Əsas səhifə | Xəbərlər | YAP Sumqayıt Şəhər Təşkilatında 15 İyun – Milli Qurtuluş Gününə həsr edilmiş video formatda elmi-praktik konfrans keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 11 İyun 2021 15:06
YAP Sumqayıt Şəhər Təşkilatında 15 İyun – Milli Qurtuluş Gününə həsr edilmiş video formatda elmi-praktik konfrans keçirildi
Yeni Azərbaycan Partiyası Sumqayıt Şəhər Təşkilatı, YAP Gənclər Birliyi və Sumqayıt Dövlət Universiteti Tələbə Gənclər Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə 15 iyun – Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş “Qurtuluşdan – Zəfərə” adlı onlayn konfrans keçirildi.
Tədbirdə Yeni Azərbaycan Partiyası İdarə Heyətinin üzvü, Sumqayıt şəhər təşkilatının sədri Ramiz Hüseynov, Sumqayıt Dövlət Universiteti Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Tayfun Hacılı, Yeni Azərbaycan Partiyası Gənclər Birliyinin sədri Bəxtiyar İslamov, YAP Sumqayıt Şəhər Təşkilatının Gənclər Birliyinin sədri Fəridə Qafarova, YAP Gənclər Birliyinin sədr müavini, Gənclərin İnkişaf və Karyera Mərkəzinin Sumqayıt nümayəndəliyinin direktoru Sevinc Qasımova, Gənclər birliyinin üzvləri və siyasi fəallar iştirak etdilər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan Yeni Azərbaycan Partiyası İdarə Heyətinin üzvü, Sumqayıt Şəhər Təşkilatının sədri Ramiz Hüseynov tədbir iştirakçılarını salamladı və tarixə, siyasi proseslərə nəzər salaraq qeyd etdi ki, Azərbaycan xalqının taleyində böyük əhəmiyyət daşıyan elə günlər var ki, həmin günlərdə onun gələcək həyatını müəyyən edən mühüm başlanğıcların əsası qoyulub. Belə günlərdən ən önəmlisi tariximizə qızıl hərflərlə yazılmış 15 İyun – Milli Qurtuluş Günüdür. Milli Qurtuluş Günü Azərbaycan xalqı üçün sadəcə təqvim bayramı deyil, böyük ictimai, siyasi və tarixi əhəmiyyətə malik bir gündür. İyunun 15-i xalqımız üçün əsl qurtuluş tarixidir. Bu tarixi yaradan isə Azərbaycanın müstəqilliyinin qorunub-saxlanmasında, möhkəmlənməsində, inkişafında müstəsna rol oynayan, daim xalqına arxalanan Heydər Əliyevdir. 1993-cü ilin 15 iyununda ümummilli lider Heydər Əliyevin xalqın tələbi ilə ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdışı ilə Azərbaycanın müstəqilliyinin möhkəm təməli qoyulub. Həmin vaxt baş verən hadisələr barədə danışan R.Hüseynov qeyd edib ki, 1993-cü ildə Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişi ilə anarxiyaya, hərc-mərcliyə son qoyulub: “Azərbaycanın ona qədərki rəhbərinin səriştəsizliyi, bacarıqsızlığı ucbatından hərc-mərclik dərinləşmiş, müstəqilliyə böyük təhlükə yaranmışdı. Qonşu dövlətlərlə ciddi problemlər yaşanırdı və bundan istifadə edən Ermənistan Azərbaycan torpaqlarına təcavüz etdi. Bunu görən Azərbaycan xalqı narahatlığını ifadə edib, bu bəladan xilas olmaq üçün Heydər Əliyevin Naxçıvandan Bakıya gəlməsini tələb etdi.
Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı ilə iqtisadiyyatda tənəzzülün, Ermənistanın təcavüzünün, ölkə daxilində qeyri-sabitliyin qarşısı alındı. Azərbaycan inkişafa qədəm qoydu və nəticə etibarilə, hazırda regionun güclü dövlətinə çevrildi. Onun qayıdışı milli məfkurəmizə qurtuluş tarixi kimi həkk olundu. Gələcək nəsil bu tarixi heç vaxt unutmamalıdır. Daha sonra Ramiz Hüseynov sözü məruzəçilərə verdi.
Yeni Azərbaycan Partiyası Gənclər Birliyinin sədri Bəxtiyar İslamov “Heydər Əliyevin siyasi rəhbərliyə qayıdışı” mövzusunda çıxış edərək qeyd etdi ki, Milli Qurtuluş Günü müasir Azərbaycan tarixinin dönüş nöqtəsidir. Azərbaycanın müasir tarixini Milli Qurtuluş Günündən və bu günə səbəb olan ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin möhtəşəm qayıdışından ayrı təsəvvür etmək mümkün deyil. Azərbaycan xalqı hər il Milli Qurtuluş Gününü böyük təntənə ilə qeyd edir. Məhz həmin gün − 15 iyun 1993-cü ildə Ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin sədri seçildi. Bu, Azərbaycan xalqının tarixində çox əhəmiyyətli bir hadisə idi. Ümummilli lider Heydər Əliyev hakimiyyətə yenidən gəlişi ilə ölkəyə yeni ab-hava gətirdi, Azərbaycanımızı dağılmaq təhlükəsindən xilas etdi. Ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycanda müstəqil dövlət quruculuğunun memari idi. Azərbaycan xalqının hər bir nümayəndəsi bu böyük insanı ölkənin milli təhlükəsizliyinin və sosial-iqtisadi rifahının təminatçısı kimi qəbul edir.
1990-cı illərin əvvəlində Azərbaycan dərin siyasi, sosial-iqtisadi böhran keçirirdi, ölkədə xaos, anarxiya baş alıb gedirdi, Azərbaycan məhv olmaq təhlükəsi ilə üz-üzə qalmışdı. Belə bir şəraitdə, xalqımız nicat yolunu Ulu öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıtmasında görürdü.
Bəxtiyar İslamov qeyd edib ki, xalqımız tərəfindən 15 İyun − Milli Qurtuluş Günü müasir tariximizin ən önəmli hadisəsi kimi qeyd edilir, dəyərləndirilir. Bu, onunla əlaqədardır ki, insanlar bugünkü həyatlarını, ölkəmizin bugünkü firavanlığını və gələcəklə bağlı aydın görünən perspektivlərini Milli Qurtuluş Günü ilə, Heydər Əliyevin tarixi qayıdışı ilə bilavasitə əlaqələndirirlər. Heydər Əliyev XX yüzilliyin son dərəcə mürəkkəb və ziddiyyətli tarixi şəraitində fəaliyyət göstərmiş dahi şəxsiyyətdir. Azərbaycan tarixinin əlli ildən artıq dövrü Heydər Əliyev şəxsiyyəti ilə, Onun mübarizə yolu, böyük quruculuq fəaliyyəti ilə sıx bağlıdır. O, yeni Azərbaycanın qurucusudur. Heydər Əliyev öz xalqının dahi oğlu olmaqla yanaşı, həm də dünyanın ən qüdrətli tarixi simaları sırasına yüksəlmiş nadir şəxsiyyətdir, ümumdünya tarixinin azərbaycanlı dahisidir.
Tədbirdə həmçinin Sumqayıt Şəhər Təşkilatının Gənclər Birliyinin sədri Fəridə Qafarova “Heydər Əliyev və gənclər siyasəti” mövzusunda çıxış etdi. Fəridə Qafarova qeyd etdi ki, Azərbaycan gəncliyi deyəndə, bunu Ulu öndər Heydər Əliyevsiz təsəvvür etmək mümkün deyil. Ümummilli lider Heydər Əliyev hər bir sahəyə xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşdığı kimi, gənclər sahəsinə də, gənclərin parlaq gələcəyi naminə onlara xüsusi diqqət, qayğı ilə yanaşıb. Gənclərlə bağlı bu siyasət bu gün ölkə başçısı cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Ulu öndər hakimiyyətə gəldiyi zamandan etibarən Azərbaycan gəncliyinin gələcəyini düşündü. Ümummilli lider düşünürdü ki, Azərbaycanın parlaq gələcəyi yalnız savadlı, bilikli, intellektual qabiliyyəti yüksək olan gənclərdən ibarətdir. Bildiyimiz kimi, SSRİ dönəmində hələ Ulu öndər hakimiyyətə gəlməzdən öncə Azərbaycan gəncləri heç bir perspektivli vəzifələrdə, işlərdə, sahələrdə təmsil olunmurdular. Lakin ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə gələndən sonra yürütdüyü gənclər siyasəti nəticəsində Azərbaycan gəncliyi öz parlaq, uğurlu dönəmini yaşamağa başladı.
Fəridə Qafarova qeyd etdi ki, Heydər Əliyevin siyasi və dövlət xadimi kimi zəngin fəaliyyəti ilə Azərbaycan xalqının bütün təbəqələrində olduğu kimi, gənclərin də həyatında xüsusi yer tutub və Ulu öndər xalqımızın qəlbində daima yaşayacaq. Sonda onu da qeyd edək ki, ölkənin uğurlu gələcəyi üçün Azərbaycan gəncləri Prezident İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşərək, ümummilli lider Heydər Əliyev siyasətinə dəstək olurlar. Azərbaycanın bugünkü uğurları sırasında gənclərə yaradılan şərait xüsusi olaraq göz önündədir. Gənclər bu şəraitdən səmərəli istifadə edərək öz potensiallarını nümayiş etdirirlər.
Daha sonra SDU Tarix və coğrafiya fakültəsinin II kurs magistrantı Həsən Əhmədov “Müstəqilliyin ilk illərində dövlət quruculuğu məsələləri”, SDU İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin IV kurs tələbəsi Türkan Seyfullayeva “Müdrik Prezidentimiz − dahi sərkərdə İlham Əliyev”, YAP Sumqayıt Şəhər Təşkilatının Gənclər Birliyinin İdarə Heyətinin üzvü, Əli Kərim adına poeziya evinin əməkdaşı, Prezident təqaüdçüsü, Yazıçılar Birliyinin gənc üzvü Elvin Əlizadə “Prezident İlham Əliyevin Zəfər salnaməsi” mövzuları ətrafında çıxışlar etdilər.
Sonda Sumqayıt Dövlət Univerisitetinin əməkdaşı Şəmistan Muradxanlı Ulu öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsinə canlı musiqi ifa edərək tədbirə yekun vurdu.

The New Azerbaijan Party Sumgayit city organization, YAP Youth Union and Sumgayit State University Student Youth Organization jointly organized an online conference "From Salvation to Victory" dedicated to June 15 - National Salvation Day.
Member of the Board of the New Azerbaijan Party, Chairman of Sumgayit City Organization Ramiz Huseynov, Chairman of Sumgayit State University Student Youth Organization Tayfun Hajili, Chairman of New Azerbaijan Party Youth Union Bakhtiyar Islamov, Chairman of YAP Sumgayit Youth Union Farida Gafarova, Deputy Chairman of YAP Youth Union, Sevinj Gasimova, director of the Sumgayit office of the Youth Development and Career Center, members of the Youth Union and political activists were present.
Opening the event, Ramiz Huseynov, a member of the board of the New Azerbaijan Party, chairman of the Sumgayit city organization, greeted the participants and noted that there are days in the fate of the Azerbaijani people that determine its future. The most important of these days is June 15 - National Salvation Day, written in golden letters in our history. National Salvation Day is not only a calendar holiday for the people of Azerbaijan, but also a day of great social, political and historical significance. June 15 is a real date of salvation for our people. The creator of this history is Heydar Aliyev, who played an exceptional role in the preservation, strengthening and development of Azerbaijan's independence and always relied on his people. On June 15, 1993, with the return of national leader Heydar Aliyev to power for the second time at the request of the people, a solid foundation of Azerbaijan's independence was laid. Speaking about the events of that time, R.Huseynov noted that the anarchy and chaos ended with the coming to power of Heydar Aliyev in 1993: “Due to the incompetence of the previous leader of Azerbaijan, the chaos deepened and there was a great threat to independence. There were serious problems with neighboring countries, and Armenia, taking advantage of this, invaded Azerbaijani lands. Seeing this, the people of Azerbaijan expressed their concern and demanded that Heydar Aliyev come to Baku from Nakhchivan to get rid of this trouble.
With the return of Heydar Aliyev to power, the economic downturn, Armenian aggression and instability in the country were prevented. Azerbaijan has made progress and, as a result, has now become a strong state in the region. His return was engraved in our national ideology as a history of salvation. The next generation should never forget this date”. Then Ramiz Huseynov gave the floor to the speakers.
Speaking on "Heydar Aliyev's return to political leadership", the chairman of the Youth Union of the New Azerbaijan Party Bakhtiyar Islamov noted that the Day of National Salvation is a turning point in the history of modern Azerbaijan. It is impossible to imagine the modern history of Azerbaijan apart from the Day of National Salvation and the great return of our national leader Heydar Aliyev. Every year, the people of Azerbaijan celebrate the National Salvation Day with great solemnity. On that day, June 15, 1993, the great leader Heydar Aliyev was elected chairman of the Supreme Soviet of the Republic of Azerbaijan. This was a very important event in the history of the Azerbaijani people. With the return of national leader Heydar Aliyev to power, he brought a new atmosphere to the country and saved Azerbaijan from the danger of collapse. Heydar Aliyev was the architect of building an independent state in Azerbaijan.
Bakhtiyar Islamov noted that June 15 - National Salvation Day is celebrated and valued by our people as the most important event in our modern history. This is due to the fact that people directly connect their lives today, the current prosperity of our country and their clear prospects for the future with the Day of National Salvation, the historic return of Heydar Aliyev. Heydar Aliyev is a genius who worked in the extremely complex and controversial historical conditions of the twentieth century. More than fifty years of the history of Azerbaijan are closely connected with the personality of Heydar Aliyev, his way of struggle, his great creative activity. He is the founder of the new Azerbaijan. Heydar Aliyev is not only a great son of the people, but also a unique person who has risen to the ranks of the most powerful historical figures in the world, an Azerbaijani genius of world history.
Farida Gafarova, chairwoman of the Youth Union of Sumgayit, also spoke on "Heydar Aliyev and youth policy." Farida Gafarova noted that when the Azerbaijani youth speaks, it is impossible to imagine without the Great Leader Heydar Aliyev. National Leader Heydar Aliyev paid special attention and care to each area, as well as to the youth sphere, for the sake of the bright future of young people. Today, this youth policy is successfully pursued by President Ilham Aliyev.
From the moment the Great Leader came to power, he thought about the future of the Azerbaijani youth. The national leader thought that the bright future of Azerbaijan consisted only of educated, knowledgeable, highly intellectual young people. As we know, before the Great Leader came to power in the USSR, the youth of Azerbaijan were not represented in any promising positions, jobs and areas. However, as a result of the youth policy pursued by the National Leader Heydar Aliyev after coming to power, the Azerbaijani youth began to live its bright, successful period.
Then Hasan Ahmadov, 2nd year master student of SSU Faculty of History and Geography, “State-building issues in the first years of independence”, Turkan Seyfullayeva, 4th year student of SSU Faculty of Economics and Management, “Our wise president - genius leader Ilham Aliyev”, member of the Youth Union of YAP Sumgayit, an employee of the House of Poetry named after Ali Karim, Presidential Fellow, young member of the Writers' Union Elvin Alizadeh spoke on "The Chronicle of the Victory of President Ilham Aliyev."
At the end, Shamistan Muradkhanli, an employee of Sumgayit State University, concluded the event by performing live music in memory of national leader Heydar Aliyev.