Əsas səhifə | Xəbərlər | Riyaziyyat fakültəsində 27 Sentyabr - Anım Gününə həsr olunmuş onlayn formatda dəyirmi masa keçirildi
Riyaziyyat fakültəsində 27 Sentyabr - Anım Gününə həsr olunmuş onlayn formatda dəyirmi masa keçirildi
Sentyabrın 25-də Riyaziyyat fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə 27 Sentyabr - Anım Gününə həsr olunmuş onlayn formatda dəyirmi masa keçirildi.
Tədbirdə bir qrup professor, müəllim və tələbə heyəti ilə yanaşı, fakültənin tələbəsi olan qazi Sahil Şirinov da iştirak etdi.
Tədbiri giriş sözü ilə fakültənin dekan müavini dosent Məmmədəli Məmmədov açaraq vurğuladı ki, 27 sentyabr tarixinin Azərbaycanda Anım Günü kimi qeyd edilməsi və bu çərçivədə atılan sistemli addımlar şəhidlərimizin müqəddəs ruhuna ehtiramın və qazilərimizin şücaətinə verilən dəyərin bariz nümunəsidir. Əminik ki, bu gün şəhidlərimizin ruhu şaddır. Çünki şəhidlərimizin canlarından keçdikləri torpaqlarda hazırda həyat yenidən qurulur, müstəqil Azərbaycanın Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında sürətli dirçəliş işləri aparılır.
Vətən müharibəsinin iştrakçısı, fakültənin tələbəsi olan qazi Sahil Şirinov keçdiyi döyüş yolundan, orduda olan böyük ruh yüksəkliyindən, vətənpərvərlik hisslərindən, Ali Baş Komandana sonsuz inamdan danışdı, Vətən müharibəsində sağlamlığını qismən itirmiş döyüşçülərə göstərilən dövlət qayğısından razılığını bildirdi.
Sonra tələbələrdən bir çoxu öz yaxın qohumları, tanışları olan şəhidlərimiz haqqında danışdılar. Yeganə Təhməzova dayısı oğlu şəhid Etibar Nəcəfov, Sevinc Həsənova şəhid Tural Həsənov, Nərmin Abdullayeva həmyerlisi,eyni kənddə böyüdüyü şəhid Xəyyam Hüseynov, Yeganə Əhmədova atasının yaxın dostu olan şəhid polkovnik Babək Səmidli haqqında ətraflı məlumat verdilər. Bildirdilər ki, xalqımız qələbədə payı olan, döyüşdə iştirak edən hər bir əsgərin əziyyətini yüksək qiymətləndirir, şəhidlərimizi ehtiramla, minnətdarlıqla anır. Allahdan bütün şəhidlərə rəhmət, qazilərə şəfa dilədilər.

Главная страница | Новости | На факультете Математики в формате онлайн проведен круглый стол, посвященный 27 сентября – Дню памяти
Yerləşdirilmə tarixi : 27 Сентябрь 2021 12:43
На факультете Математики в формате онлайн проведен круглый стол, посвященный 27 сентября – Дню памяти
25 сентября на факультете Математики был проведен круглый стол, посвященный 27 сентября – Дню памяти организованный Студенческой молодежной организацией.
Участники минутой молчания почтили память шехидов, отдавших свою жизнь ради свободы и территориальной целостности Родины.
В мероприятии участвовала группа профессорско-преподавательского и студенческого состава, а также студент факультета Сахиль Ширинов, получивший ранение в ходе войны. Круглый стол открыл зам. декана факультета, доц. Мамедали Мамедов. Он сказал, что проведение Дня памяти –это дань уважения тем, кто сражался и погиб за Родину и тем, кто получил ранения в результате войны. Он отметил, что героизм наших шехидов способствовал тому, что на наших освобожденных землях вновь закипела жизнь, а в Карабахском и Восточно–Зангезурском районах ведутся восстановительные работы.
Участник войны Сахиль Ширинов рассказал о своем боевом пути, о высоком моральном духе азербайджанских солдат и офицеров, их патриотизме, о безграничном доверии к Верховному главнокомандующему Ильхаму Алиеву. Он также отметил, что правительство страны окружило заботой и вниманием всех, кто потерял своё здоровье, участвуя в боевых действиях.
Затем многие студенты рассказали о своих родственниках и знакомых, принимавших участие в войне. Егяна Тахмазова рассказала о своем двоюродном брате, шехиде Етибаре Наджафове, Севиндж Гасанова – о шехиде Турале Гасанове, Нармин Абдуллаева – о своем земляке – шехиде Хаяме Гусейнове, а Егяна Ахмедова о друге отца, шехиде полковнике Бабеке Самидли.
Было отмечено, что азербайджанский народ будет с благодарностью чтить память каждого шехида, пожертвовавшего жизнью за Родину.