Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektorluğunun növbəti onlayn formatda iclası keçirildi
Rektor professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçılarını salamladı, gündəlikdə olan məsələləri iştirakçıların nəzərinə çatdırdı və universitetin tədris və elmi fəaliyyəti üzrə inkişafından danışdı.
Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov SDU-da tədris prosesinin gedişi və kollokviumların keçirilməsinə hazırlıq barədə çıxış etdi. Bildirdi ki, mühazirə dərslərinin məsafədən, məşğələ, seminar və laboratoriya dərslərinin isə ənənəvi qaydada keçirilməsinin səmərəliliyi yüksəkdir və yoluxma hallarının qarşısının alınmasına əhəmiyyətli dərəcədə təsir göstərir. Tələbələrin dərslərdə və fasilə vaxtı dəhlizlərdə maskadan istifadə etməsi, məsafə saxlaması daim diqqət mərkəzindədir və bu tədbirlərin bundan sonra da nəzarətdə saxlanılması fakültə dekanlarına, kafedra müdirlərinə və fənn müəllimlərinə tapşırılıb. Faiq Şirinov onu da qeyd etdi ki, kollokviumların 1-ci mərhələsi oktyabrın 25-dən noyabrın 5-dək keçiriləcək. Kollokviumların keçirilməsinə hazırlıq məqsədilə kollokvium suallarının əvvəlcədən tələbələrə verilməsi və zərurət yarandıqda əlavə məsləhət saatlarının keçirilməsinin məqsədəuyğun hesab edildiyini diqqətə çatdırdı.
Rektor akademik qrupda tələbələrdən 1 nəfər COVID‒19 infeksiyasına yoluxduqda bütövlükdə qrupun məsafədən tədrisə keçirilməsini müsbət qiymətləndirdi və bu işin bundan sonra da davam etdirilməsini Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinova tapşırdı.
İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev Sumqayıt Dövlət Universitetində qış mövsümünə hazırlığın vəziyyəti haqqında ətraflı məlumat verdi. Xüsusi karantin rejimi ilə əlaqədar təhlükəsizlik tədbirlərinin gözlənilməsi ilə SDU-da təmir, tikinti, yenidənqurma işlərinin davam etdirildiyini bildirdi və qış mövsümünə hazırlığın vəziyyəti ilə əlaqədar universitetdə görülmüş işlər və qarşıda duran vacib məsələlər barədə danışdı. Qeyd etdi ki, universitetin hər üç tədris binasının istilik sistemi yoxlanılıb və istilik sisteminin tezliklə işə salınması planlaşdırılıb.
Rektor qeyd etdi ki, qışa hazırlıq işlərinə daha əvvəldən başlanılıb və hazırda bu istiqamətdə aparılan işlərin daha da sürətləndirilməsi, mövcud problemlərin qısa müddət ərzində aradan qaldırılması ilə bağlı müvafiq struktur rəhbərlərinə tapşırıqlarını verdi.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov Sumqayıt Dövlət Universitetində 8 Noyabr Zəfər Gününün keçirilməsi ilə bağlı görülən işlər haqqında məlumat verdi. Diqqətə çatdırdı ki, Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyev Azərbaycanda Zəfər Gününün təsis edilməsi haqqında Sərəncamlar imzalayıb. Sərəncama əsasən hər il 8 Noyabr Zəfər Günü bayram günü kimi qeyd ediləcək. Sərəncamlara uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində keçiriləcək silsilə tədbirlərin planı təsdiq edildi. SDU-da 8 Noyabr Zəfər Gününün yüksək səviyyədə qeyd olunması məqsədilə tədbirlər planına uyğun bütün işlərin vaxtında yerinə yetirilməsinə nəzarət Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynova tapşırıldı.
Rektor onu da qeyd etdi ki, şəhidlərimizin əziz xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədilə universitetin həyətində yaradılmış abidə kompleksi SDU-nun əməkdaşları və tələbələrimiz üçün daimi ziyarət məkanıdır və tələbələrimizin öz təşəbbüsləri ilə ziyarət etmələrindən başqa, təşkilatlandırılmış formada da abidə kompleksinin ziyarət olunması məqsədəuyğun olar.

Home | News | THE NEXT MEETING OF THE RECTORATE OF SUMGAYIT STATE UNIVERSITY HELD ONLINE
Rector Professor Elkhan Huseynov greeted the participants, informed them about the issues on the agenda and spoke about the development of the university in teaching and research activities.
Director of the Teaching Methodological Center Faig Shirinov spoke about the educational process at SSU and preparations for the colloquiums. He noted that the effectiveness of traditional lectures, classes, seminars and laboratory classes is high and has a significant impact on the prevention of infections. The use of masks and distance in the corridors by students during classes and breaks is always in the center of attention, and the deans of faculties, heads of departments and subject teachers have been instructed to keep these activities under control. Faig Shirinov also noted that the first stage of the colloquiums will be held from October 25 to November 5. He noted that in order to prepare for the colloquiums, it is advisable to give colloquium questions to students in advance and, if necessary, to hold additional consultation hours.
The Rector praised the transfer of the whole group to distance learning when one of the students in the academic group became infected with Covid-19, and instructed Faig Shirinov, Director of the Teaching Methodological Center, to continue this work.
Vice-Rector for Economic Affairs Naib Hajiyev gave detailed information on the state of preparations for the winter season at Sumgayit State University. He noted that repair, construction and reconstruction works are underway at SSU in anticipation of security measures related to the special quarantine regime, and spoke about the work done at the university in connection with the state of preparation for the winter season and the important issues ahead. He noted that the heating system of all three educational buildings of the university was inspected and the heating system is planned to be commissioned soon.
The rector noted that preparations for the winter had begun earlier, and instructed the heads of relevant structures to further accelerate the work in this direction, to eliminate the existing problems in a short time.
Vice-Rector for Humanitarian Affairs, Associate Professor Ramiz Huseynov informed about the work done to hold the Victory Day on November 8 at Sumgayit State University. He noted that President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev signed decrees on the establishment of Victory Day in Azerbaijan. According to the order, November 8 Victory Day will be celebrated every year. In accordance with the orders, the plan of a series of events to be held at Sumgayit State University was approved.
In order to celebrate the Victory Day on November 8 at SSU at a high level, the Vice-Rector for Humanitarian Affairs, Associate Professor Ramiz Huseynov was instructed to monitor the timely implementation of all activities in accordance with the action plan.
The rector also noted that the Monument Complex established in the courtyard of the university to perpetuate the memory of our martyrs is a permanent place of pilgrimage for SSU staff and students, and it would be expedient to visit the Monument Complex in an organized way.
After the discussions, relevant decisions were made. With that, the online meeting of the rector's office ended.