Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da yaz semestrinin imtahan sessiyası distant formada keçirilir
Azərbaycan Respublikasının Təhsil naziri cənab Emin Əmrullayev 8 may 2021-ci il tarixində "İmtahan sessiyasının təşkili və keçirilməsi barədə" F-215 nömrəli əmr imzaladı. Həmin əmrdə qeyd edilir ki, respublikamızın ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrinin rəhbərləri 2020–2021-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının qüvvədə olan normativ sənədlər əsasında təşkilini təmin etməli, rəhbərlik etdikləri təhsil müəssisələrində imtahan qərargahı yaratmalıdırlar. İmtahan qərargahına daxil olan hər bir şikayət çevik araşdırılmalı, imtahanların təşkilində və gedişində nöqsanlara yol vermiş şəxslər barədə mövcud qanunvericiliyə uyğun tədbirlər görülməlidir.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov bu əmrin icrasının təmin edilməsi məqsədilə " 2020–2021-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının təşkili və keçirilməsi barədə" müvafiq əmr imzalayıb. Qeyd edək ki, sözügedən əmrdə xüsusi karantin rejimi şəraitində təşkil olunan və keçirilən yaz semestrinin imtahan sessiyası üzrə təhsilalanların cari və aralıq qiymətləndirilməsi zamanı SDU-nun Elmi Şurasının 02.10.2020-ci il tarixli iclasının qərarı ilə tələbələr üçün elan olunan güzəştlərin tətbiq edilməsi nəzərdə tutulur. Belə ki, həmin güzəştlərə universitetlərdə xüsusi karantin rejiminin tətbiqini və bölgələrdən distant təhsilə qoşulma imkanlarının məhdudluğunu nəzərə alaraq, davamiyyətə görə tətbiq olunan 50%-lik limit ləğv olunur və bütün tələbələr imtahanlara buraxılır. Əvvəlcədən müəyyən edilmiş sərbəst işlərin sayı 10-dan 2- yə endirildi. Semestr ərzində müəyyən səbəblərdən dərslərdə iştirak etməyən və yaxud heç bir bal toplamayan tələbələrə imtahana giriş balı kimi 20 bal, bunlardan 10 bal sərbəst işə, 10 bal isə məşğələ və laboratoriya dərslərinə görə verilir. İmtahan sualları azaldılaraq 90-a endirildi. Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində imtahan sessiyasının gedişinə nəzarət, yarana biləcək şikayətlərin yerində və operativ şəkildə həll edilməsini təmin etmək məqsədilə Sona Məhərrəmovanın rəhbərliyi ilə 8 nəfərdən ibarət apelyasiya komissiyası fəaliyyət göstərəcək. Eyni zamanda onlayn şəkildə keçirilən imtahan prossesində yarana biləcək problemlərin operativ şəkildə aradan qaldırılması məqsədilə dosent Natiq Talıbovun rəhbərliyi ilə 14 nəfərdən ibarət imtahan qərargahı yaradılmışdır.
Ümumilikdə yaz semestrinin imtahan sessiyasının şəffaf, ədalətli və obyektiv keçirilməsi SDU-nun rəhbərliyinin diqqət mərkəzindədir

В СГУ весенняя экзаменационная сессия проводится в дистантной форме
Министр образования Азербайджанской Республики Эмин Амруллаев подписал приказ №F-215 от 8 мая 2021 года «Об организации и проведении экзаменационной сессии». В приказе отмечается, что руководители средне - специальных и высших учебных заведений должны обеспечить организацию весенней экзаменационной сессии 2020-2021 учебного года, согласно действующим нормативным документам, и создать во вверенных им учебных заведениях экзаменационный штаб. Каждая жалоба, поступающая в штаб, должна оперативно рассматриваться и против лиц, допустивших нарушения, должны предприниматься меры, согласно существующему законодательству.
Ректор Сумгаитского государственного университета профессор Эльхан Гусейнов во исполнение отмеченного выше приказа подписал соответствующий документ «Об организации и проведении весенней экзаменационной сессии 2020-2021-го учебного года». Следует отметить, что в данном приказа предусмотрены определенные уступки студентам при текущем и промежуточном оценивании студентов, учитывая карантинный режим. Это было сделано согласно решению Ученого совета университета от 02.10.2020-го года. Так, учитывая, что не все студенты имеют возможность систематически принимать участие в дистантных занятиях, 50 % лимит на посещаемость ликвидирован, и все студенты допускаются к экзаменам. Количество самостоятельных работ снижено до двух. Студентом, по определенным причинам не участвовавшим в занятиях, дается вступительных бал 20, из них 10 – за самостоятельную работу, а 10 – семинары или лабораторные. Отметим, что с целью контроля над экзаменами и рассмотрения поступающих жалоб создана апелляционная комиссия в составе 8 человек под председательством Соны Магеррамовой. Одновременно создан экзаменационный штаб для оперативного решения всех проблем, возникающих в процессе экзаменационной сессии, под руководством доц.Натига Талыбова.