İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin əməkdaşları şəhid Təhmasib Qarayevin anım mərasimində iştirak etdilər
Torpaqlarımızın düşməndən azad edilməsi, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa olunması uğrunda şəhid olmuş Vətən övladları bu müqəddəs savaşın əbədiyyətədək yaşayacaq qəhrəmanlarıdır. Bunlardan biri də Sumqayıt Dövlət Universitetinin məzunu şəhid Təhmasib Qarayevdir.
Oktyabrın 23-də Ağcabədi rayonu Kəbirli kəndində şəhid Təhmasib Qarayevin anım mərasimi keçirildi. Mərasimdə Rayon İcra Hakimiyyətinin rəsmiləri, şəhidin ailə üzvləri, xidmət etdiyi hərbi hissənin qulluqçuları və məzunu olduğu Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva, dekan müavinləri: Sədaqət Əliyeva, Araz Mirzəbəyov, Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri Qalib Hüseynov və bir qrup tələbə iştirak etdilər, şəhidin məzarı önünə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyi adından əklil qoydular.
Şəhidin atası Hikmət Qarayev anım mərasimində çıxış edərək söylədi ki, Vətən, torpaq, xalq yolunda şəhid olmaq böyük şərəfdir: “Əbəs yerə deməyiblər ki, torpaq, əgər uğrunda ölən varsa, Vətəndir. Təhmasibin ən böyük arsuzu doğma torpaqlarımızın erməni tapdağından azad edilməsi idi. Allaha şükürlər olsun ki, Təhamsib kimi igid oğullarımızın sayəsində Vətən torpaqlarımız düşməndən təmizləndi və dövlətimizin ərazi bütövlüyü təmin edildi. Təhamsib kimi qəhrəmanlar gənc nəslə örnəkdir. Oğlumla fəxr edirəm. Bu gün bir şəhid atası kimi mənim ən böyük təsəllim odur ki, qədirbilən xalqımız Təhmasibin əziz xatirəsini hər zaman ehtiramla yad edəcək. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin, qazilərimizə cansağlığı versin!”.
Universitetin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin alimləri şəhid Təhmasib Qarayevlə bağlı xatirələrini bölüşdülər. Bildirdilər ki, Təhmasib çox tərbiyəli, vətənpərvər, cəsur bir gənc olub: “Şəhidimizlə hər zaman fəxr edəcəyik. Onun döyüş yolu, göstərdiyi şücaət hər bir Azərbaycan gənci üçün örnəkdir”. Qeyd etdilər ki, döyüşlərdə mənfur düşmənə ağır zərbə vuran, layiqli dərs verən şəhidlərimiz qəhrəmanlıq salnaməsi yazmaqla Vətənin bölünməzliyinə imza atıblar. Minlərlə könüllü gəncimiz silaha sarılaraq müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin döyüş tapşırıqlarını yüksək səviyyədə icra edib, tarixi torpaqlarımız tez bir zamanda düşməndən azad etdilər. Prezident cənab İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti, güclü iradəsi və düzgün qərarları sayəsində 30 illik Vətən həsrətinə son qoyuldu. Yüksək fəxarət hissi ilə qeyd etmək istərdik ki, erməni əsarətindən qurtulmuş əzəli torpaqlarımızda üçrəngli Zəfər bayrağını ucaldanlar sırasında doğma universitetimizin tələbə və məzunları da vardır. Qazanılan Qələbə təkcə 2020-ci ilin deyil, son əsrlərin ən möhtəşəm zəfəri oldu! Bu Zəfər döyüşündə Sumqayıt Dövlət Universitetinin də onlarla məzunu, tələbəsi, işçisi onların ailə üzvləri qəhrəmanlıqla döyüşdü, şücaət göstərdi, qalib əsgər adını qazandı. Vətən müharibəsində qazanılan Qələbə həm də minlərlə şəhidlərimizin qanı bahasına başa gəldi. Şəhidlərimizin ruhu qarşısında dərin hörmət və ehtiramla baş əyir, onların əziz xatirəsini birlikdə anırıq.
Qeyd edək ki, Qarayev Təhmasib Hikmət oğlu 18 may 1996-cı ildə Ağcabədi rayon Kəbirli kəndində anadan olub. 2003-cü ildə M.Ə.Sabir adına Kəbirli kəndi tam orta məktəbinin birinci sinfinə daxil olub. Həmin məktəbi 2013-cü ildə bitirdikdən sonra Sumqayıt Dövlət Uinversitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinə daxil olub. 2017-ci ildə həmin universiteti bitirdikdən sonra Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrdə xidmətə başlayıb. Xidməti bitirdikdən sonra yenidən kurslara qatılıb xidməti davam etdirərək gizir rütbəsi alıb.
27 sentyabr 2020-ci ildə başlayan Vətən müharibəsində Murov yüksəkliklərinin, Cəbrayıl, Füzuli, Qubadlı rayonlarının azadlığı uğrunda iştirak edib. Çiyin-çiyinə döyüşdüyü hərbiçi yoldaşlarının dediyinə görə, 22 oktyabr 2020-ci ildə Qırmızı bazar deyilən ərazidə gedən qızğın döyüşlər zamanı qəhrəmancasına şəhid olub. 23 oktyabr 2020-ci ildə Ağcabədi rayonu Kəbirli kənd qəbirstanlığında dəfn olunub. Ölümündən sonra “Cəbrayıl”, “Kəlbəcər” və “Vətən uğrunda” medalları ilə təltif olunub.

Главная страница | Новости | Сотрудники факультета экономики и управления приняли участие в мероприятии, посвященном памяти шехида Тахмасиба Гараева
Yerləşdirilmə tarixi : 23 Октябрь 2021 20:59
Сотрудники факультета экономики и управления приняли участие в мероприятии, посвященном памяти шехида Тахмасиба Гараева
23 октября в селе Кябирли Агджабединского района прошла церемония памяти шехида Тахмасиба Гараева. На мероприятии присутствовали декан факультета экономики и управления Сумгаитского государственного университета доц. Айнура Яхьяева, заместители декана Садагат Алиева, Араз Мирзабеков, заведующий кафедрой организации бизнеса и менеджмента Галиб Гусейнов и студенты. Они возложили венок к могиле шехида от имени руководства Сумгаитского государственного университета.
Выступая на церемонии поминовения, отец шехида Хикмет Гараев сказал, что самым большим желанием Тахмасиба было освободить наши родные земли от армянской оккупации. Его мечта сбылась и благодаря нашим храбрым сынам отечества, таким как Тахамсиб, наши земли были очищены от врагов, и территориальная целостность нашего государства была восстановлена. Такие герои, как Тахамсиб, являются примером для подрастающего поколения. Я горжусь своим сыном. Сегодня меня, как отца шехида, больше всего утешает то, что наш народ всегда будет чтить память Тахмасиба.
Своими воспоминаниями о шехиде Тахмасибе Гараеве поделились сотрудники факультета экономики и управления СГУ. Они сказали, что Тахмасиб был очень образованным, патриотичным и смелым молодым человеком: «Мы всегда будем гордиться нашим выпускником. Его храбрость - пример для азербайджанской молодежи». Они отметили, что тысячи наших молодых добровольцев взяли в руки оружие в ответ на призыв Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева. Благодаря дальновидной политике, твердой воле и правильным решениям Президента Ильхама Алиева за 44 дня наши исторические земли были освобождены от врага, и был положен конец 30-летней тоске по Родине. В этой войне за восстановление исторической справедливости героически сражались десятки выпускников, студентов и сотрудников Сумгаитского государственного университета. Победа в Отечественной войне стоила жизни тысячи наших сынов ставших шехидами. Мы преклоняемся перед памятью наших шехидов.
Отметим, что Гараев Тахмасиб Хикмет оглу родился 18 мая 1996 года в селе Кябирли Агджабединского района. В 2003 году он поступил в первый класс средней школы села Кябирли имени М.А. Сабира. После окончания этой школы в 2013 году он поступил на факультет экономики и управления Сумгаитского государственного университета. После окончания вуза в 2017 году он начал службу в спецназе. По окончании службы он продолжил службу в армии, пройдя курсы и получив чин прапорщика.
С 27 сентября 2020 года Тахмасиб Гараев принимал участие в Отечественной войне, в боях за освобождение Муровских высот, Джебраильского, Физулинского и Губадлинского районов. По словам сослуживцев, он героически погиб 22 октября 2020 года во время ожесточенных боев в районе, называемом Гырмызы базар. Тахмасиба
Гараева похоронили 23 октября 2020 года на кладбище села Кябирли Агджабединского района. Распоряжением Президента Ильхама Алиева Гараев Тахмасиб был посмертно награжден медалями за освобождение Джебраила и Кельбаджара, а также медалью «За Родину».