Mühəndislik fakültəsinin bir qrup tələbəsi şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə və məzunların xatirəsini yad etdilər
Noyabrın 1-də Zəfər Günü ilə əlaqədar olaraq, Mühəndislik fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə və məzunların universitetin həyətində yaradılmış xatirə abidəsini ziyarət etdilər, abidə önünə gül dəstələri düzdülər, Vətənimizin azadlığı, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhunu bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Fakültə dekanı dosent Ulduz Ağayev çıxış edərək 44 günlük tarixi zəfərin qazanılmasının əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Ali Baş Komandan, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu canı-qanı bahasına Ermənistan ordusunun məğlubedilməzliyi barədə illərdir formalaşdırılmış mifi 44 günə dağıtdı, bütün qüvvələri Azərbaycan xalqının iradəsi ilə hesablaşmağa vadar etdi, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olundu. Bu şərəfli missiyanın yerinə yetirilməsi, tarixi qələbə Azərbaycanın güclü dövlət olması, güclü iqtisadiyyyata, güclü orduya malik olması, ən əsası, xalqımızın Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ətrafında dəmir yumruq kimi birləşməsi hesabına əldə edildi. Beləliklə də, milli həmrəyliyin, peşəkar rəhbərliyin, effektiv hərbi strategiyanın və Ordumuzun gücü düşməni kapitulyasiya aktına imza atmağa məcbur etdi. Vətən müharibəsi nəticəsində Ermənistanın işğalçılıq siyasətinə son qoyuldu. Qəhrəman hərbçilərimizin şücaəti, rəşadəti hesabına, şəhidlərimizin qanı-canı bahasına bütün dünya Azərbaycanın şanlı qələbəsinin şahidi oldu. Azərbaycan dövləti və xalqı 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı böyük qələbənin, parlaq zəfərin qazanılması üçün mübariz oğul və qızlarının şücaətini yüksək qiymətləndirir, bütün şəhidlərimizin ruhuna ehtiram göstərir, xatirəsini uca tutur. Bu gün Azərbaycan dövləti şəhid ailələrinə göstərilən diqqətə görə dünya miqyasında nümunə sayıla bilər. Həmçinin Azərbaycan Respublikası ərazilərinin işğaldan azad olunması zamanı hərbi əməliyyatlarda iştirak edərək şücaət nümayiş etdirmiş, vəzifə borcunu ləyaqətlə və vicdanla, döyüş tapşırıqlarını uğurla yerinə yetirmiş Silahlı Qüvvələrin hərbi qulluqçuları Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin Sərəncamları ilə müxtəlif orden və medallarla təltif olundular. Məhz, şəhid ailələrinin, qazilərin, hərbçilərin sosial məsələlərinin həlli istiqamətində görülmüş bütün işlər sübut edir ki, dövlət hər zaman öz əsgərinin yanındadır.

Главная страница | Новости | Группа студентов факультета Инженерии почтила память ставших шехидами студентов и выпускников университета
Группа студентов факультета Инженерии почтила память ставших шехидами студентов и выпускников университета
1 ноября в связи с Днём победы группа студентов и преподавателей факультета Инженерии посетила мемориал, воздвигнутый во дворе вуза в честь студентов и выпускников университета, ставших шехидами, и возложила цветы к их памятнику.
Минутой молчания была почтена память шехидов, отдавших жизни за свободу и территориальную целостность Родины.
Декан факультета доц. Улдуз Агаев рассказал о значении одержанной в 44–дневной Отечественной войне победы. Он отметил, что под руководством Верховного главнокомандующего Президента Ильхама Алиева Вооруженные силы Азербайджана за 44 дня развенчали миф о непобедимости армянской армии и заставили считаться с волей азербайджанского народа. Территориальная целостность Азербайджана была восстановлена. Выполнение этой почетной миссии стало возможным благодаря тому, что Азербайджан - сильная страна с крепкой экономикой, мощной армией, народ которой сумел сплотиться вокруг своего Президента в мощный кулак. Таким образом, наша национальная солидарность, умелое руководство, эффективная военная стратегия и сила армии заставили врага подписать акт о капитуляции. Отечественная война положила конец оккупационной политике Армении. Весь мир стал свидетелем героизма и отваги азербайджанских солдат и офицеров, ценой своих жизней освободивших азербайджанские земли. Азербайджанское государство и народ высоко оценивают самоотверженность своих отважных сынов и дочерей, с уважением относятся к памяти всех шехидов. Сегодня азербайджанское государство с заботой и вниманием относится к семьям шехидов. Военнослужащие Вооруженных сил, достойно выполнившие свои обязанности, успешно участвовавшие в боевых операциях, награждены различными орденами и медалями по распоряжению Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева. Все задачи, выполненные в направлении решения социальных проблем семей шехидов, солдат и офицеров, получивших ранения в ходе боев, военнослужащих свидетельствуют о том, что наше государство всегда находится возле своих солдат.