Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri onlayn Beynəlxalq yay məktəbində iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 23 Avqust 2021 14:58
Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri onlayn Beynəlxalq yay məktəbində iştirak etdilər
Avqustun 19-da akademik M.F.Reşetnev adına Sibir Dövlət Elm və Texnologiya Universiteti tərəfindən ali təhsil müəssisələrinin gənc alim və mütəxəssislərinin onlayn beynəlxalq yay məktəbinin açılışı oldu.
Beynəlxalq yay məktəbinin məqsədi kosmik aparatların yaradılmasının əsaslarını öyrənməkdir. Onlayn yay məktəbinin təlimləri mühəndislik, kompüter elmləri, simulyasiya, kosmik və uçuş aparatları ixtisasları üzrə oxuyan tələbələr üçün daha məqsədəuyğun hesab olundu.
İngilis dilində baş tutan təlim, mühazirə və parktiki dərslər, testlər və hesablama məsələləri, layihə üzərində qrup işi platformalarında təşkil olunaraq, əsas mövzular konseptual layihələndirmə (Cubesat), mexaniki layihə və konstruksiya, elektrik təchizat sistemi olmaqla, kosmik fəzada orientasiya və stabilləşdirmə sistemi məsələlərini əhatə edirdi.
Qeyd edək ki, bu tədbirin açılışında və ilkin təlim dərslərində Sumqayıt Dövlət Universitetinin Mühəndislik fakültəsinin Proseslərin avtomatlaşdırılması ixtisasının tələbələri: Ağazadə Qüdrət Ulduz oğlu və Talıbov Seymur Famil oğlu iştirak etdilər.

Главная страница | Новости | Студенты СГУ приняли участие в Международной летней школе онлайн
19 августа состоялось открытие Международной летней школы онлайн Сибирским государственным научно-техническим университетом им. М.Ф.Решетова для молодых ученых и специалистов вузов.
Целью открытия Международной летней школы является изучение основ создания космических аппаратов. Занятия в онлайн-школе считаются целесообразным для студентов, обучающихся по специальностям: инженерия, компьютерные науки, симуляция, космические и летательные аппараты.
Занятия, проводимые на английском языке, состояли из лекционных и практических уроков, тестов и вычислительных задач. Основные темы, организованные на основе проекта на платформе групповых работ, охватывали механическое проектирование и конструкцию систем электроснабжения, вопросы ориентации в космическом пространстве и системы стабилизации (Cubesat).
Следует отметить, что в открытии и начальных занятий Летней школы приняли участие студенты факультета Инженерии СГУ, обучающиеся по специальности «Автоматизация процессов» Агазаде Гудрат Улдуз оглу и Талыбов Сеймур Фамиль оглу.