Əsas səhifə | Xəbərlər | Qlobal Forum: Təhsilin transformasiyası
İyunun 14-də “Times Higher Education” və Qərbi Kaspi Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Təhsilin transformasiyası” mövzusunda Qərbi Kaspi Universitetinin ev sahibliyi etdiyi beynəlxalq tədbir keçirildi.
Forumun əsas məqsədi BMT-nin Davamlı İnkişaf Məqsədlərindən biri olan keyfiyyətli təhsildə universitetlərin rolunun müəyyənləşdirilməsidir. Tədbirdə UNESCO-nun Ömürboyu Təhsil İnstitutunun direktoru David Atchoatena, Avropa Universitetlər Assosiasiyasının İnstitutsional İnkişaf şöbəsinin direktoru Tia Loukkola, Aukland Universitetinin prorektoru Dawn Freshwater, Götenburq Universitetinin prorektoru Eva Wiberq, Qərbi Kaspi universitetinin təsisçisi professor Hüseyn Bağırov, Millət vəkilləri: Şahin Seyidzadə və Pərvin Kərimzadə, Qərbi Kaspi Universitetinin rektoru Andris Leitas, ADA Universitetinin prorektoru Fariz İsmayılzadə çıxış etdilər. Çıxışçılar öz məruzələrində universitetlərin təhsilə çıxış öhdəliyinin yaxşılaşdırılması, inklüziv təhsil modellərinin yaradılması, ömürboyu öyrənmə vərdişlərinin mənimsənilməsi mövzularına toxundular. Tədbir boyunca interaktiv ünsiyyət vasitəsilə iştirakçıların məruzəçilərə suallarını ünvanlamağa şərait yaradıldı.
Qlobal forumda 66 ölkədən 300-ə yaxın universitet və 100-dən çox beynəlxalq təşkilat nümayəndələri iştirak etdi.
Tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetini Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin əməkdaşı Sədaqət Fətullayeva təmsil etdi.

Главная страница | Новости | Глобальный форум: Трансформация образования
14 июня при совместной организации «Times Higher Education» и Западно–Каспийского университета было проведено международное мероприятие.
Основной целью форума являлось определение роли университетов в качественном образовании, являющемся одним из основных направлений ООН по устойчивому развитию. На мероприятии выступили директор Института непрерывного образования David Atchoztena директор Институционального развития Ассоциации европейских университетов Tia Loukkola, проректор Ауклендского университета Dawn Freshwater, проректор Гётенбургского университета Eva Wiberg, учредитель Западно-Каспийского университета профессор Гусейн Багиров, народные депутаты Шахин Сеидзаде и Парвин Кязымзаде, ректор Западно-Каспийского университета Andris Leitas, проректор университета АДА Фариз Исмаилзаде. Выступающие коснулись таких вопросов, как создание инклюзивных моделей образования, овладение навыками непрерывного образования и т.д. На протяжение мероприятия путем интерактивного общения участники имели возможность задавать вопросы докладчикам.
В работе Глобального форума приняли участие около 300 университетов и более 100 представителей международных организаций из 66 стран.
Сумгаитский государственный университет на мероприятии представляла сотрудница Отдела международного сотрудничества и иностранных студентов Садагат Фатуллаева.