Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə bir qrup müəllim mükafatlandırıldı
Yerləşdirilmə tarixi : 05 Oktyabr 2021 14:27
SDU-da Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə bir qrup müəllim mükafatlandırıldı
Dünyadakı yüzlərlə sənətin fövqündə dayanan məşğuliyyət müəllimlik peşəsidir. Çünki bütün peşə sahiblərinin, hətta müəllimliyi seçənlərin belə üzünə elm, bilik xəzinəsinin qapısını açan, onları öyrədən yenə də müəllimdir.
Sumqayıt Dövlət Universitetində 5 Oktyabr − Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə rektor unversitetin bir qrup müəllimini qəbul etdi.
Əvvəlcə Azərbaycanın müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov kollektivi peşə bayramı münasibətilə təbrik edərək onlara çətin və eyni zamanda şərəfli işlərində uğurlar arzuladı, respublikada təhsilin inkişafından, maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi istiqamətində görülən işlərdən bəhs etdi. Bildirdi ki, əsası Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və bu gün Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən təhsil islahatları, qəbul olunan Dövlət Proqramları hər bir müəllim üçün stimul yaradır. Son illərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən təhsil sahəsində geniş islahatların həyata keçirilməsi, təhsilin inkişafına, təhsil müəssisələrində çalışan işçilərin əməkhaqlarının və tələbələrin təqaüdlərinin artırılması məhz müəllimlərimizin, təhsil işçilərinin zəhmətinə verilən qiymətin təzahürüdür. Rektor diqqətə çatdırdı ki, ölkə başçısının təhsil sahəsində tapşırıq və sərəncamları Sumqayıt Dövlət Universitetinin inkişafına öz töhfəsini verir. Burada yaradılan yüksək şərait və aparılan məqsədyönlü işlər təhsilin keyfiyyətində əsaslı dönüş yaradıb. Bu istiqamətdə SDU kollektivi məsuliyyəti dərindən dərk edir və davamlı olaraq öz üzərinə düşən işin öhdəsindən layiqincə gəlməyə çalışır.
Rektor onu da qeyd etdi ki, COVID-19 pandemiyasının təhsil sisteminə də təsirsiz ötüşməməsi müəllimlərin üzərinə yeni vəzifə və öhdəliklər qoydu. Çətin pandemiya günlərində müəllimlərimiz əzmlə pandemiyanın gətirdiyi çətinliyin aradan qaldırılması və təhsilin davamlılığını təmin etmək, eyni zamanda tələbələrin onlayn tədris prosesinə cəlb edilməsi üçün bütün imkanlarını səfərbər etdilər. Bu gün istər təhsilimizin inkişafında, istərsə də digər sahələrdə uğurların əldə edilməsində, Vətən uğrunda döyüşən əsgərlərimizin vətənpərvər ruhda yetişməsində, onlara milli ruhun aşılanmasında müəllimlərin rolu və əməyi danılmazdır. Vətənpərvər gənclik Qarabağ uğrunda gedən əks-hücum döyüşlərində, düşmən tərəfindən işğal edilmiş ərazilərimizin azad edilməsində şücaətlə mübarizə apardı, müstəqil Azərbaycanın qəhrəmanlıq tarixini yenidən yazdı.
Rektor çıxışının sonunda müəllimlərə müqəddəs peşəni şərəflə və məsuliyyətlə yerinə yetirməkdə uğurlar arzuladı.
Sonra universitetin ictimai həyatında fəal iştirak etdiklərinə və səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətlərinə görə bir qrup müəllimə universitet rəhbərliyi tərəfindən pul mükafatı verildi və onlar fəxri fərmanla təltif olundular.

Home | News | A GROUP OF TEACHERS AWARDED AT SSU ON OCCASION OF INTERNATIONAL TEACHERS’ DAY
On the occasion of October 5 - International Teachers' Day, the rector of Sumgayit State University received a group of university teachers.
First, the memory of our martyrs who died for the independence and territorial integrity of Azerbaijan was commemorated with a minute of silence.
Rector of the University Professor Elkhan Huseynov congratulated the staff on their professional holiday and wished them success in their difficult and honorable work, spoke about the development of education in the country, the work done to strengthen the material and technical base. He noted that the educational reforms initiated by the Great Leader Heydar Aliyev and successfully continued today by President Ilham Aliyev, the adopted State Programs create an incentive for every teacher. The implementation of extensive reforms in the field of education by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev in recent years, the development of education, increasing the salaries of employees and scholarships of educational institutions is a manifestation of the appreciation of our teachers and educators. The rector noted that the President's instructions and orders in the field of education contribute to the development of Sumgayit State University. The high conditions created here and the purposeful work carried out have made a fundamental change in the quality of education.
The rector also noted that the impact of the COVID-19 pandemic on the education system has placed new responsibilities on teachers. During the difficult pandemic days, our teachers worked hard to overcome the difficulties caused by the pandemic and ensure the sustainability of education, as well as to involve students in the online learning process. Today, the role and work of teachers in the development of our education, as well as in achieving success in other areas, in the patriotic upbringing of our soldiers fighting for the Motherland, in instilling in them the national spirit is undeniable. The patriotic youth fought valiantly in the counter-offensive for Karabakh, in the liberation of our territories occupied by the enemy, and rewrote the heroic history of independent Azerbaijan.
At the end of his speech, the rector wished the teachers success in fulfilling their sacred profession with honor and responsibility.
Then, a group of teachers were awarded cash prizes and honorary diplomas by the university administration for their active participation in the public life of the university and their effective scientific and pedagogical activities.