Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun gənc ixtiraçıları “Gələcəyə baxış” Avrasiya Patent Universiadasının qalibləri sırasında
Yerləşdirilmə tarixi : 17 İyun 2021 23:00
SDU-nun gənc ixtiraçıları “Gələcəyə baxış” Avrasiya Patent Universiadasının qalibləri sırasında
Avrasiya Patent Təşkilatının 25 illiyinə həsr olunmuş “Gələcəyə baxış” Avrasiya Patent Universiadası uğurla başa çatdı. Bilik yarışmasında Avrasiya Patent Konvensiyasının üzvü olan dövlətlərin təhsil müəssisələrinin tələbələri və 18–25 yaş arasında digər maraqlanan gənclər iştirak etdilər. Yarışmaya Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin təşəbbüsü ilə ölkəmizin nümayəndələri də fəal qoşuldular. Universiadanın qalibləri arasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri də yer aldılar. Universitetin Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri professor Cavanşir Məmmədovun rəhbərliyi ilə Mühəndislik fakültəsinin tələbələrindən ibarət komanda: III kurs tələbəsi Seymur Talıbov və II kurs tələbəsi Qüdrət Ağazadə müsabiqədə uğurla çıxış edərək II yeri qazandılar. Seymur Talıbov və Qüdrət Ağazadənin “Tibb müəssisələrində koronavirusun (COVID-19) aşkarlanması və avtomatik aradan qaldırılması üçün mobil robot” layihəsi “Virusdan qorunma – düşmən keçməz! Həkimlərin və xəstələrin infeksiyadan fərdi qorunma sistemləri” mövzusu 2-ci yerə layiq görüldü. Onlar Gənc Tədqiqatçıların Beynəlxalq Assambleyasının finalına dəvət aldılar.
İyunun 17-də “Gələcəyə baxış” Avrasiya Patent Universiadası – 2021 müsabiqəsinin qaliblərini mükafatlandırmaq üçün Əqli Mülkiyyət Agentliyinin rəhbərliyi Avrasiya Patent Təşkilatının vitse-prezidenti Emil Məmmədovla birgə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Mühəndislik fakültəsinin Proseslərin avtomatlaşdırılması ixtisasının 2-ci kurs tələbəsi Qüdrət Ağazadə və 3-cü kurs tələbəsi Seymur Talıbov ilə görüş keçirdi. Universiadanın qaliblərinin mükafatlandırma mərasimində həmçinin Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov və Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov SDU-nun Əqli Mülkiyyət Agentliyi ilə əməkdaşlığı, görülən işlər, SDU-nun əməkdaşlarının elmi işlərinin patentləşdirilməsi ilə bağlı məsələləri müzakirə etdilər.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi sədrinin müavini Sənan Tapdıqov tərəfindən universiadanın qalibləri ilə görüş təşkil olundu. Giriş sözü ilə tədbiri açan Sənan Tapdıqov vurğuladı ki, cari ildə keçirilən universiadanın qalibləri arasında SDU-nun və BDU-nun tələbələri olmuşdur. SDU-nun tələbələri universiadanın 2-ci mükafatçısı olaraq, Velikiy Novqorodda Gənc Tədqiqatçıların Beynəlxalq Assambleyasında öz layihələrini onlayn rejimdə ingilis dilində uğurla təqdim etmişlər.
Mükafatlandırma mərasimində Avrasiya Patent Təşkilatının vitse-prezidenti Emil Məmmədov APT adından qaliblərə qiymətli mükafatlar təqdim edərək, onlara uğurlar arzuladı.
SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov tədbirdə çıxış edərək qalibləri təbrik etdi. Həmçinin qaliblərin elmi rəhbəri professor Cavanşir Məmmədov da Avrasiya Patent Universiadasının təşkilat komitəsinin və Əqli Mülkiyyət Agentliyinin rəhbərliyinə öz minnətdarlığını bildirdi.
Sonda tədbirdə iştirak edən şəxslərlə xatirə fotoları çəkildi.
Qeyd edək ki, Avrasiya Patent Təşkilatı 1994-cü ildə yaradılıb. Ölkəmiz 1994-cü il 9 sentyabr tarixində Avrasiya Patent Konvensiyasını imzalayıb, 1995-ci ildə isə konvensiyanın ratifikasiya edilməsi ilə təşkilatın tam hüquqlu üzvü olub.

Главная страница | Новости | Юные изобретатели СГУ среди победителей Евразийской патентной универсиады «Взгляд в будущее»
Юные изобретатели СГУ среди победителей Евразийской патентной универсиады «Взгляд в будущее»
Успешно завершилась Евразийская патентная универсиада «Взгляд в будущее», посвященная 25-летию Евразийской патентной организации. В конкурсе приняли участие студенты образовательных учреждений стран-участниц Евразийской патентной конвенции и другие заинтересованные лица в возрасте от 18 до 25 лет. По инициативе Агентства интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики активное участие в конкурсе приняли и представители нашей страны. Среди победителей Универсиады есть и студенты Сумгаитского государственного университета.
Команда студентов факультета инженерии Сеймур Талыбов (3 курс) и Гудрат Агазаде (2 курс) под руководством заведующего кафедрой автоматизации процессов проф. Джаваншира Мамедова успешно выступили в конкурсе и заняли второе место. Проекты Сеймура Талыбова и Гудрата Агазаде «Мобильный робот для обнаружения и автоматического устранения коронавируса COVID-19 в медицинских учреждениях», «Защита от вирусов - враг не пройдет! Системы индивидуальной защиты врачей и пациентов от инфекций» были удостоены 2-го места. Их пригласили на финал Международной ассамблеи молодых исследователей.
17 июня состоялась встреча руководства Агентства интеллектуальной собственности и вице-президента Евразийской патентной организации Эмиля Мамедова со студентом 2 курса и 3 курса по специальности автоматизации процессов факультета инженерии Сумгаитского государственного университета Гудратом Агазаде и Сеймуром Талыбовым.
На мероприятии по награждению победителей проректор по науке и инновациям Сумгаитского государственного университета проф. Рамазан Мамедов, председатель правления Агентства интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики Кямран Иманов также обсудили вопросы, связанные с сотрудничеством между СГУ и Агентством интеллектуальной собственности, патентованием научных работ сотрудников СГУ.
После этого была организована встреча заместителя председателя Агентства интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики Сянана Тапдыгова с победителями Евразийской патентной универсиады-2021 «Взгляд в будущее». Открывая мероприятие, Сянан Тапдыгов подчеркнул, что среди победителей Универсиады этого года были студенты СГУ и БГУ. Студенты СГУ занявшие второе место в Универсиаде успешно представили свой проект онлайн на английском языке на Международной ассамблее молодых исследователей в Великом Новгороде.
На церемонии награждения вице-президент Евразийской патентной организации Эмиль Мамедов от имени ЕПО вручил победителям ценные призы и пожелал им успехов.
Проректор проф. Рамазан Мамедов обратился к участникам мероприятия и поздравил победителей. Научный руководитель победителей
профессор Джаваншир Мамедов также поблагодарил руководство Оргкомитета Евразийской патентной универсиады и Агентство интеллектуальной собственности.
Евразийская патентная организация создана в 1994 году. Наша страна подписала Евразийскую патентную конвенцию 9 сентября 1994 года, а в 1995 году стала полноправным членом организации с ратификацией конвенции.