Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Zəfər Günü ilə əlaqədar fakültələrarası idman yarışlarına start verildi
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Oktyabr 2021 13:25
SDU-da Zəfər Günü ilə əlaqədar fakültələrarası idman yarışlarına start verildi
Hər bir ölkə, xalq üçün sağlamlıq ən ümdə vəzifədir. Azərbaycan dünyada elə ölkələrdəndir ki, bütün sahələrdə əldə olunan nailiyyətlər konsepsiyaya əsaslanır. O cümlədən də idman sahəsindəki qələbələr, nəticələr də məhz konsepsiyaların, uzun dövr üçün hazırlanan proqramların nəticəsində əldə olunub. Hazırda ölkə əhalisinin əsas aparıcı qüvvəsi olan gənclərin sağlam həyat tərzinin formalaşmasında, milli mənlik şüurunun inkişafında, vətənpərvərlik hisslərinin tərbiyəsində idmanın rolunun həlledici olması üçün xüsusi dövlət siyasəti həyata keçirilir. Ölkəmizdə kütləvi bədən tərbiyəsi və idmanın inkişaf etdirilməsi gənclərin düzgün tərbiyəsi və sağlam həyat tərzinin formalaşmasına kömək edir. Dövlətin idmana və gəncliyə qayğısı millətimizi sağlam görmək istəyindən irəli gəlir. Bu məqsədlə ali təhsil ocaqlarında yaradılan idman bazaları, meydançalar, zallar tələbələrin fiziki sağlamlığına xidmət göstərir. Ölkəmizin əldə etdiyi ən böyük nailiyyətlərdən biri sağlam, yüksək ideyalarla yaşayan, xalqına, vətəninə, torpağına hədsiz sədaqət hissləri ilə çalışan gənclərin yetişdirilməsidir. Azərbaycan gəncliyi doğma torpağına sədaqət nümayiş etdirir. 44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsi Azərbaycan gənclərində torpaq, Vətən sevgisinin nə qədər böyük olduğunu ortaya qoydu. Dövlətimizin başçısı İlham Əliyevin “İrəli, Azərbaycan əsgəri!” çağırışına cavab verən gənclərimiz böyük ruh yüksəkliyi ilə silaha sarılaraq torpaqlarımızı işğaldan azad etdi, üçrəngli bayrağmızı dalğalandırdılar. Azərbaycan əsgəri yazdığı yeni tarixlə xalqımızın qürurunu özünə qaytardı. Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli Azərbaycan Ordusu 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə 30 illik işğala son qoyaraq Qarabağı azad etdi. Azərbaycan beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında öz ərazi bütövlüyünü təmin etdi. 8 Noyabr xalqımızın müasir tarixinə Zəfər Günü kimi daxil oldu.
8 Noyabr Zəfər Günü ilə əlaqədar Sumqayıt Dövlət Universitetində silsilə tədbirlərin planı təsdiq edildi. Həmin plana uyğun olaraq, universitetdə tədbirlər: elmi konfranslar, seminarlar, mühazirələr, dəyirmi masalar keçirilir, müntəzəm olaraq əməkdaşlar və tələbələr tərəfindən şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə və məzunların ailələri ziyarət edilir.
Tədbirin davamı olaraq oktyabrın 25-də Zəfər Günü ilə əlaqədar fakültələrarası idman yarışlarına start verildi. Yarışda Sumqayıt Dövlət Universiteti və SDU-nun nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin tələbələrinin fakültələrarası 3 idman növü (stolüstü tennis, dama və şahmat) üzrə yarışları başladı. Qeyd edək ki, yarışa ilk olaraq stolüstü tennis idman növü üzrə tələbələr qatıldılar. 8 komanda öz bacarıqlarını sınadı.

Home | News | INTERFACULTY SPORTS COMPETITIONS HAVE STARTED AT SSU IN CONNECTION WITH THE VICTORY DAY
Yerləşdirilmə tarixi : 25 October 2021 13:25
INTERFACULTY SPORTS COMPETITIONS HAVE STARTED AT SSU IN CONNECTION WITH THE VICTORY DAY
In every country, the health of the people is the most important task. Azerbaijan is one of the countries in the world where the achievements in all areas are based on the concept. In particular, the victories and results in the field of sports were achieved as a result of concepts and long-term programs. At present, a special state policy is being implemented to ensure the decisive role of sports in the formation of a healthy lifestyle, the development of national self-consciousness, the education of patriotic feelings of young people, who are the main driving force of the country's population. The development of mass physical culture and sports in our country contributes to the proper upbringing of young people and the formation of a healthy lifestyle. The state's care for sports and youth stems from the desire to see our nation healthy. For this purpose, sports bases, playgrounds, halls created in higher education institutions serve the physical health of students. One of the greatest achievements of our country is the upbringing of healthy young people who live with high ideas and work with great devotion to their people, homeland and land. Azerbaijani youth demonstrates loyalty to their homeland. The 44-day Second Karabakh War showed how much the Azerbaijani youth love their land and homeland. With great enthusiasm, our young people took up arms, liberated our lands from occupation, and waved our tricolor flag. The Azerbaijani soldier regained the pride of our people with his new history. Under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, Mr. Ilham Aliyev, the brave Azerbaijani Army ended the 30-year occupation during the 44-day Patriotic War and liberated Karabakh. Azerbaijan has ensured its territorial integrity on the basis of the norms and principles of international law. November 8 has entered the modern history of our people as Victory Day.
A series of events was approved at Sumgayit State University in connection with the Victory Day on November 8. In accordance with this plan, the university holds events - scientific conferences, seminars, lectures, round tables, the staff and students regularly visit the families of students and graduates who rose to the peak of martyrdom.
As a follow-up to the event, interfaculty sports competitions were launched on October 25 in connection with Victory Day. Students of Sumgayit State Technical College under Sumgayit State University and SSU started interfaculty competitions in 3 types of sports (table tennis, checkers and chess). It should be noted that the first to participate in the competition were students of table tennis. 8 teams tested their skills.