Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun bir qrup tələbəsi açıq səma altında salınan Hərbi Qənimətlər Parkını ziyarət etdi
Yerləşdirilmə tarixi : 19 May 2021 12:22
SDU-nun bir qrup tələbəsi açıq səma altında salınan Hərbi Qənimətlər Parkını ziyarət etdi
Mayın 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin təşkilatçılığı ilə bir qrup tələbə açıq səma altında salınan Hərbi Qənimətlər parkını ziyarət etdi, 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı düşməndən qənimət götürülən hərbi texnika ilə tanış oldu.
Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Nemət İbayev tələbələrə Hərbi Qənimətlər Parkının çox böyük əhəmiyyət daşıdığını bildirdi. Yetişən gənc nəsil, məktəblilər, tələbələr, ölkəmizə gələn turistlər bu parkı ziyarət etdikcə Ermənistanın məğlub, Azərbaycanın isə Qalib ölkə olduğunun bir daha şahidi olacaqlar. Hazırda Bakıda açılmış Hərbi Qənimətlər Parkı dünya ictimaiyyətinin diqqət mərkəzindədir.
Nemət İbayev onu da bildirdi ki, 2016-cı ilin Aprel döyüşləri, 2018-ci ilin Günnüt əməliyyatı, 2020-ci ilin iyul, avqust hadisələri bir daha təsdiqlədi ki, Azərbaycan Ordusu işğalçı Ermənistana layiqli cavab verməyə hazırdır. 2020-ci ilin sentyabrında Ermənistan ordusu sərhədboyu ərazilərdə yenidən təxribatlar törədəndə və bunu müharibəyə çevirəndə bu dəfə qarşılarında güclü və qüdrətli Azərbaycan Ordusunu gördü. Qəhrəman əsgər və zabitlərimiz 44 gün ərzində düşmənə necə divan tutdularsa, işğalçılar silah-sursatlarını atıb qaçdılar.
Sonra tələbələr Vətən müharibəsində döyüş meydanında davamlı məğlubiyyətlərə məruz qalan düşməndən əldə etdiyimiz hərbi qənimətlər: atıcı silahlar, ağır texnikalar, raket kompleksləri, hərbi nəqliyyatlar və digər sursatlarla tanış olaraq xatirə fotoları çəkdirdilər.
Məlumat üçün qeyd edək ki, Hərbi Qənimətlər Parkında Vətən müharibəsinin gedişində düşməndən qənimət götürülən hərbi texnikanın bir qismi, ümumilikdə 300-dən çox eksponat, o cümlədən 150-dək ağır texnika, tanklar, döyüş maşınları, artilleriya qurğuları, zenit-raket kompleksləri, atıcı silahlar, hərbi nəqliyyat sərgilənir.

Главная страница | Новости | Группа студентов СГУ посетила Парк военных трофеев
18 мая группа студентов Сумгаитского государственного университета посетила парк военных трофеев и ознакомилась с военной техникой, захваченной во время 44-дневной Отечественной войны. Поездку организовал Студенческий профсоюзный комитет.
Председатель студенческого профсоюзного комитета Немат Ибаев рассказал студентам о значении Парка военных трофеев. Подрастающее поколение, школьники, студенты, туристы, посетившие нашу страну, еще раз станут свидетелями поражения Армении и победы Азербайджана. В настоящее время открывшийся в Баку Парк военных трофеев находится в центре внимания мировой общественности.
Немат Ибаев также отметил, что апрельские бои 2016 года, операция «Гюннют» 2018 года, события июля и августа 2020 года еще раз подтвердили, что азербайджанская армия готова достойно ответить Армении на ее агрессию. В сентябре 2020 года, когда армянская армия вновь спровоцировала напряжение обстановки на границе, она увидела перед собой сильную и мощную азербайджанскую армию.
После этого студенты ознакомились с военными трофеями: огнестрельным оружием, тяжелой техникой, ракетными комплексами и другой боевой техникой.
Следует отметить, что в Парке военных трофеев демонстрируется часть военной техники, захваченной у противника в период Отечественной войны. Это более 300 экспонатов, в том числе около 150 единиц тяжелой техники, танков, боевых машин, артиллерии, зенитно-ракетных комплексов, стрелкового оружия и военного транспорта.