Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Narkotiklər haqqında həqiqəti öyrənək” mövzusunda vebinar keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 29 İyun 2021 15:30
SDU-da “Narkotiklər haqqında həqiqəti öyrənək” mövzusunda vebinar keçirildi
Bəşəriyyətin ən ağrılı problemlərindən olan, cəmiyyətin ciddi bəlasına, xalqın, millətin təhlükə mənbəyinə çevrilən narkomaniya dinindən, dilindən, irqindən, sosial vəziyyətindən asılı olmayaraq, hamı üçün eyni dərəcədə təhlükəlidir. O, cinayətkarlığı, zorakılığı və korrupsiyanı yaradır, QİÇS-in sürətlə artmasına təkan verir, sosial-iqtisadi inkişafı səngidir, ailə və icmaları dağıdır. İctimaiyyətin diqqətini daim narkomaniya ilə bağlı problemlərə yönəltmək məqsədilə BMT tərəfindən 26 İyun – Narkomaniyaya və Narkobiznesə qarşı Beynəlxalq Mübarizə Günü elan olunub.
İyunun 29-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Narkotik vasitələrin sui-istifadəsi və qanunsuz dövriyyəsi ilə Beynəlxalq Mübarizə Günü ilə əlaqədar “Narkotiklər haqqında həqiqəti öyrənək” mövzusunda vebinar keçirildi.
Vebinarı universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov açaraq, iştirakçıları salamladı, tədbirin əhəmiyyəti haqqında danışdı və narkomaniyaya qarşı mübarizədə dövlətin həyata keçirdiyi tədbirlər haqqında geniş məlumat verdi. Qeyd etdi ki, narkomaniyanın törətdiyi fəsadlara qarşı mübarizə bu gün xüsusilə aktual xarakter daşıyır, narkomaniya əleyhinə aparılan tədbirlər hər zaman ölkə rəhbərliyinin diqqət mərkəzindədir. Ölkəmizdə bu sosial bəla ilə uğurlu mübarizə məqsədilə hazırda Prezident cənab İlham Əliyevin 2019-cu il 22 iyul tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş sayca dördüncü “Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə və narkomanlığa qarşı mübarizəyə dair 2019−2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı” uğurla icra olunmaqdadır. Dövlət Proqramının həyata keçirilməsi üzrə ölkəmizdə mühüm işlər görülür.
Prorektor həmçinin narkotik vasitələrin insan orqanizminə göstərdiyi mənfi təsirlər və gələcəkdə sağlamlığa törədəcəyi ağır fəsadlar barədə danışdı, yeniyetmə və gəncləri bu zərərli vərdişlərdən uzaq durmağa çağırdı.
Vebinarda Mülki müdafiə, tibbi və fiziki hazırlıq kafedrasının müdiri Tahir Xəlilov mövzu ilə bağlı çıxış etdi, narkomaniyanın cəmiyyətimizə, dövlətimizə və ümumilikdə, bəşəriyyətə fəsadlar vurduğunu bildirərək, belə maarifləndirmə tədbirlərinin zəruriliyini və əhəmiyyətini iştirakçıların diqqətinə çatdırdı.
SDU-nun Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Tayfun Hacılı və universitetin Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Nemət İbayev də mövzu ilə bağlı çıxış etdilər.
Sonda narkomaniyanın fəsadlarından bəhs edən videoçarx nümayiş olundu və mövzu ətrafında müzakirələr aparıldı.

Home | News | SSU HOSTED A WEBINAR ON "LEARN THE TRUTH ABOUT DRUGS"
Drug addiction, which is one of the most painful problems of mankind, a serious scourge of society, a source of danger to the people and the nation, is equally dangerous for everyone, regardless of religion, language, race or social status. It creates crime, violence and corruption, promotes the rapid growth of AIDS, slows socio-economic development, and destroys families and communities. The United Nations has declared June 26 as the International Day against Drug Abuse and Illicit Trafficking in order to draw public attention to drug-related problems.
On June 29, Sumgayit State University hosted a webinar on "Learn the truth about drugs" in connection with the International Day against Drug Abuse and Illicit Trafficking.
The webinar was opened by the Vice-Rector for Humanitarian Affairs, Associate Professor Ramiz Huseynov, who greeted the participants, spoke about the importance of the event and gave detailed information about the measures taken by the state in the fight against drugs. He noted that the fight against the consequences of drug addiction is especially relevant today, the measures taken against drugs are always in the focus of the country's leadership. In order to successfully combat this social scourge in our country, the fourth “State Program on Combating Illicit Trafficking in Narcotic Drugs, Psychotropic Substances and Their Precursors and Drug Addiction for 2019-2024” was approved by the Decree of President Ilham Aliyev dated July 22, 2019. The program is being successfully implemented. Important work is being done in our country to implement the State Program.
The vice-rector also spoke about the negative effects of drugs on the human body and the serious consequences for health in the future, urging teenagers and young people to stay away from these harmful habits.
Tahir Khalilov, Head of the Department of Civil Defense, Medical and Physical Training, spoke at the webinar, noting that drug addiction affects our society, our state and humanity in general, and stressed the need and importance of such awareness-raising events.
Chairman of SSU Student Youth Organization Tayfun Hajili and Chairman of the Student Trade Union Committee of the University Nemat Ibayev spoke on the topic.
At the end, a video about the consequences of drug addiction was shown and discussions were held on the topic.