Əməkdaşlarımız British Council təşkilatının növbəti vebinarında iştirak etdilər
Fevralın 24-də İngiltərənin Azərbaycanda fəaliyyət göstərən British Council təşkilatının növbəti onlayn vebinarı keçirildi.Vebinar “Pandemiya dövründə tələbələr üçün necə maraqlı və asan təhsil mühiti təşkil edə bilərik?” mövzusuna həsr edildi. Vebinarda Avropa ali təhsil müəssisələrinin Keyfiyyət Təminatı Agentliyi üzə mütəxəssisləri məruzə ilə çıxış etdilər.
Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin mütəxəssisi Piers Wall “Ali təhsilə səyahət” mövzusunda çıxış etdi və ali təhsil pilləsində tələbə səyahətinin 4 əsas mərhələdən ibarət olduğunu qeyd etdi: 1. Ali təhsilə qəbul olan tələbədə özünəəminlik formalaşdırma, motivasiya mərhələsi; 2. Bəyənilmə və oxumağa hazırlaşma mərhələsi; 3. Səyahət imkanlarının məhdudlaşması mərhələsi; 4. Ali təhsili bitirmə və işə düzəlmə mərhələsi.
Vebinarda tələbənin xaricdə işləmə qabiliyyəti, özünüinkişaf, ona təsir edən faktorlar, öz gələcəyini qurmaq, tələbənin digər tələbələrə təsiri kimi məsələlər haqqında ətraflı məlumat verildi.
Daha sonra Exeter Universitetinin (İngiltərə) doktoru Dawn Less çıxışında universitetlər arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi istiqamətində görülən işlərin tələbəyə təsiri, bu istiqamətdə əməkdaşların rolu və gələcək işlərin düzgün təşkili haqqında mülahizələr səsləndirdi.
İngiltərə Universiteti Tərəfdaşlıq meneceri Kate Croucher “Qlobal liderlik və istedadlı məzunların işə cəlb edilməsi” mövzusunda çıxış etdi. O, qeyd etdi ki, ali təhsil pilləsini bitirmiş şəxs işə götürülür, iş dəqiqliklə ona öyrədilir, bu şəxs karyera qurur və onun yeri vakansiyaya çevrilir. Beləliklə, insan üzərində investisiya fəaliyyəti icra edilir. İnvestisiya fəaliyyəti investorların investisiya qoyuluşu və onun həyata keçirilməsi ilə əlaqədar bütün hərəkətlərinin məcmusudur.
Vebinarda Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşları: Filologiya fakültəsində kabinet müdiri Samirə Rzayeva, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Xəyalə Mürsəliyeva, İTM mütəxəssisi Anar Dünyamalıyev iştirak etdilər.

Главная страница | Новости | Наши сотрудники приняли участие в очередном вебинаре организации British Council
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Февраль 2021 17:47
Наши сотрудники приняли участие в очередном вебинаре организации British Council
24 февраля состоялся очередной онлайн вебинар организации British Council, действующей в Азербайджане. Вебинар был посвящён теме «Как организовать для студентов интересную и доступную образовательную среду в период пандемии?».
На вебинаре с докладами выступили специалисты Агентства по обеспечению качества высших учебных заведений Европы.
Специалист Агентства Пиерс Валл выступил с докладом на тему «Процесс высшего образования» и отметил, что он состоит из 4 основных этапов: 1. Формирование и мотивация уверенности в себе у студентов, поступивших в вуз; 2. Одобрение и подготовка к учению; 3. Этап ограничения возможностей; 4. Этап завершения учебы и трудоустройства.
На вебинаре была представлена подробная информация о возможности работы студентов за границей, их саморазвитии, факторах, влияющих на него, построении будущего, взаимовлиянии студентов.
Доктор Университета Exeter (Англия) Даун Лесс в своем выступлении рассказал о влиянии работы по взаимному сотрудничеству университетов на студентов, роли сотрудничества в этом направлении и эффективной организации будущей работы.
Менеджер по партнерству английского университета Кате Кроумер выступил с докладом «Глобальное лидерство и привлечение к работе способных выпускников». Он отметил, что лицо, окончившее вуз обеспечивается работой, его подробно знакомят с работой, он делает карьеру, и его место превращается в вакансию. Так исполняется инвестиционная деятельность над человеком. Инвестиционная деятельность является совокупностью инвестиционных вложений и всех действий, связанных с их осуществлением.
В работе вебинара приняли участие сотрудники Сумгаитского государственного университета – зав.кабинетом факультета Филологии Самира Рзаева, ст.преподаватель кафедры азербайджанского языка и методики его преподавания Хаяла Мурсалиева и специалист ЦИП Анар Дуньямалыев.