SDU-nun professoru Məhəmməd Əhmədovun 75 illik yubileyi qeyd olundu
Alim ömrü şam işığı kimidir, onuntək bənzərsiz və titrəkdir. Bu, tonqaldan çıxan gur və parlaq, hər tərəfi yaxa bilən alov dilləri deyil, məhz ehtiyatla, aramla, səbirlə qaranlıqlara sinə gərib ətrafına nur paylayan bir gözəllikdir. Belə gözəllikdən doymaq olmur. Alim ömrü incədir, əslində, heç bizim adi mənada qəbul etdiyimiz ömür deyil, yalnız xalqına, xalqın övladlarına xidmət üçün Tanrıdan ona verilmiş bir möhlətdir. Azərbaycanlı alimi məfhumu, məncə, tək elmdən deyil, həm də millətinin yüksək mənəvi-əxlaqi dəyərlərindən yoğrulmuş bir anlayışdır. Belə alimlərimiz millətin qürur yeri, and mənbəyidir.
Bu adı şərəflə daşıyan müəllimlərdən biri də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Mühəndislik fakültəsinin İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının məsləhətçi professoru Məhəmməd Əhmədovdur. Məhəmməd müəllim sadə, mehriban, təvazökar, xeyirxah, ciddiliyi sevən bir alimdir. O, işgüzar, öz işini ürəkdən sevən və tələbələrin, ictimaiyyətin rəğbətini qazanan, sevib-seçdiyi peşəyə qəlbən bağlanan müəllimlərimizdən biridir.
Bu gün Sumqayıt Dövlət Universitetinin Mühəndislik fakültəsinin İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının məsləhətçi professoru Məhəmməd Əhmədovun anadan olmasının 75 illik yubileyi qeyd olunur.
Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov alimin həyat yoluna nəzər salaraq onun elmi fəaliyyəti barədə geniş məlumat verdi. Məhəmməd Əhmədovun uzun illər Sumqayıt Dövlət Universitetində səmərəli pedaqoji fəaliyyətini, Mühəndislik sahəsində yeni istiqamət yaratmış qabaqcıl alim kimi qiymətləndirən rektor eyni zamanda onun gözəl mütəxəssis, tələbə və alimlər yetişdirən əsl ziyalı olduğunu vurğuladı.
Rektor çıxışının sonunda “Uzunmüddətli və səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətinə, universitetin ictimai işlərində fəal iştirakına görə və anadan olmasının 75 illik yubileyi münasibətilə” İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının məsləhətçi professoru Məhəmməd Əhmədova fəxri fərman və pul mükafatı təqdim etdi.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov, Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov, Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov, Mühəndislik fakültəsinin dekanı dosent Ulduz Ağayev və digərləri Məhəmməd Əhmədovun İnformasiya texnologiyaları sahəsinə verdiyi töhfələrdən danışdılar, onun keçdiyi şərəfli ömür yolundan söz açaraq, alimlə bağlı xatirələrini bölüşdülər. Qeyd etdilər ki, Məhəmməd müəllim təbiətcə çox xeyirxah, nikbin və sözünü açıq deyən mərd insandır. Fakültə həyatında onun xüsusi, təkrarsız yeri, mövqeyi var. İstedadlı gənclərə hər cür şərait yaratmaqla layiqli alim ordusu yetişdirir. Ömrünün böyük bir hissəsini informasiya və texnologiyanın tədrisinə, bu sahənin elmi araşdırılması və ixtisaslı kadrların hazırlanmasına həsr edən alim onlarla dərslik və dərs vəsaiti və çoxsaylı elmi məqalənin müəllifidir.
Sonda Məhəmməd Əhmədov ona ünvanlanan xoş sözlərə və təbriklərə görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova və tədbir iştirakçılarına minnətdarlığını bildirdi.
Bir daha hörmətli Məhəmməd Əhmədovu 75 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, uzun ömür, möhkəm cansağlığı və elmi-pedaqoji fəaliyyətində yeni-yeni uğurlar arzulayırıq!
Məhəmməd Əhmədovun şərəfli və mənalı ömür yoluna qısa nəzər salanda aydın görünür ki, əsl ziyalı ömrü beləcə başlayır. O, 27 oktyabr 1946-cı ildə Azərbaycan Respublikasının Oğuz rayonunun Baş Daşağıl kəndində sənətkar ailəsində anadan olub. O, Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunun İstehsal proseslərinin avtomatlaşdırılması fakültəsini bitirmiş 1971‒77-ci illərdə Sumqayıt Kompressorlar zavodunda, 1977‒80-ci illərdə isə “Neftkimyaavtomat” Elmi-Tədqiqat” İnstitutunda müxtəlif vəzifələrdə çalışıb. 1980-ci ildən AZNKİ-nin Sumqayıt filialında (hal-hazırda SDU) mühəndis, baş müəllim, böyük elmi işçi, professor, kafedra müdiri, tədris işləri üzrə prorektor vəzifələrində çalışmış, hal-hazırda isə məsləhətçi-professor kimi əmək fəaliyyətini davam etdirir. SDU-nun universitet kimi formalaşmasında, tədrisin təşkili və idarə edilməsində, yeni müasir ixtisaslar üzrə kadr və tədris potensialının yaradılması və yenilənməsi istiqamətində məhsuldar fəaliyyətinə görə Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika komitəsinin və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin fəxri fərmanları ilə, eyni zamanda Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Sərəncamı ilə “Tərəqqi” medalına layiq görülmüşdür. 1997-ci ildən başlayaraq AMEA-nın Kibernetika, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutlarının və SDU-un nəzdində fəaliyyət göstərən müdafiə şuralarının üzvü olmuşdur. 2019-cu ildən Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında AAK-ın Texnika üzrə Ekspert şurasının üzvüdür.“Lütfi Zadə irsi və süni intellekt” assosiyasının üzvü və “Vektor” Beynəlxalq elmi mərkəzinin mükafatına layiq görülmüşdür. Hal-hazırda elmi rəhbərliyi ilə 2 doktorant elmi tədqiqat işlərini yekunlaşdıraraq müdafiə ərəfəsindədir, 4 doktorant elmi-tədqiqat işlərini müvəffəqiyyətlə davam etdirir.

THE 75TH ANNIVERSARY OF PROFESSOR MAHAMMAD AHMADOV AT SSU
The life of a scientist is like a candle, it is unique and trembling. The concept of the Azerbaijani scientist, is a concept mixed not only with science but also with the high moral values of the nation. Such scientists are the pride of the nation, the source of oaths.
One of the teachers with this title is Mahammad Ahmadov, Consulting Professor of the Department of Information Technology and Programming, Faculty of Engineering, Sumgayit State University. Muhammad teacher is a simple, kind, and serious scholar. He is one of our business-minded teachers, who loves his job and has won the sympathy of students and the public, and is passionate about his chosen profession.
Today marks the 75th anniversary of the birth of Mahammad Ahmadov, Consulting Professor of the Department of Information Technology and Programming, Faculty of Engineering, Sumgayit State University.
Rector of the University, Professor Elkhan Huseynov, looking at the life of the scientist, gave detailed information about his scientific activities. The rector praised Mahammad Ahmadov for his many years of fruitful pedagogical activity at Sumgayit State University, as a leading scientist who created a new direction in the field of engineering, and stressed that he was a real intellectual who trained wonderful specialists, students and scientists.
At the end of his speech, the rector presented an honorary diploma and a cash prize to Mahammad Ahmadov, a consultant professor of the Department of Information Technology and Programming, on the occasion of "Long-term and effective scientific and pedagogical activities, active participation in public affairs of the university and the 75th anniversary of his birthday."
Vice-Rector for Teaching Organization and Training Technologies Natig Talibov, Vice-Rector for Science and Innovations Professor Ramazan Mammadov, Vice-Rector for Humanitarian Affairs Ramiz Huseynov, Dean of the Faculty of Engineering Ulduz Agayev, and others spoke about Mahammad Ahmadov's contribution to the field of information technology. They shared their memories of the scientist. They noted that Muhammad teacher was a very kind, optimistic, and open-minded man by nature. He has a special, unique place and position in the life of the faculty. He creates a worthy army of scientists by creating all conditions for talented young people. The scientist, who has devoted a large part of his life to the teaching of information and technology, scientific research in this field, and the training of qualified personnel, is the author of dozens of textbooks and teaching aids, and numerous scientific articles.
In the end, Mahammad Ahmadov thanked the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, and the participants of the event for the kind words and congratulations addressed to him.
We once again congratulate dear Mahammad Ahmadov on his 75th anniversary and wish him a long life, good health, and new success in his scientific and pedagogical activities!
A brief look at the glorious and meaningful life of Mahammad Ahmadov shows that this is how the life of a true intellectual begins. He was born on October 27, 1946 in Bash Dashagil village of Oguz region of the Republic of Azerbaijan in a family of artists. He graduated from the Faculty of Automation of Production Processes of the Azerbaijan Institute of Oil and Chemistry. In 1971-77 he worked at the Sumgayit Compressors Plant, and in 1977-80 at the Petrochemical Automation Research Institute. Since 1980, he has worked at the Sumgayit branch of AZIOC (now SSU) as an engineer, senior teacher, senior researcher, professor, head of department, vice-rector for education, and currently continues to work as a consultant-professor. He was awarded the Honorary Decrees of the Republican Committee of the Free Trade Union of Educators and the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan for his fruitful activity in the formation of SSU as a university, organization, and management of education, creation, and renewal of personnel and teaching potential in new modern specialties and at the same time, he was awarded the Medal of Progress by the order of the President of the Republic of Azerbaijan.