Əsas səhifə | Xəbərlər | “Türkiyə – Azərbaycan arasında təhsil əməkdaşlığı” mövzusunda keçirilən görüşdə Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Qazi Universiteti arasında əməkdaşlıq protokolu imzalandı
Yerləşdirilmə tarixi : 25 May 2021 15:14
“Türkiyə – Azərbaycan arasında təhsil əməkdaşlığı” mövzusunda keçirilən görüşdə Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Qazi Universiteti arasında əməkdaşlıq protokolu imzalandı
Mayın 25-də Türkiyənin Qazi Universitetinin rektoru Musa Yıldızın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə Azərbaycanın aparıcı ali təhsil müəssisələrinin rektorları arasında “Türkiyə – Azərbaycan arasında təhsil əməkdaşlığı” mövzusunda görüş keçirildi.
Tədbiri açan Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov Azərbaycan və Türkiyə arasındakı dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin ciddi əsaslara malik olduğunu qeyd etdi. Bildirdi ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” fəlsəfəsi ilə əsaslı təmələ sahib olan, tarixi köklərə və qardaşlığa söykənən, hər zaman həmrəylik nümayiş etdirən Azərbaycan və Türkiyə arasında əlaqələr siyasi, iqtisadi-ticarət, humanitar, hərbi və digər sahələrdə uğurla davam edir. Bu gün Türkiyə əhəmiyyətli sosial-iqtisadi və elmi tərəqqi, hərtərəfli inkişaf yolu keçərək dünya miqyasında müstəqil siyasət yürüdən güc mərkəzinə çevrilib: “Qürur hissi ilə qeyd edə bilərik ki, qırılmaz tellərlə bağlı olan xalqlarımızın iradəsindən qaynaqlanan Azərbaycan–Türkiyə münasibətləri hazırda ən yüksək səviyyədədir. Dostluq və qardaşlıq üzərində qurulan dövlətlərarası münasibətlərimizin bu səviyyəyə gəlib çatmasında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın misilsiz rolu var. Çoxşaxəli ikitərəfli əlaqələrimizin daha da möhkəmləndirilməsi yolunda onların qətiyyətli siyasəti, qardaş ölkənin Azərbaycanın əzəli torpaqlarının işğaldan azad edilməsi uğrunda haqq işinə bütün müstəvidə açıq, tərəddüdsüz mənəvi və siyasi dəstəyi xalqımız tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. 44 günlük ikinci Qarabağ müharibəsində Türkiyənin Azərbaycana göstərdiyi dəstək həmişə xatirimizdə qalacaq”.
Nazir müavini vurğuladı ki, bütün sahələrdə olduğu kimi təhsil sahəsində də ölkələrimiz arasında əlaqələr daim inkişaf edir. Müasir dövrün tələbləri elm, təhsil sahəsində inteqrasiyanın dərinləşdirilməsinin, bu sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini göstərir. Bu baxımdan yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı məqsədilə xarici ölkələrin, xüsusilə Türkiyənin qabaqcıl ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin davamlı inkişaf etdirilməsi universitetlərin prioritet istiqamətləri kimi müəyyənləşdirilib. 2018-ci ildə Azərbaycan ali təhsil sisteminin məzmun və keyfiyyət göstəricilərinin müasirləşdirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin müvafiq Sərəncamı ilə “2019–2023 illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” təsdiq edilib. Dövlət Proqramının icra istiqamətlərinə yerli ali təhsil müəssisələrində beynəlxalq ikili diplom proqramlarının təsis edilməsi və Azərbaycan vətəndaşlarının nüfuzlu xarici ali məktəblərdə doktorantura səviyyəsi üzrə təhsilinin təşkili aiddir. Dövlət Proqramı çərçivəsində təsis edilməsi nəzərdə tutulan 5 beynəlxalq ikili diplom proqramında artıq 3-ü 2020-ci ildən həyata keçirilir. Bu proqramlar üzrə hazırda 115 tələbə təhsil alır. Bununla yanaşı, Türkiyənin müvafiq universiteti ilə Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti arasında ikili diplom proqramının təsis edilməsi istiqamətində danışıqlar aparılır. Dövlət Proqramının ikinci istiqaməti üzrə 80-ə yaxın gənc tədqiqatçı təhsilini inkişaf etmiş xarici dövlətlərdə davam etdirir. Onların arasında Türkiyədə təhsil alan tələbələr üstünlük təşkil edir: “Bildiyimiz kimi, Qazi Universiteti Türkiyədə tibb təhsili üzrə yüksəkixtisaslı mütəxəssis hazırlığı sahəsində böyük təcrübəyə malikdir. Bu səbəbdən “2007–2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində təhsil almaq hüququ qazanan 50-yə yaxın Azərbaycan vətəndaşından 38-i məhz Qazi Universitetinin tibb ixtisasını seçib”.
Firudin Qurbanov diqqətə çatdırdı ki, Azərbaycanda təhsil alan 90 ölkənin əcnəbi tələbələri arasında Türkiyə vətəndaşlarının sayı 40 faizdən çoxdur. Türkiyədə isə 23 min Azərbaycan vətəndaşı təhsil alır.
Son bir il ərzində COVID-19 pandemiyası dünyanın bütün ölkələrində tam fərqli bir vəziyyət yaradıb. Sosial iqtisadi prioritetlərə yenidən baxılmasını zəruri edib. Pandemiyanın əhəmiyyətli dərəcədə təsir etdiyi sahələrdən biri də təhsildir. Yaranmış vəziyyət göstərdi ki, dəyişən dünyada təhsil transformasiyaya hazır olmalıdır. Pandemiya şəraitində tədrisin təşkili məhz informasiya və rəqəmsal texnologiyaların tətbiqi ilə mümkün olmuşdu. Mövcud vəziyyətdə təhsilin davamlılığını təmin etmək üçün vacib amillərdən biri də birgə fəaliyyəti gücləndirmək, yaranmış çətinliklərlə mübarizədə səyləri birləşdirməkdir: “70 minlik tələbə kontingentinə ev sahibliyi edən bir əsrlik tarixə malik Qazi Universitetinin mühəndislik sahəsindəki təcrübəsini nəzərə alaraq, Azərbaycan Texniki Universiteti mövcud əməkdaşlığı daha da inkişaf etdirmək məqsədilə bakalavr pilləsində Maşın mühəndisliyi, Metallurgiya və materiallar mühəndisliyi, Elektrik və elektronika mühəndisliyi ixtisasları üzrə ikili diplom proqramlarının təsis olunması istiqamətində Qazi Universiteti ilə müqavilə imzalayıb. Qazi Universiteti ilə Mingəçevir Dövlət Universiteti və Azərbaycan Tibb Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb. İnanıram ki, nümayəndə heyətinin səfəri çərçivəsində imzalanan müqavilələr və aparılan müzakirələr Azərbaycan və Türkiyə universitetləri arasında əməkdaşlığın inkişafına öz töhfəsini verəcək. Birgə tədqiqatların aparılması, tələbə-müəllim mübadiləsi və mütəxəssislərin cəlb olunması sahəsində əlaqələri daha da genişləndirəcək”.
Qazi Universitetinin rektoru Musa Yıldız Azərbaycan və Türkiyə ali təhsil müəssisələri arasında qurulan əməkdaşlıqların yüksək nəticələr verəcəyindən əminliyini ifadə etdi. Rektor rəhbəri olduğu universitetin təqdimatını etdi, ali təhsil müəssisəsi haqqında geniş məlumat verdi.
Sonra Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Qazi Universiteti arasında əməkdaşlıq protokolu imzalandı. SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov SDU ilə Qazi Universiteti arasında əməkdaşlığın əhəmiyyətindən və qardaş ölkənin ali təhsil sahəsindəki böyük təcrübəsindən faydalanmaq imkanlarından bəhs etdi. Ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin ali təhsilin inkişafına göstərdiyi yüksək diqqət və qayğısından, bu istiqamətdə əldə olunan nailiyyətlərdən söz açdı. Sumqayıt Dövlət Universitetində kadr hazırlığının keyfiyyətinin yüksəldilməsi baxımından qardaş ölkənin aparıcı universitetləri ilə əməkdaşlığın önəmini vurğuladı. Qeyd etdi ki, SDU Qazi Universiteti ilə 2015-ci ildən ERASMUS+ Petra layihəsi çərçivəsində əməkdaşlıq edir. İmzalanan Protokol Qazi Universiteti ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti arasındakı təlim, tədris, akademik və mədəni əməkdaşlıq prinsiplərini əhatə edir.
Qazi Universitetinin rektoru Musa Yıldız rəhbərlik etdiyi universitetlə Sumqayıt Dövlət Universiteti arasında qurulan əməkdaşlığın yüksək nəticələr verəcəyindən əminliyini ifadə etdi.
Qeyd edək ki, protokolda Milli və ya beynəlxalq maliyyə mənbələrindən faydalanmaq üçün iki qurum arasında layihə hazırlamaq və icra fəaliyyətlərini həyata keçirmək, birgə seminarlar təşkil etmək və yay məktəbi proqramlarında iştirakını təşviq etmək, iki qurum arasında tələbə ziyarətlərini təşviq etmək, hər iki tərəfin xüsusi təcrübələrindən bəhrələnərək birgə proqramların həyata keçirilməsi, ikili diplom proqramlarının işlənilməsi, iki qurum arasında tədqiqatçı mübadiləsi, magistr tezisləri və doktorluq dissertasiyalarının hazırlanması üçün birgə və xarici məsləhətçilərin təyin edilməsi və s. məsələlər öz əksini tapmışdır.

Главная страница | Новости | На встрече «Сотрудничество между Турцией и Азербайджаном в области образования» Сумгаитский государственный университет и Университет Гази подписали протокол о сотрудничестве
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Май 2021 15:14
На встрече «Сотрудничество между Турцией и Азербайджаном в области образования» Сумгаитский государственный университет и Университет Гази подписали протокол о сотрудничестве
25 мая делегация во главе с ректором Турецкого университета Гази Мусой Йылдызом встретилась с ректорами ведущих азербайджанских вузов в рамках встречи «Турецко-азербайджанское сотрудничество в области образования».
Мероприятие открыл заместитель министра образования Фирудин Гурбанов. Он отметил, что дружеские и братские отношения между Азербайджаном и Турцией имеют серьезную основу, они опираются на философию великого лидера Гейдара Алиева «Одна нация, два государства». Сегодня эти взаимоотношения, имеющие исторические корни, успешно развиваются в политической, экономической, торговой, гуманитарной, военной и др. областях. За последние годы Турция добилась значительного социально-экономического и научного прогресса, пережила всестороннее развитие и стала центром силы, проводя независимую политику в глобальном масштабе: «Мы можем с гордостью сказать, что азербайджано-турецкие отношения находятся на самом высоком уровне благодаря воле наших народов. Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган сыграли беспрецедентную роль в достижении такого уровня наших межгосударственных отношений, основанных на дружбе и братстве. Их решительная политика по дальнейшему укреплению наших многогранных двусторонних отношений и открытая, непоколебимая моральная и политическая поддержка братской страны во время освобождения исконных земель Азербайджана высоко ценятся нашим народом. Мы всегда будем помнить о поддержке Турцией Азербайджана в 44-дневной Карабахской войне».
Заместитель министра подчеркнул, что отношения между нашими странами постоянно развиваются и в сфере образования, так же как и во всех других сферах. Требования нашего времени показывают важность углубления интеграции и расширения сотрудничества в сфере науки и образования. В этой связи устойчивое развитие сотрудничества с зарубежными университетами, особенно с Турцией, с целью подготовки высококвалифицированных кадров было определено как приоритетное направление для университетов. В целях модернизации содержания и качественных показателей системы высшего образования Азербайджана в 2018 году соответствующим Указом Президента Азербайджанской Республики утверждена «Государственная программа повышения международной конкурентоспособности системы высшего образования Азербайджанской Республики на 2019-2023 гг.». Реализация Госпрограммы включает создание международных программ двойных дипломов в местных университетах и организацию обучения граждан Азербайджана в докторантуре престижных зарубежных университетов. Из 5 международных программ двойных дипломов, которые будут учреждены в рамках Государственной программы, 3 уже реализуются с 2020 года. В настоящее время по этим программам обучаются 115 студентов. В то же время ведутся переговоры между профильным университетом Турции и Азербайджанским государственным аграрным университетом о создании программы двойного диплома. Около 80 молодых исследователей продолжают обучение в развитых зарубежных странах по второму направлению Государственной программы. Большинство из них студенты, обучающиеся в Турции: «Как мы знаем, Университет Гази имеет большой опыт подготовки высококвалифицированных специалистов в области медицинского образования в Турции. По этой причине 38 из примерно 50 граждан Азербайджана, выигравших право обучения в рамках «Государственной программы обучения азербайджанской молодежи за рубежом на 2007-2015 годы», выбрали медицинскую специальность Университета Гази».
Фирудин Гурбанов отметил, что количество граждан Турции среди обучающихся в Азербайджане иностранных студентов из 90 стран мира составляет более 40 процентов. В Турции учатся 23 тысячи граждан Азербайджана.
За последний год пандемия COVID-19 создала совершенно иную ситуацию во всех странах мира. Это потребовало пересмотра социально-экономических приоритетов. Одна из областей, затронутых пандемией, - образование. Ситуация показала, что в меняющемся мире образование должно быть готово к трансформации. Организация образования в условиях пандемии стала возможной благодаря использованию информационных и цифровых технологий. Одним из важных факторов обеспечения устойчивости образования в сложившейся ситуации является усиление совместной деятельности, объединение усилий для борьбы с трудностями: «Принимая во внимание вековой опыт Университета Гази, в котором обучаются 70 000 студентов в области инженерии, Азербайджанский Технический Университет стремится расширить существующее сотрудничество и учредить программы двойного диплома в области машиностроения, металлургии и материаловедения, электротехники и электроники в связи с чем и был подписал контракт с Университетом Гази. Так же соглашение о сотрудничестве подписали Университет Гази и Мингячевирский государственный университет, Азербайджанский медицинский университет. Считаю, что подписанные соглашения и проведенные в ходе визита делегации обсуждения будут способствовать развитию сотрудничества между университетами Азербайджана и Турции. Это еще больше расширит контакты в области совместных исследований, обмена студентами и преподавателями и привлечения специалистов».
Ректор Университета Гази Муса Йылдыз выразил уверенность, что сотрудничество между университетами Азербайджана и Турции даст высокие результаты. Ректор представил возглавляемый им университет и подробно рассказал о вузе.
Затем был подписан протокол о сотрудничестве между Сумгаитским государственным университетом и университетом Гази. Ректор СГУ, профессор Эльхан Гусейнов рассказал о важности сотрудничества СГУ и Университета Гази и возможности воспользоваться огромным опытом братской страны в сфере высшего образования. Ректор отметил, какую заботу и внимание оказывает Президент Ильхам Алиев развитию высшего образования и рассказал о достижениях в этой области. Он подчеркнул важность сотрудничества с ведущими университетами братской страны с точки зрения повышения качества подготовки кадров в Сумгаитском государственном университете. Он отметил, что СГУ сотрудничает с Университетом Гази с 2015 года в рамках проекта ERASMUS + Petra. Подписанный протокол охватывает принципы обучения, образования, академического и культурного сотрудничества между Университетом Гази и Сумгаитским государственным университетом.
Следует отметить, что Протокол предусматривает деятельность по разработке и реализации проектов между двумя учреждениями с целью извлечения пользы из национальных или международных финансовых источников, организацию совместных семинаров и поощрение участия в программах летних школ, обмен студентами, реализацию совместных программ, используя специальный опыт обеих сторон, обмен исследователями между двумя учреждениями, назначение совместных и зарубежных консультантов для подготовки магистерских и докторских диссертаций и т. д.