Sumqayıt Dövlət Universtetinin tələbələri Gənc Tədqiqatçıların Beynəlxalq Assambleyasında iştirak etdilər
May ayının 19–21 tarixlərində Sumqayıt Dövlət Universtetinin Mühəndislik fakültəsinin Proseslərin avtomatlaşdırılması ixtisası üzrə təhsil alan II kurs tələbəsi Qüdrət Ağazadə və III kurs tələbəsi Seymur Talıbov Rusiya Federasiyasının Velikiy Novqorod (Великий Новгород) şəhərində keçirilən Gənc Tədqiqatçıların Beynəlxalq Assambleyasında iştirak etdilər. Assambleyaya onlayn formatda qatılan tələbələrimiz Avrasiya Patent Universiadasında qalib olduqları "Tibbi müəssisələrdə koronavirusun (COVID–19) aşkarlanması və avtomatik olaraq aradan qaldırılması üçün mobil robot" layihəsini ingilis dilində assambleya üzvlərinə və iştirakçılara təqdim etdilər. Qeyd edək ki, Azərbaycan komandasının elmi rəhbərləri professor Cavanşir Məmmədov və dosent Qurban Abdullayev olmuşdur.
3 gün davam edən assambleyada dünyanın müxtəlif ölkələrindən, beynəlxalq müsabiqələrin qalibləri iştirak edərək, Gənc Tədqiqatçıların Beynəlxalq Assambleyasında robototexnika və mexatronika sahəsi üzrə 25 layihə təqdim etmişlər.

Главная страница | Новости | Студенты Сумгаитского государственного университета приняли участие в «Международной ассамблее молодых исследователей»
Yerləşdirilmə tarixi : 24 Май 2021 12:55
Студенты Сумгаитского государственного университета приняли участие в «Международной ассамблее молодых исследователей»
19-21 мая студенты факультета Инженерии, обучающиеся по специальности «Автоматизация процессов» Гудрат Агазаде (II курс) и Сеймур Талыбов (III курс) приняли участие в «Международной ассамблее молодых исследователей», проводимой в городе Великий Новгород РФ. Наши студенты, участвующие в Ассамблее в формате онлайн, представили членам и участникам мероприятия проект «Мобильный робот для обнаружения и автоматического устранения коронавируса (COVİD-19) в медицинских учреждениях», ставший победителем на Евразийской патентной универсиаде, на английском языке.
Следует отметить, что научными руководителями азербайджанской команды были профессор Джаваншир Мамедов и доцент Гурбан Абдуллаев.
В Ассамблее, продолжающейся в течение 3-х дней принимают участие победители международных конкурсов из различных стран мира. На «Международную ассамблею молодых исследователей» представлено 25 проектов в области робототехники и мехатроники.