Mühəndislik fakültəsinin bir qrup tələbəsi şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə və məzunların xatirəsini yad etdilər
Noyabrın 1-də Zəfər Günü ilə əlaqədar olaraq, Mühəndislik fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə və məzunların universitetin həyətində yaradılmış xatirə abidəsini ziyarət etdilər, abidə önünə gül dəstələri düzdülər, Vətənimizin azadlığı, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhunu bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Fakültə dekanı dosent Ulduz Ağayev çıxış edərək 44 günlük tarixi zəfərin qazanılmasının əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Ali Baş Komandan, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu canı-qanı bahasına Ermənistan ordusunun məğlubedilməzliyi barədə illərdir formalaşdırılmış mifi 44 günə dağıtdı, bütün qüvvələri Azərbaycan xalqının iradəsi ilə hesablaşmağa vadar etdi, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olundu. Bu şərəfli missiyanın yerinə yetirilməsi, tarixi qələbə Azərbaycanın güclü dövlət olması, güclü iqtisadiyyyata, güclü orduya malik olması, ən əsası, xalqımızın Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ətrafında dəmir yumruq kimi birləşməsi hesabına əldə edildi. Beləliklə də, milli həmrəyliyin, peşəkar rəhbərliyin, effektiv hərbi strategiyanın və Ordumuzun gücü düşməni kapitulyasiya aktına imza atmağa məcbur etdi. Vətən müharibəsi nəticəsində Ermənistanın işğalçılıq siyasətinə son qoyuldu. Qəhrəman hərbçilərimizin şücaəti, rəşadəti hesabına, şəhidlərimizin qanı-canı bahasına bütün dünya Azərbaycanın şanlı qələbəsinin şahidi oldu. Azərbaycan dövləti və xalqı 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı böyük qələbənin, parlaq zəfərin qazanılması üçün mübariz oğul və qızlarının şücaətini yüksək qiymətləndirir, bütün şəhidlərimizin ruhuna ehtiram göstərir, xatirəsini uca tutur. Bu gün Azərbaycan dövləti şəhid ailələrinə göstərilən diqqətə görə dünya miqyasında nümunə sayıla bilər. Həmçinin Azərbaycan Respublikası ərazilərinin işğaldan azad olunması zamanı hərbi əməliyyatlarda iştirak edərək şücaət nümayiş etdirmiş, vəzifə borcunu ləyaqətlə və vicdanla, döyüş tapşırıqlarını uğurla yerinə yetirmiş Silahlı Qüvvələrin hərbi qulluqçuları Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin Sərəncamları ilə müxtəlif orden və medallarla təltif olundular. Məhz, şəhid ailələrinin, qazilərin, hərbçilərin sosial məsələlərinin həlli istiqamətində görülmüş bütün işlər sübut edir ki, dövlət hər zaman öz əsgərinin yanındadır.

Home | News | A GROUP OF STUDENTS OF THE FACULTY OF ENGINEERING COMMEMORATED THE MARTYRED STUDENTS AND GRADUATES
A GROUP OF STUDENTS OF THE FACULTY OF ENGINEERING COMMEMORATED THE MARTYRED STUDENTS AND GRADUATES
On November 1, in connection with the Victory Day, a group of teachers and students of the Faculty of Engineering visited the memorial to the martyrs, laid flowers in front of the monument, and observed a minute of silence in memory of the martyrs who died for the freedom and territorial integrity of our country.
Dean of the Faculty, Associate Professor Ulduz Agayev spoke about the importance of achieving a 44-day historic victory. He said that under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, the Azerbaijani Army destroyed the myth of the invincibility of the Armenian Army for 44 days, forced all forces to reckon with the will of the Azerbaijani people, and restored Azerbaijan's territorial integrity. The fulfillment of this glorious mission, the historic victory was achieved due to the fact that Azerbaijan is a strong state, has a strong economy, a strong army, and most importantly, the unity of our people around the President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
Thus, the strength of national solidarity, professional leadership, effective military strategy, and our Army forced the enemy to sign an act of capitulation. As a result of the Patriotic War, Armenia's policy of aggression was put to an end. The whole world witnessed the glorious victory of Azerbaijan due to the courage and bravery of our heroic servicemen, at the expense of the blood of our martyrs. The state and people of Azerbaijan appreciate the courage of their sons and daughters who fought for the great victory during the 44-day Patriotic War, respect the spirit of all our martyrs, and honor their memory. Today, the Azerbaijani state can be considered an example in the world for the attention paid to the families of martyrs. Also, servicemen of the Armed Forces, who took part in military operations during the liberation of the territories of the Republic of Azerbaijan, demonstrated courage, performed their duties with dignity and honesty, were awarded various orders and medals by the orders of the President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. Namely, all the work done to address the social issues of the families of martyrs, veterans, servicemen proves that the state is always with its soldiers.