ERASMUS+EQAC layihəsinin növbəti təlimi keçirildi
İyulun 28dən –30-dək Avropa Komissiyasının maliyyələşdirdiyi “Azərbaycan universitetlərində Keyfiyyət Təminatı Mərkəzlərinin yaradılması və inkişaf etdirilməsi” ERASMUS+EQAC layihəsi çərçivəsində keyfiyyət təminatı məsələləri ilə bağlı 3 günlük təlim keçirildi. Təlimin moderatorları Potsdam Universitetinin, San Karlos Universitetinin təhsildə keyfiyyət üzrə mütəxəssisləri oldu. Qeyd edək ki, layihənin SDU tərəfdən koordinatoru Tədrisin təşkii və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbovdur.
Məlumatlandırma sessiyasında keyfiyyət sözünün etomologiyası haqqında məlumat verildi, latın, yunan və fransız dillərində mənaları müzakirə olundu. Təlimin ilk günündə əsas mövzular: QMS (keyfiyyətli idarəetmə sistemi) modelinin qiymətləndirilməsi, daxili keyfiyyət təminatı sistemi, tədris proqramlarının keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması, əmək bazarının tələblərinə uyğun kadrların hazırlanması, məzunlarla və işəgötürənlərlə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edildi.
Təlimdə daxili və xarici keyfiyyətlə bağlı qrup tapşırıqları əsas yer tuturdu. Təlimin iştirakçıları online qrup otaqlarına daxil olaraq qrup rəhbərləri ilə verilən tapşırıları hazırladılar. Tapşırqlarla bağlı prezentasiyada qruplar digər mütəxəssislərdən rəy almaq üçün ümumi online auditoriyada təqdimat etdilər. Qrup rəhbərləri Frank Niedermier, Irish Tejero Dakay, Eşqin Bayramov və Gülşən Bayramova idi.
Təlimdə ERASMUS+EQAC layihəsinin yerli tərəfdaşları (BBU, ADPU, AzMİU, ATU, GDU, NU, MU, SDU, OYU, AKU), o cümlədən tərəfdaş olmayan ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri, mütəxəssisləri iştirak edirdilər. SDU-dan isə Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, EQAC layihəsinin SDU tərəfindən meneceri t.f.d. Samirə Məmmədova iştirak etdi.

Home | News | THE NEXT TRAINING OF ERASMUS + EQAC PROJECT
A three-day training on quality assurance was held from 28 to 30 July within the framework of the European Commission-funded Erasmus + EQAC project “Establishing and Developing Quality Assurance Centers in Azerbaijani Universities”. The moderators of the training were specialists in education quality from the University of Potsdam and the University of San Carlos. It should be noted that the coordinator of the project from SSU is Natig Talibov, Vice-Rector for Teaching Organization and Learning Technologies.
The etymology of the word "quality" was given at the briefing, and its meanings in Latin, Greek and French were discussed. On the first day of the training, the main topics were the evaluation of the QMS (quality management system) model, the internal quality assurance system, improving the quality of curricula, training in accordance with labor market requirements, cooperation with graduates and employers.
The training focused on internal and external quality group assignments. Training participants entered online group rooms and prepared assignments with group leaders. In the presentation on the assignments, the groups presented to the general online audience for feedback from other experts. The group leaders were Frank Niedermier, Irish Tejero Dakay, Eshgin Bayramov and Gulshan Bayramova.
The training was attended by local partners of the ERASMUS + EQAC project (BBU, ASPU, AUAC, AMU, GSU, NU, MU, SSU, OYU, AKU), as well as representatives and specialists of non-partner higher education institutions. From SSU, the head of the Department of International Cooperation and Foreign Students, the manager of the EQAC project by SSU, Ph.D. Samira Mammadova took part in it.