SDU-nun Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının təşkilatçılığı ilə  Sankt -Peterburq Dövlət İqtisad Universiteti ilə gələcək əməkdaşlıq çərçivəsində ilk onlayn formatda tədbir keçirildi
Azərbaycanda təhsil sahəsində beynəlxalq əlaqələr ölkəmizin milli maraqlarına və mənafeyinə müvafiq olaraq qurulub. Təhsildə beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafı ali təhsilin keyfiyyətini artırmaqla yanaşı, müəssisə və təşkilatlarlarda savadlı və bacarıqlı kadrların mütəxəssis olaraq müvafiq işlərlə təmin edilməsinə şərait yaradır. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universiteti xarici əlaqələrinin genişlənməsinə xüsusi diqqət yetirir.
Aprelin 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının təşkilatçılığı ilə Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universiteti ilə gələcək əməkdaşlıq çərçivəsində ilk onlayn formatda tədbir keçirildi.
Tədbirin keçirilməsində məqsəd 20 iyun 2019-cu il tarixində Sumqayıt Dövlət Universitetinin Maliyyə və mühasibat uçotu və Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetinin Mühasibat uçotu və təhlil kafedraları arasında əməkdaşlıq razılaşmasına əsasən tədris və elm sahəsində fəaliyyətin qarşılıqlı əməkdaşlığa uyğun yerinə yetirilməsini təşkil etməkdir. Bu məqsədlə SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin kafedraları ilə Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetinin müvafiq kafedraları arasında gələcək əməkdaşlığın formalaşması və inkişafı istiqamətində onlayn formatda görüş təşkil edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev açaraq tədbir iştirakçılarını salamladı, mövcud pandemiya ilə bağlı ikitərəfli razılaşma əsasında tədbirlərin keçirilməsinin bir qədər gec olduğunu diqqətə çatdırdı. Gələcək əməkdaşlığa uyğun olaraq, tədbir iştirakçılarına nəzərdə tutulan işlərlə bağlı məlumat verdi.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva çıxış edərək qonaqları və iştirakçıları salamladı, Sumqayıt Dövlət Universitetinin tarixindən, fakültə və ixtisaslarından danışdı, beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsi üçün görülən işlərdən, hər iki universitet arasında əməkdaşlıq perspektivlərindən bəhs etdi, müxtəlif istiqamətlər üzrə qarşılıqlı maraq doğuran faydalı əməkdaşlığın həyata keçirilməsinin vacibliyini vurğuladı. Dosent Aynurə Yəhyayeva Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetinin beynəlxalq miqyasda yüksək nüfuza və uğurlara malik olduğunu qeyd edərək, mövcud əməkdaşlığın əhəmiyyəti haqqında fikirlərini bildirdi. Azərbaycan–Rusiya ali məktəbələri arasında əlaqələrin inkişafının Sumqayıt Dövlət Universiteti tərəfindən uğurla həyata keçirildiyini, bu istiqamətdə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Rusiyanın bir sıra universitetləri ilə, o cümlədən Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetinin müvafiq fakültə və kafedraları ilə əlaqərinin yaranması istiqamətində görülən ardıcıl işləri qeyd etdi. Dekan onu da diqqətə çatdırdı ki, beynəlxalq əlaqələrini ildən-ilə genişləndirən Sumqayıt Dövlət Universiteti ölkəmizin dünyaya inteqrasiyasında önəmli bir körpü rolunu oynayaraq, Xəzəryanı Dövlət Universitetləri və Rusiya–Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyalarının üzvü olmuşdur. SDU bir çox xarici ölkələrin qabaqcıl ali təhsil müəssisələri ilə iki-, çoxtərəfli müqavilələr və beynəlxalq layihələr çərçivəsində əməkdaşlıq həyata keçirir, müəllim-tələbə mobilliyi istiqamətində mühüm uğurlu addımlar atır.
Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universiteti Mühasibat uçotu və audit kafedrasının elmi işlər üzrə müdir müavini professor Nikolay Voytolovskiy tədbir iştirakçılarını salamladı, təmsil etdiyi Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetinin fakültə və kafedraları haqqında ətraflı məlumat verdi. Bu görüşün iki universitetin inkişafı üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirdi.
Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının baş müəllimi Mehman Əhmədzadə uzun illərin təcrübəsinə əsaslanaraq, XX əsrin 70–80-ci illərində həmin universitetdə namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmiş bir alim olaraq Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universiteti ilə bağlı xatirələrini iştirakçıların diqqətinə çatdırdı.
Tədbirdə Sankt-Peterburq Dövlət İqtisadi Universitetinin İqtisadiyyat və maliyyə fakültəsinin dekanı dosent İrina Evstafyeva, İdarəetmə fakültəsinin dekanı professor İqor Fedoseev, Mühasibat uçotu və təhlil kafedrasının tədris işləri üzrə müdir müavini dosent Olqa Ostrovskaya öz çıxışlarında tədbirin mühüm əhəmiyyəti, digər kafedralarla da gələcək əməkdaşlığın formalaşmasının zəruri olması ilə bağlı fikirlərini bildirdilər.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova kafedralararası əməkdaşlıqdan, Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri Qalib Hüseynov təhsil sahəsində əlaqələrdən, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının professoru Şəfa Əliyev elmi məqalə və tezislərin qarşılıqlı qaydada təmsil etdikləri ali təhsil müəssisələrinin beynəlxalq elmi-praktiki konfranslarına təqdim olunması və elmi jurnallarda nəşr olunmasının əhəmiyyətindən bəhs etdilər.
SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin məzunu, Azərişıq ASC-nin Maliyyə hesabatlarının beynəlxalq standartları şöbəsinin müdiri, MHBS üzrə mütəxəssis Rauf Rzayev öz çıxışında qeyd etdi ki, magistr təhsili aldığı Sumqayıt Dövlət Universiteti onun gələcək fəaliyyətində, ixtisaslı kadr kimi formalaşmasında önəmli rol oynayıb. Hər iki universitet arasında olan qarşılıqlı əməkdaşlığın tələbələrin biliklərinin artırılmasında mühüm əhəmiyyət kəsb edəcəyini iştirakçıların nəzərinə çatdırdı.
İştirakçılar tərəfindən qarşılıqlı şəkildə verilən suallar cavablandırıldı və fikir mübadiləsi aparıldı.
Tədbirin sonunda dosent Loğman Abdullayev bir daha tədbirin əhəmiyyətini qeyd edərək, gələcək əməkdaşlıq çərçivəsində razılaşdırılan işləri ardıcıl şəkildə iştirakçıların diqqətinə çatdırdı:
a) Hər iki ali məktəb tərəfindən keçirilən beynəlxalq konfranslarda müvafiq kafedraların əməkdaşlarının məqalə və tezislərlə iştirakı;
b) Hər iki universitetin elmi jurnallarına müvafiq kafedraların əməkdaşları tərəfindən məqalə və tezislərin təqdim olunması;
c) Tələbə və magistrantların dərslərində hər iki universitetin müvafiq kafedralarının professor-müəllim heyətinin onlayn iştirakı;
d) Hər iki ali məktəb kafedralarının əməkdaşlarının müxtəlif elmi mövzularda müzakirələrinin birgə təşkili və s.

Home | News | THE FIRST ONLINE EVENT ORGANIZED BY THE DEPARTMENT OF FINANCE AND ACCOUNTING OF SSU IN THE FRAMEWORK OF FUTURE COOPERATION WITH ST. PETERSBURG STATE UNIVERSITY OF ECONOMICS
THE FIRST ONLINE EVENT ORGANIZED BY THE DEPARTMENT OF FINANCE AND ACCOUNTING OF SSU IN THE FRAMEWORK OF FUTURE COOPERATION WITH ST. PETERSBURG STATE UNIVERSITY OF ECONOMICS
International relations in the field of education in Azerbaijan have been established in accordance with the national interests of our country. The development of international cooperation in education, in addition to improving the quality of higher education, creates conditions for the provision of competent and skilled personnel in enterprises and organizations with relevant jobs as specialists. In this regard, Sumgayit State University pays special attention to expanding foreign relations.
On April 7, the first online event was organized by the Department of Finance and Accounting of Sumgayit State University in the framework of future cooperation with St. Petersburg State University of Economics.
The purpose of the event is to organize the implementation of activities in the field of education and science in accordance with the Agreement on Cooperation between the Departments of Finance and Accounting of Sumgayit State University and the Department of Accounting and Analysis of St. Petersburg State University of Economics on June 20, 2019. For this purpose, an online meeting was organized between the departments of the Faculty of Economics and Management of SSU and the relevant departments of the St. Petersburg State University of Economics for the formation and development of future cooperation.
The event was opened by the head of the Department of Finance and Accounting, Associate Professor Loghman Abdullayev, who greeted the participants and noted that it is a bit late to hold events on the basis of the bilateral agreement on the current pandemic. In accordance with the future cooperation, he informed the participants about the work planned.
Dean of the Faculty of Economics and Management, Associate Professor Aynura Yahyayeva greeted the guests and participants, spoke about the history, faculties and specialties of Sumgayit State University, spoke about the work done to expand international relations, prospects for cooperation between the two universities. Aynura Yahyayeva noted the high prestige and success of the St. Petersburg State University of Economics at the international level and expressed her views on the importance of existing cooperation. She noted the successful development of relations between Azerbaijani and Russian universities by Sumgayit State University, the consistent work of the Faculty of Economics and Management with a number of Russian universities, including the relevant faculties and departments of St. Petersburg State University of Economics.
Professor Nikolai Voytolovsky, Deputy Head of the Department of Accounting and Auditing on Academic issues, St. Petersburg State University of Economics, greeted the participants and gave detailed information about the faculties and departments of the St. Petersburg State University of Economics. He noted that this meeting was of great importance for the development of the two universities.
Mehman Ahmadzadeh, a senior lecturer at the Department of Finance and Accounting, shared his memories of St. Petersburg State University of Economics as a scientist who defended his dissertation at the same university in the 1970-1980s, based on many years of experience.
Dean of the Faculty of Economics and Finance of St. Petersburg State Economic University Irina Evstafyeva, Dean of the Faculty of Management Professor Igor Fedoseev, Deputy Head of the Department of Accounting and Analysis on Teaching Olga Ostrrovskaya expressed their views on the importance of the event and the importance of future cooperation with other departments.
Afterwards Head of the Department of Economics of Sumgayit State University, Associate Professor Lala Mahmudova spoke about inter-departmental cooperation, Head of the Department of Business Organization and Management Galib Huseynov about relations in the field of education, Professor of the Department of World Economy and Marketing Shafa Aliyev spoke about the importance of submitting scientific articles and theses to the International Scientific Practical Conferences of higher education institutions, which are mutually represented, and published in scientific journals.
Rauf Rzayev, a graduate of the Faculty of Economics and Management of SSU, Head of the International Financial Reporting Standards Department of Azerishig OJSC, IFS Specialist, said in his speech that Sumgayit State University, where he received his master's degree, played an important role in his future career. He informed the participants that the mutual cooperation between the two universities will be important in increasing the knowledge of students.
Participants' questions were answered and opinions were exchanged.
At the end of the event, Associate Professor Loghman Abdullayev, emphasizing the importance of the event, consistently brought to the attention of the participants the work agreed in the framework of future cooperation.
a) Participation of employees of relevant departments in international conferences held by both universities with articles and theses;
b) Submission of articles and theses to the scientific journals of both universities by the employees of the relevant departments;
c) Online participation of faculty members of the relevant departments of both universities in the classes of students and masters;
d) Joint organization of discussions of employees of both university departments on various scientific topics, etc.