Əsrin faciəsi -Xocalıya gedən yol
Fevralın 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya Faküləsinin təşkilatçılığı ilə Xocalı faciəsinin 29-cu ildönümünə həsr olunmuş “Əsrin faciəsi –Xocalıya gedən yol” adlı onlayn formatda tədbir keçirildi.
Tədbiri Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva açaraq bildirdi ki, xalqımızın və bəşəriyyətin tarixinə qanlı faciə kimi daxil olmuş Xocalı soyqırımından 29 il keçir. Azərbaycanlılara qarşı ermənilər tərəfindən məqsədyönlü şəkildə həyata keçirilən, mərhələ-mərhələ gerçəkləşdirilən qeyri-insani etnik təmizləmə və soyqırımı siyasəti nəticəsində xalqımız ağır məhrumiyyətlərə, milli faciə və məşəqqətlərə məruz qalmışdır. Xocalı soyqırımı bu mənfur və məkrli siyasətin ən qanlı, ən faciəli səhifələrindən biridir. Xocalı soqırımına siyasi-hüquqi qiymət yalnız ümummilli liderimiz Heydər Əliyev yenidən ölkəmizdə hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra verildi. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Xocalı soyqırımının bütün dünyada tanıdılmasını dövlətimizin xarici siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi müəyyənləşdirdi. Bu istiqamətdə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın Xocalı soyqırımı barədə həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında misilsiz xidmətləri var. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2008-ci ildən başlayan “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq təbliğat-təşviqat kampaniyası uğurla həyata keçirilir.
Dosent Sevinc Həmzəyeva onu da qeyd etdi ki, Ermənistanın ölkəmizə qarşı təcavüzünün qarşısını almaq, mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək, uzun müddət davam edən işğala son qoymaq məqsədilə 2020-ci ilin 27 sentyabr tarixində Azərbaycan Ordusunun həyata keçirdiyi əks-hücum əməliyyatı nəticəsində 30 ilə yaxın işğal altında olan ərazilərimiz azad edildi. Tezliklə Xocalı sakinləri öz doğma şəhərlərinə qayıdacaqlar.
Filologiya elmləri doktoru, professor, şair, publisist Rafiq Əliyev və Filologiya elmləri doktoru, professor Aslan Bayramov çıxış edərək bildirdilər ki, xalqımız Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında və rəşadətli, şanlı Azərbaycan Ordusunun igid əsgər və zabitlərinin qəhrəmanlığı nəticəsində Vətən müharibəsində parlaq Qələbə qazanmaqla Xocalı soyqırımının intiqamını aldı.
Sonra erməni vandalizmini əks etdirən videoçarx təqdim edildi.
Daha sonra Kimya və Biologiya fakültəsinin I kurs tələbəsi Fərhad Ələkbərli “Azərbaycan heykəltaraşlığında Xocalı faciəsi” mövzusunda Xocalı abidəsinin önündə məlumat verdi. İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin tələbəsi Hənifə Zamanlının ifasında “Oyan Xocalım!” adlı səhnəcik nümunəsi təqdim olundu. Filologiya fakültəsinin II kurs tələbəsi İmran Hüseynli “Bədii sənət nümunələrimizdə faciələrimiz” adlı təqdimatla çıxış etdi. Universitetin müxtəlif fakültələrindən olan tələbələr Xocalı soyqırımına həsr olunmuş rəsm əsərlərini təqdim etdilər. Rəsmlərin sərgisindən sonra Filologiya Fakültəsinin III kurs tələbəsi Aytac Heydərlinin ifasında “Xocalım” mahnısı, universitetin digər tələbələrinin ifasında olan “Azərbaycan “ mahnısı ilə sintez olunaraq təqdim olundu. Təqdimatın sonunda şəhidlərimizin adlarının əks olunduğu videoçarx təqdim olundu.

Home | News | TRAGEDY OF THE CENTURY - THE ROAD TO KHOJALY
On February 25, Sumgayit State University"s Faculty of Philology organized an online event dedicated to the 29th anniversary of the Khojaly tragedy, entitled "Tragedy of the Century - The Road to Khojaly."
Opening the event, Dean of the Faculty of Philology, Associate Professor Sevinj Hamzayeva said that 29 years have passed since the Khojaly genocide, which entered the history of our people and mankind as a bloody tragedy. As a result of the inhumane policy of inhumane ethnic cleansing and genocide carried out by the Armenians against the Azerbaijanis, our people were subjected to severe deprivation, national tragedy and hardship. The Khojaly genocide is one of the bloodiest and most tragic pages of this abominable and insidious policy. The political and legal assessment of the Khojaly genocide was given only after the return of our national leader Heydar Aliyev to power in our country. The President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, has identified the recognition of the Khojaly genocide throughout the world as one of the main directions of our state"s foreign policy. In this regard, the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, Mehriban Aliyeva, has rendered unparalleled services in conveying the truth about the Khojaly genocide to the world community. The international propaganda campaign "Justice for Khojaly!", launched in 2008 on the initiative of Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva, is being successfully implemented.
Associate Professor Sevinj Hamzayeva also noted that our occupied territories was released as a result of the counter-offensive carried out by the Azerbaijani Army on September 27, 2020 in order to prevent the Armenian aggression against our country, to ensure the security of the civilian population, to end the long occupation. Khojaly residents will soon return to their hometowns.
Doctor of Philology, Professor, Poet, Publicist Rafig Aliyev and Doctor of Philology, Professor Aslan Bayramov said that our people under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev and as a result of the heroism of brave soldiers and officers of the glorious Azerbaijani Army took revenge on the Khojaly genocide by winning.
Then a video reflecting Armenian vandalism was presented.
Later, Farhad Alakbarli, a first-year student of the Faculty of Chemistry and Biology, gave a speech on "Khojaly tragedy in Azerbaijani sculpture" in front of the Khojaly monument.
Afterwards a scene called "Wake up Khojaly!" performed by Hanifa Zamanli, a student of the Faculty of Economics and Management. Imran Huseynli, a second-year student of the Faculty of Philology, made a presentation entitled "Our tragedies in our works of art." Students from different faculties of the university presented paintings dedicated to the Khojaly genocide.
After the exhibition of paintings, the song "Khojaly" performed by Aytaj Heydarli, a third-year student of the Faculty of Philology, was synthesized and presented with the song "Azerbaijan" performed by other students of the university.