Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun rektoru onlayn keçirilən növbəti imtahanları izlədi
Sumqayıt Dövlət Universitetində 2020-2021-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyası onlayn formatda öz işinə başlayıb.
İyunun 3-də universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov ayrı-ayrı fakültələr üzrə keçirilən imtahanların gedişini növbəti dəfə izlədi.
Rektor tələbələrlə onlayn görüş zamanı qeyd etdi ki, COVID-19 pandemiyasının tədrisdə yaratdığı çətinlikləri, onlayn dərslərə müntəzəm qoşula bilməyən tələbələri nəzərə alaraq, ötən payız imtahan sessiyasında olduğu kimi, bu imtahan sessiyasında da bütün təhsilalanlar üçün güzəştlər tətbiq edilib. Həmin güzəştlərə əsasən davamiyyətə görə tətbiq olunan 50%-lik limit ləğv olunub və bütün tələbələr imtahanlara buraxılıb. Davamiyyətə görə nəzərdə tutulan 10 bal isə sərbəst işə verilib. Əvvəlcədən müəyyən edilmiş sərbəst işlərin sayı 2-yə endirilib. Semestr ərzində müəyyən səbəblərdən dərslərdə iştirak etməyən və yaxud heç bir bal toplamayan tələbələrə imtahana giriş balı kimi 20 bal – bunlardan 10 bal sərbəst işə, 10 bal isə məşğələ və laboratoriya dərslərinə görə verilib. İmtahan sualları azaldılaraq maksimum 90-a, imtahan biletlərindəki suallar isə 5-dən 3-ə endirilib. Rektor onu da qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində imtahan sessiyasının gedişinə nəzarət, yarana biləcək şikayətlərin yerində və operativ şəkildə həll edilməsini təmin etmək məqsədilə Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmovanın rəhbərliyi ilə 8 nəfərdən ibarət apellyasiya komissiyası fəaliyyət göstərir. Eyni zamanda onlayn şəkildə keçirilən imtahan prossesində yarana biləcək problemlərin operativ şəkildə aradan qaldırılması məqsədilə Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbovun rəhbərliyi ilə 14 nəfərdən ibarət imtahan qərargahı yaradılmışdır.
Tələbələrin biliyinin obyektiv qiymətləndiriləcəyinə əminliyini ifadə edən rektor imtahanda iştirak edən tələbələrin suallarını cavablandırdı və onlara uğurlar arzuladı.
Qeyd edək ki, SDU-da yaz semestrinin imtahan sessiyası iyunun 1-dən başlayıb, iyulun 5-dək davam edəcək. İmtahanlar onlayn şəkildə “Microsoft Teams” platforması və ya “Zoom” proqramı vasitəsilə həyata keçirilir. Ümumilikdə yaz semestrinin imtahan sessiyasının şəffaf, ədalətli və obyektiv keçirilməsi SDU-nun rəhbərliyinin diqqət mərkəzindədir.

Ректор наблюдал за ходом проводимых в онлайн формате очередных экзаменов
Весенняя экзаменационная сессия 2020-2021 учебного года в Сумгаитском государственном университете началась в формате онлайн.
3 июня ректор университета профессор Эльхан Гусейнов в очередной раз наблюдал за ходом экзаменов, проводимых на отдельных факультетах.
Во время онлайн –встречи со студентами ректор отметил, что принимая во внимание трудности, связанные с пандемией COVİD-19 и то, что не все студенты имели возможность участвовать на занятиях, проводимых онлайн, студентам, как и в предыдущей экзаменационной сессии, будут оказаны определенные уступки. На основании этих уступок устранен 50%ый лимит, применяемый к посещению, и все студенты допущены к экзаменам. Предусмотренные за посещение 10 баллов же отведены самостоятельной работе. Число самостоятельных работ снижено до 2-ух. Студентам, не участвовавшим на занятиях по определенным причинам и не набравшим баллов, дается входной балл, составляющий 20, из них 10 баллов за самостоятельную работу, а 10 - за практические и лабораторные занятия. Количество экзаменационных вопросов сокращено до 90, а вопросы в экзаменационных билетах –с 5-ти до 3-х.
Ректор также сказал, что с целью обеспечения контроля за ходом экзаменационной сессии и оперативного решения конфликтных вопросов создана апелляционная комиссия в составе 8 человек, которую возглавляет зав. кафедрой истории и методики её преподавания доц. Сона Магеррамова. Одновременно создан и экзаменационный штаб, состоящий из 14 человек, для оперативного решения проблем, возникающих в экзаменационном процессе, проводимом онлайн. Его возглавляет проректор по учебной работе и технологиям обучения доц.Натиг Талыбов.
Ректор выразил уверенность в том, что знания студентов объективно оцениваются и пожелал успехов студентам.
Следует отметить, что в СГУ весенняя экзаменационная сессия началась 1 июня и будет продолжаться до 5 июля. Экзамены проводятся онлайн на платформе Microsoft Teams или же на основе программы Zoom. Проведение прозрачных и объективных экзаменов в период сессии всегда находится в центре внимания руководства СГУ.