Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin əməkdaşları şəhid məzun Rəşad Mikayılzadənin xatirəsinə inşa edilmiş Şəhid bulağının açılışında iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 30 Sentyabr 2021 20:30
SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin əməkdaşları şəhid məzun Rəşad Mikayılzadənin xatirəsinə inşa edilmiş Şəhid bulağının açılışında iştirak etdilər
Torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi uğrunda gedən Vətən müharibəsində qəhrəmancasına döyüşərək şəhidlik zirvəsinə ucalan şəhidlərimizin doğum və anım günlərində onların ailələrinin, məzarlarının ziyarət olunması artıq Sumqayıt Dövlət Universitetində ənənə halını alıb. Ənənənin davamı olaraq universitetin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin nümayəndələri sentyabrın 30-da Bakının Maştağa qəsəbəsində şəhid məzunumuz Rəşad İlham oğlu Mikayılzadənin xatirəsinə inşa edilmiş bulağın açılışında iştirak etdilər.
Əvvəlcə bulağa gül dəstələri düzüldü və şəhidin əziz xatirəsi ehtiramla yad edildi.
Açılış mərasimində Rayon İcra Hakimiyyətinin rəsmiləri, şəhidin doğmaları, döyüş yoldaşları, hüquq-mühafizə orqanlarının təmsilçiləri, ictimaiyyət nümayəndələri və Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakultəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva, dekan müavini, baş müəllim Araz Mirzəbəyov, kafedra müdiri dosent Loğman Abdullayev, baş müəllim Şəlalə Məmmədova, 3-cü kurs tələbəsi Tacir Əlizadə iştirak etdilər.
Mərasimdə şəhid Rəşad İlham oğlu Mikayılzadənin valideyni onun qısa, şərəfli həyat yolundan, Vətən müharibəsində göstərdiyi igidliklərdən söz açıb, şəhid ailələrinə göstərilən diqqət və qayğıya görə Prezident cənab İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident çox hörmətli Mehriban xanım Əliyevaya minnətdarlıqlarını bildirdi.
Fakültənin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva çıxış edərək Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Müzəffər Ordumuzun qısa müddətdə Vətən müharibəsində qazandığı tarixi qələbədən söz açdı. Bildirdi ki, erməni işğalına qarşı Zəfər Qələbəsi ilə başa çatmış 44 günlük Vətən müharibəsi hər bir azərbaycanlı gənc üçün əsl qəhrəmanlıq məktəbi olub. Könüllü olaraq Milli Ordumuzun sıralarına qoşulan yüzlərlə lənkəranlı gənc də bu müharibədə düşmən ordusunun darmadağın edilməsində yüksək əsgəri rəşadət nümayiş etdirdi. Azərbaycan xalqının böyük oğlu, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin çağırışı ilə ayağa qalxan bu gənclər “hər şeydən öncə Vətən” deyərək cəbhəyə yollanıb, işğal altında olan şəhər və kəndlərimizin azad olunmasında fəal iştirak etdilər. 44 günlük Vətən müharibəsində neçə-neçə qəhrəman əsgər və zabitlərimiz öz canlarından keçərək şəhidlik zirvəsinə ucaldılar. Onlardan biri də tələbəmiz olmuş Rəşad Mikayılzadədir. Dosent Aynurə Yəhyayeva onu da qeyd etdi ki, qürur hissi keçiririk ki, həmin gənclər arasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin də yetirmələri var. Dekan, tələbəsi olmuş Rəşad Mikayılzadə haqqında danışaraq, onun vətənpərvər, nümunəvi tələbə olduğunu bildirdi.
Qeyd edək ki, əslən Lerik rayonunun Camaşayır kəndindən olan Rəşad İlham oğlu Mikayılzadə 30 sentyabr 1995-ci ildə Bakı şəhəri Yasamal rayonunda anadan olmuşdur. Evin tək övladı olan Rəşad uşaqlıq illərini Yasamal rayonunda keçirib. 2002-ci ildə Nəsimi rayon 240 saylı tam orta məktəbin 1-ci sinfinə gedib. Rəşad həm təhsili, həm də tərbiyəsi ilə fərqləndiyindən şəkli oxuduğu məktəbdə şərəf lövhəsinə vurulub. 5-ci sinfi başa vurduqdan sonra təhsilini Sabunçu rayonu 311 nömrəli məktəbdə davam etdirib. 2013-ci ildə orta təhsilini başa vurduqdan sonra Sumqayıt Dövlət Universitetinin Maliyyə və mühasibat uçotu ixtisasına qəbul olub. 2015-ci ildə keçirilən ilk Avropa Oyunlarında könüllü iştirak etdiyinə görə təşəkkürnamə ilə təltif edilib. Rəşad Mikayılzadə 2019-cu ildə Yasamal rayonu Hərbi Komissarlığı tərəfindən həqiqi hərbi xidmətə çağırılıb və Qazax rayonunda yerləşən "N" saylı hərbi hissəyə göndərilib. Dost-tanışları arasında, qohum-qonşuları arasında böyük hörmət və sevgi qazanan Rəşad xidmət etdiyi hərbi hissədə də komandirlərinin və əsgər yoldaşlarının sevimlisi olub. Nümunəvi xidmətinə görə 2020-ci ildə fəxri fərmanla təltif edilib. Rəşad 2020-ci il 27 sentyabrdan etibarən başlayan II Qarabağ müharibəsinin ilk günündən döyüşdə iştirak edib. Döyüş yolunu Füzulidən başlayan Rəşad böyük şücaətlər və qəhrəmanlıqlar göstərib. Daha sonra Xocavənd istiqamətində gedən şiddətli döyüşlərə qatılıb. Düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirməklə və xeyli sayda canlı qüvvəsini məhv etməklə adını qızıl hərfərlə tarixə yazıb. Qəhrəman Rəşad 9 noyabr 2020-ci il tarixində canından və qanından keçərək Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü uğrunda gedən şiddətli döyüşlərdə şəhadətə yüksəlib. Həmin ayın 21-də nəşi Bakı şəhərinə gətirilib və II Fəxri xiyabanda torpağa tapşırılıb. Prezident İlham Əliyevin imzaladığı Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin hərbi qulluqçularının medallarla təltif edilməsi haqqında Sərəncamına əsasən Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarında iştirak etmiş və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirən Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin hərbi qulluqçusu, əsgər Rəşad İlham oğlu Mikayılzadə ölümündən sonra "Döyüşdə fərqlənməyə görə", "Xocavəndin azad olumasına görə", “ Füzulinin azad olunmasına görə” və "Vətən uğrunda" medalları ilə təltif edilib.

Home | News | EMPLOYEES OF THE FACULTY OF ECONOMICS AND MANAGEMENT OF SSU TOOK PART IN THE OPENING OF THE “SHAHID BULAGHI” BUILT IN MEMORY OF THE MARTYRED GRADUATE RASHAD MIKAYILZADE
Yerləşdirilmə tarixi : 30 September 2021 20:30
EMPLOYEES OF THE FACULTY OF ECONOMICS AND MANAGEMENT OF SSU TOOK PART IN THE OPENING OF THE “SHAHID BULAGHI” BUILT IN MEMORY OF THE MARTYRED GRADUATE RASHAD MIKAYILZADE
It has become a tradition at Sumgayit State University to visit the families and graves of our martyrs who fought heroically in the Great Patriotic War for the liberation of our lands. As a continuation of the tradition, representatives of the Faculty of Economics and Management of the University took part in the opening of the “Shahid bulaghi” built in memory of the martyred graduate Rashad Ilham oglu Mikayilzade on September 30 in Mashtaga settlement of Baku.
First, flowers were laid at the fountain and the memory of the martyr was honored.
The opening ceremony was attended by officials of the Executive Power, relatives of the martyr, comrades-in-arms, representatives of law enforcement agencies, public figures and the dean of the Faculty of Economics and Management of Sumgayit State University, associate professor Aynura Yahyayeva, deputy dean, senior lecturer Araz Mirzabeyov, head of the department, associate professor Loghman Abdullayev, senior lecturer Shalala Mammadova and 3rd year student Tajir Alizadeh.
Speaking at the ceremony, the martyr's parents spoke about the short and glorious life of Rashad Ilham oglu Mikayilzade, his bravery in the Great Patriotic War, and thanked President Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva for the attention and care shown to the families of martyrs.
Dean of the Faculty, Associate Professor Aynura Yahyayeva spoke about the historic victory of our Army in a short period of time under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. He said that the 44-day Patriotic War, which ended with the Victory over the Armenian occupation, was a real school of heroism for every Azerbaijani youth. Hundreds of young people from, who voluntarily joined the ranks of our National Army, also showed great military courage in destroying the enemy army in this war. Associate Professor Aynura Yahyayeva also noted that we are proud that among these young people there are graduates of Sumgayit State University. Speaking about Rashad Mikayilzadeh, who was a dean's student, he said that he was a patriotic and exemplary student.
It should be noted that Rashad Ilham oglu Mikayilzade, originally from Jamashayir village of Lerik region, was born on September 30, 1995 in Yasamal district of Baku. Rashad, the only child of the family, spends his childhood in Yasamal district. In 2002, he went to the 1st grade of secondary school No. 240 in Nasimi district. After finishing the 5th grade, he continues his education at school No. 311 of Sabunchu district. After graduating from high school in 2013, he entered Sumgayit State University, majoring in finance and accounting. He is awarded a letter of appreciation for his voluntary participation in the first European Games in 2015. In 2019, Rashad Mikayilzade was called up for active military service by the Yasamal District Military Commissariat and sent to military unit N in Gazakh district. He was awarded an honorary diploma in 2020 for his exemplary service. Rashad has been fighting since the first day of the Second Karabakh War, which began on September 27, 2020. Rashad, who started his career in Fizuli, shows great courage and heroism. Then he took part in the fierce battles in the direction of Khojavend. He writes his name in golden letters by inflicting crushing blows on the enemy and destroying a large number of his forces. Hero Rashad died on November 9, 2020 in the fierce battles for the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan. According to the Order on awarding medals to servicemen of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan signed by President Ilham Aliyev, soldier Rashad Ilham oglu Mikayilzade, a serviceman of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan who took part in combat operations to ensure the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan, was awarded the medals after the death "For Distinguished Service", "For the Liberation of Khojavend", "For the Liberation of Fuzuli" and "For the Motherland". Rest in peace. Long live the motherland!