Əsas səhifə | Xəbərlər | Elmi Şuranın onlayn formatda növbəti iclası keçirildi
Martın 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Elmi Şuranın onlayn formatda növbəti iclası keçirildi. Universitetin rektoru, Elmi Şuranın sədri professor Elxan Hüseynov əvvəlcə universitetin professor-müəllim və tələbə heyətini qarşıdan gələn Novruz bayramı münasibətilə təbrik etdi, onlara ən xoş arzularını çatdırdı və gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi.
SDU-da yaz semestrində məsafədən dərslərin gedişatının vəziyyəti barədə Tədris Metodik Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov çıxış edərək diqqətə çatdırdı ki, 2020–2021-ci tədris ilinin yaz sessiyası COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar olaraq, onlayn formatda davam edir. Tədris prosesinin uğurlu təşkil edilməsi üçün universitet rəhbərliyi və müvafiq struktur və şöbələr tərəfindən lazimi tədbirlər görülüb. Onlayn dərslər ənənəvi dərs cədvəlinə uyğun aparılır. Tələbələrin dərslərdə iştirakı yüksək səviyyədədir. Dərslərə Tədris Metodik Mərkəz tərəfindən təyin olunmuş dispetçerlər nəzarət edirlər.
Mövzu ilə bağlı fakültə dekanları da çıxış edərək, yaz semestrində dərslərin gedişi barədə ətraflı məlumat verdilər. Bildirdilər ki, koronavirus pandemiyası dövründə məsafədən tədrisin sistemli və uğurlu təşkili üçün bütün imkanlarını səfərbər edən universitet kollektivi təhsildə davamlılığın təmin edilməsini müvəffəqiyyətlə həyata keçirir.
SDU-nun Strateji inkişaf planının həyata keçirilməsi ilə bağlı Fəaliyyət planı haqqında Elmi katib professor Muxtar Səmədov çıxış edərək qeyd etdi ki, rektorun 05.02.2021-ci il tarixli R-06/1 saylı əmri ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Strateji İnkişaf Planında nəzərdə tutulmuş vəzifələri yerinə yetirmək və universitetin perspektiv inkişafına dair Fəaliyyət planının işlənməsi məqsədilə işçi qrupu yaradılmışdır. Bütün struktur rəhbərləri tərəfindən verilən təkliflər işçi qrupu tərəfindən təhlil edilmiş və Strateji inkişaf planına uyğun olaraq, 2021-ci il üçün Fəaliyyət planı müəyyənləşdirilmişdir.
Sonra Fəaliyyət planının müddəaları Elmi Şura üzvlərinin nəzərinə çatdırıldı. Müzakirələr zamanı verilən təkliflər nəzərə alınmaqla, Fəaliyyət planı açıq səsvermə ilə yekdilliklə qəbul olundu.
Universitetdə keçiriləcək elmi konfranslara hazırlığın vəziyyəti barədə Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov çıxış edərək bildirdi ki, 2021-ci ilin aprel ayında “Azərbaycan Respublikası 1991-2021: dövlət müstəqilliyinin bərpası, iqtisadi və sosial-mədəni inkişafı” (dövlət müstəqilliyinin bərpasının 30-illiyinə həsr olunur) mövzusunda Respublika elmi konfransı, “İnformasiya cəmiyyətində iqtisadiyyatin davamlı inkişaf problemleri” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans, aprel ayında “Kimyanın müasir problemleri” mövzusunda Respublika elmi konfransı, oktyabr ayında “Dil, Şəxsiyyət və Cəmiyyət” Respublika elmi konfransı, noyabr ayında “Energetika ixtisasları üzrə kadr hazırlığının aktual məsələləri” mövzusunda II Respublika elmi konfransı, “Kimya texnologiyası və mühəndisliyinin innovativ inkişaf perspektivləri” mövzusunda II Beynəlxalq elmi konfrans, dekabr ayında “Regional İqtisadiyyat: müasir aspektlər və aktual məsələlər” mövzusunda Respublika elmi konfransının keçirilməsi planlaşdırılmışdır. Dosent Samir Orucov onu da qeyd etdi ki, bütün elmi konfranslara hazırlıq mütəşəkkil formada və vaxtında həyata keçirilir.
SDU-da 3 Dissertasiya Şurasının və onların nəzdində fəaliyyət göstərən Elmi seminarların üzvlərinin aylıq əməkhaqlarına əlavənin tətbiq edilməsi barədə Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov məlumat verdi. Bildirdi ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2019-cu il 11 iyun tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Elmi dərəcələrin verilməsi qaydası haqqında Əsasnamə”nin 4.3 bəndini və Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası Rəyasət heyətinin 29 oktyabr 2019-cu il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Dissertasiya şuralarının yaradılması və fəaliyyətinin təşkili barədə Təlimat”ın 2.27-ci bəndini əsas tutaraq, SDU-da fəaliyyət göstərən 3 Dissertasiya Şurasının və onların nəzdində fəaliyyət göstərən elmi seminarın üzvlərinin aylıq əməkhaqlarına əlavə ödənilməsi məqsədəuyğundur. Sonra Dissertasiya Şuralarının və Elmi seminar üzvlərinin aylıqəmək haqlarına əlavə ödənilməsi qərara alındı.
Elmi katib professor Muxtar Səmədov qeyd etdi ki, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının əməkdaşları psixologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sevər Mirzəyevaya elmi-pedaqoji fəaliyyətinə görə dosent elmi adının verilməsinə dair, pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru Sevinc Kərimovaya elmi-pedaqoji fəaliyyətinə görə dosent elmi adının verilməsinə dair, Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının əməkdaşı iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Aygün Əliyevaya elmi-pedaqoji fəaliyyətinə görə dosent elmi adının verilməsinə dair AAK qarşısında vəsatət qaldırılması ilə əlaqədar rektorun adına ərizə ilə müraciət etmişlər və rektorun dərkənarı ilə sənədlər Elmi Şuraya təqdim olunmuşdur. Aparılan müzakirələrdən sonra gizli səsvermənin nəticəsinə əsasən hər üç əməkdaşın dosent elmi adı alması üçün AAK qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alındı.

Главная страница | Новости | Состоялось очередное заседание Ученого совета в онлайн формате
Председатель Ученого совета, ректор, профессор Эльхан Гусейнов поздравил профессорско0преподавателский и студенческий состав с наступающим праздником Новруз и ознакомил членов Совета с повесткой дня.
Директор Учебно–методического центра (УМЦ) Фаиг Ширинов сказал, что в связи с пандемией COVİD-19 занятия весенного семестра 2020/21 учебного года продолжаются в онлайн формате. Для успешного их проведения руководство и соответствующие структуры предпринимают все необходимые меры. Занятия проводятся по расписанию. Студенты активно участвуют в них. За ходом занятий наблюдают диспетчеры, назначенные УМЦ. Посещаемость занятий студентами хорошая.
Ученый секретарь, профессор Мухтар Самедов рассказал о плане деятельности, связанном с осуществлением Стратегического плана развития СГУ. Было отмечено, что согласно приказу NR-06/1 от 05.02.2021-го года, подписанному ректором, для выполнения задач, предусмотренных в стратегическом плане развития СГУ, и с целью разработки Плана деятельности перспективного развития университета была создана рабочая группа. Все предложения, внесенные руководителями структур, проанализированы рабочей группой и согласно Стратегическому плану развития был определен План деятельности на 2021-ый год. Затем члены Совета были ознакомлены с его статьями. В результате обсуждения, после учтения всех предложений, План деятельности был принят единогласно путем открытого голосования.
О положении подготовки к проведению научных конференций в университете выступил зав.Научным отделом доцент Самир Оруджев. Он сказал, что на текущий год запланированы следующие научные конференции: в апреле – республиканская научная конференция «Азербайджанская Республика 1991-2021: восстановление государственной независимости, экономическое и социально-культурное развитие» (посвящается 30-летию восстановления независимости), международная научная конференция «Проблемы устойчивого развития экономики в информационном обществе», республиканская научная конференция «Современные проблемы химии»; в октябре – республиканская научно-конференция «Язык, Личность и Общество»; в ноябре –II Республиканская научная конференция «Актуальные вопросы кадровой подготовки по энергетическим специальностям», II Международная научная конференция «Химические технологии и перспективы инновационного развития инженерии»; в декабре – республиканская научная конференция «Региональная экономика: современные аспекты и актуальные вопросы».
Проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов информировал о применении надбавок к заработной плате членов 3-х Диссертационных советов и Научных семинаров, функционирующих при них. Было отмечено, что руководствуясь пунктом 4.3 «Положения о порядке присуждения ученых степеней», утвержденному Указом Президента АР от 11 июня 2019-го года и пункту 2.27 «Инструкции создания Диссертационных советов и организации их деятельности», утвержденному президиумом Высшей аттестационной комиссии при Президенте АР 29 октября 2019-го считается целесообразным выплата надбавки к зарплате 3-м Диссертационным советам и членам Научного семинара при них, функционирующим в СГУ. Было принято решение о выплате надбавки к зарплате Диссертационных советов и членов Научных семинаров.
Ученый секретарь профессор Мухтар Самедов отметил, что к ректору с заявлением о присвоении им ученого звания доцента по результатам научно-педагогической деятельности обратились сотрудницы кафедры педагогики и психологии д.ф.п.Север Мирзаева, д.ф.п.Севиндж Керимова, сотрудница кафедры финансов и бухгалтерского учета д.ф.э.Айгюн Алиева. В заявлениях сотрудников содержится просьба о ходатайстве перед ВАК о присвоении им ученого звания доцента. Было принято решение о ходатайстве перед ВАК о присвоении вышеперечисленным сотрудникам ученого звания доцента.