SDU-da Elm günü münasibətilə "Nizami Gəncəvinin elmi baxışları" mövzusunda gənc alim və tədqiqatçılarla onlayn formatda görüş keçirildi
2021-ci ildə dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illik yubileyi qeyd edilir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2021-ci il 5 yanvar tarixli Sərəncamı ilə bu il “Nizami Gəncəvi İli” elan olunub. Sərəncama əsasən Şərq poeziyasının görkəmli nümayəndəsi, dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin yubileyinin yüksək səviyyədə keçirilməsini təmin etmək məqsədilə genişmiqyaslı fəaliyyət planının həyata keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində silsilə tədbirlər həyata keçirilir.
Martın 29-da Elm günü münasibətilə Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr edilmiş "Nizami Gəncəvinin elmi baxışları" mövzusundaAMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun elmi katibi, Nizami irsinin tədqiqatçısı dosent Əzizağa Nəcəfovun SDU-nun bir qrup gənc alim və tədqiqatçıları ilə onlayn formatda görüşü keçirildi.
Görüş filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Xəyalə Mürsəliyevanın moderatorluğu ilə baş tutdu. O, qonağı və tədbir iştirakçılarını salamladı və Nizami Gəncəvinin yubileylərinin ölkəmizdə hər zaman təntənə ilə qeyd edildiyini bildirdi. Vurğuladı ki, Azərbaycanın klassik ədəbi-mədəni irsinə həmişə milli təəssübkeşlik və vətənpərvərlik mövqeyindən yanaşan ümummilli lider Heydər Əliyev Nizami irsinə də xüsusi diqqət yetirmişdir. Ölməz sənətkarın 1981-ci ildə Ulu öndərin bilavasitə təşəbbüsü və iştirakı ilə keçirilən 840 illik yubiley mərasimləri ölkənin mədəni həyatının əlamətdar hadisəsinə çevrilmişdir. 2011-ci ildə Nizami Gəncəvinin 870 illiyi dövlət səviyyəsində silsilə tədbirlərlə geniş qeyd edilmişdir. Nizami irsi uzun zamandan bəri dünya elmi-ədəbi fikrinin diqqət mərkəzindədir. Ölkəmizdə dahi şairin əsərləri dəfələrlə nəşr olunmuş, ədəbi irsinin öyrənilməsi və tanıdılması sahəsində xeyli iş görülmüş, çox sayda tədqiqat işləri aparılmış, eləcə də dünya nizamişünaslığında ilk dəfə olaraq əsərlərinin elmi-tənqidi mətni hazırlanmışdır.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov çıxış edərək, universitetdə gənc alimlər üçün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarı ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti nəzdində 6 ixtisas üzrə fəlsəfə doktoru dissertasiyalarının müdafiəsinin təşkili üçün Dissertasiya Şuraları, həmçinin Gənc alimlər Şurasının yaradıldığını diqqətə çatdırdı. Universitetdə gənclərin daha geniş miqyasda elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətə cəlb olunması istiqamətində mühüm adımlar atıldığını, dövlət proqramları çərçivəsində yerinə yetirilən layihələrdə fəal iştirak etmələri üçün tədbirlər görüldüyünü vurğuladı. Qeyd etdi ki, bugünkü görüş də gənc alim və tədqiqatçılar üçün olduqca əhəmiyyətlidir.
Professor Ramazan Məmmədov Nizami Gəncəvi yaradıcılığından, Nizami irsinə göstərilən dövlət qayğısından danışdı. Bildirdi ki, Nizaminin ölməz ədəbi irsi təkcə humanizm, insana məhəbbət, yüksək əxlaq, estetik zövq, tərbiyə və bilik mənbəyi, dərin fəlsəfi fikir, hikmət xəzinəsi olmaqla bərabər, həm də canlı tariximiz, keçmişimizin ən qaranlıq guşələrinə işıq salan sönməz məşəldir.
AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun elmi katibi, Nizami irsinin tədqiqatçısı dosent Əzizağa Nəcəfovun SDU-nun gənc alimləri və tədqiqatçıları üçün xüsusi hazırlanmış məruzəsində dünya ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Nizami Gəncəvinin həyat və yaradıcılığından, dahi şəxsiyyətin fəlsəfi fikirlərindən, müxtəlif elm sahələrinə bələd olmasından, dünyanın tanınmış şərqşünaslarının mütəfəkkir haqqında araşdırmalarından geniş bəhs olundu. Əzizağa Nəcəfov onu da diqqətə çatdırdı ki, böyük sənətkarın bütün həyatı və zəngin ədəbi fəaliyyəti həmin dövrdə təkcə Azərbaycanın və Qafqazın ən iri şəhəri deyil, eyni zamanda Yaxın və Orta Şərqin mühüm mədəniyyət mərkəzi kimi tanınmış Gəncə ilə bağlıdır. Şair ömrü boyu burada yaşayıb-yaratmış və dünya poeziyasına bir-birindən dəyərli söz sənəti inciləri bəxş etmişdir.
SDU-nun Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri Sabir Xəlilov çıxış edərək görüşün əhəmiyyətindən bəhs etdi.
Gənc alimlər və tədqiqatçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanan məruzədə iştirakçıların çoxsaylı sualları cavablandırıldı. Nizami Gəncəvinin elmi baxışları ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı.

Главная страница | Новости | В СГУ прошла онлайн-встреча c молодыми учеными и исследователями творчества «Научные взгляды Низами Гянджеви», посвященная Дню науки
В СГУ прошла онлайн-встреча c молодыми учеными и исследователями творчества «Научные взгляды Низами Гянджеви», посвященная Дню науки
В 2021 году отмечается юбилей 880-летие со дня рождения великого азербайджанского поэта и мыслителя Низами Гянджеви. Распоряжением президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 5 января 2021 года этот год объявлен «Годом Низами Гянджеви». Согласно распоряжению планируется провести ряд мероприятий с целью организовать празднование юбилея выдающегося представителя восточной поэзии, великого азербайджанского поэта Низами Гянджеви на самом высоком уровне. В Сумгаитском государственном университете также будут проведены мероприятия, посвященные юбилею великого поэта.
29 марта по случаю «Дня науки» состоялась онлайн-встреча Ученого секретаря Института рукописей НАНА им. Мухаммеда Физули, исследователя наследия Низами доц. Азизага Наджафова с группой молодых ученых и исследователей СГУ которая была посвящена 880-летию Низами Гянджеви.
Модератором встречи выступила доктор философии по филологии Хаяла Мурсалиева. Она приветствовала гостя и участников мероприятия и отметила, что юбилеи Низами Гянджеви всегда торжественно отмечались в нашей стране. Она подчеркнула, что Общенациональный лидер Гейдар Алиев также уделял особое внимание наследию Низами. Так, проведенное в 1981 году по инициативе Гейдара Алиева празднование 840-летнего юбилея поэта, стало значительным событием в культурной жизни страны. В 2011 году на государственном уровне серией мероприятий было широко отмечено 870-летие Низами Гянджеви. Наследие Низами давно находится в центре внимания мировой научной и литературной мысли. Так же была проделана большая работа в области изучения и популяризации литературного наследия поэта.
Проректор по науке и инновациям проф. Рамазан Мамедов отметил, что соответствующим решением Президиума Высшей Аттестационной Комиссии при Президенте Азербайджанской Республики в СГУ созданы диссертационные советы для организации защиты докторских диссертаций по 6 специальностям, а также Совет молодых ученых. Он подчеркнул, что в университете предприняты важные шаги по вовлечению молодежи в более широкий спектр научной и научно-организационной деятельности, приняты меры для их активного участия в проектах, реализуемых в рамках государственных программ. Он отметил, что сегодняшняя встреча также очень важна для молодых ученых и исследователей.
Проф. Рамазан Мамедов рассказал о творчестве Низами Гянджеви и заботе, которую проявляет государство по отношению к его наследию. Он отметил, что бессмертное литературное наследие Низами - это не только источник гуманизма, любви к людям, высокой морали, сокровищница эстетического вкуса, знаний, глубокой философской мысли, мудрости, но и неугасимый факел, освещающий нашу историю, все самые темные уголки нашего прошлого.
Ученый секретарь Института рукописей НАНА имени Мухаммеда Физули, исследователь наследия Низами доц. Азизага Наджафов выступил с докладом, в котором рассказал о жизни и творчестве выдающегося представителя мировой литературы, о его философских мыслях, широких познаниях во многих науках, об исследованиях известных востоковедов, посвященных жизни и творчеству великого поэта.
Доц. Азизага Наджафов также отметил, что вся жизнь и богатая литературная деятельность великого художника была связана с Гянджей, которая являлась не только крупнейшим в то время городом Азербайджана и Кавказа, но и, была важным культурным центром всего Ближнего Востока. Поэт жил и творил здесь всю свою жизнь, подарив мировой поэзии бесценные жемчужины словесного искусства.
Заведующий кафедрой докторантуры и магистратуры СГУ Сабир Халилов в своем выступлении рассказал о важности встречи.