Əsas səhifə | Xəbərlər | Təhsil Nazirliyinin nümayəndələri ilə görüş
İyulun 16-da Təhsil Nazirliyinin Dövlət poqramını idarəetmə qrupunun təşkilatçılığı ilə respublikamızın ali təhsil müəssisələrinin yüksəksəviyyəli heyəti arasında onlayn formatda görüş baş tutdu. Dövlət proqramını idarəetmə qrupunun rəhbəri Turan Topalovanın moderatorluğu ilə aparılan iclasa Təhsil Nazirliyinin Elm, ali və orta ixtisas təhsili şöbəsinin müdiri Nicat Məmmədli, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Tural Əhmədov da qatıldı. Görüşün əsas məqsədi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 16 noyabr tarixli 711 nömrəli Sərəncamı ilə “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın icra istiqamətlərinin mahiyyətini aşılamaq, xarici ölkələrin ali təhsil müəssisələrində doktorantura səviyyəsi üzrə təhsil alacaq Azərbaycan Respubilkası vətəndaşlarının seçim qaydalarını, razılıq məktubu vermiş ali təhsil müəssisəsinin qarşısında dayanan vəzifə və öhdəlikləri geniş müzakirə etmək idi.
Respublikamızda ali təhsil sisteminin məzmun və keyfiyyət göstəricilərinin müasirləşdirilməsi üçün yerli ali təhsil müəssisələrində beynəlxalq ikili diplom proqramlarının təsis edilməsi və ali təhsil müəssisələrimizin akademik imkanlarının gücləndirilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının nüfuzlu xarici ali təhsil müəssisələrində doktorantura səviyyəsi üzrə təhsilinin təşkili görüşün prioritet mövzusu olmuşdur.
Görüşdə eyni zamanda hal-hazırda dünyanın ən yaxşı – top 500 universitetində 7 prioritet ixtisas istiqamətləri (kənd təsərrüfatı, təbiət, texniki və texnoloji, səhiyyə və rifah, iqtisadiyyat və idarəetmə, təhsil, humanitar və sosial ixtisaslar istiqamətləri) üzrə təhsil almaq imkanları barədə də təfərrüatlı məlumat verildi.
Tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetindən Beynəlxalq Əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev, Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov və Beynəxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin əməkdaşı Sədaqət Fətullayeva iştirak etdilər.
Nəzərinizə çatdırırıq ki, Dövlət Proqramı çərçivəsində xaricdə doktorantura təhsili üçün 2021-ci il payız semestri üzrə sənəd qəbulu başlamış və son müraciət tarixi 31 iyul 2021-ci il olaraq müəyyən olunmuşdur.

Состоялась встреча с представителями Минобразования
16 июля состоялась онлайн-встреча руководящих работников высших учебных заведений республики, организованная группой управления государственной программы Министерства образования. На встрече, модератором которой выступила руководитель группы управления государственной программы Туран Топалова, приняли участие руководитель отдела науки, высшего и среднего специального образования Министерства образования Ниджат Мамедли и руководитель отдела международного сотрудничества Турал Ахмедов. Основной целью встречи было ознакомление с направлением реализации «Государственной программы по повышению международной конкурентоспособности системы высшего образования в Азербайджанской Республике на 2019-2023 годы», принятого Распоряжением Президента Азербайджанской Республики №711от 16 ноября 2018 года, обсуждение правил отбора граждан Азербайджанской Республики, которые получат право обучаться в докторантуре зарубежных вузов, а так же стоящих перед выдавшим согласительное письмо вузом задач и обязанностей.
Приоритетной темой встречи стала проблема реализации международных программ двойного диплома в местных вузах с целью модернизации показателей качества и содержания системы высшего образования в стране и организация обучения в докторантуре престижных зарубежных университетов для повышения академических возможностей вузов республики.
На встрече также была представлена подробная информация о возможностях обучения по 7 приоритетным специальностям (сельское хозяйство, природа, техника и технология, здравоохранение и социальное обеспечение, экономика и управление, образование, гуманитарные и социальные специальности) в 500 лучших университетах мира.
В мероприятии приняли участие проректор по международным связям Сумгаитского государственного университета доц. Гафар Атаев, проректор по науке и инновациям проф. Рамазан Мамедов и сотрудница отдела международного сотрудничества и иностранных студентов Садагат Фатуллаева.
Напоминаем, что в рамках Госпрограммы начался прием документов в докторантуру в зарубежные вузы на осенний семестр 2021 года. Крайний срок приема заявок - 31 июля 2021 года.