Əsas səhifə | Xəbərlər | Hər yerdə şəhidlərin şərəfinə abidələr ucalır, ağaclar əkilir
İşğalçı Ermənistan silahlı qüvvələrinin təxribatlarına cavab olaraq Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə başlayan, 44 gün davam edən və Azərbaycanın tam Qələbəsi ilə nəticələnən Vətən müharibəsinin əhəmiyyəti, mahiyyəti və nəticələri uzun illər təhlil ediləcək, bu Qələbənin şanına dastanlar yazılacaq. Azərbaycan xalqının birliyi, Müzəffər Ali Baş Komandanın dəmir iradəsi, sarsılmaz qətiyyəti, Şanlı Ordumuzun qüdrəti və qəlbi Vətən eşqi ilə dolub-daşan hərbçilərin, eləcə də hər bir azərbaycanlının birliyi sayəsində Azərbaycan xalqı zəfər qazandı. Danılmaz həqiqətdir ki, müharibədə qələbə döyüş meydanında tökülən qanlar hesabına qazanılır. Ali Baş Komandanın səsləndirdiyi “Qarabağ Azərbaycandır və nida işarə” ifadəsi ordumuzu hər gün zəfərdən-zəfərə aparan şüara çevirdi. Vətənimizin müstəqilliyi, torpaqlarımızın azad olunması naminə ölümü gözə alan gənclərimiz bu müqəddəs amal uğrunda şəhid olursa, bu, xalqımızın böyüklüyüdür. Şəhid verməyən xalqın mənliyi, kimliyi olmaz. Şəhid qanı ilə yoğrulmayan torpaqdan Vətən olmaz. Biz bir türk olaraq Vətəninə, torpağına bağlı qəhrəmanlar yetişdirən millətik. Gənc övladını torpağa tapşıran, heç bir təsəlli ilə ovunmayan ata-ana “Vətən sağ olsun!” - deyir, oğlunun nəşi üstünə sərilən bayrağımızdan, cibindən çıxan qanlı on manat pulu ürəyinin başına sıxıb təskinlik tapır. Hər kəs baş əyir məzarının önündə: "Səninlə fəxr edirik, Azərbaycan əsgəri! Şərəflə qorudun Vətəni" −deyir. “Vətən sağ olsun!” − Bax, şəhidlik belə bir ucalıqdır, ünvanı əbədiyyətdir. Şəhid olmağı özünə şərəf bilən hər kəsin daxilində yüksək vətənpərvərlik, cəsurluq, əqidə vardır. Elə buna görə də siz əbədi oldunuz. Hər yerdə sizin şərəfinizə abidələr ucalır, ağaclar əkilir.
Sentyabrın 27-də Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin təşəbbüsü ilə 27 sentyabr − Anım Günü ilə əlaqədar qələbə ilə başa çatan Vətən müharibəsində həlak olan şəhidlərimizin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə Sumqayıtda ağacəkmə aksiyası keçirildi. Aksiyaya şəhərin bir çox idarə, müəssisə və təşkilatlarının kollektivləri qatıldı. Sumqayıt Dövlət Universitetinin kollektivi keçirilən ağacəkmə kampaniyasında fəal iştirak etdilər. Aksiya çərçivəsində əməkdaşlarımız 150 ədəd həmişəyaşıl ağac əkdilər.

Home | News | MONUMENTS ERECTED AND TREES PLANTED IN THE HONOR OF MARTYRS EVERYWHERE
In response to the provocations of the occupying Armenian armed forces, the significance, essence and consequences of the 44-day war, which began under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev and resulted in the complete victory of Azerbaijan, will be analyzed for many years. Thanks to the unity of the Azerbaijani people, the iron will of the Supreme Commander-in-Chief, the unshakable determination, the strength of our Glorious Army and the unity of the servicemen, whose hearts are full of patriotism, the Azerbaijani people have won. It is an undeniable fact that victory in war is achieved through bloodshed on the battlefield. The phrase "Karabakh is Azerbaijan!" uttered by the Supreme Commander-in-Chief became a slogan leading our army to victory. If our young people, who died for the independence of our homeland and the liberation of our lands, are martyred for this sacred cause, it is the greatness of our people. As a Turk, we are a nation that nurtures heroes. "Long live the Motherland," said the parents, who buried their young son. Everyone in front of the tomb says, "We are proud of you, Azerbaijani soldier, protect your homeland with honor." "Long live the Motherland". There is a high level of patriotism, courage and conviction in everyone who is proud to be a martyr. Monuments and trees are planted in the honor of martyrs everywhere.
On September 27, at the initiative of the Sumgayit City Executive Power, a tree-planting campaign was held in Sumgayit to immortalize the memory of our martyrs who died in the Patriotic War, which ended in victory on September 27. The campaign was attended by the staff of many departments, enterprises and organizations of the city. The staff of Sumgayit State University took an active part in the tree-planting campaign. As part of the campaign, our employees planted 150 evergreen trees.