Zəfər Günü – milli qürur və şərəf tariximizdir
Noyabrın 6-da Mühəndislik fakültəsində 8 Noyabr ‒ Zəfər Gününə həsr olunmuş “Zəfər Günü – milli qürur və şərəf tariximizdir” adlı tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə fakültənin dekanı dosent Ulduz Ağayev açaraq, 8 Noyabr ‒ Zəfər Günü münasibətilə iştirakçıları təbrik etdi. Bildirdi ki, qətiyyətli Ali Baş Komandanın rəhbərliyi, vətənpərvər xalqın birliyi və qüdrətli ordumuzun qəhrəmanlığı sayəsində düşmən tapdağında olan torpaqlarımızın azad olunmasından bir il ötür. 44 günlük müharibə dövründə elə bir gün olmamışdır ki, Azərbaycan Ordusu geri çəkilsin. Bütün bunlar ordumuzun vətənpərvərliyini, mübarizliyini və qəhrəmanlığını göstərən fərəh doğuran günlər və anlardır. Azərbaycan Ordusu 30 ilə yaxın bir müddətdə davam edən erməni işğalına cəmi 44 gün ərzində son qoyaraq xalqımızın möhtəşəm qəhrəmanlıq salnaməsini yazdı. Bu gün əminliklə demək olar ki, ümummilli liderin qurub-yaratdığı müstəqil Azərbaycan dövləti Prezident İlham Əliyevin liderliyi ilə bundan sonra da inkişaf edərək müstəqil dövlət kimi yaşayacaq və torpaqlarımızın azad olunmasında əldə etdiyimiz şanlı qələbə, Zəfər Günü tariximizdə əbədi qalacaqdır. Zəfər Günü milli qürur və şərəf tariximizdir, gələcək nəsillər bu qürurverici tariximizi heç zaman unutmayacaq.
Tədbirdə 3-cü kurs tələbəsi Əhmədova Ayan, 1-ci kurs tələbəsi Mirzəməmmədova Fatimə çıxış edərək qalibiyyət simvolunun rəmzinə çevrilən Zəfər Günündən danışdılar. Qeyd etdilər ki, 8 Noyabr Azərbaycan tarixinin şanlı səhifəsinə Qələbə Günü kimi qızıl hərflərlə yazıldı. Məhz həmin gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın rəşadətli Ordusunun 44 günlük Vətən müharibəsində möhtəşəm qələbəsi təmin olundu. Ermənistan bütün dünya ictimaiyyəti qarşısında məğlubiyyətini etiraf etməyə məcbur edildi. 44 gün ərzində sürən hərbi əməliyyatlar nəticəsində müasir və güclü Azərbaycan Ordusu Cəbrayıl, Füzuli, Zəngilan, Qubadlı rayonlarını, Azərbaycan xalqının tarixində, mədəniyyətində və qəlbində xüsusi yeri olan, Qarabağın tacı sayılan Şuşa şəhərini azad etdi. Həmçinin Ağdam, Kəlbəcər və Laçın rayonları hərbi əməliyyatlar aparılmadan və qan tökülmədən Azərbaycana qaytarıldı.
Tədbirin sonunda Lalə Ələsgərli, Məryəm Osmanova və Yasəmən Ağayevanın ifasında vətənpərvərlik ruhunda şerlər səsləndi.
Fakültənin II-ci kurs tələbəsi Səkinə Babayevanın hazırladığı 8 Noyabr ‒ Zəfər Gününə həsr olunmuş videoçarx nümayiş olundu.

Home | News | VICTORY DAY IS THE HISTORY OF OUR NATIONAL PRIDE AND HONOR
On November 6, the Faculty of Engineering hosted an event entitled "Victory Day is the history of our national pride and honor" dedicated to November 8 - Victory Day.
The event was opened by the dean of the faculty, associate professor Ulduz Agayev, who congratulated the participants on November 8 - Victory Day. He said that a year has passed since the liberation of our lands under enemy occupation, thanks to the leadership of the resolute Supreme Commander-in-Chief, the unity of the patriotic people and the heroism of our mighty army. He noted that during the 44-day war, there was not a day when the Azerbaijani Army withdrew. All these are exciting days and moments that show the patriotism, struggle and heroism of our army. The Azerbaijani Army put an end to the Armenian occupation, which lasted for almost 30 years, in just 44 days and wrote a great chronicle of the heroism of our people. Today, it is safe to say that the independent Azerbaijani state founded by the National Leader under the leadership of President Ilham Aliyev will continue to develop and live as an independent state, and the glorious victory we won in the liberation of our lands, Victory Day, will forever remain in our history. Victory Day is our history of national pride and honor, and future generations will never forget this proud history.
Ayan Ahmadova, a third-year student, and Fatima Mirzamammadova, a first-year student, spoke at the event about Victory Day, which has become a symbol of victory. They noted that November 8 was written in golden letters on the glorious page of Azerbaijan's history as Victory Day. On the same day, under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the great victory of the brave Army of Azerbaijan in the 44-day Patriotic War was ensured. Armenia was forced to admit its defeat in front of the whole world community. As a result of 44 days of military operations, the modern and strong Azerbaijani Army liberated Jabrayil, Fizuli, Zangilan, Gubadli regions, Shusha, the crown of Karabakh, which has a special place in the history, culture and heart of the Azerbaijani people. Also, Aghdam, Kalbajar and Lachin regions were returned to Azerbaijan without military operations and bloodshed.
At the end of the event, patriotic poems were performed by Lala Alasgarli, Maryam Osmanova and Yasemen Aghayeva.
A video dedicated to November 8 - Victory Day, prepared by Sakina Babayeva, a second-year student of the faculty, was shown.