Əsas səhifə | Xəbərlər | Fizika və elektroenergetika fakültəsində “Qarabağdan qucaqda gələn körpələr, tank belində qayıtdılar” adlı onlayn formatda tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Fevral 2021 15:20
Fizika və elektroenergetika fakültəsində “Qarabağdan qucaqda gələn körpələr, tank belində qayıtdılar” adlı onlayn formatda tədbir keçirildi
Fevralın 24-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Fizika və elektroenergetika fakültəsində Xocalı soyqırımına həsr olunmuş " Qarabağdan qucaqda gələn körpələr, tank belində qayıtdılar" adlı onlayn formatda tədbir keçirildi.
Tədbir Xocalı qurbanlarının əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlandı və faciəni əks etirən videoçarx nümayiş etdirildi.
Fakültənin dekanı dosent Tamella Əhmədova çıxış edərək qeyd etdi ki, bu il biz Xocalı soyqırımının ildönümünü xüsusi bir tarixi şəraitdə qeyd edirik. Nəhayət, 29 ildən sonra Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şanlı Azərbaycan Ordusu torpaqlarımızı işğaldan azad etdi. Qısa zaman kəsiyində düşmənin darmadağın edilməsi ilə Xocalı qurbanlarının, həmçinin birinci Qarabağ müharibəsində həyatlarını itirən insanların hamısının qisası alınmış oldu. Xocalı soyqırımı insanlıq tarixinə ən dəhşətli hadisələrdən biri kimi daxil olmuşdur. Xocalı soyqırımına siyasi-hüquqi qiymətin verilməsi ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. 1994-cü ildən başlayaraq hər il ölkəmizdə 26 Fevral –“Xocalı Soyqırımı Günü” qeyd olunur və Xocalı qurbanlarının xatirəsi yad olunur. Bu gün Prezident cənab İlham Əliyev Azərbaycan həqiqətlərinin, həmçinin Xocalı soyqırımının dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində də böyük qətiyyət nümayiş etdirir. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə elan edilən “Xocalıya ədalət!” kampaniyasının səmərəsi isə ildən-ilə artır. Xocalı soyqırımı zaman keçdikcə öz həqiqi qiymətini alır. Müxtəlif ölkələr bu faciəni insanlığa qarşı törədilən cinayət aktı kimi qiymətləndirirlər.
Dekan onu da qeyd etdi ki, Azərbaycan xalqı 200 il ərzində erməni millətçi-şovinistlərinin davamlı olaraq etnik təmizləmə, soyqırımı siyasətinə məruz qalmışdır. Azərbaycan xalqı tarixi torpaqlarından qovulmuş, qaçqına, məcburi köçkünə çevrilmiş və bütün bunlar ermənilər tərəfindən kütləvi qırğınlarla müşayiət olunmuşdur. Azərbaycanlıların öz tarixi-etnik torpaqlarından qovulması sovet dövründə də davam etmişdir. 1948–1953-cü illərdə Ermənistandan 150 min azərbaycanlı deportasiya olunmuş Azərbaycanın Kür-Araz düzənliyində yerləşdirilmişdir. 1988-ci ildə isə öz tarixi torpaqlarında yaşayan 250 min azərbaycanlı bu ərazidən qovulmuş, bununla da, Ermənistan monoetnik dövlətə çevrilmişdir. 1988-ci ildən Dağlıq Qarabağ ətrafında başlayan hadisələr erməni idealogiyası "dənizdən-dənizə Ermənistan" adlı sərsəm bir ideyanı reallaşdırmaq cəhdi kəndlərin, şəhərlərin dağılması, on minlərə günahsız insanın ölümü, yüz minlərlə azərbaycanlının öz tarixi torpaqlarından didərgin düşməsi ilə nəticələndi. XX əsrin sonunda baş vermiş bu faciə təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bütün insanlığa, bəşəriyyətə qarşı yönəlmiş ən ağır cinayətlərdən biridir.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin IV kurs tələbəsi Günay Məmmədova “Erməni terrorçularının və Müstəqil Dövlətlər birliyinə məxsus 366-cı motoatıcı alayın hərbiçilərinin iştirakı ilə dinc əhaliyə edilən soyqırımı” mövzusunda çıxış edərək tədbir iştirakçılarına geniş məlumat verdi. Digər natiqlər də çıxış edərək vurğuladılar ki, Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu canı-qanı bahasına Ermənistan ordusunun məğlubedilməzliyi barədə illərdir formalaşdırılmış mifi 44 günə dağıtdı, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olundu. Kəlbəcər, Laçın, Ağdam qan tökülmədən qaytarıldı. Müharibə bitdikdən sonra Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin ilk olaraq qazilərimizlə görüşdü. Bu qələbəni şəhidlərimiz, qazilərimiz, bütünlükdə Azərbaycan Ordusunun əzmi ilə qazandığımızı vurğuladı. Biz tariximizi qanımızla yazan xalq olmuşuq. Artıq qürurla deyə bilərik: “QARABAĞ AZƏRBAYCANDIR! QARABAĞ AZƏRBAYCANINDIR!”

Главная страница | Новости | На факультете Физики и электроэнергетики состоялось онлайн-мероприятие «Младенцы, вынесенные из Карабаха на руках, вернулись туда на танках»
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Февраль 2021 15:20
На факультете Физики и электроэнергетики состоялось онлайн-мероприятие «Младенцы, вынесенные из Карабаха на руках, вернулись туда на танках»
24 февраля Студенческая молодежная организация Сумгаитского государственного университета организовала на факультете Физики и электроэнергетики онлайн-мероприятие, посвященное геноциду в Ходжалы.
Мероприятие началось минутой молчания в память о жертвах Ходжалы. После минуты молчания был продемонстрирован видеоролик о событиях в Ходжалы.
Декан факультета доц. Тамелла Ахмедова отметила, что в этом году мы отмечаем годовщину Ходжалинского геноцида в особенном историческом контексте. Спустя 29 лет славная азербайджанская армия под руководством Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева освободила наши земли от оккупации. Она отметила, что Ходжалинский геноцид был одним из самых жестоких преступлений против человечества. Политико-правовая оценка Ходжалинского геноцида связана с именем Общенационального лидера Гейдара Алиева. Начиная с 1994 года, каждое 26 февраля мы отмечаем как «День Ходжалинского геноцида». Президент Ильхам Алиев предпринимает решительные шаги, чтобы довести до мировой общественности реалии Азербайджана, а также Ходжалинский геноцид. По инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой была объявлена международная пропагандистская кампания «Справедливость Ходжалы!». Декан также отметила, что азербайджанский народ на протяжении 200 лет подвергается политике этнической чистки и геноцида со стороны армянских националистов. Периодически азербайджанцы изгонялись армянами со своих исторических земель, становились беженцами и вынужденными переселенцами. Это продолжалось и в советское время. В 1948–1953 годах 150 000 азербайджанцев были депортированы из Армении и расселены на Кура-Араксинской равнине Азербайджана. В 1988 году 250 000 азербайджанцев были изгнаны с территории своего исторического проживания, в результате чего Армения стала моноэтническим государством. События вокруг Нагорного Карабаха 1988 года привели к войне и разрушению деревень и городов, гибели десятков тысяч ни в чем не повинных людей. Эта трагедия, произошедшая в конце ХХ века, является одним из тяжелейших преступлений не только против азербайджанского народа, но и всего человечества.
Студентка четвертого курса факультета Физики и электроэнергетики Гюнай Мамедова выступила с докладом «Геноцид мирного населения при участии армянских террористов и солдат 366-го мотострелкового полка Содружества Независимых Государств». Было отмечено, что наша славная Армия под руководством Верховного Главнокомандующего Президента Ильхама Алиева в течение 44 дней развеяла давний миф о непобедимости армянской армии и восстановила территориальную целостность Азербайджана. После окончания войны Верховный Главнокомандующий Президент Ильхам Алиев встретился с ветеранами. На встрече он подчеркнул, что победа была одержана благодаря мужеству и храбрости нашей доблестной армии. Мы стали нацией, написавшей историю своей кровью. Память шехидов для нас священна. Мы можем с гордостью сказать, что КАРАБАХ ЭТО АЗЕРБАЙДЖАН! В завершение мероприятия был показан видеоролик, посвященный Отечественной войне.