Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun rektoru onlayn keçirilən növbəti imtahanları izlədi
Sumqayıt Dövlət Universitetində 2020-2021-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyası onlayn formatda öz işinə başlayıb.
İyunun 3-də universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov ayrı-ayrı fakültələr üzrə keçirilən imtahanların gedişini növbəti dəfə izlədi.
Rektor tələbələrlə onlayn görüş zamanı qeyd etdi ki, COVID-19 pandemiyasının tədrisdə yaratdığı çətinlikləri, onlayn dərslərə müntəzəm qoşula bilməyən tələbələri nəzərə alaraq, ötən payız imtahan sessiyasında olduğu kimi, bu imtahan sessiyasında da bütün təhsilalanlar üçün güzəştlər tətbiq edilib. Həmin güzəştlərə əsasən davamiyyətə görə tətbiq olunan 50%-lik limit ləğv olunub və bütün tələbələr imtahanlara buraxılıb. Davamiyyətə görə nəzərdə tutulan 10 bal isə sərbəst işə verilib. Əvvəlcədən müəyyən edilmiş sərbəst işlərin sayı 2-yə endirilib. Semestr ərzində müəyyən səbəblərdən dərslərdə iştirak etməyən və yaxud heç bir bal toplamayan tələbələrə imtahana giriş balı kimi 20 bal – bunlardan 10 bal sərbəst işə, 10 bal isə məşğələ və laboratoriya dərslərinə görə verilib. İmtahan sualları azaldılaraq maksimum 90-a, imtahan biletlərindəki suallar isə 5-dən 3-ə endirilib. Rektor onu da qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində imtahan sessiyasının gedişinə nəzarət, yarana biləcək şikayətlərin yerində və operativ şəkildə həll edilməsini təmin etmək məqsədilə Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmovanın rəhbərliyi ilə 8 nəfərdən ibarət apellyasiya komissiyası fəaliyyət göstərir. Eyni zamanda onlayn şəkildə keçirilən imtahan prossesində yarana biləcək problemlərin operativ şəkildə aradan qaldırılması məqsədilə Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbovun rəhbərliyi ilə 14 nəfərdən ibarət imtahan qərargahı yaradılmışdır.
Tələbələrin biliyinin obyektiv qiymətləndiriləcəyinə əminliyini ifadə edən rektor imtahanda iştirak edən tələbələrin suallarını cavablandırdı və onlara uğurlar arzuladı.
Qeyd edək ki, SDU-da yaz semestrinin imtahan sessiyası iyunun 1-dən başlayıb, iyulun 5-dək davam edəcək. İmtahanlar onlayn şəkildə “Microsoft Teams” platforması və ya “Zoom” proqramı vasitəsilə həyata keçirilir. Ümumilikdə yaz semestrinin imtahan sessiyasının şəffaf, ədalətli və obyektiv keçirilməsi SDU-nun rəhbərliyinin diqqət mərkəzindədir.

Home | News | THE RECTOR OF SSU WATCHED THE NEXT ONLINE EXAMS
The exam session of the spring semester of the 2020-2021 academic year at Sumgayit State University has started in online format.
On June 3, the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, once again watched the exams held at different faculties.
During an online meeting with students, the rector noted that given the difficulties created by the COVID-19 pandemic in education, students who can not regularly attend online classes, as in last fall exam session, this exam session was discounted for all students. According to these discounts, the 50% limit on attendance was abolished and all students were admitted to the exams. The 10 points for attendance were given to free work. The number of pre-determined free works was reduced to 2. Students who do not attend classes or do not score at all during the semester are given 20 points as entrance exams - 10 points for free work and 10 points for classes and laboratory classes. The number of exam questions has been reduced to a maximum of 90, and the number of questions on exam tickets has been reduced from 5 to 3. The rector also noted that Sumgayit State University has an eight-member appeal commission headed by Associate Professor Sona Maharramova, Head of the Department of History and its Teaching Methods, to monitor the examination session and ensure the timely and prompt resolution of complaints. At the same time, in order to promptly eliminate the problems that may arise in the online examination process, a 14-person examination staff was established under the leadership of Natig Talibov, Vice-Rector for Teaching Organization and Training Technologies.
Expressing confidence that the students' knowledge will be objectively assessed, the rector answered the questions of the students participating in the exam and wished them success.
It should be noted that the exam session of the spring semester at SSU began on June 1 and will last until July 5. Exams are administered online through the Microsoft Teams platform or the Zoom program. In general, the transparent, fair and objective conduct of the exam session of the spring semester is in the focus of the leadership of SSU.