Əməkdaşımız Təhsil İnstitutunun vebinarında
Aprelin 7-də Azərbaycan Respublikasının Təhsil İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “İş dünyası və ali təhsildə trendlər” onlayn vebinarlar silsiləsindən “Müasir elmi-tədqiqat müəssisəsi” adlı növbəti onlayn formatda tədbir keçirildi. Vebinarın məqsədi Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri və elm adamları, müstəqil tədqiqatçılarını bir araya gətirmək və onların beynəlxalq elmi-tədqiqat sahəsindəki innovasiyalar barədə fikir və təcrübə mübadiləsini təşkil etməkdir.
Tədbirin spikeri Auburn Universitetində dosent kimi fəaliyyət göstərən Rəşad Kərimov idi. Rəşad Kərimov 2005-ci ildə Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Kimya fakültəsini bitirmiş, sonra ABŞ-da Minnesota Duluth Universitetində magistratura təhsili, Cornell Universitetində isə doktorantura təhsili almışdır. O, elmi fəaliyyətini Berkli Kaliforniya Universitetində davam etdirmişdir. Elmi araşdırmaları tibbi kimya, üzvi sintez və keçid metallardan üzvi sintez üçün katalizatorların hazırlanmasına yönəldib. Rəşad Kərimovun beynəlxalq elmi jurnallarda 13 məqaləsi çap olunmuşdur və ABŞ-da bir patenti mövcuddur.
Vebinara müxtəlif ali təhsil müəssisələrindən 150 nəfər iştirakçı qatılmışdır. Tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetini Qiymətləndirmə və keyfiyyətə nəzarət bölməsinin metodisti, AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunun dissertantı Sədaqət Fətullayeva təmsil etdi.

Сотрудник СГУ участвовал в вебинаре Института образования
7 апреля был проведен очередной вебинар «Современное научно-исследовательское учреждение» из цикла «Деловой мир и тренды в высшем образовании», организованный Институтом образования Азербайджанской Республике в режиме онлайн.
Целью вебинара являлось объединение представителей вузов Азербайджана, ученых, свободных исследователей и проведение обмена мнениями и опытом об инновациях в области международных научных исследований.
Спикером вебинара был Рашад Керимов, работающий в Аубурнском университете в качестве доцента. Рашад Керимов окончил в 2005-ом году химический факультет МГУ им.Ломоносова, затем учился в магистратуре Университета Duluth в Миннесоте США и в докторантуре Корнельского университета. Свою научную деятельность он продолжил в Калифорнийском университете Беркли. Его научные исследования направлены на изготовление катализаторов для органического синтеза переходных металлов, решение проблем медицинской химии и органического синтеза. В международных научных журналах опубликовано 13 статей Рашада Керимова, а в США он имеет 1 патент.
В вебинаре приняли участие 150 представителей различных вузов.
Сумгаитский государственный университет на вебинаре представляла методист Отдела оценивания и контроля качества, диссертант Института философии НАНА Садагат Фатуллаева.