Əsas səhifə | Xəbərlər | “Türkiyə – Azərbaycan arasında təhsil əməkdaşlığı” mövzusunda keçirilən görüşdə Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Qazi Universiteti arasında əməkdaşlıq protokolu imzalandı
Yerləşdirilmə tarixi : 25 May 2021 15:14
“Türkiyə – Azərbaycan arasında təhsil əməkdaşlığı” mövzusunda keçirilən görüşdə Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Qazi Universiteti arasında əməkdaşlıq protokolu imzalandı
Mayın 25-də Türkiyənin Qazi Universitetinin rektoru Musa Yıldızın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə Azərbaycanın aparıcı ali təhsil müəssisələrinin rektorları arasında “Türkiyə – Azərbaycan arasında təhsil əməkdaşlığı” mövzusunda görüş keçirildi.
Tədbiri açan Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov Azərbaycan və Türkiyə arasındakı dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin ciddi əsaslara malik olduğunu qeyd etdi. Bildirdi ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” fəlsəfəsi ilə əsaslı təmələ sahib olan, tarixi köklərə və qardaşlığa söykənən, hər zaman həmrəylik nümayiş etdirən Azərbaycan və Türkiyə arasında əlaqələr siyasi, iqtisadi-ticarət, humanitar, hərbi və digər sahələrdə uğurla davam edir. Bu gün Türkiyə əhəmiyyətli sosial-iqtisadi və elmi tərəqqi, hərtərəfli inkişaf yolu keçərək dünya miqyasında müstəqil siyasət yürüdən güc mərkəzinə çevrilib: “Qürur hissi ilə qeyd edə bilərik ki, qırılmaz tellərlə bağlı olan xalqlarımızın iradəsindən qaynaqlanan Azərbaycan–Türkiyə münasibətləri hazırda ən yüksək səviyyədədir. Dostluq və qardaşlıq üzərində qurulan dövlətlərarası münasibətlərimizin bu səviyyəyə gəlib çatmasında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın misilsiz rolu var. Çoxşaxəli ikitərəfli əlaqələrimizin daha da möhkəmləndirilməsi yolunda onların qətiyyətli siyasəti, qardaş ölkənin Azərbaycanın əzəli torpaqlarının işğaldan azad edilməsi uğrunda haqq işinə bütün müstəvidə açıq, tərəddüdsüz mənəvi və siyasi dəstəyi xalqımız tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. 44 günlük ikinci Qarabağ müharibəsində Türkiyənin Azərbaycana göstərdiyi dəstək həmişə xatirimizdə qalacaq”.
Nazir müavini vurğuladı ki, bütün sahələrdə olduğu kimi təhsil sahəsində də ölkələrimiz arasında əlaqələr daim inkişaf edir. Müasir dövrün tələbləri elm, təhsil sahəsində inteqrasiyanın dərinləşdirilməsinin, bu sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini göstərir. Bu baxımdan yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı məqsədilə xarici ölkələrin, xüsusilə Türkiyənin qabaqcıl ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin davamlı inkişaf etdirilməsi universitetlərin prioritet istiqamətləri kimi müəyyənləşdirilib. 2018-ci ildə Azərbaycan ali təhsil sisteminin məzmun və keyfiyyət göstəricilərinin müasirləşdirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin müvafiq Sərəncamı ilə “2019–2023 illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” təsdiq edilib. Dövlət Proqramının icra istiqamətlərinə yerli ali təhsil müəssisələrində beynəlxalq ikili diplom proqramlarının təsis edilməsi və Azərbaycan vətəndaşlarının nüfuzlu xarici ali məktəblərdə doktorantura səviyyəsi üzrə təhsilinin təşkili aiddir. Dövlət Proqramı çərçivəsində təsis edilməsi nəzərdə tutulan 5 beynəlxalq ikili diplom proqramında artıq 3-ü 2020-ci ildən həyata keçirilir. Bu proqramlar üzrə hazırda 115 tələbə təhsil alır. Bununla yanaşı, Türkiyənin müvafiq universiteti ilə Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti arasında ikili diplom proqramının təsis edilməsi istiqamətində danışıqlar aparılır. Dövlət Proqramının ikinci istiqaməti üzrə 80-ə yaxın gənc tədqiqatçı təhsilini inkişaf etmiş xarici dövlətlərdə davam etdirir. Onların arasında Türkiyədə təhsil alan tələbələr üstünlük təşkil edir: “Bildiyimiz kimi, Qazi Universiteti Türkiyədə tibb təhsili üzrə yüksəkixtisaslı mütəxəssis hazırlığı sahəsində böyük təcrübəyə malikdir. Bu səbəbdən “2007–2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində təhsil almaq hüququ qazanan 50-yə yaxın Azərbaycan vətəndaşından 38-i məhz Qazi Universitetinin tibb ixtisasını seçib”.
Firudin Qurbanov diqqətə çatdırdı ki, Azərbaycanda təhsil alan 90 ölkənin əcnəbi tələbələri arasında Türkiyə vətəndaşlarının sayı 40 faizdən çoxdur. Türkiyədə isə 23 min Azərbaycan vətəndaşı təhsil alır.
Son bir il ərzində COVID-19 pandemiyası dünyanın bütün ölkələrində tam fərqli bir vəziyyət yaradıb. Sosial iqtisadi prioritetlərə yenidən baxılmasını zəruri edib. Pandemiyanın əhəmiyyətli dərəcədə təsir etdiyi sahələrdən biri də təhsildir. Yaranmış vəziyyət göstərdi ki, dəyişən dünyada təhsil transformasiyaya hazır olmalıdır. Pandemiya şəraitində tədrisin təşkili məhz informasiya və rəqəmsal texnologiyaların tətbiqi ilə mümkün olmuşdu. Mövcud vəziyyətdə təhsilin davamlılığını təmin etmək üçün vacib amillərdən biri də birgə fəaliyyəti gücləndirmək, yaranmış çətinliklərlə mübarizədə səyləri birləşdirməkdir: “70 minlik tələbə kontingentinə ev sahibliyi edən bir əsrlik tarixə malik Qazi Universitetinin mühəndislik sahəsindəki təcrübəsini nəzərə alaraq, Azərbaycan Texniki Universiteti mövcud əməkdaşlığı daha da inkişaf etdirmək məqsədilə bakalavr pilləsində Maşın mühəndisliyi, Metallurgiya və materiallar mühəndisliyi, Elektrik və elektronika mühəndisliyi ixtisasları üzrə ikili diplom proqramlarının təsis olunması istiqamətində Qazi Universiteti ilə müqavilə imzalayıb. Qazi Universiteti ilə Mingəçevir Dövlət Universiteti və Azərbaycan Tibb Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb. İnanıram ki, nümayəndə heyətinin səfəri çərçivəsində imzalanan müqavilələr və aparılan müzakirələr Azərbaycan və Türkiyə universitetləri arasında əməkdaşlığın inkişafına öz töhfəsini verəcək. Birgə tədqiqatların aparılması, tələbə-müəllim mübadiləsi və mütəxəssislərin cəlb olunması sahəsində əlaqələri daha da genişləndirəcək”.
Qazi Universitetinin rektoru Musa Yıldız Azərbaycan və Türkiyə ali təhsil müəssisələri arasında qurulan əməkdaşlıqların yüksək nəticələr verəcəyindən əminliyini ifadə etdi. Rektor rəhbəri olduğu universitetin təqdimatını etdi, ali təhsil müəssisəsi haqqında geniş məlumat verdi.
Sonra Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Qazi Universiteti arasında əməkdaşlıq protokolu imzalandı. SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov SDU ilə Qazi Universiteti arasında əməkdaşlığın əhəmiyyətindən və qardaş ölkənin ali təhsil sahəsindəki böyük təcrübəsindən faydalanmaq imkanlarından bəhs etdi. Ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin ali təhsilin inkişafına göstərdiyi yüksək diqqət və qayğısından, bu istiqamətdə əldə olunan nailiyyətlərdən söz açdı. Sumqayıt Dövlət Universitetində kadr hazırlığının keyfiyyətinin yüksəldilməsi baxımından qardaş ölkənin aparıcı universitetləri ilə əməkdaşlığın önəmini vurğuladı. Qeyd etdi ki, SDU Qazi Universiteti ilə 2015-ci ildən ERASMUS+ Petra layihəsi çərçivəsində əməkdaşlıq edir. İmzalanan Protokol Qazi Universiteti ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti arasındakı təlim, tədris, akademik və mədəni əməkdaşlıq prinsiplərini əhatə edir.
Qazi Universitetinin rektoru Musa Yıldız rəhbərlik etdiyi universitetlə Sumqayıt Dövlət Universiteti arasında qurulan əməkdaşlığın yüksək nəticələr verəcəyindən əminliyini ifadə etdi.
Qeyd edək ki, protokolda Milli və ya beynəlxalq maliyyə mənbələrindən faydalanmaq üçün iki qurum arasında layihə hazırlamaq və icra fəaliyyətlərini həyata keçirmək, birgə seminarlar təşkil etmək və yay məktəbi proqramlarında iştirakını təşviq etmək, iki qurum arasında tələbə ziyarətlərini təşviq etmək, hər iki tərəfin xüsusi təcrübələrindən bəhrələnərək birgə proqramların həyata keçirilməsi, ikili diplom proqramlarının işlənilməsi, iki qurum arasında tədqiqatçı mübadiləsi, magistr tezisləri və doktorluq dissertasiyalarının hazırlanması üçün birgə və xarici məsləhətçilərin təyin edilməsi və s. məsələlər öz əksini tapmışdır.

Home | News | A PROTOCOL OF COOPERATION BETWEEN SUMGAYIT STATE UNIVERSITY AND GAZI UNIVERSITY AT THE MEETING ON "TURKISH-AZERBAIJANI EDUCATIONAL COOPERATION"
A PROTOCOL OF COOPERATION BETWEEN SUMGAYIT STATE UNIVERSITY AND GAZI UNIVERSITY AT THE MEETING ON "TURKISH-AZERBAIJANI EDUCATIONAL COOPERATION"
On May 25, a delegation led by the rector of Gazi University of Turkey Musa Yildiz met with the rectors of leading Azerbaijani universities on "Turkish-Azerbaijani educational cooperation."
Opening the event, Deputy Minister of Education Firudin Gurbanov noted that the friendly and fraternal relations between Azerbaijan and Turkey have serious foundations. He noted that the relations between Azerbaijan and Turkey, which are based on the great leader Heydar Aliyev"s philosophy "One Nation, Two States", based on historical roots and brotherhood, and always show solidarity, have been successful in political, economic, trade, humanitarian, military and other fields. Today, Turkey has undergone significant socio-economic and scientific progress, comprehensive development and has become a center of power pursuing an independent policy on a global scale: “We can proudly say that Azerbaijani-Turkish relations are at the highest level due to the will of our peoples. President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan have played an unparalleled role in bringing our interstate relations based on friendship and brotherhood to this level. Their resolute policy to further strengthen our multifaceted bilateral relations and the open, unwavering moral and political support of the brotherly country for the liberation of the ancient lands of Azerbaijan are highly appreciated by our people. We will always remember Turkey"s support for Azerbaijan in the 44-day Karabakh war. "
The Deputy Minister stressed that relations between our countries are constantly developing in the field of education, as in all areas. The requirements of modern times show the importance of deepening integration in science and education, expanding cooperation in this field. In order to modernize the content and quality of the higher education system in Azerbaijan in 2018, the relevant Decree of the President of the Republic of Azerbaijan approved the "State Program to increase the international competitiveness of the higher education system in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023." The implementation of the State Program includes the establishment of international dual degree programs in local universities and the organization of doctoral education of Azerbaijani citizens in prestigious foreign universities. Of the 5 international double degree programs to be established under the State Program, 3 are already being implemented from 2020. Currently, 115 students are studying under these programs. At the same time, negotiations are underway between the relevant university of Turkey and the Azerbaijan State Agrarian University to establish a dual degree program. About 80 young researchers continue their education in developed foreign countries under the second direction of the State Program. Among them are students studying in Turkey: : “As we know, Gazi University has extensive experience in training highly qualified specialists in medical education in Turkey. For this reason, 38 out of about 50 Azerbaijani citizens who won the right to study under the "State Program for the Education of Azerbaijani Youth Abroad in 2007-2015" chose the medical specialty of Gazi University. "
Firudin Gurbanov noted that the number of Turkish citizens among foreign students studying in Azerbaijan from 90 countries is more than 40 percent. 23,000 Azerbaijani citizens study in Turkey.
Over the past year, the COVID-19 pandemic has created a completely different situation in all countries of the world. It made it necessary to reconsider socio-economic priorities. One of the areas affected by the pandemic is education. The situation has shown that in a changing world, education must be ready for transformation. The organization of education in a pandemic environment was made possible by the use of information and digital technologies: “Taking into account the century-old experience of Gazi University in engineering, which hosts a contingent of 70,000 students, Azerbaijan Technical University has signed an agreement with Gazi University to establish dual degree programs in mechanical engineering, metallurgy and materials engineering, electrical and electronics engineering . Gazi University and Mingachevir State University and Azerbaijan Medical University have signed an agreement on cooperation. I believe that the agreements signed and discussions held during the visit of the delegation will contribute to the development of cooperation between Azerbaijani and Turkish universities. It will further expand contacts in the field of joint research, student-teacher exchange and involvement of specialists.
Rector of Gazi University Musa Yildiz expressed confidence that the cooperation between Azerbaijani and Turkish universities will yield high results. The rector made a presentation of the university he leads and gave detailed information about the higher education institution. Then a protocol of cooperation was signed between Sumgayit State University and Gazi University. Rector of SSU, Professor Elkhan Huseynov spoke about the importance of cooperation between SSU and Gazi University and the opportunities to benefit from the vast experience of the sister country in the field of higher education. The President spoke about the high attention and care shown by Mr. Ilham Aliyev to the development of higher education and the achievements in this direction. He stressed the importance of cooperation with the leading universities of the brother country in terms of improving the quality of staff training at Sumgayit State University. He noted that SSU has been cooperating with Gazi University since 2015 within the ERASMUS + Petra project. The signed protocol covers the principles of training, education, academic and cultural cooperation between Gazi University and Sumgayit State University.
Rector of Gazi University Musa Yildiz expressed confidence that the cooperation between the university and Sumgayit State University will yield high results.
It should be noted that the Protocol provides for project development and implementation activities between the two institutions to benefit from national or international financial resources, organize joint seminars and encourage participation in summer school programs, encourage student visits between the two institutions, benefit from the special experience of both parties, implementation of joint programs, exchange of researchers between the two institutions, appointment of joint and foreign consultants for the preparation of master"s theses and doctoral dissertations, etc. issues.