8 Noyabr - Zəfər Gününə həsr olunmuş “Qələbənin 1 yaşı” adlı şeir müsabiqəsinin qalibləri müəyyən olundu
Noyabrın 4-də Kimya və biologiya fakültəsində 8 Noyabr ‒ Zəfər Gününə həsr olunmuş “Qələbənin 1 yaşı” adlı şeir müsabiqəsinin qalibləri müəyyən olundu.
Əvvəlcə Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra Zəfər Gününə həsr olunmuş videoçarx nümayiş olundu.
Müsabiqəni giriş sözü ilə fakültənin dekanı dosent Mahal Muradov açaraq, Vətən müharibəsində Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin xalqımızın ən böyük arzusunu reallığa çevirdiyini bildirdi. Qeyd etdi ki, sevindirici haldır ki, XXI əsrin müharibəsini aparan Azərbaycanın döyüş təcrübəsi və taktikası bu gün dünyanın aparıcı ölkələrinin hərbi məktəblərində öyrənilir və tədris olunur. Fədakar Azərbaycan əsgərinin 44 gün ərzində həyata keçirdiyi hərbi əməliyyatlar dövlətimizin tarixində, eyni zamanda hər bir azərbaycanlının yaddaşında daima qalacaq, heç vaxt unudulmayacaq parlaq səhifə kimi xatırlanacaqdır. Bu günlərdə Azərbaycan xalqı tarixi qələbənin 1 illiyini təntənə ilə qeyd etməkdədir. Ötən dövr ərzində işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızda onlarla yeni infrastruktur layihələri icra olunub. Füzuli aeroportunun çox qısa müddətdə inşa edilib istifadəyə verilməsi, təbii ki, bütün dünyada heyrətlə qarşılanmaya bilməzdi.
Fakültə üzrə Tələbə Elmi Cəmiyyətinin sədri Şəfa İsayeva iştirakçıları 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycanın Qələbəsinin ildönümü münasibətilə təbrik etdi. O, bir il öncə Ermənistan silahlı qüvvələrinin növbəti təxribatına və mülki əhaliyə qarşı ağır silahlardan istifadə etməklə törədilmiş hərbi cinayətə cavab olaraq Azərbaycan Ordusunun əks-hücum əməliyyatına başladığını qeyd etdi, xalqımızın Müzəffər Ali Baş Komandanın ətrafında birləşərək 30 il erməni işğalı altında olan torpaqlarımızı azad etdiyini, bununla da, BMT Təhlükəsizlik Şurasının uzun illər boyu yerinə yetirilməyən qətnamələrini ölkəmizin öz gücü hesabına icra etdiyini vurğuladı.
Sonra tələbələrin ifasında şeirlər səsləndirildi. Münsiflər heyəti tərəfindən seçim turu aparıldı. Münsiflər heyəti adından Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının dosenti Dəyanət Cümənov çıxış etdi, müsabiqədə yer tutmuş tələbələrin adlarını açıqladı. Müsabiqənin nəticəsinə görə, I yerə Hüseyn Abdullayev, II yerə İsa Allahverdiyev və Sevinc Məmmədova, III yerə İnci Məmmədova, Anar Güllərli və Fərhad Ələkbərli layiq görüldülər.

Home | News | THE WINNERS OF THE POETRY CONTEST "1 YEAR OF VICTORY" DEDICATED TO THE VICTORY DAY ON NOVEMBER 8 HAVE BEEN DETERMINED
Yerləşdirilmə tarixi : 05 November 2021 16:30
THE WINNERS OF THE POETRY CONTEST "1 YEAR OF VICTORY" DEDICATED TO THE VICTORY DAY ON NOVEMBER 8 HAVE BEEN DETERMINED
On November 4, the winners of the poetry contest "1 year of victory" dedicated to November 8 - Victory Day were determined at the Faculty of Chemistry and Biology.
First, the memory of the martyrs of the Great Patriotic War was commemorated with a minute of silence. A video dedicated to the Victory Day on November 8 was shown.
Opening the competition, the dean of the faculty, associate professor Mahal Muradov, said that in the Great Patriotic War, President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev made the greatest dream of our people come true. He noted that it is gratifying that the combat experience and tactics of Azerbaijan, which is waging the war of the XXI century, are being studied and taught in the military schools of the world's leading countries. “The military operations carried out by the selfless Azerbaijani soldier for 44 days will always be remembered in the history of our state, as well as in the memory of every Azerbaijani, as a bright page that will never be forgotten. These days, the people of Azerbaijan are celebrating the first anniversary of the historic victory. Dozens of new infrastructure projects have been implemented in our liberated lands over the past period. The construction and commissioning of Fizuli Airport in a very short time, of course, could not fail to amaze the whole world.”
Shafa Isayeva, Chairwoman of the Student Scientific Society of the Faculty, congratulated the participants on the anniversary of the Victory of Azerbaijan in the 44-day Patriotic War. She noted that in response to another provocation by the Armenian armed forces and a war crime committed against the civilian population a year ago, the Azerbaijani Army launched a counterattack. At the same time, she stressed that our country is implementing UN Security Council resolutions that have not been implemented for many years.”
Then poems were performed by students. The selection round was conducted by the jury. On behalf of the jury, Associate Professor of Azerbaijan and Foreign Countries Dayanat Jumanov spoke, announced the names of students who took part in the competition. According to the results of the competition, Huseyn Abdullayev was awarded the first place, Isa Allahverdiyev and Sevinj Mammadova the second place, Inji Mammadova, Anar Gullerli, Farhad Alakbarli the third place.