SDU-da “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsi” mövzusunda elmi-praktiki vebinar keçirildi
Fevralın 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Kimya və biologiya fakültəsinin Ekologiya kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Zoom” platforması üzərindən “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsi” mövzusunda elmi-praktiki vebinar keçirildi.
Vebinarda Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Su ehtiyatlarının idarə edilməsi şöbəsinin sektor müdiri Faiq Mütəllimov, "Azərsu" Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin Su mənbələrinin, emal qurğularının idarə olunması və ekologiya şöbəsinin aparıcı mühəndisi b.f.d. Elnur Nəsirov, Azərbaycan Elmi-Tədqiqat Su Problemləri İnstitutunun direktoru tex.f.d., dos. Elman Qəmbərov və laboratoriya müdiri tex.e.n., dos. Qara Cəfərov, Sumqayıt şəhər Sukanal idarəsinin rəis müavini Xalid Quliyev, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Sumqayıt şəhər 4 saylı Regional Ekologiya və Təbii Sərvətlər idarəsinin sektor müdirləri: Rafiq Şəmiyev, Vüsal İbrahimli və digər əməkdaşlar, Sumqayıt şəhər 1 nömrəli Usaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin direktoru Əntiqə xanım, şöbə müdiri Sevinc Məhərrəmova və mərkəzin digər əməkdaşları, eləcə də SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsinin professor-müəllim heyəti, magistrant və tələbələri iştirak etdilər.
Vebinarı giriş sözü ilə açan Ekologiya kafedrasının müdiri dosent Rəhilə Əhmədova qonaqları və iştirakçıları salamladı, mövzu ilə bağlı ətraflı çıxış etdi. Ölkə ərazisində mövcud olan su çatışmazlığı və su anbarlarında yaranmış vəziyyət nəzərə alınaraq, həmçinin su ehtiyatlarının artırılması, istehlakçıların içməli su və suvarma suyu ilə təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə Prezident İlham Əliyev tərəfindən “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” 27 iyul 2020-ci il tarixli Sərəncam imzalandığını xatırlatdı. Qeyd etdi ki, Sərəncama əsasən, “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020–2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı” təsdiq edilib, Tədbirlər planının icrası ilə bağlı dövlət qurumlarına müvafiq tapşırıqlar verilib.Ölkədə infrastruktur quruculuğunun əsas sahələrindən olan su təchizatı sferasında mühüm işlər görülmüşdür. Bu istiqamətdə dövlətin birbaşa dəstəyi ilə yeni sututarların yaradılması və şəbəkə infrastrukturunun genişləndirilməsi üzrə iri layihələr icra edilmişdir. Həyata keçirilən tədbirlər hesabına su təsərrüfatı sisteminin inkişafı sürətlənmiş, məhdud şirin su ehtiyatlarına malik Azərbaycanda əhalinin fasiləsiz içməli su ilə təminatı və irriqasiya sistemi əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşmış və müasirləşdirilmişdir.
SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov son illərdə su ehtiyatlarından səmərəli istifadə, əhalinin içməli su ilə təminatı, tullantı və lay sularının idarə olunması, su ehtiyatlarının tullantılardan mühafizəsi istiqamətində görülmüş işlər barədə məlumat verdi. Bütün canlı orqanizmlərin yaşaması üçün suyun əvəzedilməz şərt olaraq böyük rol oynadığını qeyd etdi. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin su problemlərinin aradan qaldırılması, su ehtiyatlarından səmərəli istifadəni təmin etmək üçün əlavə tədbirlər haqqında müvafiq sərəncamını və bu sahədə müəyyənləşdirilmiş 2020–2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı haqda məlumatları diqqətə çatdırdı.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Su ehtiyatlarının idarə edilməsi şöbəsinin sektor müdiri Faiq Mütəllimov “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadə”, "Azərsu" Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin Su mənbələrinin, emal qurğularının idarə olunması və ekologiya şöbəsinin aparıcı mühəndisi b.f.d. Elnur Nəsirov “Su ehtiyatlarının idarə olunmasının aktual problemləri”, Azərbaycan Elmi-Tədqiqat Su Problemləri İnstitutunun laboratoriya müdiri tex.e.n., dos. Qara Cəfərov “Su ehtiyatları və sudan istifadənin əsas istiqamətləri”, Sumqayıt şəhər Sukanal idarəsinin rəis müavini Xalid Quliyev “Sumqayıt şəhərinin su təchizatı” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər. Bildirdilər ki, əhalinin içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması tədbirləri paytaxt Bakı şəhəri ilə yanaşı, Azərbaycanın bütün bölgələrində həyata keçirilir: sugötürücü sistemlər yenilənir, sutəmizləyici qurğular, iritutumlu su anbarları tikilir, magistral və şəbəkə su və kanalizasiya xətləri çəkilir, çirkab sutəmizləyici qurğular yaradılır, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdəki su ehtiyatları Azərbaycanın su imkanlarının artırılması baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır. Diqqətə çatdırdılar ki, Şanlı Ordumuzun azad etdiyi ərazilərimizdəki su təsərrüfatı və meliorasiya obyektlərinin sayının daha dəqiq müəyyən edilməsi üçün yaradılan komissiya tərəfindən aparılacaq araşdırma nəticəsində istifadəyə yararlı olan su təsərrüfatı və meliorasiya obyektləri müəyyən ediləcək. Həmin obyektlərin işə düşməsi su təminatı çətin olan ərazilərə suyun davamlı verilməsinə, əkin sahələrinin genişləndirilməsinə, su qıtlığının aradan qaldırılmasına, kənd təsərrüfatında yüksək məhsuldarlığın əldə edilməsinə və ekoloji tarazlığın bərpa edilməsinə təminat yaranacaq. Bütün bunlar isə son nəticədə ölkədə bol məhsuldarlığın yaranmasına imkan verəcək.
Vebinar elmi məruzələrin müzakirəsi ilə davam etdi. Müzakirələrdə tələbələrin çoxsaylı sualları cavablandırıldı

Home | News | A SCIENTIFIC-PRACTICAL WEBINAR ON "ENSURING THE EFFICIENT USE OF WATER RESOURCES" AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 25 February 2021 17:40
A SCIENTIFIC-PRACTICAL WEBINAR ON "ENSURING THE EFFICIENT USE OF WATER RESOURCES" AT SSU
On February 25, Sumgayit State University hosted a scientific-practical webinar on "Ensuring the efficient use of water resources" on the "Zoom" platform, organized by the Department of Ecology of the Faculty of Chemistry and Biology.
The webinar was attended by: Faig Mutallimov, Head of the Water Resources Management Department of the Ministry of Ecology and Natural Resources, Leading Engineer of the Water Resources, Processing Facilities Management and Ecology Department of the Azersu Open Joint-Stock Company, PhD in biology Elnur Nasirov, Director of the Azerbaijan Scientific-Research Institute of Water Problems, Ph.D., Assoc. professor Elman Gambarov and head of the laboratory, Ph.D., Assoc. professor Gara Jafarov, Khalid Guliyev, Deputy Head of Sumgayit Water Supply and Sewerage Department, Rafig Shamiyev, Vusal Ibrahimli and other employees of Sumgayit Regional Ecology and Natural Resources Department No. 4 of the Ministry of Ecology and Natural Resources, Antiga Khanum, Director of Sumgayit City Child and Youth Development Center No. 1, department director Sevinj Maharramova and other employees of the center, as well as staff, masters and students of the Faculty of Chemistry and Biology of SSU.
Opening the webinar, the head of the Department of Ecology, Associate Professor Rahila Ahmadova greeted the guests and participants and made a detailed speech on the topic. She reminded the Order dated July 27, 2020 by President Ilham Aliyev "On additional measures to ensure efficient use of water resources", taking into account the shortage of water in the country and the situation in reservoirs, as well as in order to increase water resources, improve the supply of drinking and irrigation water to consumers. She noted that according to the order, the "Action Plan for 2020-2022 to ensure the efficient use of water resources" was approved, relevant instructions were given to government agencies to implement the Action Plan. Important work in the field of water supply, one of the key areas of infrastructure construction has been done. In this direction, with the direct support of the state, major projects have been implemented to create new reservoirs and expand the network infrastructure.
Dean of the Faculty of Chemistry and Biology of SSU, Associate Professor Mahal Muradov informed about the work done in recent years in the field of efficient use of water resources, drinking water supply, waste and produced water management, protection of water resources from waste. He noted the relevant order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on the elimination of water problems, additional measures to ensure the efficient use of water resources and information on the Action Plan for 2020-2022.
Afterwards the following persons delivered speech: Sector Director of the Ministry of Ecology and Natural Resources Faig Mutallimov on "Efficient use of water resources", leading engineer of "Azersu" Open Joint Stock Company Elnur Nasirov on "Actual problems of water resources management", head of laboratory of Azerbaijan Scientific-Research Institute of Water Problems Associate Professor Gara Jafarov on "Main directions of water resources and water use", Deputy Head of Sumgayit Water Canal Department Khalid Guliyev on "Water supply of Sumgayit". They noted that measures to improve the supply of drinking water to the population are being implemented in all regions of Azerbaijan, including the capital Baku. They noted that a commission set up by the commission set up to more accurately determine the number of water management and reclamation facilities in the territories liberated by our Glorious Army will determine suitable water management and reclamation facilities. The commissioning of these facilities will ensure the sustainable supply of water to areas with difficult water supply, the expansion of arable land, the elimination of water shortages, high agricultural productivity and the restoration of ecological balance. All this will ultimately allow the country to become more productive.