Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsinin 30 illiyi münasibətilə Respublika elmi konfransı keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Oktyabr 2021 14:08
SDU-da Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsinin 30 illiyi münasibətilə Respublika elmi konfransı keçirildi
Oktyabrın 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Azərbaycan Respublikası 1991‒2021: dövlət müstəqilliyinin bərpası, iqtisadi və sosial-mədəni inkişafı” mövzusunda Respublika elmi konfransı onlayn formatda keçirildi.
Konfransda universitetin professor-müəllim heyəti ilə yanaşı, qonaq qismində Millət vəkilləri AMEA-nın müxbir üzvü, Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru Musa Qasımlı, professor Hikmət Baba oğlu, BDU-nun Mənbəşünaslıq, tarixşünaslıq və metodika kafedrasının müdiri professor Anar İsgəndərov və respublikamızın tanınmış tarixçi alimləri iştirak etdilər.
Konfransı giriş nitqi ilə açan universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov qonaqları salamladı, tarixi zəfərimizdən, müstəqilliyimizdən və konfransın əhəmiyyətindən danışdı, iştirakçıları bayram münasibətilə təbrik etdi. Bildirdi ki, 2021-ci il oktyabrın 18-də Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsinin 30 ili tamam olur. Azərbaycan xalqı 1991-ci ildən sonra ilk dəfə bu bayramı tam fərqli olaraq, öz ərazi bütövlüyünü bərpa etmiş qalib xalq kimi qeyd edir. Bu baxımdan dövlətçilik tariximizdə müstəsna əhəmiyyətli mərhələlərin, xüsusən müstəqilliyin əldə edilməsi və bərpası kimi tarixi günlərin onların mahiyyəti və məzmununa uyğun daha dəqiq ifadə olunması böyük önəm kəsb edir. “1993‒2003-cü illər ölkəmizdə sabitlik və inkişaf illəri kimi tarixdə qalacaqdır. Çünki məhz o illərdə həm dövlətçiliyin əsasları qoyuldu, Azərbaycan dövləti quruldu, 1995-ci ildə müstəqil dövlətin Konstitusiyası qəbul edildi, dövlətçiliyin ideoloji əsasları qoyuldu və bu gün də ölkəmizin əsas ideoloji şüarı azərbaycançılıq məfkurəsidir. Məhz Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan bu əsaslar bu gün Azərbaycan xalqına yol göstərir”. Dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyev bu fikirləri ilə müstəqil Azərbaycanımızın 30 illik tarixinin aydın mənzərəsini yaradır. Hansı sahəyə diqqət yetirsək, inkişaf, tərəqqi görərik. Cənab İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, yola saldığımız il hər zaman əvvəlki ildən daha uğurlu, daha yaddaqalan olur. Bu da ondan irəli gəlir ki, uğurların davamlılığının təmin edilməsi üçün zəruri addımlar atılır. Xüsusi vurğulamaq lazımdır ki, ərazi bütövlüyümüzün bərpa edilməsi, Ermənistan‒Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüquq normaları əsasında həll edilməsi üçün Prezident cənab İlham Əliyevin tutduğu qətiyyətli mövqe, ordu quruculuğuna, hərbi-sənaye kompleksinin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğı 44 günlük Vətən müharibəsində dəmir yumruğa çevrilib düşmənin başını əzdi. Beləliklə, XXI əsrin müharibəsini aparan Azərbaycan düşmən üzərində tarixi qələbəsini qazandı, doğma Qarabağımız əsl sahiblərinə qaytarıldı.
Konfransda AMEA-nın müxbir üzvü, Millət vəkili, Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru Musa Qasımlı “30 ilin başlıca yekunları və perspektivlər” mövzusunda məruzə edərək Müstəqillik Gününün əhəmiyyətindən danışdı. 30 il əvvəl qəbul edilən müstəqillik haqqında Konstitusiya Aktının tariximizin ən şanlı səhifəsində öz layiqli yerini tutduğunu vurğuladı.
SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsində Heydər Əliyev siyasəti” mövzusunda məruzə edərək Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin çoxşaxəli fəaliyyətindən, Azərbaycanın inkişafı, müstəqilliyin qorunması və milli dövlətçiliyin gücləndirilməsi istiqamətində misilsiz tarixi xidmətlərindən, böyük xilaskarlıq missiyasından danışdı. Bildirdi ki, 1993-cü ildə Ulu öndərin yenidən hakimiyyətə qayıdışı ilə Azərbaycanda müstəqilliyin, suverenliyin qorunması, ölkədə ictimai-siyasi sabitliyin bərpa edilməsi mümkün oldu.
Millət vəkili professor Hikmət Baba oğlunun “Azərbaycan Respublikasının xarici siyasətinin əsas prioritetləri və əldə olunan nəticələr” mövzusunda məruzəsi dinlənildi. Qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin yürütdüyü uğurlu daxili və xarici siyasət sayəsində Dahi rəhbərdən bizə miras qalmış müstəqil dövlətimiz daha da möhkəmlənir, xalqımızın rifahı ildən-ilə daha da yaxşılaşır, ölkəmiz çiçəklənir.
BDU-nun Mənbəşünaslıq, tarixşünaslıq və metodika kafedrasının müdiri, Millət vəkili professor Anar İsgəndərov “44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycanın haqq işini müdafiə edən dövlətlər” mövzusunda məruzə edərək 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər Ordumuzun qazandığı qələbədən danışdı. Qeyd etdi ki, Azərbaycan Ordusunun peşəkarlığı, orduda yüksək nizam-intizam, müasir hərbi texnologiyalara malik olması və ondan məharətlə istifadə bacarığı döyüşlərdə öz sözünü dedi. Zəfərlə başa çatan Vətən müharibəsində kimin dost, kiminsə düşmən olduğunu açıq-aşkar gördük. Nə yaxşı ki, dost, qardaş ölkələrin bir çoxu etimadı yüksək səviyyədə doğrultdu və bizi qələbəyə ilhamlandırdı, aldığımız dəstəklər gücümüzə güc qatdı.
SDU-nun Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Azərbaycan Respublikasının iqtisadi və sosial-mədəni inkişafı” mövzusunda məruzə etdi. Bildirdi, Müstəqil Azərbaycan Prezident cənab İlham Əliyevin milli maraqlara əsaslanan müdrik siyasəti nəticəsində iqtisadi inkişaf potensialına görə dünyada lider mövqeyindədir. Sözlə əməlin vəhdətinə əsaslanan, Azərbaycanın öz gücünə söykənən müstəqil siyasəti xarici təhdidlərdən, beynəlxalq şəraitdən asılı olmayaraq ölkəmizi sürətlə irəli aparır, dinamik və hərtərəfli inkişaf tempi qorunur, dünyadakı mövqeləri daha da möhkəmlənir.
İştirakçılar belə bir mövzuda konfransın təşkili üçün Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoruna, təşkilat komitəsinə dərin təşəkkürlərini bildirdilər.
Konfransın sonrakı işi haqqında Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev məlumat verdi. Bildirdi ki, konfransın gündəliyinə 154 məruzə daxil edilmişdir. Konfrans öz işini 4 bölmə üzrə iki gün davam etdirəcəkdir.

Главная страница | Новости | В СГУ проведена Республиканская научная конференция, посвященная 30-летию восстановления государственной независимости Азербайджана
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Октябрь 2021 14:08
В СГУ проведена Республиканская научная конференция, посвященная 30-летию восстановления государственной независимости Азербайджана
14 октября в Сумгаитском государственном университете в формате онлайн состоялась Республиканская научная конференция «Азербайджанская Республика 1991-2021: восстановление государственной независимости, экономическое и социально-культурное развитие».
В работе конференции наряду с профессорско-преподавательским составом университета, в качестве гостей приняли участие народные депутаты, член-корр. НАНА, директор Института кавказоведения Муса Гасымлы, профессор Хикмет Баба оглу, зав. кафедрой источниковедения, историографии и методики БГУ, профессор Анар Искендеров и известные ученые–историки республики.
Вначале участники минутой молчания почтили память шехидов, отдавших жизнь за свободу и целостность нашей Родины.
Конференцию открыл ректор университета, профессор Эльхан Гусейнов. Он поприветствовал гостей и сказал об исторической победе нашей страны, её независимости и значении проводимой конференции, а также поздравил участников с праздником.
Было отмечено, что 18 октября 2021-го года исполняется 30 лет со дня восстановления государственной независимости Азербайджанской Республики. После 1991-го года азербайджанский народ впервые отмечает этот праздник по-особому, как народ, восстановивший свою территориальную целостность и одержавший победу.
С этой точки зрения имеют большое значение знаменательные этапы в истории нашей государственности, особенно, такие, как завоевание суверенитета и его восстановление. Очень важно отметить значение и содержание этих исторических дней. «1993-2003-ие годы останутся в истории как годы стабильности и развития страны. Потому что именно в эти годы заложены основы нашей государственности и создано азербайджанское государство, была принята Конституция суверенной республики в 1995-ом году, были заложены идеологические основы нашей государственности. И сегодня идеологическим девизом нашей страны является идея азербайджанства. Эти основы, заложенные именно Гейдаром Алиевым, сегодня указывают путь азербайджанскому народу». Это высказывание главы государства Ильхама Алиева создает полную картину 30-летней истории суверенного Азербайджана. По всей стране идет развитие и процветание.
Как отмечает Президент Ильхам Алиев, каждый провожаемый нами год оказывается успешнее, плодотворнее предыдущего. Все становится возможным благодаря тому, что предпринимаются шаги для обеспечения непрерывности этих успехов. Следует особо отметить, что для восстановления территориальной целостности, для решения вопроса Нагорного Карабаха согласно нормам международного права, требовалась решительная воля Президента Ильхама Алиева, создание армии, развитие военно-промышленного комплекса. Все это в конечном итоге, превратившись в железный кулак, сломило хребет армянскому фашизму в 44 –дневной Отечественной войне.
Таким образом, Азербайджан, который проводил войну XXI века, одержал историческую победу над врагом и возвратил родной Карабах его истинным владельцам.
На конференции с докладом «Главные итоги и перспективы 30-ти лет» выступил член-корр. НАНА, народный депутат, директор Института кавказоведения Муса Гасымлы. Он сказал о значении Дня независимости и отметил, что Конституционный акт о независимости, принятый 30 лет назад, занимает достойное место в нашей истории.
Декан факультета Истории и географии, профессор Адиль Бахшалиев выступил с докладом «Политика Гейдара Алиева в укреплении государственной независимости Азербайджанской Республики». Он рассказал о многогранной деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева, развитии Азербайджана, защите суверенитета и укреплении национальной государственности. Докладчик отметил, что Гейдар Алиев имеет большие заслуги в укреплении азербайджанской государственности. Общенациональный лидер выполнил свою миссию и как спаситель азербайджанского народа. Только с его возвращением к власти в 1993-ем году стало возможным установление общественно-политической стабильности в стране.
Был заслушан также доклад народного депутата, профессора Хикмета Баба оглу на тему «Основные приоритеты внешней политики Азербайджанской Республики и достигнутые результаты». Он отметил, что Президент страны, Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев ведет успешную внешнюю и внутреннюю политику.
Зав. кафедрой источниковедения, историографии и методики БГУ, народный депутат, профессор Анар Искендеров выступил с докладом «Государства, которые защищали правое дело Азербайджана во время 44 –дневной Отечественной войны». Он рассказал о победе, завоеванной Вооруженными силами под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева в Отечественной войне. Было отмечено, что профессионализм азербайджанской армии, высокая дисциплинированность, наличие современного вооружения способствовали тому, что Азербайджан одержал победу над врагом. За время своей победоносной войны азербайджанский народ узнал, кто является ему другом, а кто – врагом. Отрадно осознавать, что у нас были дружеские страны, которые морально и политически поддерживали правое дело Азербайджана. Зав. кафедрой Истории Азербайджана и народов Восточной Европы СГУ профессор Ширхан Селимов выступил с докладом «Экономическое и социально-культурное развитие Азерба йджана». Он отметил, что мудрая политика Президента Ильхама Алиева, опирающаяся на национальные интересы, позволила стране занять одно из лидирующих мест по своему потенциалу.
Азербайджан, у которого слова не расходятся с делами, проводит самостоятельную политику и укрепляет свою позицию на мировой арене.
Участники выразили благодарность ректору Сумгаитского государственного университета и организационному комитету за проведение конференции.
О последующей работе конференции декан Адиль Бахшалиев сказал, что она продлится в течение 2-ух дней по 4-ем секциям.