İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin əməkdaşları şəhid Təhmasib Qarayevin anım mərasimində iştirak etdilər
Torpaqlarımızın düşməndən azad edilməsi, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa olunması uğrunda şəhid olmuş Vətən övladları bu müqəddəs savaşın əbədiyyətədək yaşayacaq qəhrəmanlarıdır. Bunlardan biri də Sumqayıt Dövlət Universitetinin məzunu şəhid Təhmasib Qarayevdir.
Oktyabrın 23-də Ağcabədi rayonu Kəbirli kəndində şəhid Təhmasib Qarayevin anım mərasimi keçirildi. Mərasimdə Rayon İcra Hakimiyyətinin rəsmiləri, şəhidin ailə üzvləri, xidmət etdiyi hərbi hissənin qulluqçuları və məzunu olduğu Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva, dekan müavinləri: Sədaqət Əliyeva, Araz Mirzəbəyov, Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri Qalib Hüseynov və bir qrup tələbə iştirak etdilər, şəhidin məzarı önünə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyi adından əklil qoydular.
Şəhidin atası Hikmət Qarayev anım mərasimində çıxış edərək söylədi ki, Vətən, torpaq, xalq yolunda şəhid olmaq böyük şərəfdir: “Əbəs yerə deməyiblər ki, torpaq, əgər uğrunda ölən varsa, Vətəndir. Təhmasibin ən böyük arsuzu doğma torpaqlarımızın erməni tapdağından azad edilməsi idi. Allaha şükürlər olsun ki, Təhamsib kimi igid oğullarımızın sayəsində Vətən torpaqlarımız düşməndən təmizləndi və dövlətimizin ərazi bütövlüyü təmin edildi. Təhamsib kimi qəhrəmanlar gənc nəslə örnəkdir. Oğlumla fəxr edirəm. Bu gün bir şəhid atası kimi mənim ən böyük təsəllim odur ki, qədirbilən xalqımız Təhmasibin əziz xatirəsini hər zaman ehtiramla yad edəcək. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin, qazilərimizə cansağlığı versin!”.
Universitetin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin alimləri şəhid Təhmasib Qarayevlə bağlı xatirələrini bölüşdülər. Bildirdilər ki, Təhmasib çox tərbiyəli, vətənpərvər, cəsur bir gənc olub: “Şəhidimizlə hər zaman fəxr edəcəyik. Onun döyüş yolu, göstərdiyi şücaət hər bir Azərbaycan gənci üçün örnəkdir”. Qeyd etdilər ki, döyüşlərdə mənfur düşmənə ağır zərbə vuran, layiqli dərs verən şəhidlərimiz qəhrəmanlıq salnaməsi yazmaqla Vətənin bölünməzliyinə imza atıblar. Minlərlə könüllü gəncimiz silaha sarılaraq müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin döyüş tapşırıqlarını yüksək səviyyədə icra edib, tarixi torpaqlarımız tez bir zamanda düşməndən azad etdilər. Prezident cənab İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti, güclü iradəsi və düzgün qərarları sayəsində 30 illik Vətən həsrətinə son qoyuldu. Yüksək fəxarət hissi ilə qeyd etmək istərdik ki, erməni əsarətindən qurtulmuş əzəli torpaqlarımızda üçrəngli Zəfər bayrağını ucaldanlar sırasında doğma universitetimizin tələbə və məzunları da vardır. Qazanılan Qələbə təkcə 2020-ci ilin deyil, son əsrlərin ən möhtəşəm zəfəri oldu! Bu Zəfər döyüşündə Sumqayıt Dövlət Universitetinin də onlarla məzunu, tələbəsi, işçisi onların ailə üzvləri qəhrəmanlıqla döyüşdü, şücaət göstərdi, qalib əsgər adını qazandı. Vətən müharibəsində qazanılan Qələbə həm də minlərlə şəhidlərimizin qanı bahasına başa gəldi. Şəhidlərimizin ruhu qarşısında dərin hörmət və ehtiramla baş əyir, onların əziz xatirəsini birlikdə anırıq.
Qeyd edək ki, Qarayev Təhmasib Hikmət oğlu 18 may 1996-cı ildə Ağcabədi rayon Kəbirli kəndində anadan olub. 2003-cü ildə M.Ə.Sabir adına Kəbirli kəndi tam orta məktəbinin birinci sinfinə daxil olub. Həmin məktəbi 2013-cü ildə bitirdikdən sonra Sumqayıt Dövlət Uinversitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinə daxil olub. 2017-ci ildə həmin universiteti bitirdikdən sonra Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrdə xidmətə başlayıb. Xidməti bitirdikdən sonra yenidən kurslara qatılıb xidməti davam etdirərək gizir rütbəsi alıb.
27 sentyabr 2020-ci ildə başlayan Vətən müharibəsində Murov yüksəkliklərinin, Cəbrayıl, Füzuli, Qubadlı rayonlarının azadlığı uğrunda iştirak edib. Çiyin-çiyinə döyüşdüyü hərbiçi yoldaşlarının dediyinə görə, 22 oktyabr 2020-ci ildə Qırmızı bazar deyilən ərazidə gedən qızğın döyüşlər zamanı qəhrəmancasına şəhid olub. 23 oktyabr 2020-ci ildə Ağcabədi rayonu Kəbirli kənd qəbirstanlığında dəfn olunub. Ölümündən sonra “Cəbrayıl”, “Kəlbəcər” və “Vətən uğrunda” medalları ilə təltif olunub.

Home | News | EMPLOYEES OF THE FACULTY OF ECONOMICS AND MANAGEMENT ATTENDED THE MEMORIAL CEREMONY FOR THE MARTYR TAHMASIB GARAYEV
Yerləşdirilmə tarixi : 23 October 2021 20:59
EMPLOYEES OF THE FACULTY OF ECONOMICS AND MANAGEMENT ATTENDED THE MEMORIAL CEREMONY FOR THE MARTYR TAHMASIB GARAYEV
The sons of the Motherland, who were martyred for the liberation of our lands from the enemy and the restoration of the territorial integrity of our country, are the heroes of this holy war who will live forever. One of them is Shahid Tahmasib Garayev, a graduate of Sumgayit State University.
A memorial ceremony for Martyr Tahmasib Garayev was held in Kabirli village of Agjabadi region on October 23. Dean of the Faculty of Economics and Management of Sumgayit State University, Associate Professor Aynura Yahyayeva, Deputy Deans Sadagat Aliyeva, Araz Mirzabeyov, Head of the Department of Business Organization and Management Galib Huseynov and a group of students attended and laid a wreath at the tomb of the martyr on behalf of the leadership of Sumgayit State University.
Speaking at the commemoration ceremony, Hikmet Garayev, the father of the martyr, said that it is a great honor to be a martyr in the way of the motherland, land and people: "Tahmasib"s greatest wish was to liberate our native lands from Armenian oppression. Thank God, thanks to our brave sons like Tahamsib, our homeland was cleansed of the enemy and the territorial integrity of our state was ensured. Heroes like Tahamsib are an example for the younger generation. I am proud of my son. Today, as a martyr"s father, my greatest consolation is that our esteemed people will always honor the memory of Tahmasib. May God have mercy on all our martyrs and give health to our veterans”.
Scientists of the Faculty of Economics and Management of the University shared their memories of the martyr Tahmasib Garayev. They said that Tahmasib was a very educated, patriotic and brave young man: “We will always be proud of our martyr. His way of fighting, his bravery is an example for every Azerbaijani youth. They said that thousands of our young volunteers took up arms and carried out the combat missions of the victorious Supreme Commander-in-Chief, Ilham Aliyev, at a high level, and our historical lands were quickly liberated from the enemy. Thanks to the far-sighted policy, strong will and correct decisions of President Ilham Aliyev, 30 years of longing for the homeland have come to an end. We would like to note with high pride that students and graduates of our native university are among those who raised the tricolor Victory Flag in our ancient lands freed from Armenian slavery. The victory was not only the greatest victory of 2020, but also the greatest victory of recent centuries! In this Battle of Victory, dozens of graduates, students and employees of Sumgayit State University and their families fought heroically, showed courage and won the title of victorious soldier. The victory in the Great Patriotic War also cost the blood of thousands of our martyrs. We bow to the souls of our martyrs with deep respect and reverence, we remember their memory together”.
It should be noted that, Garayev Tahmasib Hikmet oglu was born on May 18, 1996 in Kabirli village of Agjabedi region. In 2003, he entered the first grade of Kabirli village secondary school named after M.A. Sabir. After graduating from that school in 2013, he entered the Faculty of Economics and Management of Sumgayit State University. After graduating from the same university in 2017, he began serving in the Special Forces. After completing his service, he joined the courses again and continued his service and received the rank of Gizir.
He took part in the Patriotic War, which began on September 27, 2020, for the liberation of Murov Heights, Jabrayil, Fizuli and Gubadli regions. According to his comrades-in-arms, he was heroically killed on October 22, 2020 during the fierce fighting in the area called the Girmizi Bazar. He was buried on October 23, 2020 in Kabirli village cemetery of Agjabadi region. After his death, he was awarded medals for the sake of Jabrayil, Kalbajar and the Motherland.