Filologiya fakültəsində tarixçi alim 8 Noyabr ‒ Zəfər Günü ilə əlaqədar mühazirə oxudu
8 Noyabr ‒ Zəfər Günü ilə əlaqədar Sumqayıt Dövlət Universitetində silsilə tədbirlər planına uyğun olaraq, noyabrın 5-də Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müəllimi Samin Qocayev Filologiya fakültəsində “Zəfərə aparan yol” mövzusunda mühazirə oxudu. Samin Qocayev çıxış edərək Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin müdrik və uzaqgörən siyasəti və rəhbərliyi ilə şanlı ordumuzun 44 günlük müharibədə mənfur Ermənistan silahlı qüvvələri üzərində Qələbə qazanmasından, 30 ilə yaxın davam edən erməni təcavüzünə və işğalına son qoymasından, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin təmin olunmasından, regionda yaranan yeni reallıqdan bəhs etdi. Bildirdi ki, 2020-ci il sentyabrın 27-dən Ermənistanın Azərbaycana qarşı başlatdığı növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq Azərbaycan xalqı işğal altındakı torpaqlarımızın azad edilməsi məqsədilə Vətən müharibəsinə başlamışdır. İkinci Qarabağ müharibəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev cənablarının rəhbərliyi altında ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda gedən mübarizədə qəhrəmanlıq göstərən əsgər və zabitlərimiz, arxa cəbhədə çalışan mülki insanlarımız, bütövlükdə xalqımız əzm və iradə, bir yumruq kimi birlik və həmrəylik nümayiş etdirərək düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirmişdir. Azərbaycan Ordusunun əldə etdiyi uğurların arxasında, heç şübhəsiz, ölkə Prezidenti, Silahlı Qüyvələrimizin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin gərgin əməyi və davamlı qayğısı dayanır. Azərbaycan Ordusunun döyüş meydanında əldə etdiyi uğuru Ali Baş Komandan masa üzərində gerçəkləşdirdi. Ağdam, Kəlbəcər və Laçın bir güllə atılmadan erməni daşnaklarından azad edildi, BMT-nin illərdir kağız üzərində qalan tələbləri yerinə yetirilmiş oldu.
Azərbaycanın 30 illik Qarabağ problemini cəmi 44 günə həll etməsi və düşmən üzərində tarixi zəfər qazanmasında ordumuzun hərbi qüdrəti və müasir silah-sursatla təchiz olunması ilə yanaşı, xalqımızın həmrəyliyi, vətəndaşların “Dəmir Yumruq” ətrafında birləşməsi müstəsna rola malikdir. Birlik və həmrəyliyimiz, hərbi qulluqçularımızın qəhrəmanlığı qələbənin əsas qayəsini təşkil edir.
Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində tarixi günlərə həsr edilmiş tədbirlərin keçirilməsinə xüsusi önəm verilir, tələbə gənclərin vətənpərvərlik ruhunda yetişdirilməsi, onlar arasında müvafiq maarifləndirmə və təbliğat işlərinin gücləndirilməsi diqqət mərkəzində saxlanılır.

Home | News | THE HISTORIAN GAVE A LECTURE ON NOVEMBER 8 VICTORY DAY AT THE FACULTY OF PHILOLOGY
In connection with the Victory Day on November 8, in accordance with the series of events at Sumgayit State University, on November 5, Samin Gojayev, a teacher at the Department of History of the Peoples of Azerbaijan and Eastern Europe, gave a lecture on "The Road to Victory" at the Faculty of Philology.
Samin Gojayev said that under the wise and far-sighted policy and leadership of President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, our glorious Army won the 44-day war over the hated Armenian armed forces, put an end to nearly 30 years of Armenian aggression and occupation, and ensured our country's territorial integrity and sovereignty. He spoke about the new reality in the region. He said that in response to the next military aggression of Armenia against Azerbaijan, which began on September 27, 2020, the people of Azerbaijan launched a patriotic war to liberate our occupied lands. “In the Second Karabakh War, under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Glorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, our heroic soldiers and officers, civilians working in the rear, and our people as a whole demonstrated determination and will as a fist delivering crushing blows to the enemy. Undoubtedly, the success of the Azerbaijani Army is due to the hard work and constant care of President Ilham Aliyev. The success of the Azerbaijani Army on the battlefield was realized by the Supreme Commander-in-Chief on the table. Aghdam, Kalbajar, and Lachin were liberated from the Armenian Dashnaks without a single shot being fired, and the UN demands that had been on paper for years were met”.
“Along with the military power of our army and the supply of modern weapons, the solidarity of our people and the unification of citizens around the "Iron Fist" have an exceptional role in Azerbaijan's 30-year-old settlement of the Karabakh conflict in just 44 days and its historic victory over the enemy. Our unity and solidarity, the heroism of our servicemen are the main goals of the victory”.
It should be noted that special attention is paid to the holding of events dedicated to historical days at Sumgayit State University, the focus is on educating students in the spirit of patriotism, strengthening the relevant awareness and propaganda work among them.