SDU-nun müəllim və tələbələri vebinarda iştirak etdilər
Martın 3-də Azərbaycan Respublikasının Təhsil İnstitutunun təşkil etdiyi “İş dünyası və ali təhsildə trendlər” vebinarlar silsiləsinin “Sürücüsüz avtomobillər və təhsil-sənaye əməkdaşlığı” adlı tədbiri keçirildi.
Vebinarda Böyük Britaniyada “Oxbotica” şirkətində maşın öyrənməsi mühəndisi vəzifəsində çalışan, Oksford Robototexnika İnstitutunda elmi araşdırmalarını davam etdirən, Azərbaycan Elm Assosiasiyasının həmtəsisçisi və hal-hazırda Assosiasiyanın həmsədri Tərlan Süleymanov spiker qismində çıxış etdi.
T.Süleymanov çıxışında araşdırma sahəsi sürücüsüz avtomobillərin ətraf mühiti qavraması, sürülə bilən yolların və yol kənarlarının kamera və lazerlərlə aşkarlanması mövzularında danışdı.
Tədbir zamanı sənayedə mövcud texnoloji yeniliklərdən biri olan sürücüsüz avtomobillər, onların cəmiyyətə faydaları, yarada biləcəyi maneələr və işləmə prinsipləri barədə ətraflı məlumat verildi. Həmçinin, ali təhsil müəssisələrinin texnologiya transferi prosesində iştirak etməsi imkanları müzakirə olundu.
200-dən çox dinləyicinin iştirak etdiyi vebinarın sonunda təhsil və sənaye sahəsinin yenilikləri haqqında suallar cavablandırıldı.
Sumqayıt Dövlət Universitetindən Mühəndislik fakültəsindən Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri prof. Cavanşir Məmmədov və həmin fakültənin tələbələri: Qüdrət Ağazadə (qr 625), Ramin Atazadə (qr 620), Seymur Talıbov (qr 615) vebinarda və sual-cavabda fəal iştirak etdilər.

Home | News | TEACHERS AND STUDENTS OF SSU TOOK PART IN THE WEBINAR
On March 3, the Institute of Education of the Republic of Azerbaijan hosted the event "Driverless cars and educational-industrial cooperation" of series of webinars "The business world and trends in higher education".
The speaker at the webinar was Tarlan Suleymanov, co-founder and current co-chair of the Azerbaijan Science Association, who works as a machine-learning engineer at Oxbotica in the UK, continues his research at the Oxford Institute of Robotics.
In his speech, T. Suleymanov spoke about the perception of the environment of driverless cars, the detection of driveways and roadsides with cameras and lasers.
During the event, detailed information was provided about driverless cars, one of the technological innovations in the industry, their benefits to society, the obstacles they can create and the principles of operation. Opportunities for higher education institutions to participate in the technology transfer process were also discussed.
At the end of the webinar, which was attended by more than 200 participants, questions about innovations in education and industry were answered.
Head of the Process Automation Department of Sumgayit State University, Faculty of Engineering, prof. Javanshir Mammadov and students of the same faculty: Gudrat Aghazade (gr. 625), Ramin Atazade (gr. 620), Seymur Talibov (gr. 615) took an active part in the webinar.