaced persons, and all this was accompanied by massacres by Armenians. The expulsion of Azerbaijanis from their historical and ethnic lands continued during the Soviet era. In 1948-1953, 150,000 Azerbaijanis were deported from Armenia and settled in the Kur-Araz plain of Azerbaijan. In 1988, 250,000 Azerbaijanis living in their historical lands were expelled from the area, making Armenia a mono-ethnic state. This tragedy, which took place at the end of the twentieth century, is one of the gravest crimes against not only the people of Azerbaijan, but all humanity.
Gunay Mammadova, a fourth-year student of the Faculty of Physics and Electroenergetics, spoke on "Genocide committed against the civilian population with the participation of Armenian terrorists and soldiers of the 366th Motorized Rifle Regiment of the Commonwealth of Independent States." Other speakers noted that under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, the Azerbaijani army dispelled the myth of the invincibility of the Armenian army for 44 days, restoring the territorial integrity of Azerbaijan. Kalbajar, Lachin, Aghdam were returned without bloodshed. After the end of the war, the Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, first met with our veterans. He stressed that we won this victory with the determination of our martyrs, veterans and the Azerbaijani army as a whole. We have become a nation that wrote our history with our blood. We can proudly say that KARABAKH IS AZERBAIJAN! KARABAKH BELONGS TO AZERBAIJAN!