SDU-da Heydər Əliyev məktəbinin növbəti onlayn formatda məşğələsi keçirildi
Oktyabrın 15-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev məktəbinin “Heydər Əliyev ideyaları müasir təhsil quruculuğunun əsasıdır” mövzusunda onlayn formatda məşğələsi keçirildi.
Tədbiri universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, ümummilli liderin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə ölkəmizin hərtərəfli tərəqqisi, xalqımızın mənəvi-mədəni təkamülü, milli-mənəvi dəyərlərin qorunması sahəsində, elm və təhsilin inkişafı istiqamətində gördüyü işlərdən, habelə təhsil və təhsil işçilərinə göstərdiyi qayğıdan bəhs etdi. Bildirdi ki, ümummilli liderimiz Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərlik etdiyi 35 il ərzində dövlətçilik tariximizə xilaskar kimi daxil olub və respublikamıza rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə bu missiyanı çox böyük uğurla yerinə yetirib. Ulu öndər hələ 1969-cu ildə birinci dəfə respublika rəhbərliyinə gəldiyi zaman xüsusi diqqət verdiyi sahələrdən biri də məhz təhsil sahəsi idi. Artıq XX əsrin 70‒80-ci illəri xalqımızın tarixində yalnız iqtisadiyyatın bütün sahələrinin inkişafı dövrü kimi deyil, həm də elmin, təhsilin, mədəniyyətin misilsiz tərəqqisi illəri kimi ayrıca mərhələ təşkil edir. Həmin dövrdə gələcək müstəqilliyimizin təməli qoyulmuş, iqtisadi, sosial və mədəni potensial formalaşdırılmışdır. Bu mərhələdə görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev Azərbaycanın iqtisadi-mədəni inkişafı, sənayenin, kənd təsərrüfatının, mədəniyyət, elm, təhsil və digər prioritet sahələrin idarə edilməsi üçün bacarıqlı və yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasının vacibliyini mühüm vəzifə kimi qarşıya qoyaraq təhsilin inkişafına xüsusi qayğı göstərirdi. Ulu öndər Heydər Əliyevin elm və təhsil siyasətinin prioritetlərindən biri də hər iki sahənin idarə edilməsinə yeni yanaşmaların olmasıdır. Reallıqlar göstərir ki, hazırda ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən bu istiqamətdə aparılan işlər Azərbaycan xalqının xoş gələcəyinə xidmət edəcək səviyyədə uğurla davam etdirilir. 1993-cü ildən bu günə kimi müstəqil Azərbaycan dövləti, sözün həqiqi mənasında, sürətli, dinamik və hərtərəfli inkişaf dövrünü yaşayır.
Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, Azərbaycan xalqının taleyində mühüm əhəmiyyət kəsb edən elə günlər var ki, həmin günlərdə onun gələcək həyatını müəyyən edən önəmli başlanğıcların əsası qoyulub. Belə mühüm günlərdən biri də oktyabrın 15-nə təsadüf edir. 2003-cü il oktyabrın 15-də Ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi kursunun layiqli davamçısı İlham Əliyev xalqımızın etimadını qazanaraq Azərbaycan Prezidenti seçildi və bununla da, ölkəmizin inkişafında yeni bir mərhələ başlandı. Azərbaycan xalqı 2003-cü ildə cənab İlham Əliyevi Prezident seçməklə öncə Heydər Əliyevin siyasi kursuna səs verdi. O kursa sadiqliyini nümayiş etdirən xalqımız ümummilli liderə sevgisini və inamını bir daha sübut etdi. Azərbaycan xalqı sülhün, əmin-amanlığın, tərəqqinin, inkişafın, quruculuğun və sabitliyin tərəfində olduğunu nümayiş etdirdi. Qısa zaman kəsiyində Azərbaycan siyasi çəkisinə və iqtisadi inkişaf tempinə görə dünyanın ən önəmli ölkələri sırasına daxil oldu. Prezident cənab İlham Əliyev təhsilin davamlı inkişafını daim diqqət mərkəzində saxlamış, bu sahədə islahatların dərinləşməsi üçün sərəncamlar imzalamışdır. Ölkə başçısının diqqəti, qayğısı və yaxından dəstəyi ilə “qara qızıl”dan, maddi dəyərlərdən əldə edilən gəlir ölkədə insan kapitalının inkişafına yönəldilmişdir.
Rektor onu da vurğuladı ki, Prezident cənab İlham Əliyevin qətiyyətli və məqsədyönlü fəaliyyəti nəticəsində Azərbaycanın Müzəffər Ordusu 30 illik işğala son qoydu. Beləliklə, düşmənin illərlə yaratdığı “məğlubedilməz ordu” mifi 44 gün ərzində bütün dünyanın gözü qarşısında fiaskoya uğradı, Ermənistan ordusu darmadağın edildi və “Dəmir yumruq” əməliyyatı Azərbaycanın Şanlı Qələbəsi ilə başa çatdı. Geniş dünyagörüşünə, dərin və hərtərəfli biliyə, yüksək mədəniyyətə malik olan Ali Baş Komandan İlham Əliyev müharibə dövründə dünyanın aparıcı media quruluşlarının jurnalistlərinə onlarla müsahibələr vermiş, bəzi ermənipərəst jurnalistlərin təxribat dolu suallarını tarixi faktlar və dəlillərlə cavablandırmışdır. Bu gün 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra işğaldan azad olunan ərazilərdə bərpa və yenidənqurma işlərinin aparılması, lazımi infrastrukturun yaradılması, öz doğma yurdlarına qayıtmaq istəyən vətəndaşlarımızın yaşayışı və işgüzar fəaliyyəti üçün şəraitin təşkil edilməsi dövlət siyasətinin prioritetidir. Azad edilmiş ərazilərdə bütün infrastrukturun fəal şəkildə bərpası aparılır. “İnanıram ki, Azərbaycanın dilbər guşəsi Qarabağda yeni mədəniyyət sarayları, idman arenaları, sanatoriyalar, təhsil və səhiyyə müəssisələri yaradılacaq. Qarabağ nəinki Azərbaycanın, dünyanın ən gözəl məkanlarından birinə çevriləcək”.
Tədbirdə Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Xalidə Həsənova “Heydər Əliyev ideyaları müasir təhsil quruculuğunun əsasıdır” mövzusunda məruzə etdi. Məruzə ətrafında Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “İlham Əliyevin siyasi varislik və xilaskarlıq missiyası”, baş hüquqşünas dosent Əminə Həsənova “Müstəqil Azərbaycanın təhsil sisteminin hüquqi bazası”, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının dosenti, psixologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sevər Mirzəyeva “Orta ümumtəhsil məktəblərində Heydər Əliyev qayğısı”, İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının müdiri professor Aqil Hüseynov “Heydər Əliyev və Azərbaycanda ali təhsil”, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin II kurs tələbəsi Sədiyyə Rəhimli “44 günlük müharibədə qələbəmiz Heydər Əliyevin hərbi kadr siyasətinin nəticəsidir” mövzularında çıxış etdilər. Qeyd etdilər ki, ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycanda bütün sahələrdə olduğu kimi, elm və təhsil sahəsində də uğurlu islahatların müəllifi kimi tanınmışdır. Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulmuş bu möhtəşəm və uğurlu siyasət indi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Bu gün Azərbaycanda təhsil sisteminin daha da inkişafı üçün məqsədyönlü, irimiqyaslı işlər görülür.

Главная страница | Новости | В СГУ прошло очередное онлайн-занятие школы Гейдара Алиева
15 октября в школе Гейдара Алиева при Центре Гейдара Алиева Сумгаитского государственного университета прошел онлайн-семинар на тему «Идеи Гейдара Алиева - основа современного образования».
Мероприятие открыл ректор университета проф. Эльхан Гусейнов. Он рассказал о заслугах Гейдара Алиева в развитии страны, в духовно-культурной эволюции нашего народа, в сохранении национально-нравственных ценностей, в развитии науки и образования, а также о том заботливом отношении, которое он проявлял по отношению к работникам образования. Он отметил, что общенациональный лидер Гейдар Алиев вошел в историю нашей страны как спаситель и за 35 лет своего руководства Азербайджаном он с большим успехом выполнял эту миссию. Когда Гейдар Алиев впервые пришел к власти в 1969 году, он стал уделять особое внимание образованию. 70-е и 80-е годы ХХ века – особый этап в истории нашего народа не только как период развития всех секторов экономики, но и как год небывалого прогресса в науке, образовании и культуре. В эти годы были заложены основы нашей будущей независимости, сформирован экономический, социальный и культурный потенциал страны. В этот период Гейдар Алиев особо подчеркивал важность подготовки квалифицированных и высококвалифицированных кадров для развития Азербайджана в сфере экономики и культуры, промышленности, управления, сельского хозяйства, науки, образования и др. приоритетным направлениям. Одним из главных направлений политики общенационального лидера Гейдара Алиева в области науки и образования является поиск новых подходов к управлению обеими сферами. Сегодня успешные начинания Гейдара Алиева продолжает его достойный преемник Президент Ильхам Алиев. С 1993 года независимое Азербайджанское государство переживает период стремительного, динамичного и всестороннего развития в полном смысле этого слова.
Ректор также отметил, что есть дни, которые являются судьбоносными для азербайджанского народа. Один из таких важных дней – это 15 октября 2003 года, день избрания Ильхама Алиева президентом Азербайджанской Республики. С этого дня начался новый этап в развитии нашей страны. Избрание Ильхама Алиева президентом в 2003 году означало, что азербайджанский народ проголосовал за политический курс Гейдара Алиева. Демонстрируя верность этому курсу, наш народ еще раз доказал свою любовь и доверие к Общенациональному лидеру. Народ Азербайджана продемонстрировал свою приверженность миру, спокойствию, прогрессу, развитию, строительству и стабильности. За короткое время Азербайджан стал одной из важнейших стран мира с точки зрения политического веса и темпов экономического развития. Президент Ильхам Алиев всегда делал упор на устойчивое развитие образования и подписал указы об углублении реформ в этой сфере. При внимании, заботе и активной поддержке Президента доходы от «черного золота» были направлены на развитие человеческого капитала в стране.
Ректор также подчеркнул, что в результате решительной и целенаправленной деятельности Президента Ильхама Алиева азербайджанская армия положила конец 30-летней оккупации. Таким образом, миф о «непобедимой армии», созданной противником годами, рухнул на глазах у всего мира за 44 дня, армянская армия была разгромлена, а операция «Железный кулак» завершилась Славной Победой Азербайджана. Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев во время войны дал десятки интервью журналистам ведущих мировых СМИ и ответил на провокационные вопросы некоторых проармянских журналистов историческими фактами и доказательствами. Сегодня приоритетом государственной политики является проведение восстановительных работ на освобожденных территориях, создание необходимой инфраструктуры, условий для жизни и бизнеса наших граждан, желающих вернуться на родные земли. Мы уверены, что в прекрасном уголке Азербайджана в Карабахе будут построены новые дворцы культуры, спортивные арены, санатории, образовательные и медицинские учреждения. Карабах станет одним из красивейших мест не только Азербайджана, но и всего мира.
На мероприятии с докладами выступили заведующая кафедрой математики и методики ее преподавания доц. Халида Гасанова «Идеи Гейдара Алиева - основа современного образования», декан факультета истории и географии проф. Адиль Бахшалиев «Политическая преемственность и спасительная миссия Ильхама Алиева», доц. Амина Гасанова «Правовые основы системы образования независимого Азербайджана», доц. кафедры педагогики и психологии, доктор философии по психологии Север Мирзяева «Забота Гейдара Алиева о средних общеобразовательных школах», заведующий кафедрой информационных технологий и программирования проф. Агиль Гусейнов «Гейдар Алиев и высшее образование в Азербайджане», студентка 2 курса факультета экономики и управления Садия Рагимли «Победа в 44-дневной войне - результат военно-кадровой политики Гейдара Алиева». Выступавшие рассказали о неоценимых заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева во всех сферах, в том числе и в образовании. Эту мудрую политику, основы которой заложил Гейдар Алиев, в настоящее время успешно продолжает Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев. Сегодня в Азербайджане проводится целенаправленная масштабная работа по дальнейшему развитию системы образования.