Əsas səhifə | Xəbərlər | İqtisadçı alimlərimiz onlayn formatda dəyirmi masada iştirak etdilər
Oktyabrın 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat kafedrasının Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin İqtisadi təhlükəsizlik, Belarusiya Milli Texniki Universitetinin Menecment kafedralarının birgə təşkilatçılığı ilə «Qloballaşma və beynəlxalq qeyri-sabitlik şəraitində milli iqtisadiyyatların inkişaf istiqamətləri: problemlər, risklər, perspektivlər» adlı onlayn formatda dəyirmi masa keçirildi.
Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin Biznes və Kreativ İndustriya Ekosistemi İnstitutunun direktoru, Başqırdıstan Respublikasının əməkdar elm xadimi, Rusiya Federasiyasının ali peşə təhsilinın fəxri işçisi prof. Solodilova Natalya Zinovyevna tədbir iştirakçılarını salamladı, Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat, Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin İqtisadi təhlükəsizlik kafedraları arasında dəyirmi masaların mütəmadi keçirilməsinin təqdirəlayiq hal olduğunu, bu görüşlərə digər ali məktəblərin müvafiq kafedralarının də maraq göstərməsini qeyd etdi. Bildirdi ki, bugünkü görüşə Belarusiya Milli Texniki Universitetinin Menecment kafedrasının qoşulması bunun əyani sübutudur. Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat, Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin İqtisadi təhlükəsizlik kafedralarının başlatdıqları elmi görüşlər silsiləsinin formatının genişlənməsindən məmunluğunu, bugünkü dəyirmi masanın bütün tədbir iştirakçıları üçün faydalı olacağına inamını bildirdi.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dos. Aynurə Yəhyayeva tədbir iştirakçılarını salamladı, tədbirin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Qeyd etdi ki, dəyirmi masanın keçirilməsində məqsəd Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında imzalanmış müqavilələrin müddəalarının reallaşdırılması, həmçinin Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat kafedrasının beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi, universitetlərin müvafiq kafedraları arasında elm-tədris əlaqələrinin dərinləşdirilməsidir.
Dekan dos. Aynurə Yəhyayeva onu da diqqətə çatdırdı ki, ötən əsrin sonlarında Azərbaycan mürəkkəb tarixi dövr yaşasa da, sosial-iqtisadi və mədəni həyatda böyük təkamül yolunu inamla keçərək, sabit, təhlükəsiz və müasir həyat səviyyəsini təmin etmiş ölkə kimi dünyada tanındı. Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən iqtisadi strategiya və dərin islahatlar ölkəmizin iqtisadi qüdrətinin daha da artacağına, müasir həyat standartlarına əsaslanan yüksək sosial rifah cəmiyyətinin formalaşacağına zəmin yaradıb. Ölkə Prezidentinin “Azərbaycan 2030: Sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” barədə müvafiq Sərəncamında da bu məsələyə mühüm istiqamət kimi yanaşılıb. Bu çərçivədə regionda təhlükəsizliyin, sabitliyin, rifahın və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın formalaşması, eləcə də iqtisadi və ticarət əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi Cənubi Qafqazın lider dövləti olan Azərbaycanın region iqtisadiyyatının ümumi arxitekturasının müəyyən edilməsində rolunu daha da möhkəmləndirəcək.
SDU-nun İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dos. Lalə Mahmudova iştirakçıları salamladı, qloballaşma və beynəlxalq qeyri-sabitlik şəraitində milli iqtisadiyyatların üzləşdikləri problemlərin təhlilinin, yaranan risklərin qiymətləndirilməsinin, inkişaf perspektivləri və istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsinin vacibliyini vurğuladı.
Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetindən İqtisadi təhlükəsizlik kafedrasının müdiri i.e.n., dos. Olqa Vladimirovna Mamatelaşvili “Müasir iqtisadiyyatın riskləri”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat kafedrasının baş müəllimi Məhəmməd Əhmədov “Davamlı və ardıcıl inkişafın əsas xüsusiyyətləri”, Belarusiya Milli Texniki Universitetinin Menecment kafedrasının dosenti Aleksandr Vasilyeviç Kovalyov “Qeyri-sabit dünyada pul institutu: alternetivlərin axtarışı” mövzusunda çıxış etdilər.

Главная страница | Новости | Наши ученые-экономисты приняли участие в круглом столе в режиме онлайн
7 октября кафедра экономики Сумгаитского государственного университета приняла участие в онлайн-заседании круглого стола «Тенденции развития национальных экономик в условиях глобализации и международной нестабильности: проблемы, риски, перспективы», организованного совместно с кафедрой экономической безопасности Уфимского государственного нефтяного технического университета и кафедрой менеджмента Национального технического университета Беларуси.
Директор Института экосистемы бизнеса и креативной индустрии Уфимского государственного нефтяного технического университета, заслуженный деятель науки Республики Башкортостан, заслуженный работник высшего профессионального образования РФ проф. Солодилова Наталья Зиновьевна приветствовала участников мероприятия. Она отметила, что между кафедрой экономики Сумгаитского государственного университета и кафедрой экономической безопасности Уфимского государственного нефтяного технического университета регулярно проводятся круглые столы. Большой интерес к этим встречам проявляют и представители других вузов. Присоединение к сегодняшнему заседанию кафедры менеджмента Национального технического университета Беларуси - яркое тому подтверждение. Она выразила удовлетворение расширением формата серии научных встреч, инициированных кафедрой экономической безопасности Уфимского государственного нефтяного технического университета и Сумгаитского государственного университета, и выразила уверенность, что сегодняшний круглый стол будет полезен для всех участников.
Декан факультета экономики и управления доц. Айнура Яхъяева в свою очередь приветствовала участников и рассказала о важности мероприятия. Она отметила, что целью круглого стола является реализация положений соглашения о сотрудничестве между Сумгаитским государственным университетом и Уфимским государственным нефтяным техническим университетом, а также расширение международных связей экономического факультета Сумгаитского государственного университета, углубление научных и других связей в сфере образования между соответствующими кафедрами.
Доц. Айнура Яхъяева также отметила, что, несмотря на сложный исторический период, который пережила страна в конце прошлого века, Азербайджан был признан в мире как государство, уверенно прошедшее большую эволюцию в своей социально-экономической и культурной жизни и обеспечившее стабильный, безопасный и современный уровень жизни. Экономическая стратегия Президента Ильхама Алиева и осуществленные реформы заложили основу для дальнейшего роста экономической мощи нашей страны и формирования общества высокого социального благосостояния, основанного на современных стандартах жизни.
Соответствующий Указ президента «Азербайджан 2030: национальные приоритеты социально-экономического развития» также является важным документом в этом направлении. В таком контексте формирование безопасности, стабильности, процветания и взаимовыгодного сотрудничества в регионе, а также развитие торгово-экономических отношений будут способствовать дальнейшему усилению роли Азербайджана как ведущего государства на Южном Кавказе.
Заведующая кафедрой экономики СГУ доц. Лала Махмудова подчеркнула важность анализа проблем, с которыми сталкиваются национальные экономики в условиях глобализации и международной нестабильности, оценки рисков, определения перспектив и направлений развития.
Далее с докладами выступили заведующая кафедрой экономической безопасности Уфимского государственного нефтяного технического университета доц. Ольга Владимировна Мамателашвили «Риски современной экономики», старший преподаватель кафедры экономики Сумгаитского государственного университета Мухаммед Ахмедов «Ключевые особенности стабильного и последовательного развития», доцент кафедры менеджмента Национального технического университета Беларуси Александр Васильевич Ковалев « Институт денег в нестабильном мире: поиск альтернатив».