SDU-nun müəllim və tələbələri vebinarda iştirak etdilər
Martın 3-də Azərbaycan Respublikasının Təhsil İnstitutunun təşkil etdiyi “İş dünyası və ali təhsildə trendlər” vebinarlar silsiləsinin “Sürücüsüz avtomobillər və təhsil-sənaye əməkdaşlığı” adlı tədbiri keçirildi.
Vebinarda Böyük Britaniyada “Oxbotica” şirkətində maşın öyrənməsi mühəndisi vəzifəsində çalışan, Oksford Robototexnika İnstitutunda elmi araşdırmalarını davam etdirən, Azərbaycan Elm Assosiasiyasının həmtəsisçisi və hal-hazırda Assosiasiyanın həmsədri Tərlan Süleymanov spiker qismində çıxış etdi.
T.Süleymanov çıxışında araşdırma sahəsi sürücüsüz avtomobillərin ətraf mühiti qavraması, sürülə bilən yolların və yol kənarlarının kamera və lazerlərlə aşkarlanması mövzularında danışdı.
Tədbir zamanı sənayedə mövcud texnoloji yeniliklərdən biri olan sürücüsüz avtomobillər, onların cəmiyyətə faydaları, yarada biləcəyi maneələr və işləmə prinsipləri barədə ətraflı məlumat verildi. Həmçinin, ali təhsil müəssisələrinin texnologiya transferi prosesində iştirak etməsi imkanları müzakirə olundu.
200-dən çox dinləyicinin iştirak etdiyi vebinarın sonunda təhsil və sənaye sahəsinin yenilikləri haqqında suallar cavablandırıldı.
Sumqayıt Dövlət Universitetindən Mühəndislik fakültəsindən Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri prof. Cavanşir Məmmədov və həmin fakültənin tələbələri: Qüdrət Ağazadə (qr 625), Ramin Atazadə (qr 620), Seymur Talıbov (qr 615) vebinarda və sual-cavabda fəal iştirak etdilər.

Главная страница | Новости | Преподаватели и студенты СГУ приняли участие в вебинаре
3 марта состоялось мероприятие под названием «Автомобили без водителей и учебно –промышленное сотрудничество» из цикла вебинаров «Мир труда и тренды в высшем образовании», организованное Институтом образования Азербайджанской Республики.
На вебинаре в качестве спикера выступил Тарлан Сулейманов, исполняющий обязанности инженера по изучению машин в компании «Oxbotica» Великобритании, занимающийся научными исследованиями в Оксфордском робототехническом институте, соучредитель Азербайджанской научной ассоциации и в настоящее время –сопредседатель Ассоциации.
Т. Сулейманов в своём выступлении рассказал о восприятии окружающей среды автомобилями без водителя, выявлении посредством камер и лазеров возможных дорог и дорожных каналов их проезда. Была дана подробная информация об автомобилях без водителя, являющихся технологической новинкой в промышленности, их пользе для населения, возможных препятствиях, создаваемых этими машинами, и принципах их работы. Также были обсуждены возможности участия вузов в процессе технологического трансфера. На вебинаре с участием более 200 человек прозвучали ответы на вопросы о новшествах в области образования и промышленности.
В работе вебинара приняли участие зав.кафедрой автоматизации процессов факультета Инженерии СГУ проф. Джаваншир Мамедов и студенты факультета Гудрат Агазаде (гр.625), Рамин Атазаде (гр.620), Сеймур Талыбов (гр.615).