ERASMUS+EQAC layihəsinin növbəti təlimi keçirildi
İyulun 28dən –30-dək Avropa Komissiyasının maliyyələşdirdiyi “Azərbaycan universitetlərində Keyfiyyət Təminatı Mərkəzlərinin yaradılması və inkişaf etdirilməsi” ERASMUS+EQAC layihəsi çərçivəsində keyfiyyət təminatı məsələləri ilə bağlı 3 günlük təlim keçirildi. Təlimin moderatorları Potsdam Universitetinin, San Karlos Universitetinin təhsildə keyfiyyət üzrə mütəxəssisləri oldu. Qeyd edək ki, layihənin SDU tərəfdən koordinatoru Tədrisin təşkii və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbovdur.
Məlumatlandırma sessiyasında keyfiyyət sözünün etomologiyası haqqında məlumat verildi, latın, yunan və fransız dillərində mənaları müzakirə olundu. Təlimin ilk günündə əsas mövzular: QMS (keyfiyyətli idarəetmə sistemi) modelinin qiymətləndirilməsi, daxili keyfiyyət təminatı sistemi, tədris proqramlarının keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması, əmək bazarının tələblərinə uyğun kadrların hazırlanması, məzunlarla və işəgötürənlərlə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edildi.
Təlimdə daxili və xarici keyfiyyətlə bağlı qrup tapşırıqları əsas yer tuturdu. Təlimin iştirakçıları online qrup otaqlarına daxil olaraq qrup rəhbərləri ilə verilən tapşırıları hazırladılar. Tapşırqlarla bağlı prezentasiyada qruplar digər mütəxəssislərdən rəy almaq üçün ümumi online auditoriyada təqdimat etdilər. Qrup rəhbərləri Frank Niedermier, Irish Tejero Dakay, Eşqin Bayramov və Gülşən Bayramova idi.
Təlimdə ERASMUS+EQAC layihəsinin yerli tərəfdaşları (BBU, ADPU, AzMİU, ATU, GDU, NU, MU, SDU, OYU, AKU), o cümlədən tərəfdaş olmayan ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri, mütəxəssisləri iştirak edirdilər. SDU-dan isə Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, EQAC layihəsinin SDU tərəfindən meneceri t.f.d. Samirə Məmmədova iştirak etdi.

Главная страница | Новости | Состоялся очередной тренинг проекта ERASMUS + EQAC
C 28 по 30 июля прошел трехдневный тренинг по вопросам обеспечения качества в рамках финансируемого Европейской комиссией проекта Erasmus + EQAC «Создание и развитие центров обеспечения качества в университетах Азербайджана». Модераторами тренинга выступили специалисты по качеству образования из Потсдамского университета и Университета Сан-Карлос. Координатором проекта от СГУ является проректор по организации учебного процесса и технологии обучения Натиг Талыбов.
На информационной сессии была дана информация об этомологии слова «качество», его значении на латинском, греческом и французском языках. В первый день тренинга основными темами были оценка модели СМК (системы менеджмента качества), системы внутреннего контроля качества, повышение качества учебных программ, обучение в соответствии с требованиями рынка труда, сотрудничество с выпускниками и работодателями.
Основное место в тренинге занимали групповые задания, связанные с внутренним и внешним качеством. Участники тренинга вошли в онлайн-комнаты для групп и подготовили задания с руководителями групп. В презентации по заданиям группы представили свои презентации широкой онлайн-аудитории с целью получить оценку от других экспертов. Руководителями групп были Франк Нидермьер, Техеро Дакай, Эшгин Байрамов и Гюльшан Байрамова.
В тренинге приняли участие местные партнеры проекта ERASMUS + EQAC (БГУ, AГПУ, АУАС, АМУ, ГГУ, НУ, МУ, СГУ, УОЮ, АУК), а также представители и специалисты непартнерских вузов. От СГУ на тренинге принимала участие руководитель отдела международного сотрудничества, менеджер проекта EQAC от СГУ, д.ф.и. Самира Мамедова.