Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsində 28 May - Respublika gününə həsr olunmuş onlayn formatda tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 26 May 2021 22:26
SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsində 28 May - Respublika gününə həsr olunmuş onlayn formatda tədbir keçirildi
28 may 1918-ci ildə Azərbaycanın müstəqilliyi elan olundu və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti yaradıldı. Həmin gündən artıq 103 il ötməsinə baxmayaraq, Respublika Günü ölkəmizdə böyük təntənə ilə qeyd olunur. Bu əlamətdar gün münasibətilə respublikamızın hər yerində olduğu kimi, Sumqayıt Dövlət Universitetində də onlayn formatda silsilə tədbirlər keçirilir.
Mayın 26-da SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə 28 May – Respublika Gününə həsr olunmuş onlayn formatda tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə fakültənin dekanı dosent Mahal Muradov açaraq, Respublika Günü münasibəti ilə kollektivi və tələbələri təbrik etdi, bu günün mahiyyəti və tarixi əhəmiyyəti haqqında tədbir iştirakçılarına məlumat verdi. Qısa müddət ərzində mövcud olmuş Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 1918–1920-ci illəri tariximizin şərəfli bir dövrünə çevirdiyini bildirdi.
Dekan zəngin dövlətçilik ənənələri olan Azərbaycan xalqının XX əsrin əvvəlində Müsəlman Şərqində ilk demokratik respublika yaratmasının mühüm tarixi uğur olduğunu qeyd etdi. Cəmi 23 ay fəaliyyət göstərən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 1920-ci ildə endirilən üçrəngli bayrağının növbəti dəfə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev tərəfindən Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisinin sessiyasında rəsmi Dövlət Bayrağı kimi qaldırıldığını, Ulu Öndərin ölkəmizdə ikinci dəfə hakimiyyətə gəldikdən sonra Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin fəaliyyətinə yüksək siyasi qiymət verdiyini diqqətə çatdırdı. Mahal Muradov həmçinin vurğuladı ki, ümummilli liderin bu siyasətini Prezident İlham Əliyev uğurla davam etdirir. Dövlətimizin başçısı milli-mənəvi dəyərlərin və tarixi irsin böyük himayədarı olduğunu dəfələrlə sübut edib. Prezident cənab İlham Əliyevin 16 may 2017-ci il tarixli "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında” Sərəncamı əsasında cümhuriyyətin yaranmasının 100-cü ildönümü respublikamızda geniş qeyd olundu. Eyni zamanda dövlətimizin başçısının 10 yanvar 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə 2018-ci ilin "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti ili” elan edilməsi cümhuriyyət banilərinə göstərilən yüksək ehtiram və hörmətin bariz nümunəsi olub. Bu gün Azərbaycan xalqı həm də onunla qürur duyur ki, dövlətçiliyimiz mövcudluq tarixinin heç bir dönəmində bu qədər güclü olmayıb.
Sonra Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının baş müəllimi Pərviz Cəfərov “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin fəaliyyəti”, Fakültənin tələbələri Şəfa İsayeva “Azərbaycan xalq cümhuriyyətinin yaranması” Anar Güllərli “Azərbaycan xalq cümhuriyyəti beynəlxalq münasibətlər sistemində” mövzularında çıxış edərək bildirdilər ki, 28 may günü Azərbaycan xalqının tarixinə parlaq səhifə kimi əbədi daxil olmuşdur. Əsrlər boyu müstəqillik, milli azadlıq həsrətində olan xalqımızın ilk demokratik respublikası çox az bir müddətdə, cəmi 23 ay yaşamasına baxmayaraq, onun fəaliyyət dövrü milli dövlətçilik tariximizin ən yaddaqalan mərhələlərindən biridir. Müsəlman Şərqində ilk demokratik respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti ölkəmizin çoxəsrlik sosial-iqtisadi, ictimai-siyasi və mədəni inkişafının, xalqımızın milli oyanışı və dirçəlişi proseslərinin məntiqi nəticəsi kimi meydana çıxmışdır. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti 27 aprel 1920-ci ildə süqut etsə də, xalqımızın siyasi şüur səviyyəsinin, intellektual və mədəni potensialının göstəricisi idi.
Tədbirdə tələbələrdən Vüsalə Qocayeva “Azərbaycanım”, Hüseyn Abdullayev “Bəxtiyarlığımdır Azərbaycanım” şeirlərini səsləndirdilər.

AN ONLINE EVENT DEDICATED TO MAY 28 - REPUBLIC DAY AT THE FACULTY OF CHEMISTRY AND BIOLOGY OF SSU
On May 28, 1918, the independence of Azerbaijan was declared and the Azerbaijan Democratic Republic was established. Despite the fact that 103 years have passed since that day, the Republic Day is celebrated in our country with great solemnity. On the occasion of this significant day, a series of events are held in online format at Sumgayit State University, as well as throughout the country.
On May 26, an online event dedicated to May 28 - Republic Day was organized by the Student Youth Organization at the Faculty of Chemistry and Biology of SSU.
The event was opened by the dean of the faculty, associate professor Mahal Muradov, who congratulated the staff and students on the occasion of May 28 - Republic Day and informed the participants about the historical significance of this day. He noted that the Azerbaijan Democratic Republic, which existed for a short time, turned 1918-1920 into a glorious period of our history. The dean noted that the establishment of the first democratic republic in the Muslim East in the early twentieth century by the Azerbaijani people with rich statehood traditions was an important historical achievement. He noted that it was raised as an official state flag at the session of the Supreme Assembly, and the Great Leader gave political value to the activities of the Azerbaijan Democratic Republic after coming to power for the second time in our country.
Mahal Muradov also stressed that President Ilham Aliyev successfully continues this policy of the National Leader. The head of state has repeatedly proved that he is a great patron of national and spiritual values and historical heritage. On the basis of the Order of President Ilham Aliyev dated May 16, 2017 "On the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic", the 100th anniversary of the establishment of the republic was widely celebrated in our country. The proclamation of the "Year of the Azerbaijan Democratic Republic" was a clear example of the high respect and esteem shown to the founders of the republic.
Then the senior teacher of the Department of history of the peoples of Azerbaijan and Eastern Europe Parviz Jafarov delivered speech on "Activity of the Azerbaijan Democratic Republic", students of the faculty Shafa Isayeva spoke on "The establishment of the Azerbaijan People's Republic" Anar Gullarli "The Azerbaijan People's Republic in the system of international relations" and said that May 28 entered the history of the Azerbaijani people as a bright page forever. Despite the fact that the first democratic republic of our people, which for centuries longed for independence and national freedom, lived only a short time - only 23 months, its period of activity is one of the most memorable stages in the history of our national statehood. The Azerbaijan Democratic Republic, the first democratic republic in the Muslim East, emerged as a logical result of the centuries-old socio-economic, socio-political and cultural development of our country, the processes of national awakening and revival of our people. Although the Azerbaijan Democratic Republic collapsed on April 27, 1920, it was an indicator of the level of political consciousness, intellectual and cultural potential of our people.