Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da 8 Noyabr ‒ Zəfər Gününə həsr olunmuş əl işləri və rəsm əsərlərindən ibarət müsabiqə-sərgi keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 04 Noyabr 2021 17:50
SDU-da 8 Noyabr ‒ Zəfər Gününə həsr olunmuş əl işləri və rəsm əsərlərindən ibarət müsabiqə-sərgi keçirildi
Noyabrın 4-də Sumqayıt Dövlət Universitetində 8 Noyabr ‒ Zəfər Günü münasibətilə tələbə və əməkdaşların əl işləri və rəsm əsərlərindən ibarət müsabiqə-sərgi keçirildi.
Müsabiqənin keçirilməsində məqsəd azad olunmuş ərazilərin füsunkar təbiətinin, mədəni irs nümunələrinin təsvir və tərənnümü, müzəffər Azərbaycan Ordusunun 44 günlük Vətən müharibəsində göstərdiyi misilsiz qəhrəmanlığın və şəhid olan qəhrəmanlarımızın əziz xatirəsinin ehtiramla yad edilməsindən ibarətdir.
Sərgiyə baxış keçirildi. Qeyd edək ki, müsabiqədə tələbələrin 30 rəsm əsəri nümayiş olundu. Bu əsərlərin hər biri özünəməxsus rəng çaları, ideya və mövzu etibarilə diqqəti cəlb etdi. Rəsm əsərlərində Vətənə sevgi, el-obanın azadlığı naminə mübariz igidlərin obrazları əks olundu. Bu əsərlər tariximizin bir parçası olmaq şansını qazanmış sənət inciləri olmaqla yanaşı, onları yaradan tələbələrin timsalında xalqımızın nəyə qadir olduğunu, istedadını göstərir. Axı rənglər də bir yaddaşdır: silinməyən, solmayan, unudulmayan bir yaddaş. Bu müsabiqələr bizə bizim yaddaşımızdan, kimliyimizdən, hansı xüsusiyyətlər və nələrə sahib olmağımızdan xəbər verir.
Sonda professor-müəllim və tələbə heyəti tərəfindən 10 ballıq sistem üzrə gizli səsvermə yolu ilə tələbə və əməkdaşların əl işləri və rəsm əsərləri qiymətləndirildi.
Müsabiqənin nəticəsinə görə, I yerə 980 balla Mühəndislik fakültəsinin III kurs tələbəsi Ceyran Məmmədova, II yerə 945 balla Fizika və elektroenergetika fakültəsinin IV kurs tələbələri: Vüsal Məmmədov və Vəkil Namazov, III yerə 883 balla İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Biznesin təşkili və idarə edilməsi kafedrasının dosenti Təranə Əhmədova və 882 balla Kimya və biologiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Malak Bairamova layiq görüldülər.
İştirakçılar rəsm müsabiqəsini maraqla qarşıladı və torpaqlarımızın işğaldan azad olunması münasibətilə Azərbaycan xalqını təbrik etdilər.

Главная страница | Новости | В СГУ проведена выставка – конкурс ручных работ и художественных картин, посвященная 8 Ноября –Дню победы
Yerləşdirilmə tarixi : 04 Ноябрь 2021 17:50
В СГУ проведена выставка – конкурс ручных работ и художественных картин, посвященная 8 Ноября –Дню победы
4 ноября в СГУ была организована выставка-конкурс ручных работ и художественных картин студентов и сотрудников, которая была посвящена 8 Ноября –Дню победы.
Целью проведения выставки-конкурса является изображение и демонстрация красот природы освобожденных от оккупации территорий, ознакомление посетителей с героическими и отважными подвигами шехидов, которые они проявили в 44-дневной Отечественной войне.
Был организован просмотр работ, выставленных на конкурс. Следует отметить, что экспонировались 30 художественных картин студентов. Каждая из этих работ привлекала внимание зрителей своеобразными цветовыми гаммами, идеей и темой. В этих картинах выражалась любовь в Родине, образы бесстрашных и отважных героев, сражавшихся во имя родного края.
Картины, отражающие определенный этап нашей истории, в то же время свидетельствуют о таланте и способностях студентов, создавших их. Ведь цвета –это тоже память, которую невозможно стереть и забыть. Такие выставки помогают нам осознать, кем мы являемся, обновляют нашу память и укрепляют национальное самосознание.
Далее студенты и сотрудники путем тайного голосования по 10-балльной системе выбрали лучшие образцы ручных работ и художественных картин.
По итогам конкурса I место заняла студентка III курса факультета Инженерии Джейран Мамедова (980 баллов), II место –студент IV курса факультета Физики и электроэнергетики Вюсал Мамедов (945 баллов), а III место –поделили доцент кафедры организации бизнеса и его управления факультета Экономики и управления Тарана Ахмедова (883 балла) и студентка III курса факультета Химии и биологии Малак Байрамова (883 балла). Участники выставки–конкурса и его зрители поздравили азербайджанский народ с Днем победы.