Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun gənc ixtiraçıları “Gələcəyə baxış” Avrasiya Patent Universiadasının qalibləri sırasında
Yerləşdirilmə tarixi : 17 İyun 2021 23:00
SDU-nun gənc ixtiraçıları “Gələcəyə baxış” Avrasiya Patent Universiadasının qalibləri sırasında
Avrasiya Patent Təşkilatının 25 illiyinə həsr olunmuş “Gələcəyə baxış” Avrasiya Patent Universiadası uğurla başa çatdı. Bilik yarışmasında Avrasiya Patent Konvensiyasının üzvü olan dövlətlərin təhsil müəssisələrinin tələbələri və 18–25 yaş arasında digər maraqlanan gənclər iştirak etdilər. Yarışmaya Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin təşəbbüsü ilə ölkəmizin nümayəndələri də fəal qoşuldular. Universiadanın qalibləri arasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri də yer aldılar. Universitetin Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri professor Cavanşir Məmmədovun rəhbərliyi ilə Mühəndislik fakültəsinin tələbələrindən ibarət komanda: III kurs tələbəsi Seymur Talıbov və II kurs tələbəsi Qüdrət Ağazadə müsabiqədə uğurla çıxış edərək II yeri qazandılar. Seymur Talıbov və Qüdrət Ağazadənin “Tibb müəssisələrində koronavirusun (COVID-19) aşkarlanması və avtomatik aradan qaldırılması üçün mobil robot” layihəsi “Virusdan qorunma – düşmən keçməz! Həkimlərin və xəstələrin infeksiyadan fərdi qorunma sistemləri” mövzusu 2-ci yerə layiq görüldü. Onlar Gənc Tədqiqatçıların Beynəlxalq Assambleyasının finalına dəvət aldılar.
İyunun 17-də “Gələcəyə baxış” Avrasiya Patent Universiadası – 2021 müsabiqəsinin qaliblərini mükafatlandırmaq üçün Əqli Mülkiyyət Agentliyinin rəhbərliyi Avrasiya Patent Təşkilatının vitse-prezidenti Emil Məmmədovla birgə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Mühəndislik fakültəsinin Proseslərin avtomatlaşdırılması ixtisasının 2-ci kurs tələbəsi Qüdrət Ağazadə və 3-cü kurs tələbəsi Seymur Talıbov ilə görüş keçirdi. Universiadanın qaliblərinin mükafatlandırma mərasimində həmçinin Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov və Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov SDU-nun Əqli Mülkiyyət Agentliyi ilə əməkdaşlığı, görülən işlər, SDU-nun əməkdaşlarının elmi işlərinin patentləşdirilməsi ilə bağlı məsələləri müzakirə etdilər.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi sədrinin müavini Sənan Tapdıqov tərəfindən universiadanın qalibləri ilə görüş təşkil olundu. Giriş sözü ilə tədbiri açan Sənan Tapdıqov vurğuladı ki, cari ildə keçirilən universiadanın qalibləri arasında SDU-nun və BDU-nun tələbələri olmuşdur. SDU-nun tələbələri universiadanın 2-ci mükafatçısı olaraq, Velikiy Novqorodda Gənc Tədqiqatçıların Beynəlxalq Assambleyasında öz layihələrini onlayn rejimdə ingilis dilində uğurla təqdim etmişlər.
Mükafatlandırma mərasimində Avrasiya Patent Təşkilatının vitse-prezidenti Emil Məmmədov APT adından qaliblərə qiymətli mükafatlar təqdim edərək, onlara uğurlar arzuladı.
SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov tədbirdə çıxış edərək qalibləri təbrik etdi. Həmçinin qaliblərin elmi rəhbəri professor Cavanşir Məmmədov da Avrasiya Patent Universiadasının təşkilat komitəsinin və Əqli Mülkiyyət Agentliyinin rəhbərliyinə öz minnətdarlığını bildirdi.
Sonda tədbirdə iştirak edən şəxslərlə xatirə fotoları çəkildi.
Qeyd edək ki, Avrasiya Patent Təşkilatı 1994-cü ildə yaradılıb. Ölkəmiz 1994-cü il 9 sentyabr tarixində Avrasiya Patent Konvensiyasını imzalayıb, 1995-ci ildə isə konvensiyanın ratifikasiya edilməsi ilə təşkilatın tam hüquqlu üzvü olub.

Home | News | YOUNG INVENTORS OF SSU ARE AMONG THE WINNERS OF THE EURASIAN PATENT UNIVERSIADE "LOOKING TO THE FUTURE"
Yerləşdirilmə tarixi : 17 June 2021 23:00
YOUNG INVENTORS OF SSU ARE AMONG THE WINNERS OF THE EURASIAN PATENT UNIVERSIADE "LOOKING TO THE FUTURE"
The Eurasian Patent Universiade "Looking to the Future" dedicated to the 25th anniversary of the Eurasian Patent Organization has been successfully completed. The knowledge contest was attended by students of educational institutions of the member states of the Eurasian Patent Convention and other interested young people aged 18-25. Representatives of our country also actively participated in the competition at the initiative of the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan. Among the winners of the Universiade were students of Sumgayit State University. A team of students of the Faculty of Engineering under the leadership of Professor Javanshir Mammadov, Head of the Department of Process Automation of the University: 3rd year student Seymur Talibov and 2nd year student Gudrat Agazadeh successfully performed in the competition and won the second place. Seymur Talibov and Gudrat Agazadeh's project "Mobile robot for detection and automatic elimination of coronavirus COVID-19 in medical institutions" project was awarded the 2nd place on the subject "Virus protection - the enemy will not pass! Personal protection systems of doctors and patients from infection”. They were invited to the finals of the International Assembly of Young Researchers.
On June 17, a meeting was held with the leadership of the Intellectual Property Agency and Vice President of the Eurasian Patent Organization Emil Mammadov with 2nd year student of Process Automation Gudrat Agazadeh and 3rd year student Seymur Talibov of Sumgayit State University to award the winners of the Eurasian Patent Universiade - 2021 competition "Looking to the Future".Professor Ramazan Mammadov, Vice-Rector for Science and Innovations of Sumgayit State University, and Kamran Imanov, Chairman of the Board of the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan, also took part in the awarding ceremony of the Universiade winners.
Then, Deputy Chairman of the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan Sanan Tapdigov organized a meeting with the winners of the Eurasian Patent Universiade-2021 "Looking to the Future". Opening the event, Sanan Tapdigov stressed that the winners of this year's Universiade were students of SSU and BSU. As the second winner of the Universiade, SSU students successfully presented their project online in English at the International Assembly of Young Researchers in Veliky Novgorod.
At the award ceremony, Vice President of the Eurasian Patent Organization Emil Mammadov presented valuable prizes to the winners on behalf of EPO and wished them success.
Prof. Ramazan Mammadov, Vice-Rector for Science and Innovations of SSU, addressed the event and congratulated the winners. The academic adviser of the winners, Professor Javanshir Mammadov, also thanked the leadership of the Organizing Committee of the Eurasian Patent Universiade and the Intellectual Property Agency.
It should be noted that the Eurasian Patent Organization was established in 1994. Our country signed the Eurasian Patent Convention on September 9, 1994, and became a full member of the organization in 1995 with the ratification of the convention.