Əsas səhifə | Xəbərlər | İqtisadçı alimlərimiz onlayn formatda dəyirmi masada iştirak etdilər
Oktyabrın 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat kafedrasının Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin İqtisadi təhlükəsizlik, Belarusiya Milli Texniki Universitetinin Menecment kafedralarının birgə təşkilatçılığı ilə «Qloballaşma və beynəlxalq qeyri-sabitlik şəraitində milli iqtisadiyyatların inkişaf istiqamətləri: problemlər, risklər, perspektivlər» adlı onlayn formatda dəyirmi masa keçirildi.
Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin Biznes və Kreativ İndustriya Ekosistemi İnstitutunun direktoru, Başqırdıstan Respublikasının əməkdar elm xadimi, Rusiya Federasiyasının ali peşə təhsilinın fəxri işçisi prof. Solodilova Natalya Zinovyevna tədbir iştirakçılarını salamladı, Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat, Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin İqtisadi təhlükəsizlik kafedraları arasında dəyirmi masaların mütəmadi keçirilməsinin təqdirəlayiq hal olduğunu, bu görüşlərə digər ali məktəblərin müvafiq kafedralarının də maraq göstərməsini qeyd etdi. Bildirdi ki, bugünkü görüşə Belarusiya Milli Texniki Universitetinin Menecment kafedrasının qoşulması bunun əyani sübutudur. Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat, Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin İqtisadi təhlükəsizlik kafedralarının başlatdıqları elmi görüşlər silsiləsinin formatının genişlənməsindən məmunluğunu, bugünkü dəyirmi masanın bütün tədbir iştirakçıları üçün faydalı olacağına inamını bildirdi.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dos. Aynurə Yəhyayeva tədbir iştirakçılarını salamladı, tədbirin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Qeyd etdi ki, dəyirmi masanın keçirilməsində məqsəd Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında imzalanmış müqavilələrin müddəalarının reallaşdırılması, həmçinin Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat kafedrasının beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi, universitetlərin müvafiq kafedraları arasında elm-tədris əlaqələrinin dərinləşdirilməsidir.
Dekan dos. Aynurə Yəhyayeva onu da diqqətə çatdırdı ki, ötən əsrin sonlarında Azərbaycan mürəkkəb tarixi dövr yaşasa da, sosial-iqtisadi və mədəni həyatda böyük təkamül yolunu inamla keçərək, sabit, təhlükəsiz və müasir həyat səviyyəsini təmin etmiş ölkə kimi dünyada tanındı. Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən iqtisadi strategiya və dərin islahatlar ölkəmizin iqtisadi qüdrətinin daha da artacağına, müasir həyat standartlarına əsaslanan yüksək sosial rifah cəmiyyətinin formalaşacağına zəmin yaradıb. Ölkə Prezidentinin “Azərbaycan 2030: Sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” barədə müvafiq Sərəncamında da bu məsələyə mühüm istiqamət kimi yanaşılıb. Bu çərçivədə regionda təhlükəsizliyin, sabitliyin, rifahın və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın formalaşması, eləcə də iqtisadi və ticarət əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi Cənubi Qafqazın lider dövləti olan Azərbaycanın region iqtisadiyyatının ümumi arxitekturasının müəyyən edilməsində rolunu daha da möhkəmləndirəcək.
SDU-nun İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dos. Lalə Mahmudova iştirakçıları salamladı, qloballaşma və beynəlxalq qeyri-sabitlik şəraitində milli iqtisadiyyatların üzləşdikləri problemlərin təhlilinin, yaranan risklərin qiymətləndirilməsinin, inkişaf perspektivləri və istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsinin vacibliyini vurğuladı.
Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetindən İqtisadi təhlükəsizlik kafedrasının müdiri i.e.n., dos. Olqa Vladimirovna Mamatelaşvili “Müasir iqtisadiyyatın riskləri”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat kafedrasının baş müəllimi Məhəmməd Əhmədov “Davamlı və ardıcıl inkişafın əsas xüsusiyyətləri”, Belarusiya Milli Texniki Universitetinin Menecment kafedrasının dosenti Aleksandr Vasilyeviç Kovalyov “Qeyri-sabit dünyada pul institutu: alternetivlərin axtarışı” mövzusunda çıxış etdilər.

OUR ECONOMISTS TOOK PART IN AN ONLINE ROUND TABLE
On October 7, an online round table was held entitled "Development trends of national economies in the context of globalization and international instability: problems, risks, prospects", jointly organized by the Department of Economics of Sumgayit State University, Department of Economic Security of Ufa State Oil Technical University and the Department of Management of the National Technical University of Belarus.
Director of the Institute of Business and Creative Industry Ecosystem of Ufa State Oil Technical University, Honored Scientist of the Republic of Bashkortostan, Honorary Worker of Higher Vocational Education of the Russian Federation prof. Solodilova Natalya Zinovyevna greeted the participants of the event, noting the regular holding of round tables between the departments of Economics of Sumgayit State University and Economic Security of Ufa State Oil Technical University, and the interest of other departments of these universities in these meetings. She said that the joining of the Department of Management of the National Technical University of Belarus to today's meeting is a clear proof of this. She expressed satisfaction with the expansion of the format of the series of scientific meetings, and expressed confidence that today's round table will be useful for all participants.
Dean of the Faculty of Economics and Management Assoc. prof. Aynura Yahyayeva greeted the participants and spoke about the importance of the event. She noted that the purpose of the round table is to implement the provisions of agreements on cooperation between Sumgayit State University and Ufa State Oil Technical University, as well as to expand international relations of the Department of Economics of Sumgayit State University, to deepen scientific and educational ties between the relevant departments.
Dean docent Aynura Yahyayeva also noted that despite the difficult historical period at the end of the last century, Azerbaijan was recognized in the world as a country that confidently went through a great evolution in its socio-economic and cultural life and ensured a stable, secure and modern standard of living. The economic strategy and deep reforms implemented under the leadership of President Ilham Aliyev have laid the foundation for the further growth of our country's economic power and the formation of a high social welfare society based on modern living standards. The relevant Presidential Decree on "Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development" also addresses this issue as an important direction. In this context, the formation of security, stability, prosperity and mutually beneficial cooperation in the region, as well as the development of economic and trade relations will further strengthen the role of Azerbaijan, a leading state in the South Caucasus, in determining the overall architecture of the region's economy.
Head of the Department of Economics of SSU Assoc. prof. Lala Mahmudova greeted the participants and stressed the importance of analyzing the problems faced by national economies in the context of globalization and international instability, assessing the risks, identifying development prospects and directions.
Afterwards the Head of the Department of Economic Security from Ufa State Oil Technical University cand.econ.sc, docent Olga Vladimirovna Mamatelashvili delivered speech on "Risks of the modern economy", senior lecturer of the Department of Economics of Sumgayit State University Mahammad Ahmadov on"Key features of sustainable and consistent development", Associate Professor of Management of the National Technical University of Belarus Alexander Vasilyevich Kovalev "Monetary institution in an unstable world: search for alternatives" they did.