Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetində rektorluğun onlayn formatda növbəti iclası keçirildi
Aprelin 21-də Sumqayıt Dövlət Universitetində rektorluğun onlayn formatda növbəti iclası keçirildi. Rektor professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçılarını salamlayaraq, gündəlikdə olan məsələləri iştirakçıların nəzərinə çatdırdı və universitetin bütün istiqamətlər üzrə inkişafından danışdı.
Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov Akademik qruplarda keçiriləcək kollokviumlara hazırlığın və 2020–2021-ci tədris ilində SDU-ya köçürülmüş tələbələrin tədris prosesinin təşkilinin vəziyyəti barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, kollokviumların keçirilməsi aprelin 25-dən mayın 10-dək planlaşdırılıb. Pandemiya şəraiti ilə əlaqədar olaraq, Elmi Şuranın qərarı ilə semestr ərzində qruplarda keçirilən kollokviumların sayı 3-dən 1-ə endirilib. 2020–2021-ci tədris ilinin yaz semestrində də qruplarda bir kollokvium keçirilməsi nəzərdə tutulub. Kollokvium sualları bütün tələbələrə göndərilib. Kollokviumların qiymətləndirilməsi hər tələbəyə verilən 3 sualın cavablandırılması əsasında aparılacaq. Kollokviumla bağlı tələbələr dekanlıqlar tərəfindən məlumatlandırılıb. Kollokviumların keçirilməsi ilə bağlı cədvəllər tələbələrə və Tədris Metodiki Mərkəzə təqdim edilib.
Faiq Şirinov 2020–2021-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sesiyyasından sonra tətil müddətində transfer.edu.az elektron portalı vasitəsilə köçürülmə haqqında da məlumat verdi.
İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev SDU-nun tələbə yataqxanasında aparılan əsaslı təmir və yenidənqurma işlərinin gedişi barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, universitetin 1 saylı yataqxanasında əsaslı təmir işləri davam edir. İlkin mərhələ olaraq söküntü işləri yekunlaşmış və quraşdırma işləri başlanılmışdır. Bərkitmə işləri sona çatmışdır. Otaqlarda, elektrik, kamera, yanğın siqnal xətlərinin işləri tamamlanmaq üzrədir. İstilik xətləri çəkilmiş, sanitar qovşağı və binanın dam örtüyü üzrə işlər uğurla davam etdirilir.
Prorektor Naib Hacıyev 2020–2021-ci tədris ili üzrə təhsil haqlarının ödənilməsinin vəziyyəti barədə də geniş məlumat verdi.
Kadrlar şöbəsinin müdiri Nofəl Əhmədov SDU əməkdaşlarının vaksinasiya prosesində iştirakı barədə çıxış edərək bildirdi ki, “Azərbaycan Respublikasında COVID–19 xəstəliyi əleyhinə 2021–2022-ci illər üçün Vaksinasiya Strategiyası”na uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşlarının vaksinasiya prosesi uğurla davam edir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin və Azərbaycan Respublikasının Birinci-vitse prezidenti Mehriban Əliyevanın ölkə vətəndaşlarının peyvənd olunmaları ilə bağlı tapşırıq və tövsiyələrini, həmçinin Nazirlər Kabinetinin, Təhsil Nazirliyinin və digər müvafiq dövlət qurumlarının əmr, qərar və göstərişlərini əsas tutan Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyi bu ali təhsil müəssisəsində çalışan professor-müəllim və tədris-köməkçi heyətinin, eləcə də digər əməkdaşların peyvənd olunmalarına xüsusi diqqət və qayğı göstərir və bu vacib işi daim diqqət mərkəzində saxlayır. Nofəl Əhmədov SDU əməkdaşlarının vaksinasiya prosesində iştirakı barədə ətraflı məlumat verdi. Qeyd olundu ki, universitetin bütün yaş qrupuna daxil olan əməkdaşları müvafiq ardıcıllıqla peyvənd olunurlar.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov Nazirlər Kabinetinin Qərarına əsasən Ramazan bayramı ilə əlaqədar iş və istirahət günlərinin ardıcıllığını təmin etmək məqsədilə edilən dəyişikliklərə əsasən tədris prosesində dərs cədvəllərində ediləcək dəyişikliklər barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, Nazirlər Kabinetinin Qərarına əsasən Azərbaycan Respublikasının ərazisində iş və istirahət günlərinin ardıcıllığını təmin etmək məqsədilə 2021-ci ilin 11 may və 12 may iş günləri ilə müvafiq olaraq 8 may və 16 may istirahət günlərinin yerləri dəyişdirilib. Bununla da, Ramazan bayramı günləri də daxil olmaqla, mayın 9-dan 15-dək qeyri-iş günləri olacaq. İş mayın 16-dan başlayacaq. Bu dəyişikliyə uyğun olaraq, tədris prosesində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi fakültə dekanlarına və kafedra müdirlərinə tövsiyə olundu.

Главная страница | Новости | В Сумгаитском государственном университете проведено очередное заседание ректората в формате онлайн
Yerləşdirilmə tarixi : 21 Апрель 2021 15:30
В Сумгаитском государственном университете проведено очередное заседание ректората в формате онлайн
21 апреля в Сумгаитском государственном университете в формате онлайн состоялось очередное заседание ректората. Ректор профессор Эльхан Гусейнов поприветствовал участников заседания и ознакомил их с повесткой дня.
Директор Учебно-методического центра Фаиг Ширинов проинформировал участников о состоянии подготовки к коллоквиуму, который будет проведен в учебных группах, и процессом организации учебного процесса для студентов, переведенных в СГУ из других вузов. Было отмечено, что проведение коллоквиумов запланировано с 25 апреля по 10 мая. В связи с пандемией число коллоквиумов было сокращено с 3-х до 1-го и вопросы билетов разосланы всем студентам. Оценивание результатов коллоквиума проводится на основании 3-х вопросов. Расписание коллоквиумов представлено студентам и в Учебно-методический центр. Фаиг Ширинов также рассказал о переводе студентов после осеннего семестра 2020-2021 учебного года через электронный портал.
Проректор по экономическим вопросам Наиб Гаджиев проинформировал участников о ходе капитального ремонта и перестроечных работ в студенческом общежитии СГУ. Было отмечено, что в общежитии №1 университета на начальном этапе были проведены работы по сносу лишних элементов, а затем начались работы по укреплению здания. На стадии завершения работы по электропроводке, установке камер, сигналов пожарной безопасности, проведению отопительной линии. Успешно продолжаются работы по оборудованию санузлов и покрытию крыши здания. Проректор Наиб Гаджиев рассказал также о состоянии внесения студентами платы за образования за 2020-2021 учебный год.
Начальник отдела кадров СГУ Нофель Ахмедов рассказал об участии сотрудников в процессе вакцинации против COVİD-19. Он отметил, что согласно «Стратегии вакцинации против болезни COVİD-19 за 2021-2022 годы в Азербайджанской Республике» вакцинация сотрудников успешно продолжается. Руководствуясь рекомендациями Президента Ильхама Алиева и Первого вице–президента Мехрибан ханум Алиевой по вакцинации граждан республики, а также приказами, указаниями и распоряжениями Кабинета Министров, Министерства образования и других государственных органов, руководство СГУ уделяет особое внимании вакцинации студентов, преподавателей и др. сотрудников. Нофель Ахмедов сказал, что все возрастные группы, проходят вакцинацию в соответствующем порядке.
Проректор по организации учебного процесса и технологиям обучения доц. Натиг Талыбов рассказал об изменениях, которые будут внесены в расписание уроков в связи с решением Кабинета Министров по празднованию Рамазан байрама и днями отдыха в праздничные дни. Было отмечено, что согласно решению Кабинета Министров АР для обеспечения последовательности рабочих и выходных дней, 11 и 12 мая 2021-го года, которые являются рабочими днями, поменяли местами с 8 мая и 16 мая, которые являются выходными. Таким образом с 9 по 15 мая, включая дни празднования Рамазан байрама, будут нерабочими. 16 мая считается рабочим днем. Согласно этим изменениям деканам факультетов и заведующим кафедрами рекомендовано осуществить необходимые мероприятия.
После обсуждений были приняты соответствующие решения. На этом работа заседания ректората в онлайн режиме была завершена.