Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU və SDTK-nın birgə təşkilatçılığı ilə “Rəqəmsal iqtisadiyyat: üstünlükləri və perspektivləri” mövzusunda vebinar keçirildi
SDU və SDTK-nın birgə təşkilatçılığı ilə “Rəqəmsal iqtisadiyyat: üstünlükləri və perspektivləri” mövzusunda vebinar keçirildi
Mayın 3-də İqtisadiyyat kafedrası ilə SDU-nun nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin birgə təşkilatçılığı ilə “Rəqəmsal iqtisadiyyat: üstünlükləri və perspektivləri” mövzusunda vebinar keçirildi.
Vebinarı giriş sözü ilə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva açaraq, iştirakçıları salamladı. Qeyd etdi ki, tədbirin məqsədi universitetin nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin tələbələrinə və müəllimlərinə ölkəmizdə elektron hökümətin qurulması və bundan irəli gələn bir sıra məsələlərin həlli, o cümlədən rəqəmsal iqtisadiyyatın formalaşdırılmasının zəruriliyi haqqında fikirləri çatdırmaqdır.
SDU-nun nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin direktoru dosent Mətanət Pirquliyeva tədbir iştirakçılarını salamladı, Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Sumqayıt Dövlət Texniki Kolleci arasında birgə tədbirlərin əhəmiyyəti, tələbələrin dünya görüşlərinin genişləndirilməsi və fasiləsiz təhsilin təmin olunmasının vacibliyi haqqında fikirlərini bölüşdü.
İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova tədbirin əhəmiyyətindən bəhs edərək bildirdi ki, vebinarın keçirilməsində məqsəd rəqəmsal iqtisadiyyatın qurulmasının problemləri, meyilləri, perspektivləri, sosial-iqtisadi nəticələri haqqında iştirakçılara məlumat verməkdir. Bu sahədə maarifləndirmə işinin genişləndirilməsi məqsədi ilə “Rəqəmsal iqtisadiyyat: üstünlükləri və perspektivləri” mövzusunda silsilə vebinarların təşkili nəzərdə tutulub.
İqtisadiyyat kafedrasının baş müəllimi i.f.d. Şəhla Cəmilzadə “Rəqəmsal iqtisadiyyat: dünya trendləri, rəqəmsal texnologiyaların yayılmasının sosial və iqtisadi nəticələri” mövzusunda çıxış etdi. Bildirdi ki, rəqəmsal iqtisadiyyat məfhumu müxtəlif yanaşmaları, rəqəmsal iqtisadiyyatın formalaşması amillərini şərh edir bu sahədə qəbul olunmuş proqramlar haqqında məlumat verir, rəqəmsal iqtisadiyyatın insanların həyat tərzinə təsirini araşdırır, onun müsbət və mənfi cəhətlərini təhlil edir, rəqəmsal iqtisadiyyat mühitində informasiya təhlükəsizliyi məsələlərini şərh edir, rəqəmsal iqtisadiyyatın yayılmasının sosial-iqtisadi nəticələri haqqında, o cümlədən elektron təhsilin, elektron səhiyyənin, elektron kitabxananın xüsusiyyətləri barədə məlumat verir.
İqtisadiyyat kafedrasının baş müəllimi Elnarə Məmmədova “Rəqəmsal iqtisadiyyat: rəqəmsal çagırışlar və inqilab” mövzusunda çıxış etdi. Rəqəmsal iqtisadiyyatın qabaqcıl təcrübələrinin başlıca olaraq lokomotiv rolu oynadığını qeyd edərək, rəqəmsal iqtisadiyyatın komponentləri, drayveri, rəqəmsal iqtisadiyyatın yaratdığı yeni biznes modelləri, elektron ticarət, elektron bankçılıq, rəqəmsal iqtisadiyyatın ciddi çağırışları və rəqəmsal inqilab, Azərbaycanda rəqəmsallaşma sahəsində aparılmış işlər haqqında məlumat verdi və rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafına dair təkliflərini səsləndirdi, pul köçürmələrinə dair hazırladığı animasiyalı təqdimatla çıxış etdi.
Vebinarda dövlət idarəetməsinin rəqəmsal transformasiyası, rəqəmsal əməkdaşlığa regional baxış, maliyyə sektorunun rəqəmsallaşması, sosial sahələrin və təhsilin rəqəmsal transformasiyasına dair müzakirələr aparıldı.
Aparılan müzakirələr, fikir mübadiləsi nəticəsində rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsində mühüm uğurlar əldə olundu.

Главная страница | Новости | Состоялся вебинар на тему «Цифровая экономика: преимущества и перспективы», организованный совместно СГУ и СГТК
Yerləşdirilmə tarixi : 03 Май 2021 17:35
Состоялся вебинар на тему «Цифровая экономика: преимущества и перспективы», организованный совместно СГУ и СГТК
3 мая кафедра экономики провела вебинар на тему Цифровая экономика: преимущества и перспективы», организованный СГУ и Сумгаитским государственным техническим колледжем при Сумгаитском государственном университете.
Вебинар открыла декан факультета Экономики и управления доц. Айнура Яхъяева. Она поприветствовала его участников и, информируя о значении мероприятия, отметила, что вебинар проводится с целью ознакомления студентов и преподавателей СГТК при СГУ с созданием электронного правительства в нашей стране и решением ряда вопросов, вытекающих из этого, а также о необходимости формирования цифровой экономики.
Директор СГТК при СГУ доц. Матанат Пиргулиева поприветствовала участников вебинара и отметила, что проведение совместных с СГУ мероприятий, расширение мировоззрения студентов и обеспечение непрерывного образования имеют большое значение.
Зав.кафедрой экономики доц. Лала Махмудова, отмечая значение мероприятия, сказала, что целью проведения вебинара является информирование его участников с проблемами, тенденциями и перспективами создания цифровой экономики и её социально-экономическими итогами. Для расширения просветительной работы в этой области предусмотрено проведение цикла вебинаров на тему «Цифровая экономика: преимущества и перспективы».
Ст.преподаватель кафедры экономики д.ф.э. Шахла Джалильзаде выступила на тему «Цифровая экономика: мировые тренды, социальные и экономические итоги распространения цифровых технологий». Она отметила, что понятие цифровой экономики объясняет различные подходы и факторы её формирования, информирует о программах, принятых в этой области. Шахла Джамильзаде рассказала о влиянии цифровой экономики на образ жизни, проанализировала её положительные и отрицательные особенности. Цифровая экономика объясняет вопросы информационной безопасности, а также содержит сведения об особенностях электронного образования, электронного здравоохранения и электронной библиотеки. Ст.преподаватель кафедры экономики Эльнара Мамедова выступила на тему «Цифровая экономика: цифровые призывы и революция». Она отметила, что передовой опыт цифровой экономики играет роль локомотива в развитии этой области. Эльнара Мамедова рассказала также о компонентах и драйвере цифровой экономики, о моделях бизнеса, создаваемой ею, электронной
торговле, электронном банковском деле, о работе в Азербайджане в этой области.
На вебинаре были обсуждены вопросы цифровой трансформации государственного управления, регионального взгляда на цифровое сотрудничество, цифровой трансформации социальных областей и образования.