SDU-da Xocalı faciəsinin 29-cu ildönümünə həsr olunmuş onlayn formatda anım tədbiri keçirildi
Fevralın 26 -da Sumqayıt Dövlət Universitetində Xocalı soyqırımının 29-cu ildönümünə həsr olunmuş onlayn formatda anım tədbiri keçirildi.
Tədbir soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başladı, Xocalı həqiqətlərindən bəhs edən videoçarx nümayiş olundu.
Tədbiri giriş sözü ilə rektor professor Elxan Hüseynov açaraq bildirdi ki,Azərbaycan tarixinə ən dəhşətli və faciəli səhifələrdən biri kimi daxil olan Xocalı soyqırımı insanlıq tarixində kütləvi terror aktı kimi yaddaşlarda əbədi iz buraxacaq, bu faciə tarix boyu unutdulmayacaq. Fevralın 25-dən 26-na keçən gecə törədilmiş soyqırımı erməni millətçilərinin Azərbaycan xalqına qarşı apardıqları işğalçılıq, etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin davamı idi. 7 min əhalisi olan Xocalıda soyqırımı aktı nəticəsində 613 nəfər - 106 qadın, 63 azyaşlı uşaq, 70 qoca öldürüldü, 1000 nəfərə yaxın müxtəlif yaşlı dinc sakin aldığı güllə yarasından əlil oldu. 8 ailə tamamilə məhv edildi, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 nəfər valideyinlərindən birini itirdi. Faciə baş verən gecə 1275 nəfər dinc sakin girov götürüldü, onların 150 nəfərinin isə taleyi indiyə qədər də məlum deyil. Xocalı soyqırımı əsl siyasi və hüquqi qiymətini yalnız Ümummilli Lider Heydər Əliyevin siyasi hakimiyyətə qayıdışından sonra aldı. 1994-cü ildə Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycan parlamenti 26 fevralı Xocalı Soyqırımı Günü kimi qəbul etdi. O dövrdən başlayaraq dünya azərbaycanlıları soyqırımının bütün dünyada tanıdılması istiqamətində fəallığa çağırıldı, bununla əlaqədar onlara müraciət edildi. Bu gün Ulu öndər Heydər Əliyevin ideyalarını uğurla gerçəyə çevirən Prezident cənab İlham Əliyev Azərbaycan həqiqətlərinin, həmçinin Xocalı soyqırımının dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində də böyük qətiyyət nümayiş etdirir. Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın Xocalı soyqırımı barədə həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında misilsiz xidmətləri var.Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə elan edilən “Xocalıya ədalət!” kampaniyasının səmərəsi isə ildən-ilə artır. Xocalı soyqırımı zaman keçdikcə öz həqiqi qiymətini alır.
Rektor onu da qeyd etdi ki, bu il biz Xocalı soyqırımının ildönümünü xüsusi bir tarixi şəraitdə qeyd edirik. Nəhayət 29 ildən sonra ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulan, Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilən uğurlu siyasət nəticəsində xalqımızın yaşadığı məhrumiyyətlər geridə qaldı, Azərbaycan xalqı qalib xalqa çevrildi. Xocalı faciəsinə həsr olunmuş tədbirlər bu il başqa əhval-ruhiyyədə qalib ölkənin vətəndaşları kimi keçirilir. Xocalıda və digər torpaqlarımızda erməni təcavüzkarlarının vəhşicəsinə həyata keçirdiyi soyqırımı aktları nəticəsində həlak olan həmvətənlərimizin qisası siyasət meydanı ilə yanaşı, döyüş meydanında da alındı.
Tədbirdə Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov, İqtisadiyyat fakültəsinin IV kurs tələbəsi Mehin Məmmədova çıxış edərək erməni millətçiləri tərəfindən son 200 ildən artıq bir müddətdə xalqımıza qarşı məqsədyönlü şəkildə həyata keçirilən etnik təmizləmə, soyqırım, təcavüzkarlıq siyasəti haqqında danışdılar və Xocalı soyqırımının bu qanlı siyasətin davamı olmasını bir daha vurğuladılar. Qeyd etdilər ki, ölkə Prezidenti, müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin qəti iradəsi və müdrik xarici siyasəti, qüdrətli Azərbaycan Ordusunun qəhrəmanlığı və şücaəti, xalqımızın birliyi və həmrəyliyi nəticəsində 30 il işğal altında qalan torpaqlarımız azad olundu, ərazi bütövlüyümüz bərpa edildi.
Sonra çıxış üçün söz Xocalı faciəsinin canlı şahidi Aydın Əliyevə verildi. O, xalqımızın başına gətirilən müsibətlərdən ürək ağrısı ilə danışdı və Vətən müharibəsində qazanılmış möhtəşəm Qələbə ilə bağlı fikirlərini bölüşdü.

Главная страница | Новости | В СГУ в онлайн формате проведено мероприятие, посвященное 29-ой годовщине Ходжалинской трагедии
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Февраль 2021 16:43
В СГУ в онлайн формате проведено мероприятие, посвященное 29-ой годовщине Ходжалинской трагедии
26 февраля в Сумгаитском государственном университете в онлайн форме состоялось мероприятие, посвященное 29-ой годовщине Ходжалинской трагедии. Оно началось с минуты молчания в память жертв этого геноцида и демонстрации видеоролика, посвященного трагическому событию.
Мероприятие открыл ректор СГУ профессор Эльхан Гусейнов. Он сказал, что Ходжалинский геноцид вошёл в историю Азербайджана как один из самых трагических и жестоких его страниц. Это проявление акта массового террора навсегда останется в памяти людей и не забудется никогда. В ночь с 25 на 26 февраля армянские националисты учинили над мирным населением города Ходжалы настоящий геноцид, этническую чистку, что является продолжением их политики террора, которую они проводят в отношении азербайджанцев многие десятилетия. В Ходжалы с населением 7 тысяч было убито 613 человек, из них женщин -106, детей -83, пожилых -70. Около 1000 человек, получивших ранения различной степени, стали инвалидами. 8 семей было уничтожено полностью, 25 детей потеряли обоих родителей, 130 детей – одного из них. 1275 человек стали заложниками, а судьба 150 из них остаётся неизвестной по сей день. Ходжалинский геноцид получил свою политическую и правовую оценку только после возвращения общенационального лидера Гейдара Алиеву к руководству страной. По его инициативе парламент Азербайджана в 1994-ом году объявил 26 февраля Днем Ходжалинского геноцида. С этого времени азербайджанцы мира были призваны к активной работе по признанию мировым сообществом Ходжалинского геноцида. Президент Ильхам Алиев, достойный продолжатель идей общенационального лидера, проявляет твердую решимость в деле доведения до сведения мировой общественности правды о Ходжалинских событиях. Первый вице-президент АР Мехрибан Алиева проводит большую работу в этом направлении. По инициативе вице–президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой была объявлена компания «Справедливость Ходжалы!», значение деятельности которой возрастает год от года.
Далее ректор отметил, что в этом году годовщина Ходжалинской трагедии отмечается в особых исторических условиях. В результате успешной политики Президента Ильхама Алиева наш народ через 29 лет освободил свои оккупированные земли. Поэтому сегодня мы отмечаем Ходжалинскую трагедию как народ-победитель. Наша доблестная армия отомстила за всех наших соотечественников, которые были убиты и искалечены в результате геноцида, который армянские фашисты совершали против нашего народа.
На мероприятии выступили зав.кафедрой истории Азербайджана и народов Восточной Европы профессор Ширхан Салимов и студентка IV курса факультета Экономики Мехин Мамедова. Докладчики сказали, что на протяжении 200 лет армянские националисты проводят целенаправленную этническую чистку и геноцид против азербайджанского народа, а Ходжалинский геноцид–продолжение этой гнусной политики. Они отметили, что благодаря решительной воле и мудрой внешней политике Президента страны, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, доблести и героизму воинов и солидарности народа наши земли были освобождены от армянской оккупации, и восстановлена целостность наших территорий.
В заключение выступил живой свидетель Ходжалинской трагедии Айдын Алиев. Он рассказал о зверствах и бесчинствах армянских фашистов в Ходжалы и поделился своими впечатлениями о славной победе нашего народа.