SDU-da Zəfər Gününə həsr olunmuş “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual bilik yarışı keçirildi
Oktyabrın 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Tələbə Gənclər Təşkilatı və Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə 8 Noyabr Zəfər Gününə həsr olunmuş “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual bilik yarışı keçirildi.
Universitetin Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Nemət İbayev çıxış edərək iştirakçıları salamladı, bildirdi ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə gənclərin inkişafı, onların daha yaxşı təhsil almaları, intellektual səviyyələrinin yüksəldilməsi üçün əlverişli şərait yaradılıb. Dövlətimizin başçısının diqqət və qayğısı nəticəsində ölkəmizdə yüksək intellektual hazırlığa malik, müasir innovasiyaları mənimsəmiş, modern və vətənpərvər gənclik yetişir. Ölkə başçısının müdrik tapşırıq və tövsiyələrini əldə rəhbər tutan təhsil müəssisələri, eləcə də Sumqayıt Dövlət Universiteti əsas fəaliyyətini vətənpərvərlik hissinin gənclərə aşılanmasına böyük diqqət yetirmə istiqamətində qurur. Təsadüfi deyil ki, Vətən müharibəsi başlayan zaman universitetimizin tələbə və əməkdaşlarından bir qrupu da Ali Baş Komandanımız qismən səfərbərlik elan edən zaman könüllü kimi orduya yazıldılar. Onlardan bir qrupu hərbi xidmətə gedərək müzəffər ordumuzun sıralarında düşmənə qarşı döyüşlərdə iştirak etdilər. Bugünkü bilik yarışının keçirilməsində də məqsəd 44 günlük Vətən müharibəsi və qəhrəmanlarının unudulmaması, gənclər arasında geniş təbliği, gənclərdə vətənpərvərlik hisslərinin yüksəldilməsi, həmçinin onların intellektual səviyyəsinin, zehni inkişafının stimullaşdırılması, eləcə də asudə vaxtlarının səmərəli təşkili və dünyagörüşünün artırılmasıdır.
Yarışda müxtəlif fakültələrin tələbələrindən ibarət 7 komanda iştirak etdi. Gərgin və maraqlı keçən yarışın sonunda I yeri Tarix və coğrafiya fakültəsinin "Səfəvi” komandası, II yeri Filologiya fakültəsinin “Renessans” komandası, III yeri isə Fizika və elektroenergetika fakültəsinin “Energetiklər” komandası tutdular. Sonda qalib komandanın üzvlərinə diplom və kubok təqdim edildi.

Home | News | SUMGAYIT STATE UNIVERSITY HOSTED AN INTELLECTUAL KNOWLEDGE CONTEST CALLED “WHAT? WHERE? WHEN?” DEDICATED TO THE VICTORY DAY
Yerləşdirilmə tarixi : 28 October 2021 16:34
SUMGAYIT STATE UNIVERSITY HOSTED AN INTELLECTUAL KNOWLEDGE CONTEST CALLED “WHAT? WHERE? WHEN?” DEDICATED TO THE VICTORY DAY
On October 28, Sumgayit State University hosted an intellectual knowledge contest called "What? Where? When?" jointly organized by the Student Youth Organization and the Student Trade Union Committee, dedicated to Victory Day on November 8.
Chairman of the Student Trade Union Committee of our University Nemat Ibayev greeted the participants and said that under the leadership of President Ilham Aliyev, favorable conditions have been created in our country for the development of youth, their better education, and raising their intellectual level. As a result of the attention and care of the head of state, modern and patriotic youth with high intellectual training, mastering modern innovations are growing up in our country. Guided by the wise instructions and recommendations of the President, educational institutions, as well as Sumgait State University are building their main activities to pay great attention to instilling a sense of patriotism in young people. It is not accidental that at the beginning of the Patriotic War, a group of students and employees of our university also enlisted in the army as volunteers when our Supreme Commander-in-Chief announced a partial mobilization. A group of them went to military service and took part in the battles against the enemy in the ranks of our victorious army. The purpose of today"s knowledge contest is not to forget the 44 days of the Great Patriotic War and its heroes and to promote them among young people, to increase patriotism among young people, as well as to stimulate their intellectual level, intellectual development, leisure, and worldview.
7 teams from different faculties took part in the competition.
At the end of the intense and interesting competition, the first place was taken by the "Safavi" team of the Faculty of History and Geography, the second place by the Renaissance team of the Faculty of Philology, and the third place by the "Energetics" team of the Faculty of Physics and Electrical Engineering.