Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun rektoru vaksinasiya ilə bağlı tələbələri daha fəal olmağa çağırdı
Yeni növ koronavirusun ölkəmizdə ilk dəfə qeydə alındığı zamandan etibarən onun geniş yayılmasının qarşısının alınması istiqamətində dövlət tərəfindən ciddi tədbirlər həyata keçirilir. Dövlətin məqsədyönlü tədbirləri nəticəsində bu gün Azərbaycanda COVID-19 virusu ilə bağlı vəziyyət nəzarət altındadır. Hazırda ən səmərəli önləyici tədbirlərdən biri kimi əhalinin vaksinasiyası prosesi aparılır və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə görülən tədbirlər nəticəsində ölkəmiz bu baxımdan dünyada öncüllər sırasındadır. Paytaxtımızın və bölgələrin sakinləri olan gənclər vaksinasiya prosesinin vətəndaşların sağlamlığı üçün vacib olduğunu nəzərə alaraq, bu prosesdə xüsusi fəallıq nümayiş etdirirlər. Belə ki, ölkəmizdə könüllü peyvəndolunmanın minimum yaş həddi 18-ə endirildiyi gündən gənclər vaksin vurdurmaqla həm özlərini və yaxınlarını qorumuş olur, həm də bununla ölkəmizdə pandemiyanın tam səngiməsinə dəstək göstərirlər. Rektor bu istiqamətdə pandemiya şərtlərinin yüngülləşməsində, eləcə də ənənəvi təhsilin bərpa olunmasında vaksinasiyanın əhatə dairəsinin genişlənməsi zəruriliyini nəzərə alaraq, SDU ailəsinin bütün üzvlərini və tələbələri daha fəal olmağa çağırdı və bu istiqamətdə müvafiq tövsiyələrini verdi.
Məlumat üçün bildiririk ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin və Azərbaycan Respublikasının Birinci-vitse prezidenti Mehriban Əliyevanın ölkə vətəndaşlarının peyvənd olunmaları ilə bağlı tapşırıq və tövsiyələrini, həmçinin Nazirlər Kabinetinin, Təhsil Nazirliyinin və digər müvafiq dövlət qurumlarının əmr, qərar və göstərişlərini əsas tutan Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyi bu ali təhsil müəssisəsində fəaliyyət göstərən professor-müəllim və tədris-köməkçi heyətin, əməkdaşların, eləcə də tələbələrin peyvənd olunmalarına xüsusi diqqət və qayğı göstərir, bu vacib işi daim diqqət mərkəzində saxlayır.

Главная страница | Новости | Ректор СГУ призвал студентов активнее участвовать в процессе вакцинации
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Июнь 2021 14:10
Ректор СГУ призвал студентов активнее участвовать в процессе вакцинации
С тех пор, как в нашей стране был зарегистрирован первый случай заражения вирусом нового коронавируса, государство приняло серьезные меры для предотвращения его широкого распространения. В результате целенаправленных мер, принимаемых государством, сегодня ситуация с вирусом COVID-19 в Азербайджане находится под контролем. В настоящее время проводится вакцинация населения как одна из самых эффективных профилактических мер, и по этому показателю наша страна занимает одну из лидирующих позиций среди стран мира.
Молодежь нашей страны проявляет в этом процессе большую активность, учитывая важность процесса вакцинации для здоровья граждан. Таким образом, с того дня, когда минимальный возраст для добровольной вакцинации в нашей стране был снижен до 18 лет, молодые люди активно в вакцинируются, защищая тем самым себя и своих близких и способствуя полному подавлению пандемии в нашей стране. Учитывая необходимость расширения круга лиц охваченных вакцинацией, ректор университета проф. Эльхан Гусейнов призвал всех студентов и сотрудников СГУ принять более активное участие в этом процессе и дал соответствующие рекомендации по этому поводу.
Отметим, что руководство Сумгаитского Государственного Университета, принимая за основу поручения и рекомендации Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой по вакцинации граждан, а также приказы, постановления и распоряжения Кабинета министров, Министерства образования и других соответствующих государственных органов, уделяет особое внимание вакцинации всех сотрудников, а также студентов высшего учебного заведения.